Panasonic PV8P a PC

XoR

New member
Witam
Mam pytanie odnośnie podłączenia panasa z serii PV8P z rozdzielczością 1024x720 (zastanawiam się nad 37 lub 42 cale) do komputera PC. Otóż sprawdzam sobie na Sharpie LCD FullHD LC37X20E jak to mniej więcej będzie wyglądało (tzn. czy 1024 zamiast 1280 nie pogorszy mi za bardzo jakości obrazu, nie rozmyje czcionek itp.) i jakoś to chyba ujdzie, no ale zakładam przy tym testowaniu że ustawiając w PC rozdzielczość 1280x720 TV zeskaluje obraz tak, że zrobi z tego 1024x720 i nic przy okazji nie utnie (nie będzie overscanu, nie utnie np. paska startu itp.).

W istrukcji jest opcja:
Powierzchnia obrazu
Wybór części ekranu do wyświetlania obrazu (Wyłączony / Włączony)
Włączony : Powiększanie obrazu ze schowanymi brzegami.
Wyłączony : Wyświetlanie obrazu w oryginalnym rozmiarze. • Ustaw na „Włączony”, jeżeli na brzegu ekranu powstają zakłócenia. • Funkcja jest dostępna, kiedy proporcje ekranu są ustawione na Auto (Tylko sygnał
16:9) lub 16:9. • Tę funkcję można zapamiętać oddzielnie dla sygnałów SD (zwykła rozdzielczość) i
HD (wysoka rozdzielczość).


Wydaje mi się że opcja ta ustawiona na Wyłączony powinna wyłączyć jakikolwiek overscan (po angielsku się nazywa ona "Picture overscan". Dobrze myślę? :???:

Mam wątpliwości ponieważ często widzę że ludziki mają problem z tym na tym forum nawet na PY i "rozwiązują" go przez zeskalowanie obrazu w dół opcjami karty graficznej zamiast przestawić tą opcję na wyłączony... Sprawdzałem przed chwilą jak takie coś wygląda na LCD Sharpa FullHD i wygląda to naprawdę paskudnie :( Na tym sharpie mogę jednak overscan wyłączyć i jest pięknie. Chciałbym takie same coś uzyskać na PV z tym, że z rozdziałką 1280x720 oczywiście z tą różnicą że mi zeskaluje ją do 1024x720.

Raczej mało kto podłącza plazmę do PC i mało informacji na ten temat jest :( Sam mam zamiar mieć ją podłączoną jako drugi ekran (mam 24 cali Dell 2407WFP S-PVA do tekstu) ale wolałbym aby obraz się dziesięc razy nie skalował w górę i dół i aby mi nic nie ucinało jak już włączę ten film/grę przez PC. To samo z PS3, po co ucinać boki gry i powodować nieprzyjemne skalowanie w górę? W końcu mając pionowo 720 pikseli idealnie nadaje się ten TV do 720p. Tylko czy dobrze to rozwiązali?

Za odpowiedź będę bardzo dźwięczny :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

Dziura.m

New member
Dobrze kombinujesz
Wyłączasz opcje powierzchnia obrazu i masz odwzorowanie pixel w pixel
Ustawiasz 16:9 sygnał zgodny z 720p i wszystko powinno ładnie śmigać przynajmniej tak jest na PY800 Nie wiem czemu w innych modelach miało by być inaczej , więc pewnie jest tak samo.
Pzdrawiam
 

Jarod

New member
Moge się wypowiedzieć tylko na temat PV7. Nie ma tutaj tej opcji "powierchnia obrazu" i przy rozdziałce na kompie 1280x720 ucina brzegi obrazu i trzeba właśnie przeskalowywać przez karte graficzną - u mnie to chyba 1216x692.
Ale w pv8 może już jest lepiej (pv7 nie jest wg instrukcji przewidziany do podłączania komputera)
 

Dziura.m

New member
A co to znaczy ze tv nie jest przeznaczony do podłaczenia PC?
Przecież wyświetlacz składa się z pixeli takich samych pikseli z jakich sklada sie każdy monitor. Kwestia leży w źródle sygnału problem pojawia się jeżeli żródło nie ma złacza zgodnego z sygnałem cyfrowym (nie posiada dvi czy HDMI) bądź ze starszymi odbiornikami które nie sa zgodne z HDready. Wtedy same sobie skalują do swoich "dziwnych" rozdzielczości ale rozmawiamy tu o nowym sprzęcie (pv8) gdzie takie niedogodności nie maja juz prawa występwać.
Pozdrawiam

@Jarod przez co masz podlaczony ten komputer?
 

