Panasonic HDC-SX5

kr3tu

New member
Witam wszystkich serdecznie. Liczę na pomoc z Waszej strony. Przejdę do konkretów. Planuję kupić kamerę, jestem zdecydowany na panasonica HDC-SX5.

Niepokoją mnie jednak dwie sprawy.

1. Napewno warto mieć dodatkowy akumulator i takowy zamierzam dokupić. Wg. strony http://panasonic.net/pavc/camcorder/hd/global/products/hdc-sx5/specifications.html kamerka czyta aku~ : vw-vbg130, 260, 6
Z tego co wiem, do kamery dołączany jest ten drugi (260). Ten pierwszy (najmniejszy) można dostać gdzieś w necie, ale pozostałych w necie w PL nie widziałem. Tak więc pytanie, skąd je brać?

Bardziej jednak ciekawi kolejna sprawa nt. akumulatorków. Wiem, że na wyglądzie nie ma się co opierać, aczkolwiek GS 320 jest bardzo podobny do tej kamerki i może pracować na CGA-DU21. Na allegro jeden koleś podawał ten aku~ jako zastępczy do vw-vbg260. Czy jest szansa, że ta kamerka pójdzie na tym aku? Wtedy cały pierwszy problem miałbym z głowy :):):)

2. Na stronce wymienionej w punkcie pierwszym napisane jest, że kamerka może nagrywać tylko na kartach SDHC z opcją motion picture. Są chyba nawet wymienione karty producenta jakie obsługuje. Czy to oznacza, że jeśli kupię na allegro taką kartę - http://allegro.pl/item315620908_sd_hc_8gb_transcend_super_szybkosc_oraz_jakosc.html to nie będzie poprawnie działać?

I jak jesteśmy na kartach. Dlaczego ich ceny na allegro, aż tak się wahają? Niektóre 4GB kosztują tyle co inne 8?


Mam nadzieję, że ktoś postara się pomóc. Będę naprawdę z całego serca wdzięczny. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

kr3tu
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli chodzi o akumlator to nie chcę się wypowiadać bo ja zamierzam używać kamery z zapisem głównie na karcie więc mi dołączony akumlator zupełnie starczy - to jest teoretycznie 2 godziny nagrywania. Natomiast jeżeli chodzi o kartę to wolałem nie ryzykować i kupiłem SanDisk Extreme III, która ma szybkość zapisu do 20 Mb/s. Ta o której piszesz oceniana jest na 12MB/s a zapis z najwyższą jakością HG wymaga 13 MB/s więc może być obarczony błędami - chyba, że zrezygnujesz z tej opcji nagrywania ograniczając się do HN i HE. Poza tym przy kartach 6 teoretycznie gwrantowany jest transfer 6 Mb/s - oczywiście nowe karty mimo starego oznaczenia mają wyższe transfery zapisu ale czy producenci swoje szacunki nie zawyżają? Takiej pewności nie ma bo przecież ich fantazja w tym przypadku nie jest ograniczona żadnymi barierami prawnymi.
 

lukchrust

New member
Sydon777 mniemam , że jesteś posiadaczem tej kamerki. Może kilka słów byś powiedział o jej wadach i zaletach.
Szukałem instrukcji obsługi tej kamerki na stronie panasonica ale jej niema. Może mógłbyś mi ją udostepnić?
Zastanawiam się także nad kupnem sony HDR CX6EK. Ciekaw jestem twojej opinii o tej kamerze.
 

kr3tu

New member
Dzięki Sydon777, teraz juz wiem na czym sprawa z kartami polega. Zgadzam sie z Toba, tez mam zamiar nagrywac na karcie a potem jesli nie mialbym dostepu do pc (jakies wyjazdy) to przegrywac to kamerka na plytki. Jak mowisz, bateria nagrywajac na karcie trzyma 2h. Jednak dla mnie to czasem moze byc za malo.

