Panas TH-42PZ85 - pierwsze wrażenia i pytania

Hubi1

New member
Witam forumowiczów
To mój pierwszy wpis na tym forum. Wcześniej pilnie czytałem wpisy i na podstawie opini forumowiczów zdecydowałem się na zakup Panasonica TH-42PZ85.

Po przejściu z CRT 29" 4:3 na plazmę przeżyłem szok. Brak mi słów, aby opisać wrażenia - kolor, kontrast, płynność ruchu. Jak mogłem tak długo zastanawiać się nad zamianą starego TV?

Telewizor jest podłączony przez HDMI do dekodera HD poznańskiej kablówki INEA oraz SCART-em do nagrywarki HDD Panasa. Mam kilka pytań, na które trudno mi odszukać odpowiedzi z uwagi na obszerność wątków dotyczących w/w serii, dość powolne łącze oraz problematyczne sformułowanie pytania:

1. telewizor ma ustawiony format obrazu na "Auto". Teoretycznie powinien automatycznie dopasowywać format i rociągnięcie obrazu do danej stacji (a te nadają różnie: 4:3, 16:9, SD, HD). W większości stacji jest OK, ale np. na kanałach Discowery i National Geografic przez kilka sekund po przełączeniu jest dobrze, a później obraz się powiększa i ucina loga stacji. Muszę ręcznie przełączać TV na format 16:9. Natomiast na TVN HD obraz raz jest ucięty po bokach, raz rozciągnięty. Na innych kanałach HD (TVP i MTV) wszystko jest OK. Czy można to jakoś zmienić, coś ustawić, etc??

2. nagrywarka podłączona jest SCART-em do wejścia AV2 TV i posiada funkcję Q-Link. Poprzednio, w starym telewizorze po włączeniu nagrywarki i wciśnięciu Play telewizor sam przestawiał się na wejści AV i mogłem oglądać bez dodatkowego przełączania wejść. Obecnie muszę sam wybierać wejście AV2. Czy można to zmienić?

3. podobno można sprawdzić ilość godzin pracy plazmy. Znalazłem informację jak przejść w tryb hotelowy, ale gdzie szukać informacji nt godzin pracy?

Z góry dziekuję za pomoc
 

stapoz

New member
1. TV stara się zachować proporcje obrazu - na Discovery często są wąskie pasy na górze i dole, TV obcina pasy i trochę obrazu aby proporcje były zachowane - ale zgadzam się, że często jest nadgorliwy i czasem się to nie sprawdza - po to są tryby ręczne - większość innych TV wogóle nie ma trybu auto (np. Sony, LG) i tam oglądanie kanałów SD to tragedia: albo co chwile zmieniasz formaty w zależności od kanału i programu albo oglądasz programy z pasami co dla TV 16:9 jest bez sensu...
2. http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=36335
3. trzeba wejść w tryb serwisowy - znajdziesz to gdzieś na forum. Zdaje się że w trybie eco demo wciskasz F z boku TV
 

Pawel70

New member
Osobiście nie podzielam entuzjazmu posiadania trybu Auto.
Ja np. go wogóle nie używam.Ten tryb ma IMHO chyba więcej wad niż zalet.
Na tryb pełnoekranowy przelącza się w zasadzie kiedy chce i jak chce.Czasami w trakacie trwania filmu potrafi sobie zmienić proporcje zostawiajac dolny pasek czarny.
O rozjechanej grafice z tunera nie wspominając.

Może przy kablowce jakoś to sie sprawdza.Mnie nie bardzo odpowiadało ciągle zmienianie proporcji np. w trakcie reklam gdzie jedne są z paskami a inne bez.Na jednych kanałach grafika okna "info" z tunera prawidlowa a na innych powiększona.

