Panasonic seria ST30 (TX-P42ST30, TX-P46ST30, TX-P50ST30)

kyniog

New member
Witam ostatnio dużo czytam o serii G30, ale nikt tu nie wspomina o serii ST30 według mnie jest bardzo interesująca (powody):
+ posiada 3D,
+ dużo tańsza od GT30 i nieco droższa od G30,
+ ten sam filtr co GT30,
- brak trybu THX i nagrywania na USB (ciekawi mnie jak to nagrywanie wygląda, czy tak jak w serii G20 nagrywa tylko jak tv jest włączony).
- "inna" obudowa.
Chętnie poznam opinie od osób które go testowały lub go mają, jeśli obraz jest taki sam jak w GT30 to chyba warto dodać parę "stówek" do G30.

PS. Widziałem (w sklepie) obok siebie GT30 i G30, różnica ++++++duża w obrazie na plus dla GT30.
 

atomer

New member
kyniog;.... PS. Widziałem (w sklepie) obok siebie GT30 i G30 napisał:
Też mnie ciekawi ten model. Jest obecnie moim numerem 1 na liście zakupowej. Waham się pomiędzy ST50 i D6900. ST30 jest droższy o 800 zł, ale wydaje się, że powinien mieć lepszą czerń i biel, lepszy dźwięk i ma możliwość odtwarzania filmów z iplexu.

W sklepie MM widziałem dokładnie obok siebie 42 calowe GT30 i ST30. Szczerze powiem ja nie widziałem dosłownie żadnej różnicy pomiędzy generowanymi przez nie obrazami. Były ustawione identycznie. Różnica jest oczywiście w wyglądzie obudowy i funkcjach dodatkowych (THX, DLNA), ale na moje można się bez nich obejść. Nie wiem jakby wypadły w teście porównawczym KIKIego. Może jakieś różnice by się ujawniły w dynamicznych scenach. Ja ich nie zauważyłem. Stąd ST30 jest u mnie na czele stawki. D6900 nigdzie nie widziałem. Jak będę miał okazję je porównać to zapadnie ostateczna decyzja :)

Przy okazji apel do KIKIego o test Panasonica 50ST30 - może w porównaniu do Sama 51D6900 :-D
 

cactusek

New member
Bez reklam
Różnica w cenie między G30 a ST30 jest bardzo pokaźna i chyba nie warto. Dla 50calowej plazmy która chyba staję sie powoli najpopularniejszą przekątną róznica to prawie 1000zł.
 

OSP110233

New member

5hiva

New member
Witam,
2 szybkie pytanka:
1. czy seria ST30 ma takie same problemy z buczeniem co G30?
2. czy ST30E to to samo co ST30? (Edit - już znalazłem że tak)
Liczę na konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam

/Edit
3. Czy TC-PxxST30 to to samo co TX-PxxST30 tylko na stany?
 
Ostatnia edycja:

atomer

New member
Witam.
W końcu kupiłem ST30 i tak w skrócie:
Zalety
Kolory są dobrze nasycone chociaż przydałaby się bardziej rozbudowana możliwość ich regulacji. Dużo tu zależy od jakości nadawanego sygnału. Można całkiem dobrze ustawić kolory na kanale HD, ale to nie oznacza, że po przełączeniu na kanał SD nie dostaniemy wścieklizną po oczach. Ja mam n-tv. Na pewno efekt ten występuje silniej niż w TV CRT.
Na ekranie w zasadzie brak odblasków - bardzo dobry filtr. Odpowiada on też za wysoki poziom czerni. Jeśli chodzi o czerń to ja nie mam tu żadnych zastrzeżeń. Super. Zwłaszcza nocne sceny wyglądają oszałamiająco.
Plus u Panasa za masę filmów na iplex.pl za friko bez potrzeby podłączania kompa.
Płynność obrazu jest bardzo dobra.
Również dźwięk z wbudowanych głośników o dziwo również całkiem dobry. Tu nie mam większych uwag. Oczywiście basu zbytnio nie uświadczysz, ale głos jest wyraźny i naturalny. Zero metaliczności czy jakiś innych niepożądanych efektów.
Obraz na kanałach HD - super. Choć to też dużo zależy od materiału. WIdać gdzie coś było krecone w HD, a gdzie tylko przerabiane na HD.
Obraz na kanałach SD - zależy jaki sygnał, jak dobry to dobrze jak słaby to cudów nie ma. Generalnie jak ktoś chce kupić tv 50 cali i większy to tylko kanały HD. Jeśli masz tylko SD to szkoda kasy, bo na pewno nie będzie lepiej niż na CRT.
Biel w plazmach jest - plazmowa :) Nie jest tak czysta jak w LCD. Ma odcień niebieskawy, mimo to sceny np. zimowe na HD wyglądają całkiem dobrze. Tu też dużo zależy od podanego sygnału.
Na niektórych forach piszą że obraz w Panasach miga - zupełnie nie potwierdzam. Zero migotania. Obraz jest bardzo stabilny. To co pokazują na tych filmikach w necie, to albo wielka ściema, żeby ludzi zniechęcić, albo ktoś ma popsuty telewizor.
Wady
Z bardzo bliskiej odległości słychać lekkie brzęczenie z tyłu obudowy - nie słychać tego z kanapy. Odpowiadając więc Shivie ST30 - przynajmniej mój - nie buczy. Z kanapy przy całkowitym ściszeniu TV i ciszy w pokoju minimalnie słychać szum wentylatorów w obudowie. Z jednej strony to nie przeszkadza, ale za tę cenę TV na moje powinien być całkowicie bezgłośny. Trochę obawiam się co będzie za jakiś czas z tymi wentylatorami. Generalnie uważam, że pomysł z chłodzeniem aktywnym jest chybiony. Panas powinien przyłożyć się bardziej do projektu i zastosować chłodzenie pasywne. Mam mini wieże Panasa i tam też wpakowali wentylatory - chyba je lubią :)
Największą wadą, a może raczej urokiem :) tego tv jest jak dla mnie nieco zbyt ciemny obraz - zwłaszcza że to TV 3D. Można oczywiście zwiększyć podświetlenie, ale wtedy cierpi na tym czerń, kontrast i kolory. Bez okularów jest ledwo na styk jeśli chodzi o jasność. Po ich założeniu - jeszcze ich nie zakupiłem, a komplecie nie było - obawiam się czy będzie coś widać. Wiadomo, że ściemniają jeszcze obraz o jakieś 30%.
Generalnie jestem umiarkowanie zadowolony.
 

5hiva

New member
Dziękuję Ci atomer bardzo za tego posta.
Pomimo wad które wymieniłeś rozumiem, że do jakości obrazu nie można się przyczepić. I na tym mi właśnie zależy. Zastanawiam się jeszcze nad samsungiem PS51D6900 - cena podobna, rozmiar trochę większy (vs Panas 46) i lepsze wyposażenie, ale sam już nie wiem..
Nawet po lekturze setek stron na av(s)forum i paru wizytach w euro/mm nie mam pojęcia na co się zdecydować :/
 

atomer

New member
Dziękuję Ci atomer bardzo za tego posta.
Pomimo wad które wymieniłeś rozumiem, że do jakości obrazu nie można się przyczepić. I na tym mi właśnie zależy. Zastanawiam się jeszcze nad samsungiem PS51D6900 - cena podobna, rozmiar trochę większy (vs Panas 46) i lepsze wyposażenie, ale sam już nie wiem..
Nawet po lekturze setek stron na av(s)forum i paru wizytach w euro/mm nie mam pojęcia na co się zdecydować :/