Mam nadzieje, ze ktos jeszcze do tematu dolaczy.

lukchrust, ja moge Ci polecic kilka linkow do przejrzenia, moze na ktorejs z tych stronek nie byles:

pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
z akumulatorami jest podobnie.
Akumulatory fabryczne pracują trzy cztery lata bez zarzutu.
Akumulatory zamienne / sporo przykładów/ wytrzymują rok czasu.
Policz czy warto ?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Kilka uwag dla lukchrust (a może i innych zainteresuje?)
Co mi się podoba w kamerze HDC-SX5?
Przed jej zakupem zdcydowanie cena, rozwiązanie hybrydowe zapisu (o tym już szerzej pisałem) oraz fakt posiadania wizjera - a po zakupie:
-szybka gotowość do filmowania i funkcja PRE-REC (3 sek. bufor zapisu, który pozwala na zapis sekwencji poprzedzających naciśnięcie REC)
-ustawienia parametrów w menu za pomocą manetki - dotychczas wydawało mi się, że ekran dotykowy jest znakomitym rozwiązaniem ale teraz widzę, że taka mini manetka jest jeszcze bardziej praktyczna - całe sterowanie i ustawianie parametrów mam cały czas pod jednym palcem i nie muszę otwierać ekranu bocznego aby wykonywać na nim dodatkowe operacje. Dla dalekowidzów oznacza to zarazem, że nie muszą ubierać okularów, aby z bliskiej odległości mieć czytelny obraz na monitorku
-możliwość wykonywania wielu zdjęć w czasie filmowania - w kamerze Sony HCR-UX3 mogłem wykonać tylko trzy zdjęcia - aby wykonać więcej musiałem przerywać filmowanie odczekać aż zdjęcia zostaną przepisane na kartę (co trochę trwa)
-oprogramowanie dołączone do kamery czyli HD Writer - moim zdaniem choć proste to ma jednak kilka funkcji, które zdecydowanie stawiają go wyżej od oprogramowania Sony (PMB) - o tym może więcej napiszę w wątku: pliki AVCHD - co z nimi robić?
-pojemny akumlator firmowy dołączony do tej kamery (2640 mAh - przy nagrywaniu na karcie w trybie HD nawet do 3h) - Sony bez dodatkowego akumlatora w zasadzie nie może się obejść i musi mieć firmowy (a więc bardzo drogi - nawiasem mówiąc chińczycy bardzo sprytnie obeszli zabezpieczenia Sony i wyprodukowali akumlatory zamienne, które kamera nie jest zdolna zidentyfikować, bo są łączone z wejściem zasilacza w kamerze dodatkowym kabelkiem - w ten sposób pazerność Sony na drogie akcesoria i zbytnia pewność skutecznego zabezpieczenia przed zamiennikami została ukarana - Piszę o tym bo mnie cholera brała, że muszę kupować nowe drogie akumulatorki gdy akumulatorki Sony, które miałem z kamer SD o tym samym napięciu i gabarytach kamera HD nie akceptowała)
-menu i instrukcja obsługi w języku polskim dla wielu też zapewne nie jest bez znaczenia (dla innych może nie mieć większego znaczenia ze względów na komunikatywność ale przecież nam pochlebia, że wreszcie ktoś nas poważnie traktuje jako klientów)
-duży zasięg wysuwu wizjera, który umożliwia ustawienie oka blisko jego soczewki nawet przy pojemnym akumulatorku - w kamerze Sony w takim przypadku korzystanie z wizjera jest mocno utrudnione
-optyczna stabilizacja obrazu - chociaż jak narazie nie dostrzegam zanczącej różnicy w stosunku do stabilizacji cyfrowej kamer Sony
-pełna rozdzielczość HD zapisu czyli 1920x1080 - w Sony miałem tylko 1440x1080 (chociaż sam nie do końca jestem przekonany czy ma to jakieś znaczenie dla jakości obrazu gdy przetwornik jest 3CCD - 520Kx3 efktywnych a 560Kx3 aktywnych)

Jak dotychczas to wygoda związana z hybrydowym rozwiązaniem i wyżej wymienione cechy nie pozwalają mi dostrzec ewentualnych wad. Filmowanie w ciemniejszych pomieszczeniach nie daje dobrego rezultatu ale chyba tak samo miałem w Sony - a ponieważ unikałem takich sytuacji więc teraz nie umię powiedzieć czy w tym względzie jest jakaś różnica. Teoretycznie wystarczy 1 lx w trybie nagrywania kolorów w ciemności ale natężenie oświetlenia 1400 lx jest standardem.
Można też uznać, że AC3 5.1 jest lepszy niż AC3 2 kanały(stereo) - nie wiem jednak czy to ma jakieś praktyczne znaczenie dla kamer. Audio AC3 5.1 to dopiero mogę w procesie edycji wyeksponować przy mixowaniu podkładu muzycznego i komentarza. Panasonic chyba świadomie zadecydował, że zmaiast obciążać zapis sześcioma ścieżkami audio lepiej przeznaczyć część tego miejsca na nośniku na zapis video.
 

cm812

New member
@Sydon777

super, że wyjawiłeś co nie co o tej kamerce!!!! Sam zastanawiałem się do dzisiaj czy brać SD5 czy SX5 i coraz bliżej jestem tej hybrydy. Bo dlaczego nie mieć możliwości w jakiejś trudnej sytuacji zgrać część materiału na jedną płytkę lub całość na kilka - i tu rodzi się pytanie co w sytuacji gdy materiał na SD jest nagrany np 4GB a płytka standart ma 1,2GB - da się to jakoś zgrać??? Czy inaczej patrząc jakość na karcie SD jest wyższa od DVD i tu mamy wstępneą odpowiedź co do ilości zapisu!

