Panasonic PT-AT5000E - po kalibracji

sander602

New member
Witam!

Dla przypomnienia

Ekran VisionWhite 117`` gain 1.2
Odległość obiektywu od ekranu 3.7 m
Pomieszczenie całkowicie zaciemnione z ciemnobrązowymi ścianami i sufitem

Nie będę tu przedstawiał całego sprawozdania i wykresów z kalibracji ,bo ich po prostu nie mam
(umówiłem się z panem Maciejem, że się mu przypomnę, żeby wysłał mi te tabelki na maila ,ale jeszcze tego nie zrobiłem
unsure.png
)

No niestety,jak na tak duży ekran ten projektor jest ciutkę za słaby żeby obraz po kalibracji był naprawdę dobry. Jeżeli chodzi o barwy to jak dla mnie jest super. Właśnie jestem swieżo po trylogii
Władcy pierścieni i miałem dobre porównanie trybu skalibrowanego z Rec709 którego używałem do tej pory i myślałem że jest całkiem niezły. Otóż teraz wyrażnie widać że Rec709 to słabizna. Wszystko ma odcień jakiejś zgniłej zieleni a zielona trawa po oświetleniu przez słońce robi się jakaś zółta. Po skalibrowaniu wszystko jest jak być powinno. No ale co w takim razie jest nie tak ???
Obraz jest niestety troszkę za ciemny
sad.png
Nie ,nie chodzi o to że nie da się tego oglądać tylko że jakby był troszkę jaśniejszy to byłoby zajebiście a tak jest ,,tylko`` dobrze. Lampę mam w trybie eco bo jak przekroczę 1000 h wtedy będę się ratować trybem normal.

Na zakończenie powiem,że nie żałuję ani trochę wydanej kaski na kalibrację. Wiem teraz że nie jest to jakaś ściema tylko naprawdę totalna rewolucja obrazu. U mnie efekt nie jest w pełni zadawalający, ale tylko z uwagi na zbyt małą moc lampy w tym modelu projektora ,jak na tak duży ekran.
Jeśli ktoś ma lepszy projektor albo mniejszy ekran nie powinien się wahać. Szczerze polecam i pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ja używam powierzchni matt white gain=1,0 o przekątnej 100 cali i UWAŻAM, że to idealne warunki do prezentacji dla TW9000.
Epson świeci dużo jaśniej niż AE5000. Ja używam trybu normal, bo obraz nabiera dodatkowego kopa. Jest ciut bardziej dynamiczny, żywszy. Ja preferuję obraz bliżony do tego co kiedyś oferowały najlepsze CRT.
Epson praktycznie osiąga ten poziom, ale właśnie w trybie normal.
Rozumiem, że ktoś woli bardzie stonowany, kinowy obraz. Wtedy tryb eco jest wystarczający.
W mojej ocenie Panasonic to fajny projektor, ale dla moich preferencji świeci zbyt słabo. Z tego co czytam - masz chyba podobny gust...
Jedyna rada to włączyć tryb normal i zmniejszyć obraz do 100 cali.
Choć powien szczerze, że dla mnie nadal świeciłby zbyt słabo.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ sander602

Jest pewien sposób na zbyt ciemny obraz - wymiana modelu AT5000 na sporo jaśniejszy AT6000 ;). Kosztowałoby to jakieś 3000 zł i sporo zachodu ze sprzedażą AT5000, ale możesz rozważyć wymianę w przyszłości. Szkoda kalibracji, ale może to być atut przy sprzedaży obecnego modelu.
Nadal nie rozumiem, dlaczego nie używasz trybu pełnej mocy lampy? Spokojnie wyciśniesz 14-15 fL.
Raport po kalibracji byłby bardzo interesujący - możesz wysłać całość na priv. Najciekawsze dane to oczywiście luminancja biel/czerń i kontrast po kalibracji.
Niech żyje (niedroga!) kalibracja :).

@ Meloman69

Mimo wszystko trochę zaskakuje mnie, że lubisz aż tak jasny obraz. Szacunkowo jasność jest faktycznie zbliżona do większości plazm - może nawet 30 fL, czyli ponad 100 cd/m2!!! Zupełnie przypadkiem mamy zatem dwie skrajności - jasność w twoim przypadku jest jakieś 2.5-3 razy większa niż u kolegi sandera602 z Panasonikiem AT5000 w trybie Eco.

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W poprzednim TW2000 brakowało mi mocy. Na przykład Epoka lodowca (wszystkie części), któa ma dużo jasnych scen, wypadała raczej tak sobie.
Generalnie to był świetny projektor, jak na te czasy, ale czasami obraz nie był dla mnie zadawalający. Być może to wina także średniego kontrastu ANSI.
Według mnie świetnymi testami dla projektorów są ceny kręcone w pomieszczeniach na tel np. jasnych okien. Wtedy doskonale widać co potrafi urządzenie. W TW2000 bywało z tym różnie.
W nowym TW9000 jest dwie klasy lepiej, ale dla mnie, można by było to jeszcze ciut, ciut poprawić.

Po zastanowieniu mam wrażenie, że być może to średni kontrast ANSI przy jednak dość niskiej jasności wpływa subiektynie na gorszy odbiór obrazu w AE5000?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
->Alkor
Może konieczność mocnej lampy wynika u mnie z nie idealnych warunków prezentacji.
Używam projektora niestety nie w dedykowanej salce kinowej z czarnymi, jak smoła sufitem i ścianami, ale w w pokoju dziennym.
Swoje warunki oceniłbym, jako średnie - może być takż gorzej :)
 
Do góry