Panasonic py8 - ustawienia obrazu (ogólnie)

don111

Banned
nie mam objaśnionych w instrukcji (o ile te pare stron można nazwać instrukcją) pewnych funkcji, może ktoś mógłby wytłumaczyć co one oznaczają ?

(menu OBRAZ)
1) Sterowanie kolorami

2) P-NR

3) 3D-comb

4) tryb eco zależy od oświetlenia pomieszczenia (tv sobie sam dopasowuje) ?

5) zauważyłem że przy tych samych wartościach kontrastu, jaskrawości, bieli, ostrości oraz ustawionych identycznie opcjach - obraz jednak różni się między poszczególnymi trybami (normalny, kinowy, dynamiczny itd)... myślałem że to po prostu kilka zdefiniowanych ustawień wszystkich parametrów a tu jeszcze różnica widoczna jest między każdym trybem... może ktoś to wyjaśnić dlaczego tak jest i ewentualnie jakie są te różnice między danymi trybami (który tryb do oglądania czego się bardziej nadaje) ?

(USTAWIENIA)
6) Panel boczny - min/pośrednie/max/wyłaczony

7) aspect ratio - w sumie ok ale jednak troche rozczarowanie, w moim poprzednim tv (lcd LG) były także opcje do rozciągnięcia obrazu w samym pionie, tu tego brakuje (same zoomy ucinające obraz w poziomie)... innych opcji do tego rozumiem już nie ma ?
 

szachu_pl

New member
Po pierwsze, to instrukcja którą dostałeś w formie wydrukowanej, to tylko taki wstęp. Pełna wersje jest w pliku PDF na płycie CD dołączonej do TV. Znajdziesz tam odpowiedzi na większoś pytan (instrukcja jest po polsku).

Ad.4 Tak, tryby EKO, KINOWY, NORMAL, DYNAMICZNY różnie się od siebie. Bo inaczej to po co by było je tworzyć? Oczywiście możesz dodatkowo je modyfokować. Aha, i ustawienia są zapamiętywane dla każdego wejścia oddzielnie (np. dla TV, EURO, HDMI).
 

don111

Banned
no faktycznie... część pojęć już wyjaśniona ale mimo wszystko są tam raczej same ogólniki...

1) Sterowanie kolorami - niby daje bardziej żywe kolory wg instrukcji, widzicie różnice ? (ja nie zauważam różnicy chyba że to widać w jakichś konkretnych scenach ?)

6) Panel boczny - nie wyjasnione co to jest... chodzi może o czarne pasy z boku ekranu przy obrazie 4:3 ?

i jeszcze mam takie pytanie czy po dotarciu (na razie ze 40h moja przepracowała) obraz się zmieni czy raczej nie będzie różnicy ?
 

kris_wormwood

New member
6) panel boczny - chodzi o czarne pasy, któe mogą jeszcze być ciemno i jasno szare z zależności od poziomu który ustawisz. Ogólnie wygląda to to d... ale pozwala równomiernie wypalać plazmę przy piewrszych kilkuset godzinach użytkowania, żeby nie było widać różnicy, jeśli często oglądasz obrazy w 4:3 z czarnymi pasami po bokach.

Po dotarciu wg. niektórych czerń jest jeszcze bardziej czarna.
 

szachu_pl

New member
kris_wormwood napisał:
6)
Po dotarciu wg. niektórych czerń jest jeszcze bardziej czarna.

Powiem tak, nie wierzyłem w to. Ale... Normalnie oglądam TV w zmodyfikowanym trybie Kinowym (zjechany kontrast itp), dla mnie obraz jest OK. Ostatnio przez przypadek przełączyłem się w tryb Normalny i dało tak po oczach... no może bym się przyzwyczaił, ale jak włączyłem Dynamiczny, to chyba trzeba być niedowidzącym by oglądać TV przy tych ustawieniach. A przez pierwszych kilka dni miałem ustawienia na Normalny (bez modyfikacji) i wydawało się, że jest dobrze. Więc coś może jednak w tym jest.
 

don111

Banned
ja też używam trybu kinowego, zwykle oglądam w zaciemnionym pomieszczeniu więc mam zjechany kontrast prawie do zera (ok 5%)... wydaje mi się że w tym trybie są lepsze, łagodniejsze i płynniejsze przejścia tonalne kolorów od trybu normalnego, z kolei "normalny" ma bardziej nasycone kolory ("kinowy" bledsze), reszta jest wg mnie zupełnie nie do użytku a "dynamiczny" to chyba faktycznie tylko dla ślepców :D

jeszcze mam takie pytanie o wypalanie "duszków", czy to dotyczy tylko jasnych obrazów ? ciemnych i czarnych pasów (dół, góra, boki) nie muszę się obawiać ?
sądzę że to mi raczej nie grozi ale z ciekawości jak długo taki statyczny znaczek musiałby być non stop wyświetlany na ekranie aby pozostał po nim jakiś ślad ?
czy zmiana trybu aspect ratio (np na zoom) na ok 15s wystarczy aby za chwilę można było z powrotem wrócić do normalnego oglądania bez ryzyka ?
 

kris_wormwood

New member
Podłączając się do tematu ustawień, spytam Was jeszcze jak macie (mniej więcej) ustawioną jasność. Wczoraj oglądałem Aliena 4, i normalnie nie mogłem wysiedzieć na miejscu, gdyby nie żona, której nie chciałem psuć seansu :) zabawą ustawieniami. Obraz wyglądął jakby był powycinany z papieru kolorowego, po prostu plamy jasnych kolorów i czarnego tła. Dopiero po wszystkim pozmieniałem ustawienia (balans bieli na zimny, delikatny zjazd z kolorem, podwyższyłem kontrast). Trochę się poprawiło, i szczegóły wyszły z mroku, ale może musiałbym ustawić inaczej kontrast, żeby było lepiej? A propos, ma ktoś może jakieś tablice testowe lub płytkę testową do podstawowej kalobracji obrazu? Swojego czasu ściągnąłem darmowy obraz płyty DVD Divas z niemieckiej strony firmy zajmującej się kalibracją, ale po wypaleniu żadne DVD nie chce mi tego odtworzyć, chociaż wygląda jakby czytał płytę i wykrywał jako mini-DVD (?) czy coś w tym rodzaju?

