P42S10 vs P42X10Y

sp5it

New member
Witajcie.
Im więcej czytam, tym więcej wątpliwości się pojawia.
Większosć rozpracowałem sam przy lekturze tego forum, ale są zagadnienia o które chcę się zapytać mądrzejsztch w temacie ode mnie :)

Po długim i dogłębnym procesie tentegowania w głowie na placu boju pozostały 2 modele jak w temacie.

Założenia:
Oglądam sobie na razie kablówkę, potem Nkę, do tego dochodzi oglądanie filmów z PC.
1. Czy potrzebuję fullhd, czy x10 to i tak bedzie ok.
2. Tuner dvb-t konieczny.
3. Jakie rozdzielczości będę mógł uzyskać po podłączeniu go do PC? Chodzi mi o to, że jak kiedyś podłączliśmy PC u znajomego do plazmy to obraz w rozdzielczości "natywnej" nie mieścił się na ekranie po szerokości ale był ostry i soczysty, a po zmianie rozdzielczośći z PC tak, żęby cały obraz mieścił się na plaźmie to był rozmydlony.
Mam małą praktykę, chciałbym, zeby obraz z PC był taki, jak należy. Monitor pracuje 1920x1200, czy jak sklonuję to plazma mi to wyświetli prawidłowo, czy jak należałoby to zrobić?

Dziękuję za podpowiedzi, Michał
 

gorylla

New member
Bez reklam
sp5it napisał:
Założenia:
Oglądam sobie na razie kablówkę, potem Nkę, do tego dochodzi oglądanie filmów z PC.
1. Czy potrzebuję fullhd, czy x10 to i tak bedzie ok.
2. Tuner dvb-t konieczny.
3. Jakie rozdzielczości będę mógł uzyskać po podłączeniu go do PC? Chodzi mi o to, że jak kiedyś podłączliśmy PC u znajomego do plazmy to obraz w rozdzielczości "natywnej" nie mieścił się na ekranie po szerokości ale był ostry i soczysty, a po zmianie rozdzielczośći z PC tak, żęby cały obraz mieścił się na plaźmie to był rozmydlony.
Mam małą praktykę, chciałbym, zeby obraz z PC był taki, jak należy. Monitor pracuje 1920x1200, czy jak sklonuję to plazma mi to wyświetli prawidłowo, czy jak należałoby to zrobić?

Jak obraz tylko z kablówki- nie potrzebujesz FULL-HD i kup X10.
Ale co pokaże przysżłość- niewiadomo. Może będzie kiedyś chciał sobie pooglądać filmy z BR- a wtedy zdecydowanie Full-HD.

X10 w wersji 37'' i 42'' mają rozdzielczość ekranu 1024x720, natomiast wersja 50'' 1366x768. Z wiadomych względów z tych TV nie osiągniesz więcej, niż ich rodzielczości maksymalne. Więcej możesz wycisnąć tylko z S10 (i wyższych serii), bo one mają rozdzielczości ekranu z reguły 1920x1080 (w S10 akurat 1920x900). Rozdzielczości powyżej 1366x768 pójdą tylko po HDMI (DVI) po d-subie tylko do 1366x768.

Jeżeli więc chcesz osiągać na TV duże rozdziałki musisz zakupić min. S10. Jednak z własnych doświadczeń powiem ci, że na moim 42S10 rozdzielczość 1366x768 (po d-sub, nie mam w lapku wyjścia HDMI) wygląda bardzo, bardzo dobrze i zarówno praca z takim ekranem jest przyjemna jak i oglądanie na nim filmów. Dlatego na 50X10 przy tej samej rozdziałce wyglądałoby to z pewnością fajnie.

Ogólnie myślę, że jeśli chcesz wykorzystywać plazmę jako monitor komputera (np. oglądając filmy z kompa) musisz kupić co najmniej 50''X10 lub S10 (ew. droższe). W mniejszych X10-tkach rozdziałka będzie jednak za mała.

Dodam, że różnica ceny pomiędzy np. 42x10y a 42s10 jest już niewielka, więc S10 wydaje się być lepszym wyborem. Przy 50 calach różnica jest spora i tu lepszym wyborem jest chyba (dla Twoich potrzeb) X10. Pozdr.
 

sp5it

New member
Dzięki za odpowiedź. Rozjaśniło trochę :)

Kontynuując, możecie polecić sklep w którym dostanę P42S10 czarny w cenie przystępnej i z dostawą do domu albo odbiór osobisty w Wawie?
Allegro jakoś do mnie nie przemawia.
Michał
 

car310

New member
Mam ten sam dylemat tylko P50S10 vs P50X10Y
Te same wymagania z miejszym naciskiem ma PC. Kiedys mialem taki problem przy zakupie CRT-ka i wybralem drozszy ktory po roku kosztował połowę ceny. Dlatego pewnie zdecyduję sie na X10 zwłaszcza ze w tej chwili w polsce kanałow HD nie ma zbyt wiele.
No chyba ze pod koniec pazdziernika cena S10 lub G10 bedzie oscylować w granicach 3500 PLN (co jest mało prawdopodobne)
 

gorylla

New member
Bez reklam
Różnica w cenach tych modeli jest jednak spora, więc jeśli nie jesteś jakoś szczególnie "nakręcony" na full-hd to zdecydowanie 50X10. A i z kompem zagra to ładnie.

