Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

jazzy

New member
kiki napisał:
wow , wow.
Oczywiście Twój test jest jedynie obiektywny i miarodajny :hihi:.
Podaj jakie narzędzia podłączyłeś do testów?
Jakie oprogramowanie ?
Kalibrowałeś telewizory ?
I nie opowiadaj bzdur - jak ich nie testowałeś z różnych ujęć i różnych sygnałów. I boli że ktoś ma inne zdanie niż TY ?
Jak samochód ma 8 poduszek i jest droższy to wg Ciebie ma znacznie lepsze parametry od tego co ma tylko 4 poduszki .:D:D:D

Po obejrzeniu paneli - wydałeś swój - jedynie słuszny osąd.
Ja to udokumentowałem nie mając żadnych uczuć miłości do S10 czy G10.
Wyszło jak wyszło i mi to "tito".
Mam obydwa modele obok siebie na półce - więc widzę i wiem.
Nie! Nie mój test bo ja testów nie przeprowadzam, (i nie mam zamiaru oraz takich aspiracji) tylko porównuje te panele, a jak ktoś przeprowadza testy i zamieszcza je dla innych użytkowników i mieni się znawcą tematu to powinien robić to profesjonalnie a nie mącić min. zdjęciami miernej jakości z których nic nie wynika.
Zresztą było wiele zastrzeżeń co do tego testu!
A tak na marginesie Twój test jest również Twoją subiektywną oceną więc nie każdy musi się z nim zgadzać!

Ja nikogo nie przekonuję i szanuję opinie użytkowników S10 natomiast nie lubię jeśli ktoś na siłę próbuje udowodnić innym (a może sobie?!?) że jego wybór był najlepszy - lepszy od tych co nabyli w drodze kupna G10 (i dodatkowo że nie warto jej kupować!!! Bo i po co ?!?)
Poza tym wyraźnie napisałem że "według wielu opinii użytkowników S10" (więc nie tylko mojej! - Swoją drogą ciekawe jak oni to testowali? czy kalibrowali, jaki sygnał itd!!! :D bo przecież bez tego opinii swojej wyrazić nie można) oraz "według mnie" ten panel wypada gorzej w porównaniu z G10 czego znawcy przeprowadzający testy zapominają czynić i podają swoje zdanie jako zdanie wielu!

Dodatkowo mieć oba modele na półce to nie to samo co oglądać je w domu we własnym pokoju we własnym kącie, z własnej podłączonej anteny ustawionej tak a nie inaczej co może powodować całkowicie inny odbiór niż na półce, ale przecież ty to wiesz!

Co do wspomnianych już poduszek to biorąc to jako kryterium oczywiście samochód z 8 poduszkami będzie lepszy od samochodu z 4:razz: i tu chyba dyskutować nie ma o czym!

Podsumowując - cieszę się że każdy ma swoje własne zdanie natomiast jeszcze raz wrócę do sedna mojego poprzedniego postu - nie lubię jeśli ktoś próbuje je narzucić innym (co może prowadzić do błędnych późniejszych wyborów) bo idąc tym tropem powinienem powiedzieć Nie kupujcie S10 bo nie warto - (tutaj następuje cały wywód) będziecie zawiedzeni!! Natomiast warto kupić G10 bo to jest panel że HEJ!:):):)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zostaję przy swojej opinii i tych zadowolonych kilku tysięcy co mają S 10 :D
Resztę - pozostawiam bez komentarza .

===================================================
Powołam się na klasyka :
Jedno zdjęcie zastępuję 1000 słów

Zaczynamy porównanie dla jakości obrazu. Dla przypomnienia z prawej plazma Panasonic z lewej Pioneera.
015_P1200315.JPG


Najpierw czerń - tak zachwalana na różnych forach i portalach zagranicznych.
017_P1200319.JPG


Bez cienia wątpliwości poprawiona kolejny raz , ale to element po którym zawsze i w prosty sposób można odróżnić Pioneera od dotychczasowych produktów konkurencji.
020_P1200324.JPG
 

Traper2000

New member
Nie wiem Kiki co jest nie tak ale u Ciebie faktycznie ten Panasonic kiepsko wyświetla czarny... u mnie wygląda to całkiem inaczej... nawet mój zwykły monitor LCD w pracy lepiej wyświetla czerń niż Panasonic...hm...
 
