Panasonic 40/48/55 AS640 - opinie, testy, wrażenia - wszystko na temat serii AS 640

bestman101

New member
"kalibrację" na testa wklepałem wczoraj w Mediamarkt na chwilę oczywiście tryb dom/filmowy jak się należy.

Po jej wklepaniu obraz oczywiście zgodnie z tym co się spodziewałem był gorszy niż przed kalibracją. Kolor zielony zrobił się żółty itd.

Podsumowując potwierdza to fakt że nie ma czegoś takiego jak uniwersalna kalibracja.

Każda matryca jest inna i dla każdego TV z osobna nawet taki sam model i cale! trzeba robić specjalnie kalibracje czyli zamówić ekipę do domu. Lub kupić TV od razu skalibrowany ale nie uniwersalną kalibracją tylko konkretnie ten co się kupuje ten jest kalibrowany.

Po wklepaniu z innego tv kalibracji tylko pogorszymy obraz nie polepszymy taki jest fakt.
 

sawcio

New member
- muszę przyznać - bo znów zabawiam się tym odbiornikiem - że wiele w tym TV już zaakceptowałem. Jedynie do szewskiej pasji doprowadza mnie w nim odzwierciedlanie koloru czerwonego. Nie mogę sobie w żaden sposób poradzić, nie pomagają zmiany w odcieniu koloru, nie pomagają zmiany balansu bieli. Wychodzi wszystko tylko nie czerwony. Nie wiem czy trafiłem taki egzemplarz? Ustawiam oczywiście "na oko" porównując "referencyjny dla mnie" obraz z monitora kineskopowego z obrazem z Panasonica. Inne kolory świecą odpowiednio, czerwony albo dąży do różowego albo ku pomarańczowemu. Choćby teraz, oglądając mecz Jagiellonii krew mnie zalewa, bo widzę jakże odległe od rzeczywistości koszulki gospodarzy. Może coś podpowiecie...? Tylko bez sarkazmu proszę, bo się powieszę... Pozdrawiam.
 

r4m

New member
Witajcie, czy ma ktoś z Was TX-55AS640 czy inny z serii AS640 podłączony do konsoli (np ps4) i mógłby się wypowiedzieć na temat komfortu grania? Czy dość wysoki input lag w tym modelu bardzo przeszkadza?
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam i ja :)

Czekałem do maja/czerwca na tegoroczną serię ale z tego co się już po woli pojawia to albo mamy słabe wyposażenie / matryce - typowa masowka do Tesco itp, albo to co ma AS640 ale niestety już z 4K, cena też odpowiednio większa przez to. Przez najbliższe myślę 3-4lata o 4k będziemy tylko słyszeć / oglądać z internetowych streamów, jako standard tez mało pewny (bluray 4k dopiero pod koniec roku i to tylko jeden producent się na to zdecydował). No chyba, że ktoś ma 2x GTX Titan wtedy można w coś nawet pograć w natywnej rozdzielczości. Kto bogatemu zabroni ;-)
Wątpliwy jest też sam sens 4K przy tylko 55". (no chyba, że ktoś siedzi do 1.5m przed tv :roll: )

Ale wracając.
Na wstępie chciałbym podziękować Kiki za dobrą ofertę 55" wersji ale udało mi się dzięki znajomemu kupić go praktycznie po cenie hurtowej.

Tak po krótce.
Miałem trochę szczęścia i dostałem model z praktycznie idealnym podświetleniem w porównaniu do tego co czytałem / widziałem na zdjęciach co poniektórych użytkowników w internecie. U mnie prezentuje się to następująco:
20150510_180718.jpg

na żywo jest to jeszcze mniej widoczne. Podświetlenie jest tutaj ustawione w celu sprawdzenia na 100%, kontrast 75%.