Tu Ci nie pomogę bo D6900 nigdzie nie widziałem, chociaż też brałem go pod uwagę. Sprawdź czy D6900 ma filtr antyodblaskowy bo np. D550 nie ma mimo że c550 miał. Bez tego filtra to moim zdaniem lipa jest. W ST filtr jest bardzo dobry. Niestety podejrzewam, że on w dużej mierze stoi za tym że obraz nie jest tak jasny jak mógłby być. Podobny efekt był w Samach C7000, ale tam to już było duże przegięcie - w ST aż tak ciemny obraz nie jest.
Znalazłem też w swoim ST jeden martwy subpiksel - czerwony :( Widać to tylko z bliska i na statycznym jednorodnym obrazie - zupełnie mi nie wadzi więc nie wymieniam tv. Co do obrazu na HD to robi wrażenie. Zwłaszcza nocne koncerty wyglądają super. Moja siostra jak taki zobaczyła to się pytała czy to jest właśnie obraz 3D - nie był :) Dzięki czerni jest spora głębia i stąd to wrażenie. Kanały SD Panas dość "rozmiękcza" co powoduje wrażenie nieostrości. Samsung znów wyostrza. Miękkość Panasa na SD nie do końca mi pasi, ale HD wynagradza to z nawiązką :) Żeby Ci jeszcze zamieszać to powiem, że mimo iż kupiłem plazmę wcale nie uważam, że zakup LCD jest błędem. Zależy do czego i gdzie. Jeśli chcesz dużo korzystać z konsoli, masz dobry sygnał np. ntv, masz nasłoneczniony pokój to LCD będzie nawet lepszym rozwiązaniem jak plazma. Teraz LCD i plazmy dość się zrównały jakością i na dobrym sygnale i to i to może pokazać pazur. Za długo wybierać też nie ma co bo można popaść w frustrację, a w końcu to tylko telewizor. Pozdrawiam.
 

crimson-pirate

New member
Panasonic TC-P50ST30 na pewno ma pewne problemy z ruchu. You want smooth motion? Chcesz płynny ruch? No problem. Nie ma sprawy. This TV can deliver, especially if you engage the Motion Smoother feature (Off, Weak, and Strong settings). Ten telewizor może zapewnić, zwłaszcza jeśli angażują Motion Sprawniejsze funkcji (Off, słabe i mocne ustawień). This feature does a great job of rescuing the fine details that are typically lost in a moving object. Ta cecha ma wielkie zadanie ratowania drobne szczegóły, które zazwyczaj są utracone w poruszającego się obiektu. ( More on how we test Motion. ) ( Więcej na temat naszych badań ruchu. )
The real problem is artifacting. Prawdziwym problemem jest artifacting. When an object is in motion, it takes on a whole lot of color banding, weird trailing, blocky artifacts, and more. Gdy obiekt jest w ruchu, trzeba na mnóstwo kolorów pasma, dziwne końcu, artefakty blokowe i wiele innych. It's really problematic, especially if you're looking at it up close. To naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli jesteś patrząc na to z bliska. Should you be sitting 10 feet back... Jeśli siedzieć 10 metrów z powrotem ... well, maybe it's not such a problem. no, może nie taki problem. But we can't imagine that you want to buy a TV and rely on your distance or bad eyesight to gloss over the problems. Ale nie możemy sobie wyobrazić, że chcesz kupić TV i zdać się na odległość wzroku lub źle zatuszowanie problemów. The artifacts were so heavy handed that we went back and ran the tests again in all the picture modes, then tweaking all the processing features to try and shake it. Artefakty były tak ciężkie, podał, że wrócił i ponownie uruchomiłem testy we wszystkich trybach obraz, a następnie szczypanie wszystkie funkcje przetwarzania, aby spróbować i wstrząsnąć. No deal. No Deal. This TV has problems with motion artifacting. Ten telewizor ma problemy z artifacting ruchu.

czy g30 tez ma te same problemy i tak bardzo widoczne ?
 