Może sam zastanawiałeś się czy SD5 czy SX5 i czym Cię urzekła, tą możliwości anagrywania na DVD, większymi gabarytami poprawiającymi stabilność (pewnie dla tego jest tańsza od SD5) czy może stopka na lampę - zachwyciła kupującego???

Co do cen to faktycznie SD5 można kupić za ok. 2000pln a SX5 już za 1600pln - wydawało by sie, że cena mówi o samych walorach ale czy to w tym przypadku prawda???

pozdr
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jakość nagrania cyfrowego nie zależy od użytego nośnika a więc i dla SD i dla DVD będzie identyczna. To że na karcie będzie nagrane np 4GB czy nawet więcej nie ma znaczenia przy archiwizacji na DVD - raz dlatego, że w skład materiału wchodzi tyle oddzielnych plików ile było ujęć filmowych a po drugie to nie użytkownik się martwi jak to zrzucić na płytki DVD tylko sama kamera po jednym naciśnięciu przycisku wykona całą robotę tak, aby każda płytka stanowiła pełnowartościową AVCHD (a więc odtwarzalną) - oczywiście trzeba wcześniej odpowiedzieć na pytanie co się chce nagrać (np całość lub ile płytek).
Jak się rozglądniesz w sieci to zobaczysz nawet, że za ciut mniej można kupić niż 1.5 tys - a za minimalnie więcej (bo z przesyłką) - kamerka po dwóch dniach będzie w twoich rękach.
 

JRS

New member
Sydon777

"... Natomiast jeżeli chodzi o kartę to wolałem nie ryzykować i kupiłem SanDisk Extreme III, która ma szybkość zapisu do 20 Mb/s. Ta o której piszesz oceniana jest na 12MB/s a zapis z najwyższą jakością HG wymaga 13 MB/s więc może być obarczony błędami - chyba, że zrezygnujesz z tej opcji nagrywania ograniczając się do HN i HE. Poza tym przy kartach 6 teoretycznie gwrantowany jest transfer 6 Mb/s - oczywiście nowe karty mimo starego oznaczenia mają wyższe transfery zapisu ale czy producenci swoje szacunki nie zawyżają? ...."



Kolego robisz podstawowy bład 1MB/s to nie to samo co 1Mb/s! (zwroc uwage na literke "b" i "B")
A dokladniej:
1MB - to 1 Mega Bajt
1Mb - to 1 Mega bit

Jedno do drugiego ma sie tak jak 1MB=10Mb :) (uogolniny przelicznik)

Tak wiec do poruszonego problemu 13Mb/s (a nie jak piszesz 13MB/s) teoretycznie wystarczy karta o przesyle min 1,3MB/s, w praktyce wszystkie karty SD i SDHC przy liniowym zapisie (a strumien video takim jest) maja wystarczajaca predkosc.
Ale oczywiscie im szybsza karta tym lepsza a zauwazysz to przy zgrywniu plikow na kompa :)

Jak sie myle prosze mnie poprawic.
 

seneka

Member
Zacznijmy od tego że 1 MB= 8 Mbit czyli wystarczy karta, która przekracza transfer 2 MB/s a to robi praktycznie każda chyba, że będzie to wyjątkowy bubel.

"Dlaczego ich ceny na allegro, aż tak się wahają? Niektóre 4GB kosztują tyle co inne 8?"
Niestety ponad 90% kart flash sprzedawanych na allegro to chińskie podróbki, które mają ten sam układ scalony tylko różnią się obudową - ta twoja będzie z nazwą TRANSCEND a inny sprzedawca ten sam syf będzie sprzedawał w obudowie EMTEC. Wystarczy uruchomić Total Commandera żeby przekonać się że te karty nie osiągną nawet 30% obiecywanej prędkości. Sprzedawca doskonale o tym wie dlatego pisze:
Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że publikowane dane techniczne oraz opis produktu nie zawierają uchybie lub błędów, które nie mogą jednak być podstawą do roszczeń.

