Panasonic 42X10Y a format 16:9

PetraS

Member
Witam.

Posiadam ww. plazme ( swoją drogą piękny obraz ) ogladam tylko filmy z DVD w formacie auto ( czyli 99 % 16:9).
Chodzi oto ,ze praktycznie non stop mam czarne pasy u dolu i góry ekranu. Czy to moze uszkodzić panel ? Czy w pozniejszym czasie gdy podlacze telewizje i bede ogladal na całym ekranie bede widział te czarne pozostałe po 16:9 pasy ?
Czy wskazane jest raczej zoomowanie (spadek jakości olbrzymi )

Pozdrawiam.
 

Kristobal

New member
Tzn?
Przecież format 16:9 nie wypełnia całego ekranu. Obcina obraz gorą i dołem.

Filmy w aspekcie 2,35:1 / 2,39:1 dają efekt czarnych pasów góra/dół na telewizorze panoramicznym.
Przykład z bluray - Braveheart - Waleczne serce.

Filmy w aspekcie 1,78:1 / 1,85:1 - czyli typowe 16:9 wypełniają cały ekran tv panoramicznego. Niestety - dla posiadaczy takich tv, filmów tego typu jest (chyba?) mniej.... Natomiast wszystkie seriale amerykańskie w HD są realizowane w tym aspekcie i pięknie wypełniają cały ekran tv.
Przykład z bluray - Apocalypto.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jak długo tak oglądasz - ile filmów? Generalnie nowe Plazmy są wolne od tego niebezpieczeństwa, ale lepiej faktycznie dmuchać na zimne...
Rób sobie przerwy pomiędzy filmami ( jeżeli oglądasz non stop kilka filmów od razu), jeżeli jest to jeden - dwa filmy to nie masz się czym przejmować. W międzyczasie włącz jakiś program, gdzie ekran będzie cały wypełniony.
 

don111

Banned
czarne pasy nic nie uszkodzą ani nie wypalą
niebezpieczne mogą być długotrwałe, jaskrawe i statyczne elementy
po prostu oglądaj tak jak Ci wygodniej... filmy w formacie 2:35:1 ja sobie zoomuję (zoom2) bo z pasami jest dla mnie za mały a przy zoom2 obraz jest ładnie ucięty akurat tak że nie widać pasów,
specjalnie do filmów z pasami przydałby się tv z 60' albo i lepiej :)
 

Gee

New member
Wszystko zależy od filmu, źródła. Część ma pasy, część nie. Ja wolę oglądać z pasami, wtedy napisy idealnie mi się układają.

Mam plazmę od 3 tygodni i nie przejmuję się zbytnio hasłem: "docieranie". Owszem zmniejszyłem parametry, ale dlatego że lepiej mi się ogląda a nie aby zapobiec wypalaniu. Jeden film, dwa filmy dziennie nie są jakaś tragedią dla plazmy. Więc nie przejmuj się i ciesz się (nieobciętym) obrazem. Zastanawiam się tylko czy podobnie jest z 50" X10Y
 
Ostatnia edycja:

PetraS

Member
Wielkie dzięki za pomoc.

To ogladam dalej z pasami heheeheh (zdecydowana wiekszosc filmów tak ma np. Gladiator, Królestwo Niebieskie , Quantum of Solace, Transy ),w razie czego czasem coś tam zezoomuje dla przeciwwagi , choć obraz dużo traci na jakosci ,gdyby nie to byłoby piknie..

Pozdrawiam użytkowników plazm panasonica.
 
Ostatnia edycja:
Podłączę się pod temat i zapytam tak.
Wydaje mi się, że podczas oglądania niektórych programów z kablówki nadających w 16:9 mam nieco ucięty obraz góra-dół.
Czy wynika to z tego, że Panasonic ma rozdzielczość 1024x720, a standard XGA to 1024x768?
czy jednak jest to wina kablówki? Ewentualnie mojego braku umiejętności obsługi Panasonica? ;)
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Podłączę się pod temat i zapytam tak.
Wydaje mi się, że podczas oglądania niektórych programów z kablówki nadających w 16:9 mam nieco ucięty obraz góra-dół.
Czy wynika to z tego, że Panasonic ma rozdzielczość 1024x720, a standard XGA to 1024x768?
czy jednak jest to wina kablówki? Ewentualnie mojego braku umiejętności obsługi Panasonica? ;)
Dostawca,ustawienia w menu dekodera.
 
Do góry