PANASONIC 42PY800 czy PY85

gadi

New member
Który wybrać
PANASONIC TH-42PY800 CZY PANASONIC TH-42PY85
Czy są istotne rużnice w jakości obrazu z Nki aby dopłacać kilkaset zł do PY800
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ale jakie masz oczekiwania, co będziesz podłączał ?
Czy np karty SD będziesz miał do wykorzystania?
Czy komputer , blu-ray ?
itd. napisz jakie oczekiwania i potrzeby ?
 

gadi

New member
jaki duzy pokój ? 15m
jaki sygnał ? docelowo N albo CP
jaka odległość od ekranu ? 2,5 - 2.8m
jakie urządzenia do podłączenia DVD, PC, za parę miesięcy BD
więcej oglądasz w dzień czy w nocy? Dzień 40% noc 60%
jakie masz nasłonecznienie pokoju ? Dosyć mocno nasłoneczniony, ale są rolety
ile osób zasiada przed telewizorem? 2
Jaki masz ulubiony program? sportowe, programy filmowe, informacyjne, naukowe
Jaki masz obecnie telewizor? Philips CRT panorama 32'
Ma stać czy wisieć? Wisieć

Prawie jestem zdecydowany na te 2 modele TV plazmowych
Przy tej odległości LCD raczej będzie zbyt sztucznie się oglądało. Wydaje mi się że plazma wypada bardziej naturalnie podczas oglądznia zwykłych programów z Nki (jeszcze jest zbyt mało programów HD)
Ale może jakieś LCD mnie jeszcze pozytywnie zaskoczy
Wybór raczej na parę lat
 

12345a12345b

New member
Pytań kilka

Witam, mam kilka pytań odnośnie różnicy między owymi z modelami plazmowych telewizorów Panasonica wyszczególnionych w temacie. Mam nadzieję, że nic się nie stanie, jak się podłączę pod ten wątek.

Moja sytuacja - preferencje:
Wybrana rozdzielczość ekranu: 42' (być może 46', zobaczymy jakie będą odpowiedzi na pytania poniżej)
Ogległość od telewizora: 2,8-3,1m (jeszcze nie ustalone czy będzie wisiał, czy stał), aczkolwiek jest też jedno biurko w bardzo bliskiej odległości (<1m), z którego też by wypadało móc oglądać przynajmniej programy informacyjne
Sygnał: UPC telewizja cyfrowa z wykupionymi programami HD (wersja max + pakiet premium: cyfra)
Urządzenia do podłączenia: BD z kinem domowym (Panasonic SC-BT100 5.1), czasem PC
Telewizja jest oglądana głównie popołudniami/wieczorami
Ile osób przed telewizorem: 2-3
Typy programów: filmy (z telewizji + wypożyczalni), programy informacyjne, naukowe i sportowe
Obecny telewizor: 20-kilko calowy CRT
Kamery cyfrowej nie posiadam, a widzę że tutaj padło pytanie o to.

Otóż stanąłem ostatnio przed wyborem nowego telewizora. Zacząłem przeglądać fora, strony, poradniki, no i wybór mój ostatecznie padł na plazmę Panasonica TH-42PY. Z początku odrzuciłem dwie skrajne opcje (8/800), po czym wybrałem model 85 ze względu na realizm kinowy 24p oraz IFC, jako że wypożyczalnie mam blisko i dosyć często oglądam DVD, a teraz i na BD się nastawiam.

Jednak ostatnio pojawiła się też możliwość pomyślenia o modelu wyższym, czyli PY800. Szperałem w internecie, ale nie wszystko udało mi się wyszukać, w każdym razie z różnicami ze strony Panasonica się zapoznałem i tutaj wchodzą zapowiedziane już pytania. Część pewnie może wydać się niektórym dosyć podstawowymi, ale jednak wolałbym się upewnić, więc bardzo proszę o podejście serio do tematu i udzielenie w miarę konkretnych odpowiedzi:

1. Czym w praktyce (w teorii też mile widziane) się różni Filtr Natural Vision w wersji podstawowej i PRO? I czy możnaby pokrótce przedstawić na czym to polega?

2. Barwy cyfrowego kina i Deep Colour (10 bitowy), czy te opcje poza podniesieniem stawki w praktycznym używaniu (można brać pod uwagę blu-ray) cokolwiek zmieniają?