don111 z czarnymi pasami jest czasem tak, że też widać różnicę po 2 godzinnym oglądaniu filmu z pasami na górze i dole, bo reszta obrazu "nagrzeje" luminofor w centrum ekranu, jednak widać to tylko przez którki okres przy wyświetleniu jednolitego koloru, np. czarnego, więc jak zaraz po tym zaczniesz oglądać jakiś program na "full-screenie" to nie będzie tego widać.

Ja "docierałem" plazmę przez 300 godzin (wszystkie ustawienia poniżej połowy i uważając na to, żeby w większości nie oglądać z pasami) i teraz mam spokój, choć z przyzwyczajenia przy oglądaniu tv rozszerzam delikatnie obraz, żeby czarne pasy nie zajmowały za dużo miejsca na ekranie.

Do tej pory nic mi się nie wypaliło, i myślę, że przy normalnym oglądaniu tv nic nie powinno Ci się stać. Nienormalnym by było może tylko oglądanie przez 10 godzin tego samego programu, lub obrazu o tych samych proporcjach z pasami.

Nie masz się czego obawiać.
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Na hdtvtest.uk w teście PZ80 zalecane były ustawienia domyślne i przełączenie na tryb kinowy i barwę ciepłą. Zresztą dla PX80 było bardzo podobnie. Te TV są właściwie skalibrowane w pudle ;).
 

don111

Banned
co ciekawe ja używam teraz ustawień dobrych do tego "dotarcia" - tryb kinowy + kontrast zjechany praktycznie na max, reszta ustawień na połowę, biel - normalna albo ciepła...
a po dotarciu... i tak będę używał tych samych ustawień bo mi pasują :)
 

Bartos81

Member
Bez reklam
don111 czy twierdzisz że kontrast na max to rozsądna decyzja?

A co do utrwalania się na chwilę obrazu cząstkowego to powiem że wystarczy na ok 5min zostawić jakiś obraz nieruchomy żeby potem na czarnym tle zobaczyć go w całości, nawet po dotarciu plazmy, ale po paru minutach oglądania obrazu ruchomego obraz statyczny znika całkowicie.
Ot taka teoria gdyby ktoś się przestraszył. Sam tego doświadczyłem gdy zostawiłem planszę dvd na 5 min
 

kris_wormwood

New member
J-B, kontrast zjechany na maksa może oznaczać zjechanie w dół do minumum :) - przynajmniej mam nadzieję, że don111 też tak to rozumie :???:

A co do poobrazów, to się nie przestraszyłem, ale bardzo mnie to zdziwiło, że po kilkunastu sekundach wyświetlania napisu "w następnym odcinku" taki napis pozostał jak tylko przełączyłem na DVD (czarna plansza).

Teraz wiem, że "Na Wspólnej" to samo ZUO! :-D
 

don111

Banned
kris_wormwood napisał:
J-B, kontrast zjechany na maksa może oznaczać zjechanie w dół do minumum :) - przynajmniej mam nadzieję, że don111 też tak to rozumie :???:
no dokładnie, zjechany prawie na maxa w dół, ja nie lubie jak mi świeci mocno po oczach, w dodatku kiedy oglądam mam zwykle zaciemniony pokój ...
 

paavel

New member
Mam 42PY8 od około 3 miesięcy i zauważyłem że faktycznie czerń się poprawiła- jestem tego pewien, bo po zakupie porównywałem z innym tv plazmowym który miałem w domu i była gorsza, teraz jest taka sama lub lepsza.
Jedna rzecz mnie tylko denerwuje- praktycznie nie oglądam z anteny naziemnej, tylko z satelity (ferguson 8800), ale zawsze po włączeniu telewizora włącza się TV naziemna, nie ważne że wyłączyłem jak telewizor był na wyjściu HDMI.
Jest to potęga debilizmu zwłaszcza że ten tv zapamiętuje masę innych rzeczy jak np ustawienia każdego wyjścia osobno.
Może ktoś wie czy da się z tym coś zrobić ?
 

leszek635

New member
Należy wejść w tryb hotelowy
Tryb hotelowy: przytrzymać przycisk -/V na TV , 3x AV na pilocie .
Tam ustawiasz HOTEL MODE na ON oraz INITIAL INPUT na wybrane wejście, np.HDMI1, a wyjście z trybu hotelowego ,przycisk "return" na pilocie.
 

don111

Banned
paavel napisał:
Mam 42PY8 od około 3 miesięcy i zauważyłem że faktycznie czerń się poprawiła- jestem tego pewien, bo po zakupie porównywałem z innym tv plazmowym który miałem w domu i była gorsza, teraz jest taka sama lub lepsza.
u mnie podobna sytuacja, tv już chyba się powoli "dotarł" bo mam podobne odczucia tylko ogólnie co do kolorów, widać że stały się jakby bardziej "barwne", nabrały głębi
na początku w zasadzie jedynie na łagodnych kinowym/normalnym trybach u mnie wszystko ładnie wyglądało a teraz nawet zmieniam częściej na eco, nawet na dynamicznym jest ok (na początku tryby eco/dynamiczny u mnie nie wyglądały zbyt dobrze)
 
Do góry