Panasonic HDC-SD600 czy Sony HDR-CX305E

PawełG

New member
p.s.
Na camcorder-test.slashcam.com Panasonika SD66(60) lepiej oceniają niż droższe Sony CX350V. Główną zaletą Sony jest szeroki kąt (30mm a Panasoniki 35mm) tyle, że za różnicę w cenie kupisz konwerter x0.7 Raynoxa i w Panasonikach masz 25mm.
 

ecoCargo

New member
Nie chcę zawalać forum kolejnymi cytatami, ale skrótowo odniosę się do przedmówców.
Karty SDHC. Przez przypadek i tzw. ciekawość kupiłem karty SDHC o pojemności 4GB w...Biedronce. To czarne Kingstony, po rozpakowaniu Made In Japan. Czy są Japońskie? Pozostaje mi wierzyć, ale nie o tym tu piszę. Ciekawostką jest fakt, że w czytniku laptopa prędkość przesyłu jaką podaje Windows jest w granicach 10-12MB/sek w przypadku dużych plików, a takie powstaną po nagrywaniu materiału filmowego (nawet jeśli ma kilka sekund). Małe pliki ok 2 MB z prędkością 5-7MB/sek. Włożyłem, znowu z ciekawości do kamery Panasonic TM700 kartę i nagrałem kilka minut materiału filmowego w nielubianym przez niektórych 50p. W tym czasie filmowałem ruch samochodów, "bujałem" kamerą po to, aby procesor obrazu musiał więcej się napracować, a obraz wypełni ruchomy obraz w całości. Teoretycznie jest to największa ilość danych, jaką wtedy generuje kamera. W bezruchu lub małym ruchu ilość danych jakie generuje kamera jest mała. Okazało się, że karta pamięci doskonale sobie radzi z zapisem obrazu....i jest CLASS4. Dorzucam test chińskiego SanDiska CLASS4, też płynnie zapisuje obraz w 50p. Zagadka?
Może płynny zapis na tych kartach udaje się tylko na kamerach z pamięcią wewnętrzną? Pamięć wewnętrzna jest buforem, a karta SDHC otrzymuje dane z odpowiednią dla niej prędkością, ale to moje domysły. Nie mam kamery bez pamięci wewnętrznej.
 

ecoCargo

New member
Pewnie sprzedawca mówił o TM700...
Mam SD600 i wejść/wyjść mikrofonowo-słuchawkowych nie ma...

O to jest sedno sprawy, rzeczowo, konkretnie i na miejscu. Użytkownik prawdę powie.

Miałem też dylemat, czy kupić SD600, czy SD700 i wybór padł na 700. Właśnie ze względu na mikrofon i słuchawki, które w wyższym modelu można podłączyć. Mimo to uważam, że SD600 w tej cenie to bardzo dobra kamerka.
 

ecoCargo

New member
...

...Obrazek z tej CX350 przy słabym świetle całkiem przyzwoity, choć widać typowe dla Sony duże plamy po odszumianiu. Dla mnie odpada ze względu na brak manualnej kontroli, a to lubię. Jeśli nie zależy Ci na manualu i chcesz tanio to przyjrzyj się jeszcze Panasonikom SD60 (SD66 to to samo, też jest na camcorderinfo.com i camcorder-test.slashcam.com) - lepsza od dużo droższej konkurencji. Brałem ją mocno pod uwagę, ale się szarpnąłem na dwukrotnie droższą 700 i nie żałuję.

Popieram, seria 700 jest znakomita. Warto odmówić sobie *papierosów*alkoholu*codziennego fast food-u *-niepotrzebne skreślić ;) i dołożyć do tej kamery.
 

ecoCargo

New member
Bardzo mi się podoba HDC-Sd700, obraz jest wprost bajkowy. Może poczekam trochę i uzbieram sobie na tą właśnie kamerkę. Może mi się wydawało, ale miałem takie wrażenie, że w HDC-SD700 stabilizacja jest gorsza niż w SD600. PawelG co byś powiedział o stabilizacji SD700? Jest gorsza od tej na przykład w Sony CX350VE?