Niestety dopoki wszystkie nasze stacje telewizyjne nie beda nadawały normalnie doputy skazani jestesmy na ręczną manipulację ewentualnie jak kto woli automat;)
 

Hubi1

New member
Dziękuje za info. Znalazłem odpowiedzi dot. trybu serwisowego (odkryłem zaawansoane funkcje wyszukiwarki) i przez weekend przećwiczyłem ustawienia i warianty. Teraz jest generalnie ok.
 

szachu_pl

New member
Pawel70, sa gusta i guściki. Mi osobiście tryb Auto pasuje. Oczywiście, nie jet idealnie, ale to tylko algorytm! Wole jednak takie niedoskonałe narzędzie niż ręczną zabawę z każdym kanałem oddzielnie (mam kablówkę cufrową Vectry).
 

Pawel70

New member
Hmm ja tam się pilotem nie bawię.Ustawiłem na stałe 16/9 a na kanalach które nadają WSS telewizor i tak sam zmienia format więc nie trzeba nic zmieniać.

Grafika tunera jest zawsze taka sama.Nic sie samo nie powiększa;)
 

stapoz

New member
Które kanały nadają WSS? Czy sygnał jest dostępny przez kablówkę czy tylko cyfrowo?

P.S.
Tryb auto też reaguje na WSS.
 

Pawel70

New member
Z tych kanałów do których mam dostep WSS nadają PolsatNews,Cafe,Play,Canały+ czasami Planete,Ale Kino Domo.

Automat reaguje na WSS owszem ale np. wywołując opis filmów czy Menu tunera, grafika jest również powiększona,ucięta itd.Po chwili co prawda czasami automat przywraca pierwotny wygląd jednak mnie osobiście nie bardzo to odpowiada.
Gdybym używał zwykłej kablówki być może przekonałby mnie ten tryb.
 

Voytas1

Klub HDTV.com.pl
vip
@ Hubi1

Mam dwa pytania związane z tym, że ten model nie jest dedykowany na polski rynek:

1. Czy telewizor ma menu w języku polskim
2. Czy są polskie trzcionki w telegazecie (najważniejsze, bo "krzaczki" są wkurzające)
3. Czy telewizor kupiłeś w polskim sklepie, jeśli tak, czy masz polską instrukcję i kartę gwarancyjną

Z góry dzięki za odpowiedź. Ostatnio pojawił się ten model np. w EuroAGD i jest TAŃSZY od dedykowanego na polski rynek odpowiednika czyli PY85, a to chyba właśnie dlatego, że te telewizory są ponoć z rynku niemieckiego.
Pzdr
 
Ostatnia edycja:

fagus

New member
1. Czy telewizor ma menu w języku polskim TAK
2. Czy są polskie trzcionki w telegazecie (najważniejsze, bo "krzaczki" są wkurzające) TAK
3. Czy telewizor kupiłeś w polskim sklepie, jeśli tak, czy masz polską instrukcję (TAK - skrócona papierowa i full na CD) i kartę gwarancyjną TAK
 

majer3112

New member
miejsce urodzenia

witam
z tego co się zorientowałem, modele które pojawiły się ostatnio na rynku polskim pochodzą z Czech (PZ85EA). Niemieckie mają ciut inne oznaczenie (PZ85E)
są tańsze.. to prawda... czy ktoś coś może wie więcej, nie brakuje im czasem czegoś? dlaczego tańsze? może jest jakiś "haczyk"
ciekaw jestem Waszych opinii
pzdr
 

maju

New member
Th-42pz85u, Th-42pz85e, Th-42pz85ea

Z tego co zauważyłem 42PZ85 a 42PZ85 nierówna i ważne są literki na końcu bo jak podają strony Panasonica różnią się one parametrami a w zasadzie wychwyciłem jeden parametr tj gradacja kolorów TH-42PZ85U jak podaje producent na panasonicCOM posiada ekwiwalent 4096. Natomiast TH-42PZ85EA na czeskiej stronie panasonica panasonicCZ podają, że ma 5120 jak z różnicami innych parametrów czy funkcji nie wiem trza by dokładnie popatrzeć!
Znajdź różnice ;-)
 