3. Dźwięk. W wyższej wersji jest dosyć nazmieniane, a ja i tak zamierzam się zaopatrzyć w kino domowe, stąd pytania:
a) Czy opcja Dolby Digital dotyczy tylko wbudowanych głośników telewizora, czy ma też jakiekolwiek znaczenie w kontekście posiadania kina domowego (które również jest wyposażone w Dolby Digital - czyli czy DD w telewizorz będzie dodatkowo współpracowało z DD kina domowego, czy poprostu stanie się zbędne)? I analogicznie to samo pytanie co do pozostałych systemów (SRS TruSurround XT, BBE ViVA HD3D, V-Audio Surround)
b) O co chodzi z "Systemem głośników Smart Sound"? Mam to rozumieć jako informację o głośnikach wbudowanych w obudowę wersji 800, tak?
c) Jakie zadanie spełnia "cyfrowe wyjście audio"? Czy będzie to dodatkowy plus do współpracy z kinem domowym Panasonica SC-BT100 (5.1), czy może poprostu źle skojarzyłem?

4. Czy brakująca informacja na stronie Panasonica dotycząca trybów obrazu modelu TH-42PY85 (dynamiczny/normalny/kinowy/eco) to tylko przeoczenie wklepywaczy? Bo nie wiem czemu nie miałoby tego nie posiadać, jak wszystkie wokół posiadają. Podobna sprawa jest z modelem TH-42PY800, gdzie nie podali znamionowego poboru mocy, mógłby go ktoś podać?

5. Kolejna sprawa - sprowadzam kino domowe ze sklepu RTVmax w Łodzi (mieszkam w Krakowie), stąd też się zastanawiam, czy przy okazji nie sprowadzić też telewizora (na modelu 85 byłoby to 200zł różnicy, na 800 już 500zł). Jest tylko jedno ale, w RTVmax modele są PZ, nie PY. Zdążyłem się doedukować, że chodzi o tunery telewizji cyfrowej naziemnej, tylko czy DVB-T z H.264 HD to ten aktualny czy nieaktualny? W każdym razie gdyby nie różnica ceny to bym chyba jednak raczej myślał o wersji PY, bo i nie zamierzam się od usług UPC odcinać, ani też nie wierzę, by po ewentualnym ogólnoudostępnieniu nowego systemu nadawania dekodery nie załatwiły sprawy. No ale jednak różnica ceny jest, no i stąd pytania:
a)wspomniany już wątek prawidłowości tunera
b)te same modele PZ(E) i PY nie różnią się absolutnie niczym innym poza tunerem, tak? (dla pewności wolę się upewnić)
c)Czy fakt braku oficjalnej informacji o modelach PZ na oficjalnej polskiej stronie Panasonica mam traktować jako jakiś minus? Mam na myśli sprawy typu problemów z gwarancją, usługami naprawczymi Panasonica czy czymkolwiek innym?

6. Rekreacyjne w zasadzie pytanie - jak się sprawuje funkcja PIP w praktyce? Ma jakieś ciekawe zastosowanie poza skipowaniem reklam, ew. nie czekaniem na kanale na rozpoczęcie wyczekiwanego filmu? Bo możliwość oglądania dwóch kanałów jednocześnie jakaś nierealna w praktyce mi się wydaje.

7. Sprawa już wspomnianych głośników kina domowego SC-BT100 5.1. Głośniki l/r surround powinny być koniecznie po bokach, czy może umieszczenie ich za kanapą, po jej dwóch końcach (na wysokości głów oczywiście) też mogłoby być? I jak do tego ma się owa funkcja Dolby Pro Logic IIx, odpowiadająca bodajże za to "tworzenie wirtualnych głośników"? Mógłby mi to ktoś w miarę prosto wyjaśnić?

8. No i podsumowanie, czyli biorąc pod uwagę owe czynniki polecane rozwiązanie:
-zostać przy TH-42PY85 (cóż, koniecznie tych dodatkowych pieniędzy nie trzeba wydawać ;-))
-czy może biorąc pod uwagę dodatkowe opcje i rozwiązania wybranie wyższego modelu jest w miarę opłacalne? (przypominam, w kontekście odtwarzania filmów wyższej rozdzielczości, gdyż wypożyczalnię mam blisko, także problem finansowy związany z filmami na nowszych płytach mam rozwiązany)
-czy może jednak skupić się na nieco większej opcji? Przypominam, odległość od TV to 2,8-3,1m (+ opisane już biurko). W grę wchodziłoby jeszcze TH-46PZ85E, bo 50' to jednak już za dużo jak na moje warunki. Tylko, czy aby napewno te 4' więcej są warte +1100zł? (co więcej, wersja 46' nie ma modelu 800)


Jeśli chodzi o moje problemy to chyba by było na tyle. Z góry dziękuję za wszelkie próby pomocy, jeszcze bardziej za te, które okażą się trafne. Aha, jeśli wciąłem się w temat Gadiego, to najmocniej przepraszam i proszę moderatora o utworzenie nowego tematu (jeśli to nie będzie problem).