Ja również nie uważam, aby cena 50S10 miała radykalnie spaść, zbyt długo utrzymuje się na poziomie +/- 4500zł. Jak w najbliższych miesiącach spadnie to myślę, że góra 200 może 300zł. A należy pamiętać, że 50X10 również może troszkę stanieć. Różnica więc będzie oscylowała nadal w granicach 1000zł (może troszkę mniej). Dlatego przy Twoich potrzebach 50X10 okaże się chyba lepszym wyborem.
 

M_73

New member
Układ jest taki, że mam 2-3 dni na wybór plazmy z tego wątku...
Jak jest z tym buczeniem (głośną pracą) S10?
 

kra

New member
Witajcie!
:hmm: Przymierzam się do zakupu plazmy i zaintrygowało mnie to zdanie:
gorylla napisał:
(...)
X10 w wersji 37'' i 42'' mają rozdzielczość ekranu 1024x720, natomiast wersja 50'' 1366x768. Z wiadomych względów z tych TV nie osiągniesz więcej, niż ich rodzielczości maksymalne. Więcej możesz wycisnąć tylko z S10 (i wyższych serii), bo one mają rozdzielczości ekranu z reguły 1920x1080 (w S10 akurat 1920x900). Rozdzielczości powyżej 1366x768 pójdą tylko po HDMI (DVI) po d-subie tylko do 1366x768. (...)

dlaczego w S10 rozdzielczość jest ,,tylko" 1920x900?:(
 

rilicek

New member
kra napisał:
Witajcie!
:hmm: Przymierzam się do zakupu plazmy i zaintrygowało mnie to zdanie:


dlaczego w S10 rozdzielczość jest ,,tylko" 1920x900?:(

Tak się rodzą legendy ludowe!

Telewizor ten ma rozdzielczość 2 073 600 (1920 x 1080) pikseli.

Rozdzielczość 900 linii dotyczy ruchomego obrazu.
 

kra

New member
rilicek napisał:
(...)
Telewizor ten ma rozdzielczość 2 073 600 (1920 x 1080) pikseli.
Rozdzielczość 900 linii dotyczy ruchomego obrazu.

Ok, w takim razie jeśli podłączę pod PC (powiedzmy,że przez HDMI) to będzie FullHD czy ,,prawie" FullHD?

Jak to się ma u innych marek w przypadku ruchomego obrazu? ... i rozumiem, że ruchomy obraz to ten nadawany z przeplotem, tak?
 

rilicek

New member
kra napisał:
Ok, w takim razie jeśli podłączę pod PC (powiedzmy,że przez HDMI) to będzie FullHD czy ,,prawie" FullHD?

Jak to się ma u innych marek w przypadku ruchomego obrazu? ... i rozumiem, że ruchomy obraz to ten nadawany z przeplotem, tak?

1. :D Będzie full HD.

2. Rozdzielczość ruchomego obrazu jest pochodną ilości ramek pośrednich generowanych przez telewizor. Metoda badania rozdzielczości ruchomego obrazu polega na przesuwaniu szybko obiektu z jednego do drugiego krańca telewizora. Nie znalazłem nigdzie w sieci dokładnego opisu, w jakim czasie przesuwany jest obiekt.
Według Panasonica telewizory:
100 Hz mają rozdzielczość ruchomego obrazu 720 linii
400 Hz 900 linii
600 Hz 1080 linii.
Ciekawe jaką rozdzielczość obrazu ruchomego mają telewizory LCD 50Hz?

PS.

Oczywiście to wszystko jest "papką marketingową". Jaki to ma wpływ na obraz, najlepiej przekonać się samemu.
 

kra

New member
Ok, dzięki za wyczerpującą odpowiedź :D

Podejrzewam, że te 900 linii może akurat wyświetlić na raz, a ludzkie oko i tak nie widzi, że to aż 180 linii mniej ;)

Pozdrawiam.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Nie pisałem, że rozdzielczością natywną panelu jest 1920x900, gdyż rzeczywiście rozdzielczośc natywna matrycy to 1920x1080 (patrz stronka Panasonica).

Jak by nie patrzeć, to w S10 w tworzeniu pełnych klatek obrazu ruchomego bierze udział 900 linii poziomych, więc niejako nie uczestniczy pełna matryca (więc prawie full-hd).

