Panasonic 40DS60E problem z modułem CI + satelita

mlyko

New member
Dzień dobry!
Mam dziwny problem. Kupiłem dzisiaj zestaw moduł Cam CI+ z kartą nc+
Wszystko fajnie, moduł wszedł, został wykryty, ale na tym koniec, telewizor widzi moduł a nie widzi karty. Problem chyba mam z satelitą. Widzę tylko jedno wejście antenowe na DVB-T a nie wiem gdzie podpiąć satelitę. Zazwyczaj były w telewizorach 2 wejścia tutaj jest jedno. Zauważylem pod spodem telewizora jakąś klapkę której za nic nie idzie otworzyć, podjerzewam że tam się podpina talerz satelitarny, ale pewny nie jestem.
Bardzo prosiłbym o pomoc.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Zazwyczaj wejścia sygnałowe naziemnej i jeżeli jest sat są obok siebie. Wydaje się mi że ten model może mieć tylko wejście dla kablówki stąd może widzieć moduł i tv naziemnej. Co pisze winstrukcji?
 

mlyko

New member
No to zostaje mi dokupienie dekodera. No, ale pech. Dzięki za pomoc. Kurde myślałem że jak mam wejście na Moduł to pójdzie bez problemu :/
 

Stanley

Member
Bez reklam
Jeśli masz nowy to bez problemów powinny Ci Wymienic na model z dvbs.
Bez problemu wymienić? Chyba za niechudą (w stosunku do ceny DS600E) dopłatą. Nie śledzę szczegółowo nowości Panasa, ale zdaje się najniższym obecnie modelem z wbudowanym tunerem DVB/S/S2 jest TX-50EX703E. Szybki rzut oka na ceny: circa about od 3600zł wzwyż. Porównanie z 40DS600E (chyba o ten model chodziło, a nie DS60E, takiego chyba nigdy nie było) - na szybkiego 40" znalazłem tylko w 1 sklepie - circa 1700zł, model notabene zdaje się z zeszłego roku, już "wychodzący z obiegu". Czyli ten z tunerem satelitarnym ponad dwukrotnie droższy, a w kwotach bezwzględnych 2 koła dopłaty. Fakt, że o 10" więcej, ale mniejszego nie ma ;)

Swoją drogą szkoda, że Panasonic - od paru lat zaglądam czasem na "portfolio" na jego oficjalnej stronie - nie ma i chyba nigdy nie miał w swojej ofercie bardziej budżetowych modeli z DVB/S, oraz o mniejszych przekątnych rzędu własnie około 40cali. Może bym nabył jako drugi tv do sypialni, a brak dodatkowego dekodera to fajna rzecz ;) Wiem coś o tym - używam takowy, tzn. z modułem CAM już prawie 3 lata.

EDIT
No, ale pech <...>Kurde myślałem że jak mam wejście na Moduł to pójdzie bez problemu :/
Wejście na moduł a rodzaj wbudowanego w telewizor tunera(ów) to dwie różne rzeczy. Moduł służy do dekodowania sygnałów płatnych telewizji. Natomiast aby tv mógł samodzielnie odebrać sygnał satelitarny, musi mieć wewnątrz odpowiedni tuner i zarazem odpowiednie wejście. Na przyszłość -jeśli Ci na tym zależy - musisz zwracać uwagę przy zakupie (czytać specyfikację, pytać na forach, etc.), coby więcej nie mieć pecha ;)
 
Ostatnia edycja:

Ddawid6

New member
Panasonic ma niższe modele z tunerami DVB-S, ale nie na rynek polski, dlatego jest tak dużo wariacji modeli - niby ten sam, ale różnica w jednej cyfrze na końcu, dodatkowej literce, itp. Tak było z serią CX, gdzie w PL był tylko CX680, a w DE mieli też CXW684 - ten sam model, ale bogatszy o tuner DVB-S i możliwość nagrywania w stosunku do wersji dostępnej w PL. Nawet teraz - szybki rzut okiem na stronę Panasonic w DE i już modele 40EXW604, czy 40DXW654 mają DVB-S, a nawet FullHD ESW504 w 24" ;)
 

Stanley

Member
Bez reklam
Wiesz, jestem Polakiem, mieszkam w Polsce i zwykle zaczynam od przeglądania polskich stron producenta. Po drugie sprawa nie jest dla mnie jakaś pilnie gardłowa. W głównym pokoju mam od przeszło 3 lat Panasa z DVB-S i modułem CI/CAM (swojego czasu tv ze średnio-wyższej półki, dosyć wypasiony, podwójne tunery, etc.) , a w sypialni starszy telewizor innej marki z podpiętym dekoderem sat. Myślałem o wymianie tego sypialniowego na model też z tunerem DVB-S (odpada dekoder), ekranem circa 42", najlepiej na Panasa (podobny system obsługi, menu, itp.), lecz zarazem prostszy i tańszy niż ten tv "podstawowy" (podwójne tunery itp. bajery niepotrzebne).
Niestety w polskiej ofercie takowych nie zauważałem - modele bardziej budżetowe nie miały tunera sat.