Prawdziwa karta np. Sandisc, która miałaby takie osiągi Pojemność pamięci 8192 MB, Szybkość zapisu 12 MB/s kosztowałaby ponad 200 PLN.

To samo dzieje się z pendrivami- 90% to syf z osiągami nawet >5x mniejszymi od obiecywanych.
 

cm812

New member
@Sydon777,

a gdzie widziałeś poniżej 1,5k??? na alle to troszkę w okolicach 1,6 tak jak i na skąpcu w sklepach ale zawsze więcej niż 1,5k....:eek:k:


Nie porównałeś mi SD5 z SX5 czy to te same konstrukcje (względnie) z tym, że SX5 ma dołożone kilka elementów in plus - chyba, że się mylę???

z jednej strony mniej kasy a z drugiej ponoć dobry kompakt..... co tu brać????:hmm:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Były po 1499 ale widać rozeszły się. Teraz widzę po 1519 pln - to mała różnica.
Ostateczna decyzja należy do wykładającego kasę i nie mogę nikomu radzić co ma kupić.

Oczywiście przyznaję się do niefrasobliwości w stawianiu małych i dużych lierek "be" w transferach - i to bynajmniej nie dlatego abym nie rozróżniał bita od bajta - poprostu tak wyszło. Inni poprawili i jest już dobrze. Dzięki
 

cm812

New member
cha, w MM miałem możliwość pobawienia się tą kamerką ;)
ma ustawienia ręczne balansu i pare tam innych funkcji, ogólnie jest oki ale.....
kamerka w sumie zgrabna bez baterii po jej założeniu otrzymujemy niezły "kuper" już taka śliczna nie jest ;(
drugą ciekawą rzeczą był brak możliwości nagrania na płytce RW trochę filmu w HD i dogranie np. SD - no chyba, że obsługujący był niewiedzący ;)

Fajnie się trzyma ręki jest zdecydowanie większa i stabilniejsza od SD5, nawet obudowa nagrywarki przydaje się bo mamy lepszy chwyt całej kamerki... a możliwość nagrywania na SD i DVD taje nam dodatkową znaczną przewagę nad SD5 czy SD9, która już się pojawia w cenie ok. 2700pln.

Gdzież są po 1515pln i czy to kamerki z polskim menu i jak z gwarancją????

aaa..... fotki tylko na SD!

zamykanie sesji na płycie to też ruletka bo co jeśli nam sie bateria kończy (nie wiem czy jest ostrzeżenie) to sesji możemy nie zamknąć i materiał diabli biorą!!! Już mi się zaczeła podobać HDC-SX1 ale jest tylko na DVD choć parametry ma lepsze a i sama matryca większa ;)
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dzisiaj widzę już, że w kolejnym e-sklepie zostały wyprzedane i teraz najniższa dostępna cena to 1551 pln
Tak jak pisałem moja kamera ma polskie menu i instrukcję też.
Zamykanie sesji na płytce to żadna ruletka. Raz dlatego, że nie ma potrzeby zamykać. Ja tego nie robię bo używam DVD-RW, które są przeznaczone do dalszgo nagrywania a ostatecznie nagrywam materiał na dużych (4.7). A jak już się zdecydujesz finalizować (bo chcesz korzystać np. z odtwarzania w PS3) to najlepiej przy podłączonym zasilaczu. W każdym przypadku zanim sformatujesz powtórnie kartę z nagraniami to można sprawdzić czy płytki są nagrane poprawnie.
 

cm812

New member
To dziwna sprawa, bo gdzieś na necie widziałem złą wypowiedź na temat krążków DVD, że niby jak skończysz nagrywać to trzeba zamknąć sesję a jak zabraknie zasilania to ... pa!!!

Wczoraj byłem w MM i na stoisku była SX5 więc kupiłem DVD-RW i coś tam nagraliśmy razem z obsługą. O zamykaniu sesji to chyba nie wiedzieliśmy ;)
Niestety krążek mam w kompie ale nie może go w ogóle przeczytać, wydaje mi się więc że z tym zamykaniem sesji to chyba ważna sprawa!!!??
Teraz mam krążek, nero widzi coś nagranego ale odtworzyć przez UleadVideoStudio nie da rady...???