Ostatnia edycja:

greend

New member
MrDudek napisał:
Czy nikt nie dostrzega odbywającej się tu manipulacji, czy też nikt już nie ma ochoty na nią reagować? :D
Jakiej manipulacji?:D :hihi: Szef ma zawsze rację

Poza tym proponuję wysłać apel do panasonica o zaprzestanie produkcji modelu x10 i g10:D bo jeżeli s10 jest lepszy i dużo tańszy od g10 nie mówiąc o x10 który ma w zasadzie zbliżoną cenę a też jest gorszy i tylko hd, to oni nabijają ludzi w butelkę (tych mniej inteligentnych):p
 
Ostatnia edycja:

sarlac

New member
Witam, jestem „świeży” na tym forum. Jak pisałem wcześniej przebrnąłem przez wszystkie posty w tym temacie.
Nie za bardzo rozumiem waszych powyższych spekulacji, które brną w nieskończoność. Powoli zaczyna to przypominać obrady sejmu i senatu. Żadna ze stron nie odpuści co w konsekwencji doprowadzi do masowej kłótni a nie prawdziwej debaty na pytania zadawane przez użytkowników forum.
Osoby które nabyły swoje TV zrobiły to świadomie, byli w sklepie, widzieli, dotknęli, posłuchali, ocenili i wybrali!
Dla tych osób wybór jest trafny bo dlaczego miałby nie być? Natomiast Ci którzy chcą nabyć niech pójdą do sklepu gdzie stoją te dwa TV o które się tutaj rozchodzi i sami zadecydują.
Kilka mądrych postów, które się tutaj znajdują może im ułatwić wybór ale o podjęciu końcowej decyzji powinni zdecydować sami.

Sam jestem posiadaczem 42G10B i jestem z niego zadowolony. Jedynym problemem (o którym już wcześniej pisałem) jaki mam jest dość szybkie męczenie się oczu a nawet uczucie piasku w oczach podczas oglądania tego TV. Problem pojawił się ok. 2 tygodnie temu (TV mam od 2 miesięcy), po podłączeniu Polsatu Cyfrowego dekodera HD. Wcześniej miałem Cyfrę + i problemu nie było. Może ktoś kto dysponuje większą wiedzą ode mnie w tym temacie spróbuje mi pomóc gdyż jest to troszkę frustrujące. Oczywiście mogę oddać TV do serwisu ale zabiorą go wtedy na 28 dni a przyczyna może być prosta.

Pozdrawiam
 

sarlac

New member
jest to prawdopodobne. Faktycznie na Cyfrze obraz był o niebo lepszy ale czy to może wpływać na samopoczucie? W polsacie mam dwa paseczki: jeden jest od jakości a drugi od siły sygnału? ten pierwszy mam na połowie ok 50% (niebieski) a drugi 68% (niebieski). Cyfra podłączona była do tego samego talerza i tam poziom sygnału był na 5.
Dodam tylko, że podczas oglądania DVD po HDMI też można odczuć ten sam efekt; oczy również się męczą ale po dłuższym czasie ( 1film )
 

darekguma

New member
Bez reklam
sarlac napisał:
jest to prawdopodobne. Faktycznie na Cyfrze obraz był o niebo lepszy ale czy to może wpływać na samopoczucie? W polsacie mam dwa paseczki: jeden jest od jakości a drugi od siły sygnału? ten pierwszy mam na połowie ok 50% (niebieski) a drugi 68% (niebieski). Cyfra podłączona była do tego samego talerza i tam poziom sygnału był na 5.
Dodam tylko, że podczas oglądania DVD po HDMI też można odczuć ten sam efekt; oczy również się męczą ale po dłuższym czasie ( 1film )
Może zaproś kilku znajomych,może to coś pomorze,jak u nich będzie ten sam objaw lub podobny to będzie jakas podstawa aby oddać tv do serwisu.Jest to dziwne że tak reagujesz,a raczej twoje oczy i chyba żony o ile dobrze pamiętam.Ja mam w prawdzie w domu S 42' ale nawet oglądanie z 2 m programów Hd nie doprowadza mnie do takich objawów.Dziwna sprawa.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Poza tym proponuję wysłać apel do panasonica o zaprzestanie produkcji modelu x10 i g10:D bo jeżeli s10 jest lepszy i dużo tańszy od g10 nie mówiąc o x10 który ma w zasadzie zbliżoną cenę a też jest gorszy i tylko hd, to oni nabijają ludzi w butelkę (tych mniej inteligentnych):p

Rozumiem, że ta wypowiedź to lekki sarkazm, ale prawdę powiedziawszy tak to niestety wygląda.