Jarracko

New member
maju napisał:
Z tego co zauważyłem 42PZ85 a 42PZ85 nierówna i ważne są literki na końcu bo jak podają strony Panasonica różnią się one parametrami a w zasadzie wychwyciłem jeden parametr tj gradacja kolorów TH-42PZ85U jak podaje producent na panasonicCOM posiada ekwiwalent 4096. Natomiast TH-42PZ85EA na czeskiej stronie panasonica panasonicCZ podają, że ma 5120 jak z różnicami innych parametrów czy funkcji nie wiem trza by dokładnie popatrzeć!
Znajdź różnice ;-)


po dlugich analizach, to co znalazlem oznzcza tylko tyle ze pz85EA to model na rynek czeski, a polski model to py85p.
roznic funkcjonalnych nie zauwazylem.
 

zibil79

Member
Witam jestem od soboty posiadaczem, plazmy panasonica 42pz85EA. Po krótkim obcowaniu z tym telewizorem jestem ogólnie zadowolony, bo obraz jest naprawde dobry lub b. dobry, ale martwią mnie 2 rzeczy:
1. Jak oglądam program w HD (aster) to mam następujące zjawisko, a mianowicie, podczas np. meczu, w którym piłkarze występują w czerwonych strojach to obraz strasznie szarpie na tym kolorze i podczas biegu się rozmywa. Taka sama sytuacja dzieje się także wtedy gdy w serial na tvn hd ktoś idzie w czerwonym ubraniu.
2. Zaczęły mnie boleć oczy i nie wiem z czego to wynika. Może muszę się przyzwyczajić to dużego obrazu, albo plazma poprostu migocze, co powoduje pieczenie. Kupując ten telewizor myślałem, że pozbęde się tego zjawiska jakie wystpowało w crt.

Tak jak napisałem wyżej, ogólnie jestem z telewizora zadowolony, gdyby nie te 2 wymienione mankamenty. Obraz hd czy xboxa 360 naprawde wymiata, choć trzeba przyznać, że bardzo przydaje się funkcja IFC, która sprawia, że obraz znacznie staje się płynniejszy. Muszę też przyznać, że podczas gry występuje delikatny green gosting, ale naprawde to zjawiko można pominąć.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

stapoz

New member
1. wyłącz IFC
2. musisz się przyzwyczaić - na początku oczy nie przyzwyczajone to takiej szczegółowości starają się wychwycić każdy pixel i szczegół - potem to mija...

Co do różnic między zachodnioeuropejskimi PZ i wschodnioeuropejskimi PY to u mnie w PZ85 są wszystkie 5 wiatraki czego nie można powiedzieć o PY85... To, że PY jest okrojona z tunera cyfrowego mpg2 to chyba powszechnie wiadomo...
 
Ostatnia edycja:

zibil79

Member
Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy jak się patrzy z boku na ekran, to powinienem widzieć np. odbijające się litery (jakby w lustrze). Tak samo jest z np . z postaciami, jak się patrzy z boku to mają one tak jakby drugie kontury. Czy to jakaś wada, czy normalny efekt? Myślałem że plazmę można oglądać pod kątem i to znacznym, ale te odbicia powodują ,że jest to uciążliwe. Proszę o odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
B

burz

Guest
a bardzo bliska i z dużego kątu - widać odbicie matrycy od tylnej strony szyby ekranu, ale nigdy bym na to nie wpadł, że to "wada" sprawiająca problemy przy oglądanie tego tv...
 

zibil79

Member
burz napisał:
a bardzo bliska i z dużego kątu - widać odbicie matrycy od tylnej strony szyby ekranu, ale nigdy bym na to nie wpadł, że to "wada" sprawiająca problemy przy oglądanie tego tv...

ok, czyli to normalny efekt, więc się tym nie przejmuje. Fakt kąt jest spory, w sumie raczej nikt pod takim nie oglada tv
 

Kris67

New member
Kupiłem ten telewizor 3 tygodnie temu.Wygrał konkurencję z Sony W4500, i Samsungiem serii 756.Już teraz mogę stwierdzić ,że wygrana była zasłużona.Chociaż podpięty jest na razie po scarcie (RGB),do pionka 1530,to obraz jest na niektórych kanałach niesamowity.Czekam teraz na zamówiony AZBOX HD PREMIUM.Mam nadzieję,że znów się nie zawiodę............
Zużycie prądu??? Hmmm......Trzeba się z tym liczyć.
 
Do góry