Niemniej dobrze wiedzieć, że takowe są dostępne za niedaleką granicą. Trzeba się będzie przyjrzeć.
Chociaż z jeszcze innej strony dziwi mnie taka polityka producenta. Przecież do nas też dociera sygnał z "satki", a nawet kiedyś (nie wiem jak teraz), niektóre modele Panasa (m.innymi mój) były certyfikowane do współpracy z jedną z platform satelitarnych (nc+). Ale zapewne wytłumaczeniem jest, że dla japońców jesteśmy "za słabym targetem". Lub bardziej po naszemu - klientami gorszego sortu... :(
 
Ostatnia edycja:

jawex

New member
Witam, Stanley też ma takiego Panasonica jak ty tylko w 42". Jednak pojawił się problem z tunerem DVB-S, przestał działać z dnia na dzień. Telewizor nie widzi moduł z kartą NC+, który działał od 4lat, brak widoczności na obu slotach. Sprawdziłem ten moduł w 3 innych TV różnych producentów i działa bez problemu. Inne moduły z tych sprawdzanych TV nie działają na moim DT60. Powróciłem do ustawień fabrycznych też bez efektu. Działają tylko na DVB-S kanały niekodowane, ale to chyba normalne bo działają nawet przy wyciągniętym module CAM. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że po wcisnięciu GUIDE nie wyświetlał się w lewym górnym rogu podgląd kanału i nie ma dźwięku, na DVB-T jest podgląd z dźwiękiem. Może masz jakiś pomysł czy da się coś z tym zrobić poza serwisem. W serwisie Pnasonica powiedzieli, że do wymiany płyta główna koszt około 800 + wymiana razem 1000-1100.
Przymierzam się do nowego TV ale w Panasonic EX703 jest jakiś problem z sortowaniem kanałów w DVB-S. Podobno w liście głównej jest tak jak u nas czyli zamieniamy miejscem kanały , a nie przesuwamy w ustalone miejsce czyli sortowanie bardzo czasochłonne. W ulubionych przypisuje numerację z NC+ czyli TVN z numerem 1, TVP1- z 11, TVP2- z 12. Możesz poustwiać gdzie chcesz ale numery przypisane na stałe, taki sam temat jest w nowym SONY , którego już testowałem. Ogólnie ze sprawdzeniem działania DVB-S w jakimś sklepie jest wielki problem ponieważ nie mają sygnału SAT. Na infoliniach też słabo. Bo albo odsyłają do instukcji, albo mają inny model np. EX780. Może coś poradzisz w tym temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam
 

Stanley

Member
Bez reklam
No cóż, Stanley nie jest cudotwórcą. Skoro modułu nie widać na obu slotach (patrzyłeś: menu>Konfiguracja->Wspólny interfejs?), moduł działa na innych tv, inne moduły nie działają na Twoim, robiłeś reset tv do ust. fabrycznych - wniosek nasuwa się sam :(

Co do braku podglądu obrazu i dźwięku w GUIDE (EPG) - tak niestety w naszych modelach jest, jeżeli kanały w tunerze sat zostały wyszukane w opcji "C+/nc+". Założyłem nawet kiedyś topic na forum:
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/119160-tuner-dvb-s-brak-podgladu-w-epg-opcja-cyfra-nc.html
próbowałem reklamować u Panasa, ale nic nie wskórałem. Odpisywali jakieś głupoty bez związku (patrz topic). Potem się skończyła gwarancja, dałem sobie odbój. Być może problem nadal dotyczy nowszych modeli z tunerem Sat, tego nie wiem.

Jeśli chodzi o sortowanie w nowszych modelach - trudno mi się wypowiedzieć. W DT60 kanały mam wyszukane własnie wg opcji "C+/nc+", dzięki czemu zawsze mam ułożone wg kolejności wstępnie narzuconej przez operatora. Nie bawię się w układanie ulubionych. Przyzwyczaiłem się, że np. 1 to TVN, 4 TVN Turbo, 11,12 TVP1-2, itd. Najwyżej wyłączam (pomijam) kanały, których nie mam w pakiecie. Jeśli ktoś chce się próbować bawić, kanały SAT można eksportować/importować na pendrive, a układać np. programem Chansort.

Pozdrawiam.

[EDIT]Własnie przyszło mi do głowy, może coś się przestawiło w menu serwisowym? Może tam jest jeszcze jakaś opcja związana z modułem? Nigdy do serwisowego nawet nie zaglądałem... Chociaż sądzę, że na 99,9% to coś z hardware... Może jednak spróbować ostatnim rzutem na taśmę...?
[EDIT2] ...tylko żeby coś gorzej nie namieszać... może lepiej nie ruszać...
 
Ostatnia edycja:
Do góry