W sumie to mogłyby zostać na rynku trzy plazmy Panasonica- S10 jako entry level i najprostszy FULLHD, V10 jako plazma zaawansowana z szeregiem dodatkowych funkcji i Z10 jako HIGH End.

Bo jak patrzę na ilość produkowanych obecnie modeli to zaczyna się taka numerologia jak w telefonach Nokii, że powoli będziemy się w tym gubić (X, C, U, S, dwie wersje G, V, Z- przy czym jeszcze część z nich w różnych wersjach np. słynne X10E czy X10Y).
 
Ostatnia edycja:

Hashi

New member
kiki napisał:
zostaję przy swojej opinii i tych zadowolonych kilku tysięcy co mają S 10 :D
Resztę - pozostawiam bez komentarza .

===================================================
Powołam się na klasyka :
Jedno zdjęcie zastępuję 1000 słów

Zaczynamy porównanie dla jakości obrazu. Dla przypomnienia z prawej plazma Panasonic z lewej Pioneera.
015_P1200315.JPG


Najpierw czerń - tak zachwalana na różnych forach i portalach zagranicznych.
017_P1200319.JPG


Bez cienia wątpliwości poprawiona kolejny raz , ale to element po którym zawsze i w prosty sposób można odróżnić Pioneera od dotychczasowych produktów konkurencji.
020_P1200324.JPG


@Kiki
Czy test przeprowadzałeś w trybie Dynamic w Panasonicu? Ostatnio odkryłem, że w tym trybie panel jest dodatkowo wygaszany. Podczas puszczania trailera Uncharted 2 zauważyłem, że pomiędzy całkowicie ciemnymi przerywnikami (chwile ciemnego ekranu pomiędzy scenami) następuje po chwili "dogaszenie" panelu. Wtedy jest on idealnie ciemny (może nie jak sadza ale ciemny).
 
Ostatnia edycja:

Traper2000

New member
Koledzy, wczoraj poświęciłem trochę czasu na zabawę ze swoim G10 i powiem tak... faktycznie Kiki wcale tak nie przegina z tą czernią i każdy może to sobie wieczorem sprawdzić nagrywając na kartę SD czarny obraz np.w rozdzielczości FULLHD (zrobiony w dowolnym programie graficznym) potem wyłączamy wszelkie światła w pokoju i co... widać jak na dłoni, że matryca nie jest za dobrze wygaszana i daje taką jaśniejszą poświatę. Próba ściemnienia nic nie daje gdyż suwak jaskrawości w zasadzie nie reguluje poniżej -1.
Nie oszukujmy się, normalnymi ustawieniami tej czerni nie pogłębimy chyba, że poszukamy w menu serwisowym i tam coś znajdziemy.
Na pewno jest jakiś powód, że Panasonic cały czas podświetla matrycę (może właśnie to sposób na równomierne wypalanie się matrycy i zniwelowanie powidoków) bo przecież wystarczyło by zmniejszyć podświetlenie matrycy, zwiększyć kontrast i już mamy czerń KURO
Kończąc ten post muszę powiedzieć jedno... gdyby nie to forum i Kiki to nawet bym na to nie zwrócił uwagi bo oglądając TV SD, HD, Bluraya i PS3 zawsze zwracam uwagę na całość obrazu, który jest tu bardzo dobrej jakości - biel i czerń i kolory są normalne i absolutnie jestem zadowolony z zakupu a jeśli mam wątpliwości to idę do sypialni, popatrzę na LCD Sharpa 32" (wcale nie takiego najgorszego) i od razu G10 staje się takim moim kuro.
P.S. żeby żyć szczęśliwie i spokojnie najlepiej po zakupie TV oglądać telewizję zamiast czytać fora.
Co by się stało gdyby ktoś napisał że jeden piksel w tych TV zalicza padakę... zakładam się, że zamiast oglądać film cały czas wzrokiem szukalibyśmy tego piksela... tak samo jest z czernią, którą teraz cały czas obserwuję zamiast po prostu oglądać TV.