Trochę się skomplikowało pytanie, jest o 700, potem wplątało się 600, a na koniec 350 Sony... ;)
Mam pytanie, czy testowałeś obie kamery 700 i 600 w tych samych warunkach, np mając zamocowane na uchwycie i filmując to samo ?

Szczerze, to trzymam kciuki, żeby Ci się udało uzbierać kasę na 700.
Oczywiście w specyficznych warunkach może każdy sprzęt zawodzić. Przykładem są podziemia-schrony nie oświetlone. Tu sobie radzę doświetlając zewnętrzną lampką LED na kamerze. Filmuje się znakomicie. Jak korytarz jest długi i światło "traci zasięg" włączam żarnik halogenowy 20W lub 35W. Wtedy jest "git". :)
 
Ostatnia edycja:

PawełG

New member
Tu sobie radzę doświetlając zewnętrzną lampką LED na kamerze. Filmuje się znakomicie. Jak korytarz jest długi i światło "traci zasięg" włączam żarnik halogenowy 20W lub 35W.
Chodzi za mną taka lampka LEDowa. Możesz coś krótko napisać na temat twojej? Typ, moc, ilość LEDów, może jakiś link. Do jakiej mniej więcej odległości Ci doświetla bez pomocy obicia od ścian/sufitu? "Trochę" nie na temat, ale to Ty zacząłeś :)
 

ecoCargo

New member
Chodzi za mną taka lampka LEDowa. Możesz coś krótko napisać na temat twojej? Typ, moc, ilość LEDów, może jakiś link. Do jakiej mniej więcej odległości Ci doświetla bez pomocy obicia od ścian/sufitu? "Trochę" nie na temat, ale to Ty zacząłeś :)

Kupiłem używaną lampkę z żarnikiem halogenowym na 12V. W zestawie mam akumulator żelowy 12V 7Ah. Żarnik halogenowy o mocy 20W lub 35W wystarcza na oświetlenie ok 4 metrów w całkowitych ciemnościach, tak, aby kamera mogła normalnie rejestrować obraz. Czas świecenia przy 20W ok 4 godzin, 35W to ok 2-3 godzin. LED używam do doświetlania twarzy filmując pod światło. LED ma moc aż 1W czas świecenia...wytrwałem 48 godzin i nadal świeciła, ale już słabiej, testu dalej nie robię, bo nie potrzebuję aż tak ciągłego światła. Test w temperaturze 19-23st. C.

Żarniki to zwykłe żarówki halogenowe, jakie często mamy w domach. Więc z zakupem nie będzie problemu wystarczy sklep z żarówkami. Polecam wyszukać "niechińskie". Lepiej świecą, dłużej wytrzymują. Poza tym warto zwrócić uwagę na matowe szkiełko, które przy twarzy daje miękkie światło, natomiast zwykłe szkiełko przeźroczyste przy filmowaniu np podziemi.
 

Michaels1800

New member
Powiem szczerze, ze nie miałem w ręku ani jednej z omawianych trzech kamer. Widziałem tylko sporo filmików na Youtube i w tym sony spodobała mi się stabilizacja. Szczególnie urzekł mnie ten filmik, byłem pod wielkim wrażeniem YouTube - Sony HDR-CX350ve Image Stabilization(SteadyShot) Test.
O SD600 czytałem wiele pochlebnych opinii, trochę nie podobała mi się to, ze nie było wejścia na mikrofon i słuchawki, no i zależało mi na filmowaniu w słabym świetle
W SD700 podobało mi się właściwie wszystko. Nie widziałem chyba tak dobrego obrazu, szczególnie na ujęciu jakiegoś strumyka. Zastanawiałem się, czy to woda jest tak piękna czy kamera tak dobrze nagrywa. Myślę, że raczej to drugie. A nagrywanie przy słabym świetle to już jakaś bajka, cudo po prostu.
Gdzieś czytałem, że SD700 i SD707 to to samo, tylko że SD707 została wypuszczona specjalnie na rynek niemiecki. Czy na pewno jest taka sama. Cena w sklepach internetowych SD707 wynosi 2850 zł, a już SD700 ok. 3300 zł.
Powiedzcie mi jeszcze czy Waszym zdaniem lepszą kamerką jest TM700 czy SD700?
Wiem, że zadaje dużo(może nawet za dużo pytań) ale co sądzicie o kamerach Canona, na przykład HF S100? Jak wypadają przy Panasonicach?