Pozdrawiam, Tomek

Edit: Zapomniałem dodać, telewizor ma być, cokolwiek by to nie znaczyło, "na lata", czyli pojawia się też sprawa, czy te technologie zastosowane w wyższym modelu nawet gdyby teraz nie były w pełni wykorzystywane i przydatne, to czy w najbliższym czasie takimi mają się stać?
 
Ostatnia edycja:

Voytas1

Klub HDTV.com.pl
vip
Dołączam się do pytania jak w temacie wątku. Jestem zdecydowany na plazmę Panasa i konkretnie jeden z tych dwóch modeli w przekątnej 42 cale (PY800) lub 46 cali (PY85).

Pokój nawet w słoneczny dzień mam zacieniony, oglądam głównie wieczorem, odległość od ekranu około 3.5 metra. Źródło sygnału: cyfrowy mediabox UPC, DVD, w niedalekiej (mam nadzieję ;)) przyszłości Blue Ray.

Interesuje mnie WYŁĄCZNIE różnica w jakości obrazu (reprodukcja kolorów, kontrast, czerń, płynność ruchu). Nie interesują mnie różnice w wyglądzie oraz w wyposażeniu tych telewizorów, bo to już wiem z porównywarki na stronie Panasonica.

Dylemat polega na tym, że w cenie 42-calowego PY800 można mieć 46 calowego PY85. Jeśli różnica w jakości prezentowanego obrazu jest znacząca, to oczywiście zdecyduję się na 800-tkę kosztem mniejszej przekątnej, a jeśli obraz nie różni się (to w końcu takie same matryce, tylko czy ta sama elektronika?) to oczywiście wolę większą przekątną.

Bardzo proszę o poradę, czy ktoś porównywał oba te modele "na żywo"?
 
Ostatnia edycja:

fagus

New member
Odnośnie rozmiaru 42 vs. 46

Miałem ten sam dylemat: 46/85 czy 42/800. Bardzo zależało mi na dekoderze h.264 i PIP. Ale różnica w sugestywności odbioru z panela o 4 cale wyższa była u mnie bardzo widoczna (odległość 4,8 do 5,4 m) i stwierdziłem, że 46 to minimum. Teraz jest to jeszcze bardziej widoczne - potwierdzają się opinie z forum, że telewizor z czasem jakby maleje. Zjawisko jest trochę dziwne, rozumiem że gdybym go uprał, to mógłby się skurczyć. Mojej wife nie podejrzewam, bo choć kobieta ma różne dziwne zapędy, to do pralki go jako żywo nie mogła wcisnąć. Podsumowując - moim zdaniem lepiej brać 46/85 niż 42/800. A boxa z dekoderem h.264 można dziś kupić za 4 setki, a pewnie za rok będzie to mniej niż 200. I jeszcze jedna uwaga - główny wyróżnik pomiędzy py85 i py80 to funkcja IFC, za którą po prostu nie warto płacić (ja osobiście nie widzę różnicy przy włączonej i wyłączonej). Więć może warto rozważyć 46py80, a dodatkowy 1 kpln przeznaczyć na dobry dźwięk.
 

luqaskr

New member
Kupilem PY800... I powiem tak (z reszta jest to walkowane regularnie na forach:)):

- obraz prawie taki sam, ale prawie oznacza moje wieksze zadowolenie;
- duuuzo ladniejszy design i szklana tafla na matrycy, super sprawa + oczywiscie wspomniane moje wieksze zadowolenie;
- dzwiek znacznie lepszy niz to oferuje standard - czyli do PY85 wlacznie (chociaz nadal uwazam mogli sie troche lepiej postarac, ale tez troche sie czepiam);

Generalnie polecam. Ale jezeli dodatkowe kilka setek ma wykluczyc wymieniany przeze mnie czynniki: wieksze zadowolenie, to nie ma sensu.