atomer

New member
Niestety potwierdzam. Szczerze powiem, że wcześniej nie zauważyłem tego problemu - pewnie dlatego że oglądam z odległości 4,5 m. Przyjrzałem się jednak obrazowi dokładnie z około 1,5 - 2 m i faktycznie widać artefakty w przypadku scen ruchomych. Są one dwojakiego rodzaju. Na krawędziach coś jakby kłaczki, a na płaszczyznach ziarno. Z odległości 4 m nie jest to zauważalne i nie przeszkadza. Jednak jak ktoś zamierza siedzieć 2 m przed ekranem to może irytować. Zrobiłem zdjęcia które spróbuje wkleić na których to widać. Przy okazji wrzucę też zdjęcie na którym widać na ile mocno (a raczej słabo) odbija się światło w tym tv. Ja uważam, że pod tym względem ten model jest super.
Pierwsze i drugie zdjęcie są fragmentem tej samej klatki, z tym że dłoń poruszała się, a nos był w bezruchu - efekt widoczny i można porównać różnicę. Oczywiście nie można do końca wykluczyć efektu kompresji, ale fakt jest faktem, że ST30 nie najlepiej sobie z tym radzi. Ciekawe czy GT30 i VT30 mają podobny problem.
 

Attachments

  • st30 artefakty w ruchu.jpg
    st30 artefakty w ruchu.jpg
    211,7 KB · Wyś: 355
  • st30 artefakty bez ruchu.jpg
    st30 artefakty bez ruchu.jpg
    163,8 KB · Wyś: 180
  • st30 ziarno 2.jpg
    st30 ziarno 2.jpg
    185,2 KB · Wyś: 152
  • st30 odbicia.jpg
    st30 odbicia.jpg
    88,5 KB · Wyś: 809

cactusek

New member
Bez reklam
Testy z televisioninfo.com potwierdzają że w tym roku plazmy Panasonica o wiele gorzej radzą sobie z ruchomym obrazem od np Samsungów także nie mylisz się z tymi wnioskami. Jakiej wielkości jest twój tv ?
 

don111

Banned
z tego co zdążyłem przewertować ostatnio, odczuwalne problemy dotyczą ST30, nie G czy V
do tej pory moim faworytem był właśnie ST30 ale mimo 3D, porządnego filtru (czerni) to lepszym wyborem chyba jednak jest tańszy G30, o GT30 nie wspominając
 

atomer

New member
Testy z televisioninfo.com potwierdzają że w tym roku plazmy Panasonica o wiele gorzej radzą sobie z ruchomym obrazem od np Samsungów także nie mylisz się z tymi wnioskami. Jakiej wielkości jest twój tv ?

Ja mam 50 cali. Szczerze powiem, że biorąc pod uwagę cenę i pewne niedoskonałości nowych Panasów uważam, że rozsądne jest uwzględnić mocno przy zakupie modele Samsunga. Niewykluczone, że teraz wybrałbym 51D6900.
 

JacekJS5

New member
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich :)
Kupiłem p42st30 jakiś tydzień temu. Po pierwszych kilku dniach zachwytu przyszedł czas na dostrzeżenie wad. W pełni potwierdzam artefacting, ale głównie na kanałach SD. Przy kanałach HD z UPC nie rzuca się to tak w oczy.
Natomiast bardziej martwią mnie nieregularne przejścia tonalne. Mianowicie, gdy np. twarz jest w części zacieniona, widać wyraźną różnicę pomiędzy coraz ciemniejszymi partiami. Czy to jest normalne w tym tv? Jeżeli mi się uda, to zrobię zdjęcie. Dodam, że tv nie był kalibrowany.
Ogólnie jestem zadowolony, sporo osób twierdzi, że obraz jest za ciemny. Ja tego nie dostrzegam, ale może dlatego, że oglądam tv głównie wieczorami i raczej wole ciemniejszy obraz niż dający blaskiem po oczach.
 

dorjan57

New member
Od dwóch tygodni oglądam telewizję na P42ST30. Przed zakupem faworytem był G30, ale po bliższym przyjrzeniu się obydwu modelom obraz na ST30 wyróżniał się zauważalnie lepszym kontrastem i nasyceniem. Pomimo starań, różnic w płynności ruchu nie zauważyłem, a ze względu na opinie w tym wątku, zwracałem szczególną uwagę na ten problem. Szybki ruch generuje pewną nieostrość również w G30, jak i GT30 i w sumie to nie wiem, czy współwina nie leży po stronie wyświetlanego materiału i nieostrość zapisuje kamera już przy rejestracji obrazu. Ewentualny szum wiatraków i buczenie elektroniki w warunkach sklepowych nie podlegały ocenie. Pomimo pewnych niedoskonałości i tak obydwa Panaski bardziej mi odpowiadały niż stojące obok egzemplarze LCD.