P.S. Dzięki za odpowiedzi. Fajnie, że jest takie forum i Wy, dobrzy ludzie, którzy służycie pomocą i dobrą radą. Jakby nie wy, to pewnie nie jeden "kamerzysta" dokonał by nietrafnego wyboru.
 
Ostatnia edycja:

ecoCargo

New member
Powiem szczerze, ze nie miałem w ręku ani jednej z omawianych trzech kamer. Widziałem tylko sporo filmików na Youtube i w tym sony spodobała mi się stabilizacja. Szczególnie urzekł mnie ten filmik, byłem pod wielkim wrażeniem YouTube - Sony HDR-CX350ve Image Stabilization(SteadyShot) Test.
O SD600 czytałem wiele pochlebnych opinii, trochę nie podobała mi się to, ze nie było wejścia na mikrofon i słuchawki, no i zależało mi na filmowaniu w słabym świetle
W SD700 podobało mi się właściwie wszystko. Nie widziałem chyba tak dobrego obrazu, szczególnie na ujęciu jakiegoś strumyka. Zastanawiałem się, czy to woda jest tak piękna czy kamera tak dobrze nagrywa. Myślę, że raczej to drugie. A nagrywanie przy słabym świetle to już jakaś bajka, cudo po prostu.
Gdzieś czytałem, że SD700 i SD707 to to samo, tylko że SD707 została wypuszczona specjalnie na rynek niemiecki. Czy na pewno jest taka sama. Cena w sklepach internetowych SD707 wynosi 2850 zł, a już SD700 ok. 3300 zł.
Powiedzcie mi jeszcze czy Waszym zdaniem lepszą kamerką jest TM700 czy SD700?
Wiem, że zadaje dużo(może nawet za dużo pytań) ale co sądzicie o kamerach Canona, na przykład HF S100? Jak wypadają przy Panasonicach?

P.S. Dzięki za odpowiedzi. Fajnie, że jest takie forum i Wy, dobrzy ludzie, którzy służycie pomocą i dobrą radą. Jakby nie wy, to pewnie nie jeden "kamerzysta" dokonał by nietrafnego wyboru.

Ten "steady shot" jest w Panasonic-u serii 700, na you tube też było pokazane, nie mogę odnaleźć, ale było i pokazał gość jak się stabilizuje obraz. Jednak prawdziwa stabilizacja to prawdziwy Glidecam lub SteadyCam itp wynalazki, różnica jeszcze większa na korzyść rozwiązań sprzętowych.

Wypowiem się do tematu TM, czy SD. Wolę TM, ma 32 GB RAM, więc 2godz. 40 min materiału HD 50p, lub do 5godzin materiału HD w gorszej jakości. Potem kamera może nagrywać dalej na karcie SD/SDHC lub SDXC. Dla maniaków zapisu przemówien Pana F. Castro. TM droższa od SD od 400zł do nawet 1000zł, zależy od pazerności sklepu.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Powiem szczerze, ze nie miałem w ręku ani jednej z omawianych trzech kamer. Widziałem tylko sporo filmików na Youtube i w tym sony spodobała mi się stabilizacja. Szczególnie urzekł mnie ten filmik, byłem pod wielkim wrażeniem YouTube - Sony HDR-CX350ve Image Stabilization(SteadyShot) Test.

Powiedzcie mi jeszcze czy Waszym zdaniem lepszą kamerką jest TM700 czy SD700?
Wiem, że zadaje dużo(może nawet za dużo pytań) ale co sądzicie o kamerach Canona, na przykład HF S100? Jak wypadają przy Panasonicach?

