Panasonic przedstawia 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Panasonic przedstawia 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k

Sony:Panasonic4KRelease-580-75.jpeg

(foto techradar)
Firma Panasonic stworzyła 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k (3840 x 2160, czyli 8,29 miliona pikseli), który jest największym na świecie panelem OLED wyprodukowanym przy użyciu metody „RGB all-printing”.1 Prototypowe panele zostały zaprezentowane na targach 2013 International CES, które trwają w Las Vegas w USA w dniach 8–11 stycznia 2013 r.
W nadrukowej metodzie produkcji paneli OLED materiały OLED są nakładane na podłoże przy użyciu specjalnej techniki nadruku, tworząc warstwę elektroluminescencyjną. Ze względu na prostotę procesu produkcji oczekuje się, że nową technologię będzie można łatwo przystosować do wytwarzania paneli OLED o różnych rozmiarach. Metoda nadrukowa umożliwia również zastosowanie precyzyjnie określonej ilości materiału organicznego we właściwym miejscu. Prowadzi to do ograniczenia odpadów i skrócenia czasu produkcji, dzięki czemu nowa metoda jest bardziej ekonomiczna.
W produkcji nowych paneli OLED firma Panasonic stosuje metodę RGB all-printing, która umożliwia osobne nadrukowywanie czerwonego, zielonego i niebieskiego materiału OLED. Firma opracowała również urządzenia i techniki produkcyjne, które umożliwiają równomierne nakładanie materiałów na dużych podłożach.
Ponadto dzięki zastosowaniu opracowanej przez firmę Panasonic struktury emisji górnej z przezroczystą katodą, która zapewnia efektywniejszą ekstrakcję światła, udało się uzyskać największy na świecie 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k wyprodukowany metodą RGB all-printing, który charakteryzuje się znakomitym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia.
Ponieważ panele OLED są urządzeniami samoświecącymi, zapewniają znakomitą jakość obrazu — wysoki kontrast, wierne odwzorowanie kolorów i krótki czas reakcji. Ponadto łączą atuty paneli plazmowych i ciekłokrystalicznych (LCD), takie jak ultracienka konstrukcja, niewielka masa i mały pobór mocy. Ze względu na te cechy z technologią OLED wiąże się duże nadzieje, jeśli chodzi o wyświetlacze nowej generacji, które znajdą zastosowanie na wielu różnych obszarach — nie tylko w domu, ale również w medycynie, telewizji i lotnictwie. Wraz z rozwojem technologii, dzięki któremu mogą pojawić się wyświetlacze elastyczne lub arkuszowe, panele OLED będą wprowadzane w wielu nowych branżach.
Panasonic prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe na obszarze technologii OLED. Firma poszukuje sposobów maksymalnego wykorzystania cech i możliwości urządzeń OLED, posiłkując się doświadczeniem w dziedzinie produkcji i osiągania wysokiej jakości obrazu, które zdobyła dzięki pracom nad wyświetlaczami PDP i LCD z płaskim ekranem. Ponadto Panasonic rozwija nadrukową technologię masowej produkcji paneli OLED we współpracy z Sony Corporation.2 Podłoża TFT zastosowane w prototypowych panelach zostały dostarczone przez Sony w ramach tej współpracy.
Firma Panasonic zamierza utrzymać wysokie tempo tworzenia innowacyjnych technologii w dziedzinie urządzeń wyświetlających oraz wzmacniać własne działania badawczo-rozwojowe, chcąc w ten sposób zapewniać klientom wartościowe rozwiązania.
[Główne cechy nowej technologii OLED]
1) Metoda RGB all-printing odpowiednia do produkcji dużych paneli
W przypadku metody nadrukowej ta sama głowica drukująca może być używana niezależnie od wielkości panelu w trakcie tworzenia warstwy elektroluminescencyjnej, a sam proces produkcji jest prosty i nie wymaga stosowania środowiska próżniowego ani wysokiej temperatury. Jest to proces bardzo skalowalny, który nadaje się do wytwarzania dużych paneli. Firma Panasonic opracowała urządzenia drukujące i techniki produkcyjne, które umożliwiają osobne nadrukowywanie materiałów OLED RGB o poszczególnych barwach i równomierne nakładanie materiałów na dużych panelach. Dzięki temu firmie udało się wyprodukować panel OLED o wielkości 56 cali — największy panel wytworzony metodą RGB all-printing — i rozdzielczości 4k2k.