Bez większej zabawy z ustawieniami (jedynie prawdziwe kino, ciepły1, podświetlenie 80, kontrast 60, ostrość 50, gamma 2.3, wyłączone wszelkie eko, i denerwujące poprawy dynamiczne ) obraz jest całkiem w porządku.
Sprawdza się praktycznie to co jest w testach przy kalibracji, że składowa zielona lekko odstaje przy końcu pasma.
zielony.jpg


Co da się zauważyć w testowym video:
20150510_184038.jpg



Czerń tak jak się spodziewałem w przypadku matrycy VA jest niezła. Wg mnie lepsza niż w przypadku wyższego modelu AS650 opartego o IPS. Jedynie pod dość dużym kątem (powyżej 45*) można mieć pretensje, że dostaje lekkiego granatowego nalotu. Ale nie można mieć wszystkiego ;-) OLED to to nie jest, ale i tak wysoki statyczny kontrast robi swoje dzięki czemu widać bardzo dużo szczegółów w ciemnych scenach.
20150510_210117.jpg


Tutaj przy większym ISO (zdjęcia z kom wiec nie mogłem wydłużyć czasu naświetlania, posiłkowałem sie wiec iso, no i balans bieli trochę uciekł będę miał czas to zrobię lepsze zdjęcia) :
20150510_210227.jpg


120Hz matryca plus "upłynniacz ruchu " robią to co do nich należy, szczegóły w szybkim ruchu są wyraźne. Obraz jest przyjemny w odbiorze. Choć widać, że czasami zdarzają się artefakty przy małych elementach. Łatwo zauważyć np przy logo kanału i coś bardzo drobnego i kontrastowego za nim w tle np przesuwający się obraz z trawą. Ale to normalne i chyba nie ma na dzień dzisiejszy na tyle mocnego cpu zdolnego zrobić to idealnie. To są juz szczegóły, gdzie siedząc wygodnie na kanapie raczej nie będą zauważone.
Fanatycy 24fps mogą wyłączyć upłynniacz i wtedy nic im nie zakłóci obrazu ;)

Co do multimedii to posiada chyba wszystko czego dusza zapragnie. Miracast działa bez problemu, DLNA w obydwie strony (znajduje serwery jak i sam jest serwerem dla urządzeń podpietych pod USB plus stream z tunera dvb.
SMB po sieci lokalnej bez problemu, z USB również.
Ktoś wspominał, że napisy są za małe i czy da się regulować wielkość. Co do pierwszego na 55" są one idealne, nie ma potrzeby ich zwiększać. Co do regulacji jak juz pewnie wiadomo, nie da się. Co na szczęście nie jest potrzebne.
Czyta dobrze srt i txt, w kodowaniu eur środkowa czy utf8. Zero problemów. Jedyny mankament, trzeba ręcznie zmieniać kodowanie bo domyślnie ustawia na eur zachodnią.
Pliki video odtwarza jak leci, jak narazie nie miałem z żadnym problemów. Dzwiek ac3 i dts ładnie leci po ooptyku do amplitunera.
Obraz z PC w miarę ok, cudów i komfortu oczekiwać nie można przy fhd na tak dużej przekątne. Zagęszczenie jest tak małe, że bliżej niż z 1m nie mozna na to patrzeć. Ale sygnał w pure direct jest poprawny, bez overscan.
Z stb NC+ obraz jest bardzo dobry, nie można się do niczego przyczepić. Jak ktoś ma vectre, czy nie daj Boże UPC to serio warto zainwestować w satelitę, a od kablówki sam internet.
(wiadomo, że zależnie od rejonu w polsce dostawcy mają różny bitrate ale nawet jak jest dość duży to nie ma startu platformy sat czy dvbt. Ja osobiście choć mało oglądam (głównie coś z paczki BBC) nie mógłbym na to patrzeć, a znam osoby, które kupiły znacznie droższe tv i przy UPC wyglądało to gorzej niż mój stary lcd z nc+).

Brawa dla Panasonic za ich mobilna aplikacje. Bardzo dobrze zrobiona. W jednym miejscu łączy potrzebne elementy do obsługi, serwer/klient DLNA z wygodnym sterowaniem, czy też ktoś się pytał o tv anywhere to jest ograniczone w tym modelu i sprowadza się tylko do sieci lokalnej i z braku twintunera można oglądać tylko aktualnie wyświetlany kanał (jest opcja żeby wył ekran po włączeniu stream na kom).
Ale to raczej jako ciekawostka. Nc+go oferuje lepszy obraz i zarządzanie jeżeli chodzi o stream kanałów do uurządzeń mobilnych ( stream jest 1:1 z tunera, Panasonic rekompensuje sygnał do mpeg2 480p wiec średnio to wygląda...)