XoR

New member
W wątku głównym zapewniono mnie że "wszystko z rozdzielczością jest jest OK" :eek:k:

Problem tylko mam jeszcze czy wybrać 37 czy 42 cale, bo raczej wolałem 42 (zgodnie z filozofię "TV nigdy za mały" :twisted:) ale na stronie panasonica 37pv8p ma 1024x720 a 42pv8p ma 1024x768... Nie lubię skalowania w górę i jakbym testowo nie skalował z 1280x720 do 1024x768 to wygląda to gorzej niż 1024x720 :-x Z 1366x768 na 1024x768 jest lepiej choć tekst za bardzo rozmywa i filmy i tak są w 720p więc by się skalowały :( Tak samo gry z PS3/X360 itp :(

Z drugiej strony 32pv8p kosztuje mnie 2072zł a 42pv8p już 341zł drożej (2414zł) a TV oglądałbym z odległości 2m... no i mam dylemat :niewiem:
 

Jarod

New member
Cytuje z instrukcji pv7

"podłączenie komputera osobistego za pomocą pełnożyłowego kabla hdmi nie jest przewidziane"

A nie specjalnie wyobrażam sobie podłączać kompa przez scart albo component.

Ja mam podłączenie (geforce 6600gt) dvi-hdmi
 

XoR

New member
Chyba zamiast 37pv8p kupię 37pv80p bo głupio za te 244zł różnicy by było aby się skończyły HDMI i ogólnie otrzymać mocno okrojony TV z gorszym kontrastem (zapewne sztucznie programowo zmiejszonym... :???:) i matową obudową :twisted: Czy brakiem D-SUB które nie wiadomo kiedy się może przydać ;)
 

Dziura.m

New member
Jarod napisał:
Cytuje z instrukcji pv7

"podłączenie komputera osobistego za pomocą pełnożyłowego kabla hdmi nie jest przewidziane"

A nie specjalnie wyobrażam sobie podłączać kompa przez scart albo component.

Ja mam podłączenie (geforce 6600gt) dvi-hdmi
Przypuszcza że jest to użyte w sensie takim że nie ma możliwości podłączenia dźwięku. Innymi słowy nie ma portu HDMI który po przełączeniu w odpowiedni tryb potrafi "podlinkować" sobie dźwięk z wejscia audio np.componentowego.
Natomiast TV nie wie co ma podłączone do wejścia HDMI jeżeli jest to sygnał cyfrowy zgodny z odpowiednim standardem nie interesuje go czy dostaje sygnał z karty graficznej DVD BD czy z wewnętrznego tunera!!
Nie ma takiej możliwości dlatego powiszechnie dąży sie do standaryzacji wszystkiego!! To właśnie główna przyczyna elektronika nie jest jeszcze na tyle inteligentna póki co żeby wiedzieć co kto do niej podłącza.
Pozdrawiam

@XoR (coś wspólnego z elektronika masz ze taki nick)
Bardzo mądry wniosek wyciągasz postąpiłbym tak samo
 
Ostatnia edycja:

XoR

New member
Prawdopodobnie w poniedziałek zamówię tą plazmę 37pv80p albo wtorek i będę miał na 90% na drugi dzień bo paczki przychodzą zazwyczaj na drugi dzień właśnie :-D

Z 42 cali rezygnuję z powodu że ma 768 pikseli a więcej nie oznacza odrazu lepiej :eek: a po za tym w sumie TV będę oglądał z odległości 1.5 - 2m i piksle by mnie już pewnie po oczach biły ;) :p

Oczywiście jak TV już dojdzie to opiszę dokładnie jak współpracuje z PC, tak dla potomnych :)

@Dziura.m
Raczej z programowaniem :) ale to tak głównie hobbystycznie :p
 

XoR

New member
Tak jak obiecałem piszę jak mój 37pb80 to działa z PC.
Podłączałem go narazie tylko przez HDMI, bo kompa mam dość daleko a przez kilka przedłużaczy jakość obrazu po D-SUB byłaby tragiczna...

