Panasonic HDC-SDT 750

leonid113

Member
Koledzy, jestem posiadaczem nowo nabytej kamerki Panasonic HDC-SDT 750 i zastanawiam się, czy to jest normalne,że po nagraniu w ustawieniu HA i po przekonwertowaniu tego nagranego pliku w Pinnaclu do zwykłego DVD lub AVCHD widać na niektórych krawędziach a zwłaszcza dachach z blachy takie jakby schody?(nie wiem jaką to zjawisko ma fachową nazwę).Jeśli to możliwe proszę o podpowiedzi.Poza tym kamerka SUPER :).
 

ted123

New member
Nie po to kamera nagrywa w full HD żeby zmniejszać rozdzielczość do jakości dvd
ale wracając do problemu Obraz zapisany jest w rozdzielczości 1920x1080 nagrywając do potem na płycie w rozdzielczości 640x480 obraz musi zostać zredukowany do tego rozmiaru wyświetlając mniej punktów na ekranie. Na liniach ukośnych (im mniejszy kąt tym bardziej widoczne) pojawia sie efekt schodków bo brakuje pośrednich punktów. Do tego dochodzi interpolacja pośrednich punktów
Taki efekt , interpolacji sąsiednich punktów, występuje filmując kamerą o małej rozdzielczości "pasiaste" elementy, schody, siatka, dachówka
 

Zibi W

Member
Owszem ale spróbuj nagrać jeszcze raz, dla pewności w innym programie ustawiając jakość DVD na najwyższą. Przy dobrym skalowaniu do dvd (i dużej przepływności) nie powinno być takich efektów.
 

leonid113

Member
Dzięki za podpowiedzi :).ted123 zgadzam sie z Tobą że nie powinno się zmniejszać rozdzielczości,ale czasami trzeba komuś dać w tej postaci materiał czyli DVD w jak najlepszej jakości jak nie ma innej możliwości pooglądania.W Pinnaclu dawałem jako plik wynikowy DVD Pal panoramiczny najwyższa jakość czyli rozdzielczość chyba 720x576. Zibi W ok spróbuję w NERO choć nigdy w tym programie nie robiłem.Pozdrawiam.
 

PawełG

New member
@ted123
Trochę namieszałeś z pojęciami, ale ciepło, ciepło...
@leonid113
Problem może wynikać ze słabego (za to szybszego) algorytmu interpolacji oraz z nadmiernego wyostrzania. Sprawdź na mocno kontrastowych krawędziach czy po jasnej stronie ciemnego elementu nie ma jasnych obwódek - jeśli są to jest przeostrzone. Dawno nie używałem Pinnacla więc nie wiem jakie są możliwości wpływu na te parametry. Poszukaj w opcjach. Jeśli jest wybór np. między "resize" a "resample", to wybierz zdecydowanie "resample", jeśli masz wybór konkretnego algorytmu to najlepsze będą np. "Lanczos", "b-spline", "bicubic". Z reguły im lepszy algorytm, tym wolniejszy. Przy redukcji z reguły konieczne jest wyostrzanie. Z wyostrzaniem trzeba poeksperymentować. Wytnij krótki, kilkusekundowy fragmencik z tymi dachówkami i pokombinuj.
 

ted123

New member
Ja pisze o innych objawach tzw efekcie mora , gdzie występują prążki na liniach ukośnych a Ty o błędach w konwersji z Full HD na DVD. Efekt mora pojawia podczas nagrywania na "kiepskich" kamerach lub podczas skalowania obrazu, gdzie program musi usuwać nadmiar linii i (lub) wstawiać pośrednie piksele. Obraz nie jest wtedy przekontrastowany ,ale migoczą krawędzie. Linie w matrycy kamery lub ekranu monitora nie pokrywają się z liniami obrazu
Tutaj powstaje on tylko na krawędziach ale na filmowanej gęstej siatce można go uzyskać na całym ekranie
Pisze tu w skrócie. O samym efekcie można poczytać Prążki moiré ? Wikipedia, wolna encyklopedia
 

leonid113

Member
To już zgłupiałem ? :).Zrobiłem mały test, a mianowicie nie obrabiałem plików w żadnym programie tylko nagrałem po parę minut na każdej z możliwych opcji ustawień na mojej kamerce łącznie z 50p.Wyjąłem kartę z kamery i skopiowałem na dysk poprzez czytnik kart wbudowany w moim kompie.Wypaliłem w nero te pliki które na dysku widzę jako MPEG i odtworzyłem na moim telewizorku czyli plazma 37" Panasonic TH-37PV80PA (HD ready) za pomocą PS3 i dalej widzę te schodki na krawędziach niektórych przedmiotów.Jeśli to możliwe to proszę aby mi ktoś po kolei wytłumaczył o co tu chodzi i pokierował jak tego uniknąć bo trochę mnie to martwi,że kamera za 3100 daje mi gorszy obraz niż zwykła kamerka miniDV którą dotychczas używałem.
 