Co cieszy to bardzo szybko się włącza, smart dostępny od razu po włączeniu. Nic się nie musi doczytywać. Po całym dniu męczenia go zero zwiech, mulenia. Tutaj duży plus w stosunku do innych tv.
Tak samo przełączanie między aplikacjami, a sygnałem jest bardzo szybkie to samo z plikami. Np w samsung serii 6400 czy 6700 trwa to zdecydowanie dłużej.
Przeglądarka co ciekawe obsługuje Flash'a. Filmy i streamy działają nawet w FHD bez przycięć. Ale to raczej ciekawostka chyba, że ktoś nie ma htpc czy innego sensownego ustrojstwa typu rPi czy jakiś Android z xbmc.
Na minus jeszcze dwie różne klawiatury ekranowe zależnie od aplikacji. Trochę to denerwuje. Szkoda, że nie ma wszędzie tej podstawowej gdzie można wpisywać z pilota sposobem T9.
Również może drażnić bajzel z katalogami. Ale wystarczy czytać pełna ścieżkę na górze i wiadomo juz co się naciska/gdzie się wchodzi.

Chyba tyle, za miesiąc mam umówioną kalibracje, zobaczymy jak wtedy się będzie to prezentować.
 
Ostatnia edycja:

zedzed

New member
Mam problem z parowaniem z 40as640 nie pojawia się żaden komunikat w tv że okulary działają i niestety nie ma żadnego efektu.Baterię w okularach wymieniłem mryga na przemian w nich zielona i czerwona dioda a potem gaśnie i nic się nie dzieje w czym rzecz?
jesteś za daleko od tv w czasie parowania (max to 50 cm) lub baterie w okularach padnięte. Miałem tak samo i po wymianie baterii sparowały się natychmiast
 

jacha

New member
Ja po przesiadce z plazmy z najniższej półki Panasonic 42pv80 na 55as640 jestem rozczarowany. Po 8 latach oglądania bardzo dobrego (jak dla mnie) obrazu zacząłem rozglądać się za czymś nowocześniejszym. Testy wskazywały na to ,że teraźniejsze LED są w stanie sprostać moim potrzebom i są w stanie z powodzeniem zastąpić moją starą plazmę. Niestety w moim egzemplarzu DSE jest strasznie irytujące. Wczorajszy mecz to tragedia. To samo przy ruchomych scenach na tle nieba. Może się czepiam,ale nie tego oczekiwałem.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Niestety, ale rozumiem Ciebie i sam przez to cierpię. Dobrej plazmy nie zastąpisz obecnie niczym, pod pewnymi względami, nawet OLED-em.

Wydaje się jednak, że trafiłeś na kiepską sztukę, gdyż seria AS640 generalnie nie ma aż tak złego podświetlenia, jak wiele innych. Spróbuj go zwrócić i wziąć inny egzemplarz.
 

jagon

New member
takie pytanko odnośnie USB - po podłączeniu nośnika jest możliwość edycji plików na tym nośniku? Edycji - kasowanie, zmiana nazwy. Czy tylko przeglądanie ?
 

jacha

New member
Niestety, ale rozumiem Ciebie i sam przez to cierpię. Dobrej plazmy nie zastąpisz obecnie niczym, pod pewnymi względami, nawet OLED-em.