[youtube]feUSi-xIm2E[/youtube]

2) Połączenie metody RGB all-printing oraz specjalnej struktury emisji górnej z przezroczystą katodą pozwala osiągnąć znakomite odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia
Dzięki wykorzystaniu metody RGB all printing, w której czerwony, zielony i niebieski materiał elektroluminescencyjny są nakładane osobno w każdym podpikselu, oraz filtru kolorów, który dostraja barwę emisji, w 56-calowym panelu OLED udało się uzyskać kolory o wysokiej czystości i znakomitym odwzorowaniu. Panel OLED charakteryzuje się również szerokim kątem widzenia, który uzyskano dzięki opracowanej przez firmę Panasonic strukturze emisji górnej z przezroczystą katodą. Poprawia ona skuteczność ekstrakcji światła, wyprowadzając światło z warstwy elektroluminescencyjnej do góry przez przezroczystą katodę bez wielokrotnych odbić.
[Najważniejsze dane techniczne]
Rozmiar ekranu: 56 cali (55,6 cala)
Wymiary ekranu: 1233 x 693 x 1414 mm (szerokość x wysokość x przekątna)
Rozdzielczość: 3840 (RGB) x 2160
Luminancja maksymalna: 500 cd/m2
Skala szarości: 10 bitów
Kontrast: 3,000,000:1
Gama kolorów: NTSC (u' v'): 100%
Grubość: (w najcieńszym miejscu) 8,9 mm
Waga: 12,4 kg
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Cóż może za 8 lat to cudo będzie kosztowało max 8000 zł.Chociaż kto będzie wtedy kupował takie "małe" ekraniki ??!! .Wtedy standardem będzie min 90 cali powieszone jak dzisiaj obraz na ścianie i to nawet w małych pokojach.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Troche Cię fantazja poniosła? (w małych pokojach? 90")Już widze jak biegasz przy tym rozmiarze TV z jednego końca pokoju w drugi....
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Nie w jakości 4K,wpadnij do Saturna i zobacz z bliska LG 84 cale 4K , nawet z 10 cm nie widać pikseli.Niesamowite !! W tej jakości można go oglądać z 2 metrów, sam się przekonaj.Na takiej przekątnej najlepiej zyskuje format 2,40:1 z BD, pole widzenia jest prawie jak w kinie.
 
Ostatnia edycja:

Sansei6

Member
Bez reklam
Ciekawe tylko jak będzie z żywotnością, trwałością i wytrzymałością tych nadrukowanych ekranów ;)

Ja tam bym chętnie wytapetował jedną ścianę w pokoju takim... a może i cześć sufitu..... reszta to kwestia sygnału... a może raczej nowej generacji sygnału..... no i ceny :D
 

habbar

New member
Cóż może za 8 lat to cudo będzie kosztowało max 8000 zł.Chociaż kto będzie wtedy kupował takie "małe" ekraniki ??!! .Wtedy standardem będzie min 90 cali powieszone jak dzisiaj obraz na ścianie i to nawet w małych pokojach.


90 to moze nie ale 65-70" napewno.......nieznam nikogo kto mając np 32 czy 55" chcialby w przyszlosci kupic taki sam rozmiar z lepszymi bajerami jak przesiadac sie na nowy TV to tylko wiekszy.......


osobiscie mam zamiar kupic 46/55" Tv , a za 3/4 lata projektor ( mam nadzieje ze 4k bedą juz w przyziemnych cenach , bo poki co to 25k +)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Co racja to racja , jatez sparwzdalem i lg i soniak w 84 calach i faktycznie jesli material jest w 4k nagrany to spokojnie mozna ogladac z 2m czy z 2,5m. slabiej to wypada jak juz sie oglada jakis program nawet w hd to juz jak dla mnei nawet i 3,5 m to slabo to wygladalo. Ale za 4 lata kto wie co to bedzie i raz ze faktycznie tv w 4k jak wejda na dobre to za te 4 lata powinno byc juz taniej a dwa moze i nasza tv w hd bedzie jeszcze lepszej jakosci i co wazniejsze wiecej programow bedzie w hd.
lolek
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Niech bedzie standart jakosci jaki dyktuje obecnie BBC HD, nic wiecej do szczescia mi nie potrzeba. Z 3m 80" i jest zyleta, podstawa to wyregulowac "ostrosc", bez tego nie ma co gadac nawet. Roznica kolosalna. 4k to juz z 1m mozna ogladac, tyle ze to oczywiscie gruba przesada.
 
Do góry