Priorytetem była jakość obrazu i większych wątpliwości nie miałem, że ST30 pod tym względem to lepszy wybór niż G30. Świadomie zrezygnowałem z możliwości zapisu na zewnętrznym HDD, czy trybów isf, THX. Korzystam z dekodera PVR C+ i najczęściej oglądam filmy na kanałach HD. Przez te dwa tygodnie nie słyszałem żadnych szumów, buczenia, bzyczenia i innych efektów pomimo zupełnej ciszy nocnej i oglądania z odległości 2-2,5m. Delikatny odgłos pracujących wentylatorów słychać dopiero z kilkudziesięciu cm i to przy obserwacji wiatraków z tyłu telewizora. Być może jakieś wady obrazu istnieją, ale przy normalnym oglądaniu są niezauważalne. Na pewno kupiłbym ponownie ST30, bo obraz jest naprawdę piękny i niektóre zarejestrowane filmy na HDD oglądam ponownie. Jeszcze jedno. Obraz DVB-T jest lepszy niż ten sam w SD z tunera satelitarnego C+.

Pozdrawiam.
 

strzelec83

New member
witam wszystkich forumowiczów. Od tygodnia jestem posiadaczem plazmy Panasonic TX-P46ST30. Właściwie to jest jedna rzecz, która doprowadza mnie do szału, a mianowicie szum tych wentylatorków. W związku z tym mam do Pytanie jak mocno słyszeć u Was owo "buczenie". Bo nie wiem czy tylko ja jestem na tym puncie tak przewrażliwiony czy to normalny objaw. Niestety jak ścisze głos albo jest w danej chwili jest przerwa w tv to buczenie niestety słychać (siedze w odległości ok. 2.5m). Chętnie poznam opinie na ten temat.Pozdrawiam
 

rafallogi

New member
Mam ten tv w wym. 50"od kilku dni:
ST radzi sobie w warunkach dużego nasłonecznienia (b. duże drzwi tarasowe od południa) i oświetlenia w postaci lampek i kinkietów wieczorami- nic się nie odbija.
- wentylatory słyszalne wieczorem, gdy jest cicho, nie ukrywam, że to może denerwować,
- dźwięk dobry a nawet b. dobry- głośniki TV radzą sobie w zupełności,
- dość ubogie ustawienia obrazu- pewnie nie obejdzie się bez kalibracji,
- DVBT obraz ładny, aczkolwiek można na niektórych kanałach zauważyć szumy w obrazie, np.widoczne mrowienie na krawacie, czy kolorowym ciuchu,
- analog naziemny-porażka, zupełnie nie radzi sobie ze skalowaniem słabszych sygnałów,
- DVD -tak na szybko poprzez zwykły scart- nie da się oglądać,
- tak przy wer. S- trzeba wyłączyć ECO, kolory i inne bajery,
- sygnał HD: powala, naprawdę powala- chce się oglądać,
- 3D - nie sprawdzałem, gdyż nie było okularów w zestawie.
- dziwnie umiejscowione (na dole) przyciski P+, P- oraz V+, V-na pilocie, co przy tej długości tego pilota staje się niewygodne.
Tyle szybkich spostrzeżeń po 2-ch dniach oglądania. Planuję korzystanie z IPLy, BLURAY, PS3, wtedy będę mógł napisać coś więcej.

Chcę ten tv powiesić na ścianę- wysięgnik musi mieć regulację w poziomie (oglądanie na wprost, ale czasami i po przekątnej pokoju), ale wskazana by była regulacja także w pionie (dzieciaki siedzą często na dywanie)- napiszcie proszę, jakich wieszaków używacie, gdzie kupowaliście i na co zwracać uwagę. Pierwotnie myślałem, że kupię taki ze składanym ramieniem, ale żona boi się że TV na takim się nie utrzyma:roll: a i ceny takich wysięgników są dość wysokie...
 
Do góry