Panasonic nie dorownuje stabilizacja do Sony i taka jest prawda, a szkoda, to samo krecenie wieczorem panas tez polegnie

co do TM czy SD, samemu nalezy wybrac a nie kto co mowi, ja mam na karty i na dysk i sam bym nie wiedzial co kupic nastepne, teraz wybieram dysk swietna sprawa w podrozy, pojedz sobie z karta na 2 tygodnie.
 

PawełG

New member
@Michaels1800
Na końcu drugiej strony tego wątku podałem Ci linki do trzech stron z solidnymi testami. Są tam też pojedyncze klatki z testowanych kamer (ta same scena testowa) w dobrym i słabym świetle. Sprawdź sam i przekonaj się czy - jak twierdzi "Sony Fan" - Panasonic "polegnie" (choć mogłem źle zrozumieć "zdanie" ze względu na jego stylistykę i gramatykę). O stabilizacji też już tu pisałem więc nie będę się powtarzał. Dla mnie jest bardzo dobra. Ale być może w Sonu wszystko jest "najlepsze" na świecie
TM czy SD - różnica w wbudowanej pamięci - 32GB w TM. TM jest droższa o ok 200 zł - najniższe ceny na Ceneo i Skąpcu. To mniej więcej tyle ile kosztuje 32GB SDHC. O głównej zalecie pisał ecoCargo - płynne przełączenie na SD po zapełnieniu wewnętrznej. Przy długich ujęciach to może być istotne. Ja kupiłem przed wakacjami SD700 - wtedy była tańsza od TM o cenę karty 64GB, teraz pewnie kupiłbym TMa.
teraz wybieram dysk swietna sprawa w podrozy, pojedz sobie z karta na 2 tygodnie.
Ja sobie pojechałem na 12 dni z dwiema kartami 16GB i jeszcze zostało miejsce, a nie ograniczałem się z filmowaniem (na najwyższych ustawieniach).
Przy okazji ecoCargo - czy zrzucanie przez USB z pamięci wbudowanej jest porównywalnie szybkie jak z SD przez czytnik?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
po pierwsze nie jestem Sony Fan wiec PawełG rob wyjazd dalej, zachwycasz sie ze masz kamere i jarasz (pierwsza) mnie interesuje cos wiecej !

po nastepne nie jestem producentem, bo bym tutaj na pewnoe nie siedzial tylko z laskami na jachcie


wystarczy miec sample i porownac

stabilizacja
+ sony

jakosc nagrania
+ panasonic

nagrywanie w slabym swietle
+ sony

a kto co kupi mnie to wali, ja nie kupuje, jesli panas zmieni to co wyzej + doda zgrywanie z kamery na dysk zewnetrzyny to jest dla mnie zwyciezca, ale jak na razie to jest drugi po sony
 

ecoCargo

New member
niestety nie jest, moze nastepca bedzie bardziej dopracowany, nie wiem czym sie tak podniecasz, moze pierwsza kamera

To już moja czwarta kamera, więc dzieciaka ze mnie nie rób. Ilość kamer nie jest wyznacznikiem wiedzy PRAKTYCZNEJ. Sposób jaki się zwracasz do kolegów z forum osiąga forum dla nastolatków-ja się od tego odcinam.
Mam kilka lat doświadczenia w filmowaniu różnymi kamerami. Trafiłeś z tym wyborem Sony, cieszę się, ja wolę Panasonica. Ja po pracy kamer Sony w całkowitych ciemnościach, doświetlonych jedną lampą kamerową z żarnikiem 35W pokazały jak nie należy robić kamer do tego typu celów. Panasonic w takich samych warunkach zarejestrował lepszy obraz. Żałuję, że moje "testy" obu kamer na jednym uchwycie w formie ujęć nie zostały, a byłoby na co popatrzeć. Wg mnie i wielu moich znajomych zajmujących się zawodowo filmowaniem (nie firma filmująca wesela) Panasonic wypadł korzystniej. Każdy się cieszy z tego, co ma, ja mam Panasonic-a i się cieszę. Wszystko.
 
