Panasonic SD90 vs. SD700

PawełG

New member
A kto mi powie, co ma robić "Blokada optycznego stabilizatora obrazu"
Sprawdzałem w instrukcji do SD700 - tu nie ma "blokady stabilizatora". Jeśli to to samo co wyłączenie stabilizacji, to warto użyć (wyłączyć stabilizację) gdy kręcisz ze statywu lub innej stabilnej podpórki. Zaoszczędzisz akumulator i unikniesz ryzyka drgań, które paradoksalnie mogą być wygenerowane w takiej sytuacji właśnie przez mechanizm stabilizacji. Nie jest to regułę że się pojawią, ale np. w lustrzankach jest zasadą wyłączanie stabilizacji przy pstrykaniu ze statywu. Szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w podręcznikach do automatyki - zagadnienia stabilizacji, przeregulowania i szybkości regulacji.
 

mziel

New member
Sprawdzałem w instrukcji do SD700 - tu nie ma "blokady stabilizatora". Jeśli to to samo co wyłączenie stabilizacji, to warto użyć (wyłączyć stabilizację) gdy kręcisz ze statywu lub innej stabilnej podpórki. Zaoszczędzisz akumulator i unikniesz ryzyka drgań, które paradoksalnie mogą być wygenerowane w takiej sytuacji właśnie przez mechanizm stabilizacji. Nie jest to regułę że się pojawią, ale np. w lustrzankach jest zasadą wyłączanie stabilizacji przy pstrykaniu ze statywu. Szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w podręcznikach do automatyki - zagadnienia stabilizacji, przeregulowania i szybkości regulacji.

Pawle, dziękuję za wyjaśnienia - rzeczy o których mi napisałeś są mi znane z fotografii (tak na marginesie mzlfoto.petronet.pl). Funkcję tą pojmowałbym dokładnie tak samo, gdyby nie to, że jest to przycisk typu przytrzymaj-aktywne/puść-nieaktywne. Służy więc do chwilowego przełączenia stanu. I tutaj pojawia się opis z instrukcji, mówiący, że przytrzymanie powoduje jeszcze lepszą stabilizację.
Rozumiałbym gdyby to było chwilowe wyłączenie stabilizacji, np. do panningu. Ale przycisk polepszjący stabilizację? Jak mam włączony hybrid o.i.s. to przecież już nic lepszego nie ma w tej kamerze. Może to jest włączenie hybrid jak jest włączona tylko optyczna? Ale wtedy powinna się pojawić ikona hybrydowej stab. a pojawia się łapka.

Cytat z instrukcji:
W trybie nagrywania filmów, można jeszcze bardziej zwiększyć poziom optycznej
stabilizacji obrazu, dotykając ikony blokady optycznego stabilizatora obrazu i
przytrzymując ją przez pewien czas. Dzięki tej funkcji można zredukować skutki
potrząśnięć, które często mają miejsce podczas używania zoomu.

Mowa jest o poprawieniu optycznej stabilizacji. Czyli co? Przy wyłączonej hybrydowej i załączonej tylko optycznej włącza hybrydową?
 

slimak

New member
Bez reklam
Tu chodzi o zmianę reakcji OIS na ruch kamery.

Przytrzymanie ikonki na LCD informuje kamerę, że nie zamierzasz robić panoramy i kamera próbuje utrzymać za wszelką cenę nieruchomy kadr. Jakby OIS działał tak cały czas, niemożna by zrobić jakiejkolwiek zmiany w kadrze bez szarpnięć/skoków obrazu.
 

PawełG

New member
Tu chodzi o zmianę reakcji OIS na ruch kamery.

Przytrzymanie ikonki na LCD informuje kamerę, że nie zamierzasz robić panoramy i kamera próbuje utrzymać za wszelką cenę nieruchomy kadr. Jakby OIS działał tak cały czas, niemożna by zrobić jakiejkolwiek zmiany w kadrze bez szarpnięć/skoków obrazu.
Jesteś pewien, że o to chodzi? W takim zastosowaniu lepszy byłby przełącznik (bistabilny). Z opisu
mziel'a wynika, że jest monostabilny - trzymanie go podczas dłuższego ujęcia nie byłoby zbyt wygodne. Chodziła mi jeszcze po głowie taka możliwość, że włączana jest dodatkowo stabilizacja elektroniczna, no ale wtedy jest to po prostu HybridIS.
 

slimak

New member
Bez reklam
Tak.
Zresztą identycznie działa OIS w zeszłorocznej SDT750.


HDC-SDT750 | HD Camcorder | Panasonic Global
Even more powerful hand-shake compensation.

O.I.S. Lock (Optical Image Stabilization)


The image-stabilizing effect is increased by pressing and holding the O.I.S. Lock indication on the LCD screen, which maximizes the blur detection sensitivity. This is great for when you want to zoom at a fixed angle, like for bird watching.

* Considerable blurring is generated by the shifting of the corrective lens when the camera is panned or tilted.


W nowych Panasonicach i SDT750 są następujące rodzaje stabilizacji.
1. Łapka. Stabilizacja z płynną panoramą.
2. Łapka w prostokącie. Stabilizacja trochę silniejsza, ale z zdarzającymi się szarpnięciami obrazu przy panoramach.
3. Łapka otoczona czterema strzałkami (Hybryd OIS). Stabilizacja z dodatkowymi kierunkami stabilizacji (możliwe zniekształcenia obrazu) z płynną panoramą.
4. Łapka w prostokącie otoczona czterema strzałkami (Hybryd OIS) . Stabilizacja trochę silniejsza z dodatkowymi kierunkami stabilizacji (możliwe zniekształcenia obrazu), z zdarzającymi się szarpnięciami obrazu przy panoramach.
5. Ikona na LCD. Stabilizacja bardzo silna z dodatkowymi kierunkami stabilizacji (Hybryd OIS), ale bez możliwości panoramy itp. Dlatego działa tylko podczas dotykania LCD.

01_hd_sdt750.jpg
 
Ostatnia edycja:

misiek979

New member
SD600 ma już jakiś czas, była na wakacjach, urodzinach dziecka, na przedstawieniu w przedszkolu... i dodatkowo mam porównanie SD99 (ojciec innego dziecka z przedszkola ma 99tke).

W skrócie, w SD600 brakuje tylko 28mm... jeżeli chodzi o jakość nagrywania w pomieszczeniach SD99 wymięka, szczególnie gdy się robi ciemniej (90tka przekłamuje kolory i jakoś śnieży). I 600 jest mniej "trendy" bo to stary model. Warto dopłacić do 3MOS.

Denerwuje mnie jedna rzecz... niczym nie mogę odtwarzać 1080P50 - i wszystko nagrywam 50i - ktoś wie jak to opanować?
 
Do góry