Kiki oberwał od nas ale chyba niesłusznie (trochę może przerysował ale...)
Pozdrawiam
 

Hashi

New member
Na pewno jakość czerni jest bardzo dobra. Można mieć tylko zastrzeżenia do czerni jeśli oglądalibyśmy sam czarny obraz w nocy. Ale wystarczy, że na ekranie pojawiają się jasne obszary i jakość czerni znacznie wzrasta (tak już działa nasz wzrok). Na pewno zaletą plazm jest to, że po prostu piksele gasną i w przypadku gdy mamy np gościa w gajerze na jasnym tle to widać więcej niż np na LCD.
Po za tym jakość czerni to przede wszystkim jakość wyświetlania szarego koloru w zakresie "prawie czarny".
 

zajka

New member
To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

Przyznam, że przebrnąłem przez to forum wzdłuż i wszerz, podobnie zresztą jak i przez inne recenzje, zarówno polskie jak i zagraniczne. Niestety dalej problem pozostał a mianowicie wybór TV. Jeżeli chodzi o rozmiar to wahałem się między 50" a 46". Wybór już jest w 85% dokonany-46cali. A teraz najważniejsze i najtrudniejsze-model... TV do dużego pokoju (ok 3,5m-4m), zamierzam kupić n-kę, na razie C+, często oglądam filmy z laptopa po HDMI. Po dość dogłębnym rozeznaniu rynku mam na celowniku następujące typy:

Panasonic 46g10
Samsung 46B650
Sony 46Z5500

Wybór cholernie trudny. Na początku byłem zdecydowany na LCD Samsunga. Wspierała mnie dobra obróbka SD, "stosunkowo" dobra czerń i płynny obraz, możliwość odczytu filmu z USB i ogólnie dobre recenzje.Widziałem obraz...film na usb...na prawdę nie było źle. Cóż...potem po obejrzeniu plazm, stwierdziłem, że jako wielbiciel kina z moją kobietą, powinniśmy zdecydować się na plazmę, zalety pewnie każdy z was zna. Tu wybór skierowany był zdecydowanie na g10 (Pioneer cudo, ale za drogi), niestety pojawiło się ogromne "ALE" czyli skalowanie SD. Wszyscy i wszędzie na to narzekają i zwracają uwagę na kiepską jakość.
Wiecie jak jest...fajnie jest pooglądać HD ale nie mam zamiaru na siłe oglądać HD jeżeli interesuję mnie to co akurat "leci" na kanale SD, a takich jak zapewne wiecie ogląda się statystycznie więcej. Tak więc chodzi o codzienną funkcjonalność i radość z oglądanie. Proszę o poradę...czy jest aż tak źle?. Po przejrzeniu wątku i porównaniu obrazów SD w panasie i sony byłem mocno zawiedziony g10tką. W zasadzie to byłem w szoku, wszyscy do tej pory przedstawiają plazmy jako "te" tv, które lepiej radzą sobie z SD od LCD. A tu proszę...porażka?...Pytanie czy jest sens wydawać kasę na tv, który ładnie świeci ale tylko na paru kanałach. Podobno poprzednie modele panasa (z85) o wiele lepiej radziły sobie z SD. Jak to możliwe...nie wiem. Proszę was o poradę...bo tak się składa, że dużą wagę przywiązuję do jakości obrazu i nie chcę kupić czegoś bezsensu dla jakości 15 kanałów HD.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Tomaszz

New member
Witam,
Zakupiłem 42g10e i jestem mega zadowolony. Oglądam go z 2,5-2,8 m i jest super nawet ze zwyczajnej kablówki Aster (TV na 3 rozgałęzieniu :eek:). Przesiadłem się z sławnego PHILIPSA HD PREPARED:D PW9551. Kablówkę lepiej mi się ogląda, HD to już w ogóle bajka. Telewizor jest dość blisko i minimalnie było słychać buczenie przy jasnym obrazie, ale TOTALNIE przestało mi to już (miesiąc) przeszkadzać (słyszę to tylko jak zajrzę za tv). Jeśli ktoś przesiada się na plazmę z CRT to powinien całkowicie zignorować uwagi mówiące o tym, że plazma gorzej sobie radzi w mocno oświetlonych pomieszczeniach od LCD, ponieważ w porównaniu do CRT, plazma radzi sobie o niebo lepiej z refleksami!!! Ogólnie rzecz biorąc kupiłem ten tv za 3490 zł i uważam, że za tą cenę nie ma nic lepszego. Ostatnio obejrzałem sobie Szeregowca Ryana na DVD i muszę powiedzieć, że odwzorowanie kolorów mnie powaliło :eek:k:

Mam jeszcze dwa pytanie:hmm: i jeden problem:roll::
1) Czy komuś udało się wpuścić dźwięk do TV w DD lub DTS po HDMI i wypuścić go przez optyczne wyjście do amplitunera? U mnie to nie chce działać na żadnym porcie HDMI.

2) Na angielskim? avforums wyczytałem, że ten tv obsługuje format 24p przy 96hz tylko nie da się włączyć IFC pro (taka opcja jest od serii V - 24p smooth playback). 24p przy 48hz obsługuje seria G, ale na rynek amerykański, która odróżnia się od naszej mniejszą ilością opcji regulacji obrazu oraz trybem obrazu THX. Tryb 48hz migocze:(. Tryb 96hz nie ma tego problemu, a brak IFC mi nie przeszkadza. Bardzo fajnie by było uzyskać takie potwierdzenie, bo to by znaczyło, że ten TV bez problemu współpracuje z formatem 24p tyle, że nie upłynnia ruchu (tak jak w kinie)

3) Niestety mam dokładnie taki sam problem jak kolega Sojer2005 i Mardukss (nie sprawdzałem jeszcze bluraya u siebie, tylko xboxa na razie. Komputer sprawdzę dzisiaj albo jutro):

sojer2005 napisał:
Witam, czy ktoś z Was podłączył xboxa 360 do G10E? Mam pytanie odnośnie połączenia HDMI.... zauważyłem, że po wybraniu w xboxie 1080p, obraz zachwouje się tak, jakby tracił sygnał co kilka sekund... na wejściu HDMI z boku.... pozostałe gniazda wydają się ok, chociaż wczoraj także hdmi nr 1 zawodził (do czasu wymiany baterii w kontrolerze, jakiś związek z padem?).Blu ray poprzed hdmi nr 1, 2 i 3 działa bez zarzutów...
Mardukss napisał:
Ja mam podobny problem jak kolega powyżej, tyle tylko że odnośnie odtwarzacza dvd (sprawdzane na pioneer 410 i philips 5590), mam też xbox 360 ale jeszcze nie sprawdzałem. Potwierdzam że jak ustawię rozdzielczość w odtwarzaczu na 1080p to zaczyna tracić sygnał i obraz, a po przestawieniu na 1080i wszystko działa dobrze. Dodam jeszcze że na początku myślałem że to może być winą odtwarzacza więc pioneera wymieniłem na drugiego w saturnie, ale problem powrócił, sprawdziłem też na philipsie i przy skalowaniu do najwyższej rozdzielczości też to samo. Natomiast na PS3 filmy są bardzo ładnie wyświetlane w 1080p i tylko na tym sprzęcie wszystko poprawnie działa. Proszę o pomoc przy rozwiązaniu tego problemu.
Kabel jest raczej dobry, bo MRS 173 (na kablu no name jest 100 razy gorzej). Rozwiązaniem może być aktualizacja firmware, ale nie chcę tego robić nieoficjalnie, żeby nie stracić gwarancji (chyba muszę zadzwonić do Panasonic). Muszę jeszcze sprawdzić jaką mam wersję firmware w TV.

Kolego Sojer2005 rozumiem, że u ciebie problemu już nie ma i tv bez problemu współpracuje z xboxem w 1080p? A u Ciebie Mardukss? Widziałem wpisy, że niektórym xbox współpracuje z tym TV bez problemu, ale czy w 1080p?
Czy ktokolwiek miał podobne problemy z rozdzielczości 1920x1080 puszczoną z komputera przez kartę graficzną ASUS 9600 GT (karta w instrukcji ma kilka wzmianek o HDMI i jest dołączona nawet przejściówka DVI->HDMI) przez DVI?