Ostatnia edycja:

ecoCargo

New member
Panasonic nie dorownuje stabilizacja do Sony i taka jest prawda, a szkoda, to samo krecenie wieczorem panas tez polegnie

co do TM czy SD, samemu nalezy wybrac a nie kto co mowi, ja mam na karty i na dysk i sam bym nie wiedzial co kupic nastepne, teraz wybieram dysk swietna sprawa w podrozy, pojedz sobie z karta na 2 tygodnie.

Ciekawe z tym dyskiem, dwa tygodnie filmujesz, a w ostatnim dniu spada Ci kamera i dysk z reguły odmawia współpracy. Poza tym, każdy większy wstrząs pracującego dysku jest dla niego niekorzystne. Wiedzę bazuję na kontakcie z AUTORYZOWANYMI serwisami m.in. Sony i Panasonic. Postawiłem na kamerę z wewnętrzną pamięcią. Rozwiązanie proste do bólu. Codziennie zgrywam, ujęcia na dysk komputera lub zewnętrzny, dodatkowo karta pamięci 32 GB daje tyle czasu na zapis, że jestem spokojny. Problem z głowy. Dysk wewnętrzny jest świetny o czym pisałem dla fanów Pana F. Castro lub filmowania przebiegu pociągu (z kabiny maszynisty) na całej trasie z Zakopanego do Gdyni...
 

ecoCargo

New member
Ja sobie pojechałem na 12 dni z dwiema kartami 16GB i jeszcze zostało miejsce, a nie ograniczałem się z filmowaniem (na najwyższych ustawieniach).
Przy okazji ecoCargo - czy zrzucanie przez USB z pamięci wbudowanej jest porównywalnie szybkie jak z SD przez czytnik?

Dla mnie wystarcza wewnętrzna pamięć i 4 karty po 16 GB na kilka dni. Robię ujęcia krótkie. Codziennie zgrywam z wewnętrznej pamięci na dysk komputera lub zewnętrzny.

Prędkość zgrywania wg Windows ok 10MB/sek do 25 MB/sek. w zależności od wielkości pliku.
Karty SDHC z prędkością 10MB/sek-13MB/sek. Karta Class4.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
widac po tobie jaki jestes, nie umiesz pisac w jednym poscie tylko co chwile cytujesz, a zwracasz mi uwage, ja nic nie promuje a ty robisz to na sile, wystarczy obejrzec sample i kazdy bedzie mial swojego zwyciesce, mi nie zalezy na kupnie, ale nie podoba mi sie jak ktos na sile mowi ze moje jest najlepsze i nie mow mi ze wmawiam sony!
ja w porownaniu do ciebie jestem otwarty dla kazdej firmy.
Ty masz z serwisami doczynienie i mowisz ze problemy sa z dyskami, sorry ale nie slyszalem zeby ktos wrocil z dyskiem padnietym w kamerze, a moze nie wiesz, ale karty lubia padac.
Pozatym nie kazdy jedzie z komputerem do Egiptu.
Mam kamere na karte i HDD i jak pisalem kazdy sam musi wybrac niz sluchac mnie czy ciebie.
"Mam kilka lat doświadczenia w filmowaniu różnymi kamerami" jasne i siedzisz na forum dla "dzieci" i o wszystko sie pytasz, super gratulacje :)

i na koniec by chyba mnie nie czytales, za krotko na forum, to panas jak pisal jest bardzo fajny i mi sie osobiscie zawsze podobal, zreszta jak zobaczysz pisalem pewnie z rok temu (okolo) o nim i jesli by to dla mnie zrobil co pisalem jest jest number one, a tak szczerze to troche im ta kamera nie wyszla, a szkoda.
na teraz nie kupilbym ani sony a panasonika

watek interesuje mnie pod wzgledem metorycznym, a nie rozmowie z toba, z tego co sobie przypominam jeszcze nic ciekawego nie zaprezentowales, nawet sampla jak to super kreci po ciemku i super stabilizacja.
 