Wydaje się jednak, że trafiłeś na kiepską sztukę, gdyż seria AS640 generalnie nie ma aż tak złego podświetlenia, jak wiele innych. Spróbuj go zwrócić i wziąć inny egzemplarz.
Niestety TV jest u mnie już od 3 tygodni (na dodatek kupiony z internetu). W codziennym użytkowaniu tylko w niektórych scenach widziałem efekt zabrudzonego ekranu. Natomiast po wczorajszym meczu widzę, że ciężko będzie to zaakceptować. Równie źle wygląda u mnie też szary ekran w trakcie ładowania aplikacji. Wyraźnie widać ciemniejsze miejsca. Co zastanawiające to ekrany testowe które znalazłem z kolorem czerwonym, zielonym , białym, niebieskim, czarnym puszczone z USB już nie wyglądają tak tragicznie. O co tu chodzi?
 

masaj007

New member
Czy ktoś będący w posiadaniu tego TV może sprawdzić jak radzi sobie z napisami i polskimi znakami jeżeli film odtwarzany jest przez sieć? Jaki maksymalny bitrate udźwignie?
Dzięki
 

Brabus1

New member
Czy ktoś będący w posiadaniu tego TV może sprawdzić jak radzi sobie z napisami i polskimi znakami jeżeli film odtwarzany jest przez sieć? Jaki maksymalny bitrate udźwignie?
Dzięki

Posiadam i radzi sobie świetnie przez WiFi. Kodowanie napisów ustawiam na Europa Śr. (CP-1250)
Film 1080p.BluRay.x264
 

boldi

New member
Czy w tym modelu jest może możliwość wyłączania ekranu przy jednocześnie włączonym odbiorniku, np. przy odtwarzaniu muzyki ?
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chyba nie choć sam jestem ciekawy

Bez urazy ale masz ten tv i nie wiesz o tym, że ma taką funkcję? Przed napisaniem czegokolwiek wpierw bym sprawdził aby kogoś nie zmylić, tym bardziej, że to raptem 3-4 przyciśnięcia na pilocie.

Oczywiście jest taka możliwość, działa wszędzie niezależnie od źródła.

20150523_190337_01.jpg
 
Ostatnia edycja:

boldi

New member
Czy kolega w takim razie mógłby przybliżyć o które konkretnie kliknięcia chodzi ?, tak się składa, że ja też mam ten telewizor i niestety nie potrafię takiej opcji znaleźć ...
 

Heniek12345

New member
Czy w tym modelu jest może możliwość wyłączania ekranu przy jednocześnie włączonym odbiorniku, np. przy odtwarzaniu muzyki ?

Tak. Chociaż ta funkcja jest dość mocno ukryta w menu telewizora, i nie tak łatwo ją odnaleźć.

Menu - Obraz - Ustawienia na ekranie - Wyświetlanie na ekranie - Wyłączony.

Ponowne włączenie ekranu, naciśnięcie dowolnego przycisku na pilocie.
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dodam tylko co chyba większość juz zauważyła "menu ustawień" ma przydatna rzecz, mianowicie posiada pamięć, którą opcje ostatnio zmieniliśmy wiec gdy już doszliśmy do tej opcji potem wystarczy tylko wybrać menu / ok / ok / i juz ;)

Czy mocno ukryte? To dopiero pierwsze pod menu, da się to zauważyć po ilości pasków przy nazwie. Tez swoją drogą fajny pomysł.
Menu Panasonic może jest proste w stosunku do innych obecnych firm ale jest bardzo przemyślane (jedynie wkurza brak przeskoczenia do kolejnej nastawy strzałkami góra/dół tylko wraca do menu), no i polskie tłumaczenie jak to zwykle bywa jest średnie / może przez to ciężko znaleźć w nim nie które rzeczy /.
U samsunga np bawiło mnie nazwanie upłynniacza Movie Plus - prawdziwe kino ;-)
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
Czy jest tu jakaś osoba która się przesiadła z plazmy panasa na ten model tv i może napisać swoje spostrzeżenia ? wady i zalety ?
 

jacha

New member
Ja już wcześniej pisałem,że po przesiadce z plazmy najbardziej razi mnie DSE. Może to mój egzemplarz,ale przy ruchach pionowych lub poziomych kamery bardzo mnie to irytuje. Niestety wymienić już egzemplarza nie mogę bo czas minął. Zastanawiam się nawet nad zgłoszeniem tego do serwisu bo według mnie jest tych plam za dużo. Właściwie patrząc na szary jednolity ekran lekko od dołu widać już wtedy nie tylko plamy,ale pionowe smugi. Uważam,że to nie jest normalne. Też tak macie?
 
Do góry