Kamerki znikają to może faktycznie albo są w dobrej cenie i dobre albo już lecą następcy i ceny większe.... chyba jednak bardziej warto tego SX5 ;)


i jeszcze, tak podczas nagrywania przez chwilę w HD pomyślałem sobie o przejściu na SD (bo np. czas się kończy a ja muszę kręcić dalej) i nam się nie udało.... możliwe to???
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Inaczej formatuje się płytki dla HD a inaczej dla SD więc istotnie nie można mieszać nagrań - ale robienie czegoś takiego i z innych powodów nie za bardzo miałoby sens. Jak ci brakuje płytki to masz kartę albo zakładasz następną płytkę - w czym problem?
Materiał nagrany na płytce do PC-ta z zasady transferuje się z kamery i nie musi ona być finalizowana i wówczas dopiero poddaje się materiał edycji a płytkę jeżeli jest RW powtórnie można nagrywać. Jeżeli płytka jest typu -R to oczywiście warto ją finalizować bo można wówczas odczytywać ją na zewnętrznych urządzeniach do tego przygotowanych a i tak powtórnie jej nie można przecież użyć. Finalizację zawsze powinno się robić z użyciem zasilacza - i nic nie stoi na przeszkodzie aby tak właśnie robić, bo przecież nie ma potrzeby tego robić w podróży. Tak więc ani przy archiwizacji z karty ani przy finalizacji nie ma żadnych zagrożeń.
 

lukchrust

New member
W niektórych sklepach internetowych pojawia się opis kamerki Panasonic HDC-SX5EP-S lub HDC-SX5EG-S.
Czy to jest ten sam model co HDC-SX5 czy są jakieś różnice między nimi ?
 

cm812

New member
@Sydon777

no to witam w klubie, właśnie nabyłem SX5-ke ale co przeszedłem w sklepie to moje ;(

Jeszcze nie przeczytałem instrukcji do końca ale z tego co widać to kabel HDMI nie musi być jakiś specjalny i czy mogę odpiąć DVD i podłączyć sie do kamerki???

Mam tą płytkę DVD-RW i co formatuje ją a potem sobie coś nagrywam, jak skończe to przesuwam EJECT i wyciągam płytke nic z nią nie robiąc, będzie normalnie działać???

Jakie akcesoria warto sobie jeszcze zafundować do kamerki???

Kupiłem kartę SDHC (cóż to to HC?) Sandisc i tu moje pytanko czy to koniecznie musi być SD czy może być np. mini lub midi SD wraz z adapterem, czy totalnie źle rozumuję i nie używa się mini czy midi a tylko SD lub SDHC - jaką markę polecasz???
 

viValdi

New member
Bez reklam
HC w SDHC znaczy High Capacity czyli duża pojemność. Tradycyjne SD ograniczone są do 2GB.
Myślę, ża każda karta SD może być wykorzystana, pod warunkiem, że jest dostatecznie szybka.

Co do płytek - ja rozumiem że po nagraniu DVD-RW Sydon777 zaleca pozostawienie jej w kamerce, podłączenie kamerki do kompa za pomocą USB i przekopiowanie zawartosci DVD do kompa. Ta procedura wg niego umożliwia przepisanie do kompa zawartości niesfinalizowanej płytki.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
".....
Mam tą płytkę DVD-RW i co formatuje ją a potem sobie coś nagrywam, jak skończe to przesuwam EJECT i wyciągam płytke nic z nią nie robiąc, będzie normalnie działać???

Jakie akcesoria warto sobie jeszcze zafundować do kamerki???
....."
Będzie działać - wracasz do domowych pieleszy po trudach filmowego dnia z wyjętą po nagraniu i nie sfinalizowaną płytką (lub wieloma) wkładasz ją do kamery, kamerę łączysz przez USB z PC-tem transferujesz materiał na dysk używając HD Writera, dokładasz inny wcześniej nagrany (lub z tych pozostałych płytek czy karty) edytujesz, robisz piękne menu i nagrywasz na DVD 4.7 - a dalej to już wiesz .. sama przyjemność.
Możesz oczywiście zrezygnować z edycji komputerowej i ewentualnie dokonać edycji w samej kamerze i z niej oglądać bezpośrdnio na duuu..żym TV. No ale jeżeli masz DVD-RW to raczej po to, aby ją zawrócić do obiegu. Na finalizowanie płytki nigdy nie jest za późno - więc ewentualnie możesz to robić z każdą płytką (-RW lub -R) w dowolnym czasie.
Z akcesoriami to się teraz wstrzymaj - praktyka ci podpowie co ewentualnie będzie sensownie dokupić
 
Do góry