Pozdrawiam wszystkich :-D

sojer2005 napisał:
Na stronie Panasonica nie ma tego...
Nie mogę wkleić linka: a więc na forum avforums.com -> dział Plasma -> topic: The Panasonic G10 niggles, problems and faults thread -> strona 12
Soft działa poprawnie, Tv jakby przyspieszył, mam wrażenie, że kolory są trochę lepsze i co najważniejsze nie mam już problemów z HDMI i xbox.
Teraz mam wersję 1.213 (poprzednio - 1.206)
 
Ostatnia edycja:

zajka

New member
Ha...też miałem poprzednio model PW9551 HD prepared. Dziś widziałem obok 46g10 plazmę Samsunga 50B650...hmmm. Tyle się naczytałem pozytywnych opinii o g10, w sumie to w zasadzie byłem zdecydowany, ale powiem wam szczerze, że G10 stojąca obok właśnie tego samsunga prezentowała się kiepsko...mówiąc delikatnie. Nie mogłem się kompletnie doszukać tych niesamowitych zalet.Przetwarzanie SD-faktycznie koszmar moim zdaniem.(poprosiłem w wiejskim Saturnie żeby mi puścili to co chce na różnych TV), ale oczywiście większość zagranicznych testów marginalizuję ten fakt, tak jakby telewizor musiał dostać wysoką oceną bez względu na wszystko. Nie wiem...może faktycznie muszę popróbować z innymi sygnałami...itp ale to co dziś zobaczyłem mnie na prawdę zszokowało bardzo negatywnie. Panas 46 cali, obok samsung 50 (o którym wg mnie mało się mówi), generalnie mniejsza matryca "ukryje pewne błędy" przy założeniu tej samej odległości oglądania...i tu rozczarowanie. Czernie były kiepskie., kolory także..ale to z pewnością kwestia kalibracji...mam tego świadomość. Ponieważ od jakiegoś czasu noszę przy sobie różne materiały na divix postanowiłem podpiąć to pod tego Samsunga i ...już w ogóle zaskoczenie na plus. Biorąc pod uwagę informacje w sieci, testy, info w magazynach polskich o zagr. o tematyce Video itp- jednoznacznie -brać g10, to super TV. Nie mam na prawdę pojęcia o co chodzi?! Myślę, że zmysł wzroku mam wyjątkowo dobry.
 
Zajka,ja też stanąłem kilka dni temu przed podobnym zjawiskiem tyle że dotyczyło ono g15 i v-ki,wszędzie piszą że v-ka zdecydowanie najlepsza a ja byłem mega rozczarowany jak porównałem ją z g15.Powiem Ci więcej,na V-ce puściłem blue ray a na g15 szedł jakiś kanał w hd i wcale obraz na v-ce mnie nie powalił,niestety nie miałem możliwości podłączenia sygnału sd także nie wiem jak by to stedy wyglądało
 

Hashi

New member
marcin1980 napisał:
Zajka,ja też stanąłem kilka dni temu przed podobnym zjawiskiem tyle że dotyczyło ono g15 i v-ki,wszędzie piszą że v-ka zdecydowanie najlepsza a ja byłem mega rozczarowany jak porównałem ją z g15.Powiem Ci więcej,na V-ce puściłem blue ray a na g15 szedł jakiś kanał w hd i wcale obraz na v-ce mnie nie powalił,niestety nie miałem możliwości podłączenia sygnału sd także nie wiem jak by to stedy wyglądało

Ponieważ V ma ten sam panel (jedynie szyba inna). Główna różnica miedzy G to Smooth Film (czyli 96Hz zamiast 48Hz podczas odtwarzania 24p).
Telewizory w zależności od podłączonego kabla i sygnału (24Hz, 50-60Hz) załączają odpowiednie systemy (tv sam wykrywa źródło i uruchamia odpowiedni tryb - jak IFC tylko powyżej 50Hz).

Jedno wiem na pewno G10 nie lubi żonglowania ustawieniami i częstego podłączania i odłączania kabla HDMI.
 
Ostatnia edycja:

mwerd

New member
Czy komuś się udało na wyjściu optycznym g10 uzyskać dźwięk wielokanałowy (nie z tunera dvb tylko np. z dvd podpiętego przez hdmi)?
Mam tam zawsze stereo i nie wiem co zrobić żeby było inaczej.
 
Do góry