Ostatnia edycja:

ecoCargo

New member
widac po tobie jaki jestes, nie umiesz pisac w jednym poscie tylko co chwile cytujesz, a zwracasz mi uwage, ja nic nie promuje a ty robisz to na sile, wystarczy obejrzec sample i kazdy bedzie mial swojego zwyciesce, mi nie zalezy na kupnie, ale nie podoba mi sie jak ktos na sile mowi ze moje jest najlepsze i nie mow mi ze wmawiam sony!
ja w porownaniu do ciebie jestem otwarty dla kazdej firmy.
Ty masz z serwisami doczynienie i mowisz ze problemy sa z dyskami, sorry ale nie slyszalem zeby ktos wrocil z dyskiem padnietym w kamerze, a moze nie wiesz, ale karty lubia padac.
Pozatym nie kazdy jedzie z komputerem do Egiptu.
Mam kamere na karte i HDD i jak pisalem kazdy sam musi wybrac niz sluchac mnie czy ciebie.
"Mam kilka lat doświadczenia w filmowaniu różnymi kamerami" jasne i siedzisz na forum dla "dzieci" i o wszystko sie pytasz, super gratulacje :)

i na koniec by chyba mnie nie czytales, za krotko na forum, to panas jak pisal jest bardzo fajny i mi sie osobiscie zawsze podobal, zreszta jak zobaczysz pisalem pewnie z rok temu (okolo) o nim i jesli by to dla mnie zrobil co pisalem jest jest number one, a tak szczerze to troche im ta kamera nie wyszla, a szkoda.
na teraz nie kupilbym ani sony a panasonika

watek interesuje mnie pod wzgledem metorycznym, a nie rozmowie z toba, z tego co sobie przypominam jeszcze nic ciekawego nie zaprezentowales, nawet sampla jak to super kreci po ciemku i super stabilizacja.

Nie masz racji, piszesz cuda, ale nie ważne, poza tym, zwroty do osoby pisze się z wielkiej litery Tobie a nie tobie...a tak poziom forum z onetu. Koniec dyskusji, bo do Twojego poziomu nigdy się nie zniżę. Proszę nie odpsuj na ten post, bo szkoda jadu, jaki tu wylewasz.

Tylko jedna osoba odpowiadała na te "dziecinne pytania" ma więcej ambicji, by coś napisać i zaproponować. Nie wymienię, bo to Twój oponent.

Na forum tylu profesjonalistów i nie potrafili na moje "dziecinne" pytania odpowiedzieć, czyżby najważniejszym parametrem w kamerze jest "full automat".
 
Ostatnia edycja:

abeta

New member
Problem z panasonoc sd600

Witam, posiadam taką samą kamerę co Pan, jednak mam z nią duży problem. Było dołączone oprogramowanie do kamerki, grałem je aby przenieść filmiki do komputera- przeniosły się. Jednak przy odtworzeniu strasznie kratkują, przycinają się i głoś zanika(system xp a komputer w miarę nowy).

Proszę o jakaś podpowiedź co z tym zrobić, może kamera jest uszkodzona od nowości a ja o tym nie wiem?
 

marder

Member
Witam, posiadam taką samą kamerę co Pan, jednak mam z nią duży problem. Było dołączone oprogramowanie do kamerki, grałem je aby przenieść filmiki do komputera- przeniosły się. Jednak przy odtworzeniu strasznie kratkują, przycinają się i głoś zanika(system xp a komputer w miarę nowy).

Proszę o jakaś podpowiedź co z tym zrobić, może kamera jest uszkodzona od nowości a ja o tym nie wiem?
To raczej wina komputera. Dla pewności podłącz kamerę bezpośrednio do telewizora i odtwórz jakiś film, który kiepsko idzie na komputerze. Jeśli będzie w porządku, masz pewność, że to wina komputera. A wtedy możesz zainstalować nowsze kodeki (proponuję K-Lite Codec Pack Full) i lepszy odtwarzacz (proponuję Media Player Classic - jest w pakiecie K-Lite). Jeśli to nie pomoże, to znaczy że komputer jest za cienki (słaby procek, za mało pamięci do filmów full hd).
 
Do góry