Bo prawda jest taka, ze zakup TV, to nie nowinki ale przyjemnosc z ogladania i czasem... Pokazania TV znajomym, a PY800 ladny jest:)
 

stefwal

New member
do 12345a12345b


2. Przy tym co masz do oglądania, nic nie zmienią. Dopiero przy BD, ale i tak nie zauważysz różnicy bo nie będziesz miał porównania

3.
a) Nie ma znaczenia, wyciszasz TV a gra kino (zrobi to za Ciebie VieraLink)
b) tak
c) Będzie to dodatkowy plus do współpracy z kinem domowym Panasonica SC-BT100 (5.1), jeśli będziesz np. oglądał filmy AVCHD z kart SD z dźwiękiem 5.1 - wtedy pójdzie do kina 5.1 a nie zwykłe stereo

4. przeoczenie wklepywaczy

5. tuner telewizji cyfrowej naziemnej to ten nieaktualny

b) nie różnią się "absolutnie niczym innym" poza tunerem. Aczkolwiek to absolutnie to tak nie całkiem. W pilocie PZ800 przycisk Multiwindow (tzw.PIP) jest pod klapką a w PY na wierzchu (w PZ tam jest wtedy GUIDE). Z tyłu TV w PZ jest też dodatkowe gnizdo do TV Cyfrowej a w PY nie ma. Poza tym bez różnic do momentu aktywacji tunera DVBT w PZ. Wtedy pojawia się szerg funkcji związanych z DVBT. Do czasu jak nie aktywujesz DVBT PZ jest identyczny z PY


6. Ogólnie PIP to pic, nie działa dla źródeł HDMI. Tylko dla sygnałów analogowych :fool:. Nie ma drugiego tunera więc nici z szukania w okienku co słychać na innym kanale. Miły bajer przy telegazecie (tzw PaT ?)

7. Mogą być, tylko w Menu kina ustaw, że są z tyłu a nie nie z boku (o ile masz taką opcję). To Dolby cośtam, tworzy ci wrażenie przestrzennego dźwięku z normalnego, dwukanałowego sygnału stereo (podobnie jak NEO6 i SFC)

8. Jeśli nie potrzebujesz czytnika karty SD dla filmów AVCHD (bo masz np. kamerę panasa HD) to jednak skupić się na nieco większej opcji TH-46PZ85E (i odpada problem bo nie ma serii 800 :p:p:p)


Dodatkowo poza pytaniami:
800 ma tzw. szybę antyrefleksyjną (coś tam daje, ale bez przesady)
800 nie ma irytującej niektórych takiej błyszczącej (relatywnie sporej) ramki w koło ekranu. Jest ale bardzo wąska i ekran wygląda jak tafla szkła.
 

12345a12345b

New member
O, dzięki za rzetelną odpowiedź, co prawda w moim przypadku już chyba nie pomoże (aczkolwiek gdybym miał jednak kupować któryś z tych TV, to zostałbym przy PY85), ale może komuś się jeszcze przyda.

W moim przypadku, jak wspomniałem raz w innym temacie, ze względu na opisywane trudności w dostępności (sam doświadczyłem ich na kinie domowym), jak i stosunkowo niedługi czas czekania (po tylu latach z CRT te 2/3 miesiące mnie nie zbawią ;)) zdecydowałem się poczekać na wejście na nasz rynek nowych modeli Panasonica.

Swoją drogą wypadałoby założyć jakiś wątek o nowej lini telewizorów, który by został przyklejony (tutaj prośba do jakiegoś moderatora) i byłby składowiskiem wszelakich niusów i dyskusji, bo na chwilę obecną wszystko jest porozrzucane w tematach o kilku odpowiedziach i małej aktywności, przez co się pewien bałagan robi.
 

DracoHD

New member
12345a12345b mam nadzieję że kolega wie co robi:
- następcy PY80 będą nowościami i ich ceny będą kosmiczne jak to nowości.
- waluty szaleją i cały czas rosną :(, oby jak najkrócej.

Podsumowując kolega spoooro wyda na tą nowość, lub te 2-3 miesiące przerodzą się w 12-13 miesięcy czekania na przystępne ceny.
Albo brać co dziś jest do wzięcia za w miarę rozsądne ceny.

Pozdrawiam
 
Do góry