ted123

New member
To już zgłupiałem ? :).Wypaliłem w nero te pliki które na dysku widzę jako MPEG i odtworzyłem na moim telewizorku czyli plazma 37" Panasonic TH-37PV80PA (HD ready) za pomocą PS3 i dalej widzę te schodki na krawędziach niektórych przedmiotów.

Ale dlaczego masz mpeg a nie m2ts? Widocznie program przekonwertował.Nagraj w systemie BR (BluRay)na płycie DVD i wtedy zobacz na PS3 jak bedzie wygladał film
 

leonid113

Member
No to mnie ciekawi dlaczego po wgraniu z karty tych plików na twardziela widzę jak podświetlę - "strumień MPEG" a nie MTS czy m2ts ?, alej w Pinnacle widzę je jako MTS.W wolnej chwili sprawdzę tak jak pisałeś, wypalę na DVD jako BluRay.No i w poniedziałek chyba nowy zakup czyli TV Panasonic 3D typ TX-P42VT20E to chyba będę miał całkowity pogląd ?:) Pozdrawiam.
 

leonid113

Member
Witam.
Po zakupie Nowego telewizorka Panasonica TX-P42VT20E FULL HD problem z prążkami zniknął na czystych plikach z kamery, a jeśli mogę komuś podpowiedzieć to po wypaleniu tych plików do zwykłego DVD w programie AVID problem ząbków czy pasków również przestał istnieć.Pozdrawiam.
 

leonid113

Member
Witam ponownie w tym poście.Koledzy jaki dobry filtr UV można zastosować do tej mojej kamerki.Wiem, że 46 mm ale jakiej Firmy i jaki symbol bo jest tego dużo.Chodzi mi o taki abym nie miał potem jakiegoś problemu z obrazem.Pozdrawiam.
 

leonid113

Member
Koledzy jeśli ktoś ma doświadczenie to proszę o podpowiedź jak poprawnie założyć nasadkę do mojej kamery HDC-SDT750,chodzi mi o te nastawienia pokrętłami.Drugie pytanie to czy jak zdejmę nasadkę drugi raz znowu trzeba ją kalibrować?. Pozdrawiam i życzę wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Obiektyw 3D zakładasz "normalnie" i przykręcasz do kamery - inaczej ani źle się po prostu nie da.
Kalibrację przeprowadza się raz... chyba, że nie uzywasz obiektywu 3D bardzo długo (ponad miesiąc), wtedy kamera poprosi o ponowne przejżenie i ewentualne skalibrowanie.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Witam ponownie w tym poście.Koledzy jaki dobry filtr UV można zastosować do tej mojej kamerki.Wiem, że 46 mm ale jakiej Firmy i jaki symbol bo jest tego dużo.Chodzi mi o taki abym nie miał potem jakiegoś problemu z obrazem.Pozdrawiam.

Ja używam filtrów Polaroid i bardzo sobie je chwalę.
Mam konkretnie te: http://www.amazon.de/gp/product/B004LO5KHO/ref=oh_details_o00_s00_i01
i jeszcze te: Polaroid Optics 46mm 3 Stück Spezialeffekt Kamera: Amazon.de: Kamera & Foto
 

leonid113

Member
OK.Dzięki.Jak mechanicznie założyć konwerter 3D wiem, ale chodzi mi jak go dobrze kalibrować tzn.jak zgrać te jakieś "kreski". Pozdrawiam.
 

leonid113

Member
OK.Udało mi się już poprawnie nagrać obraz w 3D, ale ten obraz to jakaś porażka chodzi mi o format czyli tą czarną ramkę dookoła.Czuję się jak bym miał wysłać komuś pocztówkę. Kamerka za prawie 4 kółka i taka bzdura :(Może jeszcze zrobić np.z 40" obrazek 20" a dookoła dodać np.szlaczek :). Mam nadzieję że się mylę i jest możliwe obejście tej ramki nie robiąc jakichś cudów.Proszę o sprostowanie i dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.Pozdrawiam.
 
Do góry