Podczas oglądania różnica 900 a 1080 linii jest niezauważalna, więc nie ma się czym przejmować. Chyba że ktoś mając efekt placebo będzie czuł się lepiej z pełnym 1080.
 

rilicek

New member
gorylla napisał:
Nie pisałem, że rozdzielczością natywną panelu jest 1920x900, gdyż rzeczywiście rozdzielczośc natywna matrycy to 1920x1080 (patrz stronka Panasonica).

Jak by nie patrzeć, to w S10 w tworzeniu pełnych klatek obrazu ruchomego bierze udział 900 linii poziomych, więc niejako nie uczestniczy pełna matryca (więc prawie full-hd).

Podczas oglądania różnica 900 a 1080 linii jest niezauważalna, więc nie ma się czym przejmować. Chyba że ktoś mając efekt placebo będzie czuł się lepiej z pełnym 1080.

Teraz dobiłeś wszystkich posiadaczy telewizorów LCD FullHD 50Hz. Oni według tej terminologii nie mają nawet HD Ready, bo rozdzielczość ruchomego obrazu jest poniżej 720 linii (chyba wynosi około 400 – ale tego nie jestem pewien). Do tego najlepsze telewizory LCD nie mają rozdzielczości ruchomego obrazu 1080 linii.

Rozdzielczość ruchomego obrazu nie odnosi się do pikseli biorących udział w wyświetlaniu obrazu (zawsze biorą udział wszystkie piksele) tylko o ilość klatek pośrednich.
Przykład.
Nie wiem jak dokładnie się mierzy rozdzielczość ruchomego obrazu, ale według mnie wygląda to mniej więcej tak:
(UWAGA. Są to tylko moje dywagacje i parametry przy badaniu rozdzielczości ruchomego obrazu są zapewne zupełnie inne)
1. Obraz 50Hz.
Punkt porusza się między 1 a 2 klatką o odległość 4 pikseli. Tak zapisany ruch będzie skokowy. Jeżeli punkt będzie się przesuwał z góry do dołu użyty będzie co 4 piksel, czyli rozdzielczość ruchomego obrazu wyniesie 270 linii.
2. Telewizor ma technologię 200Hz i generuje dodatkowe klatki.
Punkt będzie się poruszał na dodatkowych klatkach o 1 piksel. Ruch będzie płynny. Podczas ruch widoczny będzie każdy piksel. Rozdzielczość wyniesie 1080 linii.
 

gorylla

New member
Bez reklam
@ rilicek
Być może jest jak mówisz, tylko jak wytłumaszysz to, że poprzednie serie PY i PZ miały też IFC 400Hz, a ruchomy 1080- czyli tak samo jak w obecnych sreriach od G10?
Chyba to nie jest tak prosta zależność ilości linii a częstotliwości wyświetlania ramek, jak ci się wydaje.
 

rilicek

New member
@Gorylla
„Rozdzielczość ruchomego obrazu” to chyba wymysł Panasonica. We wcześniejszych plazmach nie podawali tego parametru, bo go nie mierzyli albo jeszcze nie wymyślili. Tak jak napisałem nigdzie nie mogę znaleźć metody mierzenia tego parametru. Nie jest podany czas w jakim obiekt pokonuje odległość całego obrazu, więc tak naprawdę ten parametr nic nie mówi. Jedynie pokazuje, który telewizor jest „lepszy” w szeregu Panasonica. Nie można natomiast odnieść tego do konkurencji. Równie dobrze np. LG może wprowadzić „Rozdzielczość dynamicznego obrazu” i napisać, że ma przy 200Hz ma 1080 linii rozdzielczości, a przy 600 Hz ma równowartość 3240 linii ;) blablabla ... .
„Rozdzielczość ruchomego obrazu” jak i 600 Hz i odpowiednik 4096 poziomów kolorów to jest marketingowa papka.
50Hz to jest 50 klatek na sekundę.
100Hz to jest 100 klatek na sekundę – tworzona jest dodatkowa klatka z dwóch sąsiednich – czy tak jest zawsze, też nie jestem pewien.
Logicznie biorąc 600Hz powinno dać 600 klatek na sekundę, ale to jest „technologia 600Hz”. W materiałach podane jest, że „technologia 600Hz” pokazuje 600 podpoli na sekundę. Co to jest podpole? Z ilu podpoli składa się klatka? Ile dodatkowych klatek pozwala stworzyć technologia 600Hz, tego niestety nie piszą.
Równie dobrze można „zrobić” mikrotechnologię. Każdy obraz składa się z 1920x1080=2073600 mikropól (pikseli) x 600Hz mamy technologię 1,2 GHz. Technologia 1,2GHz – to dopiero obraz żyleta ;-)

Podsumowując:
Najważniejsze jest to, co się widzi i to, co się podoba. Telewizor powinien być kupiony oczami, a nie według parametrów technicznych. Choć oczy czasami też zawodzą, materiały testowe pokazywane w sklepach przygotowane są tak, że tuszują wszystkie wady telewizora.
 
Do góry