PC wykrywa że natywną rozdzielczością tego TV jest 1280x720 ale obsługuje też 1920x1080 i do niej skaluje każdą inną rozdzielczość a więc jak łatwo się domyślić takie np. 1600x900 będzie troszkę bardziej rozmyte od 1280x720 czy 1920x1080 bo będzie skalowane dwa razy. Nie wygląda to romycie jednak źle i czasem może się przydać np. w grze jeśli nie działa AA a gra chodzi w 1920x1080 już gorzej to w 1600x900 będzie wyglądała lepiej :eek:k:

Overscanu nie ma i widać ładnie cały pulpit. W 1280x720 widać tekst wyraźnie i rozmycie skalowaniem 1280x720 do 1024x720 jest niewielkie i jako, że i tak PDP się do pulpitu nie nadaje z natury nie jest to żaden problem. Ustawiłem sobie na pada programikiem joy2key myszkę i podstawowe klawisze klawiatury i siedząc na wersalce mogę spokojnie podstawowe rzeczy w kompie zrobić jak włączyć film, sterować nim, skopiować coś czy nawet sprawdzić czy nie doszedł jakiś post na forum hdtv.com.pl :mrgreen: W 1920x1080 większe czcionki widać dobrze a mniejsze (jak na tym forum) da się nawet jakoś rozczytać więc tragedii nie ma. Lepiej jednak używać 1280x720, w którym dodatkowo widać że skaluje się tylko poziomo a pionowo jest dokładność pixel w pixel :eek:k:

Filmy 720p wyglądają najlepiej jak się ustawi 1280x720 a większe w zasadzie tak samo zarówno w obu rozdzielczościach więc w zasadzie nie ma potrzeby używać 1920x1080 w tym TV do filmów 1080p. Znaczy TV troszkę ostrzej skaluje więc można ale to nie przymus bo różnica jest minimalna, napewno mniejsza niż przy filmach 720p odpalonych w 1080p gdzie widać wyraźnie że są bardziej rozmyte. Gry najlepiej odpalać w 1280x720 z 4xAA i wygląda to podobnie jak w 1920x1080 2xAA (oczywiście AF 16x) ale jako że lepiej chodzą w 720p i niektóre gry w 1080p będą miały za małe literki/HUDy/celownik. Oczywiście są gry w których nie działa AA i jeśli w 1080p dobrze chodzą to lepiej dać taką roździelczość dla ładniejszego wyglądu :eek:k:

Ogólnie więc jest dobrze. Większym problelem niż troszkę niższa rozdzielczość jest to, że pulpitu się i tak nie da używać długo bo potem jak się włączy czarny ekran to można zobaczyć wypalony pasek startu :eek: Zresztą zmieniłem skórkę na zwykły szary wygląd z win2000 aby się nie wypalały tak okienka ... :p
 

zaqqq

New member
Witam

Nie chcialbym zakladac nowego watka wiec zapytam tu.

Chcialbym kupic Panasonica 37PV8P i sie zastanawiam w jaki spokob moge go podlaczyc do komputera i czy w ogole. w co musial by byc moj komputer - karta graficzna - wyposazona.

Prosze o szybka odpowiedz jesli to mozliwe!
 
B

burz

Guest
Mam tv podłączony przez s-vhs (karta ma takie wyjscie, ale od strony tv jest wtyczka euro), bo drugiego wyscia monitorowego uzywam do projektora.
Jakosc na tv jest wystarczajaca, ale zobaczymy, co powiem jak zmienie sony 29" na panasa 42pv80...
 

Thorvir

New member
No dobrze wobec tego jak podłączyć Komputer PC do PV8P? Poprzez kabel DVI-HDMI? Bo co tu dużo mówić nie chcę uszkodzić sobie nowej plazmy? Żałuję nieco że nie ma D-SUB bo byłby problem z głowy no ale cóż umowa podpisana a 8 od 80 nie różni sie na tyle żeby dopłacać. Z góry dziękuję za odp.
Pozdrawiam
 

schamann

New member
ja puki co mam wlasnie dvi-hdmi(18zł na allegro) i tv dziala tak na 1080p,podlaczylem na stale kabel do tv hdmi nie ruszam,komputer podpinam jak jest potrzeba z drugiej strony, robie to w trybach uspienia i jak narazie nic sie nie dzieje.Problem jak ktos potrzebuje wiecej hdmi :)Karta w kompie radeon 3470.Acha jak obudze komputer dopiero wtedy przerzucam obraz z kompa na tv.No i ja mam PY8
 
Ostatnia edycja:
Do góry