Panasonic PT-AE900E- pare pytań o ustawienia

Jakuda

New member
Hej,
W końcu nabyłem projektor pod kino domowe (poprzednio miałem zwykłe konferencyjne na 1024x768)- RÓŻNICA JEST KOLOSALNA!!...ciekawe jak by było przy skoku do Full HD

Zastanawia mnie pare rzeczy. Czemu ten wynalazek rzuca obraz symetrycznie w górę i w dół względem optyki- normalnie jak sie powiesi pod sufitem to górna granica obrazu jest na równi z środkiem soczewek albo nawet poniżej.

Jak jest z tą korekcją lens shift? Czy wpływa to jakkolwiek na obraz? czy można sobie frywolnie nawet maksymalnie ustawiać? Nie mam tak dobrego oka żeby od razu zobaczyć różnicę- nie chcę kiedyś sie obudzić że przez pół roku oglądałem obraz w połowie rozmyty.
A ten LS jest jedynym rozwiązaniem na ten dziwnie rzucany obraz.

Czemu gdy ustawi się projekcję sufitową, wentylatory są zdecydowanie głośniejsze? Chyba wysokość (2m nad ziemią) nie wpływa na rozrzedzone powietrze. Może by to ominąć wyświetlając obraz biurkowy a w ustawieniach karty graficznej obrócić obraz o 180st?

Chociaż chyba nie ma znaczenia czy powieszę projektor na uchwycie czy na półce bo i tak optyka rzuca obraz symetrycznie w górę i w dół.

Jeśli macie jakieś porady dotyczące ustawień w tym projektorze to będę bardzo wdzięczny- bo jest ich nieskończoność.

aha- jaki rozmiar obrazu jest optymalny? tutaj maxymalny jaki mogę wyświetlić z 3.5m to 120' w 16:9.

Ile od ziemi powinna być dolna krawędź obrazu? Sufit mam na wysokości 2.6m.

Pozdrawiam,
Kuba
 

Meloman69

New member
Bez reklam
1. Czemu ten wynalazek rzuca obraz symetrycznie w górę i w dół względem optyki- normalnie jak sie powiesi pod sufitem to górna granica obrazu jest na równi z środkiem soczewek albo nawet poniżej.

2. Jak jest z tą korekcją lens shift? Czy wpływa to jakkolwiek na obraz? czy można sobie frywolnie nawet maksymalnie ustawiać?

3. Czemu gdy ustawi się projekcję sufitową, wentylatory są zdecydowanie głośniejsze? Chyba wysokość (2m nad ziemią) nie wpływa na rozrzedzone powietrze. Może by to ominąć wyświetlając obraz biurkowy a w ustawieniach karty graficznej obrócić obraz o 180st?

4. Jeśli macie jakieś porady dotyczące ustawień w tym projektorze to będę bardzo wdzięczny- bo jest ich nieskończoność.

5. aha- jaki rozmiar obrazu jest optymalny? tutaj maxymalny jaki mogę wyświetlić z 3.5m to 120' w 16:9.

6. Ile od ziemi powinna być dolna krawędź obrazu?

ad. 1. Bo ten typ tak ma. Tym bym się w ogóle nie przejmował bo masz Lens shift.
ad. 2. Generalnie Lens shift nie powinien pogarszać jakości obrazu choć nie zalicza się oglądania na granicznych ustawieniach.
ad. 3. To rzeczywiście zaskoczenie, dlaczego w trybie do góry nogami wiatraki pracują głośniej. Jeżeli Ci to przeszkadza to kombinowanie softwarowe w PC ma sens.
ad. 4. Szukaj w Google. Wpisz "AE900 settings". Polecam AVS Forum.
ad. 5. z 3,5 m to nie więcej niż 100 cali (no może 110 na upartego). Optymalnie od 80 do 90 cali.
ad. 6. Tyle, aby nie było odbić. Jak dla mnie co najmniej 1,0 m...
 

Jakuda

New member
Oki dzięki za odpowiedzi.
2. No właśnie a co sie dzieje w granicznych ustawieniach? Chciałem dać uchwyt jak najwyżej- zatem LS zjechać jak najniżej, a do tego troche w bok.

3. No właśnie- już ktoś pisał na forum że tak jest- i to wyraźnie słychać. Nie wiem tylko czy to nie ryzykowne oszukać go, że jest na biurku- myślę że jedyne co zmienia ułożenie góra/dół tam w środku to tunele doprowadzające powietrze do matryc LCD- są zamiast u dołu-u góry.

5. Poprawka- mam 396cm. więc głowa na kanapie będzie te 20cm blizej.
Czuję ciągle niedosyt rozmiaru:) kiedy sięgam pamięcią do obrazu oglądanego w kinie.
Wtedy te 120'' dalej mi sie małe wydaje- no a co gorsza jasność spada drastycznie.

6. Hmm no właśnie akurat (obecnie) mam pianino cyfrowe po boku ekranu na wysokości 80cm.
Myślałem, że 90cm będzie tak optymalnie- zwłaszcza, że górna krawędź ekranu wypada jakieś 20 cm poniżej sufitu.

Postaram sie dzisiaj w nowym wątku wrzucić zdjęcia pokoju i uściślić trochę.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Czasami przy skrajnie ustawionym Lens shifcie mogą być problemy z ostrością obrazu.
Ja bym się jednak tym nie przejmował, bo to rzadkość i raczej wina konkretnego modelu.
Z kolei martwiłbym się o coś innego.
AE900 to leciwy projektor i z jasnością u niego krucho... Osobiście uważam, że nie ma mocy, żeby dobrze wyświetlać obraz o przekątnej więcej niż 100 cali.
Przy 120 cali nawet w trybie Normal będzie blado i niekontrastowo.
 

Jakuda

New member
Meloman- zgadza sie. 1100lum to strasznie mało.
Oglądam w trybie eco.
To przy maxymalnym zoomie nie tylko traci sie jasność ale i kontrast?

Kurcze przepadła mi aukcja PT-AX200E- ten ma już 2000. Ale słyszałem, że do domu priorytetem jest kontrast i max jasność to 1800- powyżej jest już za jasno do wyciemnionego pokoju...
 
Do góry