P42(50)X60, rozważania różne (HD Ready/Full, zoom, PC)

giecze

New member
Zważywszy na zanikanie plazm z rynku, skłaniam się do zakupu PDP, kasy mam mało, zrobiłem mały risercz (głównie na tym forum) i mam kilka wątpliwości i pytań:

1. Główne zastosowanie to filmy 720 i 1080 (mkv, może kiedyś bluray), z tego co widzę znaczna część filmów jest w proporcji np. 2.4x1 (w każdym razie szersze niż 16:9). Czy stosujecie zoom dla takich filmów? Ja lubię "wchodzić" w ekran, i gdy np. oglądam jakiś film na PC (panorama 25") to na VLC włączam "zooma" kosztem boków obrazu, bo szkoda mi na tym już małym (filmowo) ekranie marnować górę i dół ekranu na pasy.

2. Nawiązując do powyższego, czy Panas P42X60 lub P50X60 (HD ready) radzi sobie dobrze z takim zoomem? Zgrałem sobie kilka trailerów 1080p (800px w pionie) i wykonałem eksperyment w VLC (Enders Game 1080p, downloads.dvdloc8.com/trailers/divxdigest/enders_game-trailer.zip) sprawdziłem utratę szczegółów dla rozdzielczości FullHD (1920x1080) i HDready (1024x760) zarówno z zoomem jak i bez niego. Wnioski (dotyczy statycznych stopklatek): bez zooma w niektórych (mniejszość) przypadkach widać nieznaczną utratę szczegółów, ale przy zoomie już nie zauważam (przy "użytecznej" rozdzielczości źródła tj. ca. 1420x800px, "upchanie" tego w rozdzielczości 1024x768 jest relatywnie mniejsze niż przy źródle bez zooma tj. 1920x1080, ale myślę że najważniejsza jest tutaj nie-ostrość samego materiału 1080).

3. Z tego co widzę na rynku jeszcze można dostać P42X60, dużo gorzej sprawa wygląda z P50X60 czy np. LG50PN6500. Ten ostatni ma fullHD ale wychodzi mi że tutaj dla moich zastosowań (szczególnei z zoomem, choć może przy TV nie będę miał takich pokus) nie wnosi to wiele, za to ma dużo słabszą czerń (zarówno jako mebel, co ma dla mnie znaczenie , jak i podczas nocnych film-o-glądań). Domyślna odległość głowy od TV to jakieś 3m (wiem, trochę sporo dla 42", nie wykluczam podjeżdżania fotelem). Do TV (wiszącego) najpewniej będę miał ambilighta (lightberry). Możecie coś podpowiedzieć w sprawi wyporu z powyższych trzech PDP?

4. Czy można do tych ww. Panasoniców podłączyć PC (pixel w pixel), i na ten "monitor" 1024x768 kierować obraz z VLC (pełnoekranowego). Czy jest to dobry czy zły pomysł (ze względu na jakość obrazu)?

Pozdrawiam,
Grzesiek (nowicjusz, bądźcie proszę łagodni :) )
 

Brazylia123

New member
Tylko dziwne jest to że jakoś popytu nie ma ta te ostatnie budżetowe 42 calowe plazmy , te ostatnie sztuki zalegają w magazynach sklepów internetowych dość długo już , bo cena niska około 1300zł .
 

giecze

New member
Sidecut Zoom

Mam pytanie i prośbę do posiadaczy P42(50)X60... Zajechałem dziś do markjetu z pendrivem, dostałem pilotkę do Panasonica (jakiegoś nowszego, LEDa), i sprawdzałem opcje zoomowania. Okazuje się że dla źródła np. HDMI (leciała jakaś demówka w formacie kinowym, tj, szerszym niż 16x9) można ustawić (jak pamiętam) Aspect na Sidecut Zoom i obcina górne/dolne pasy, i skaluje (zoom) proporcjonalnie (więc z utratą treści po bokach), to jest to o co mi chodzi. Niestety dla video z USB te opcje Aspect są nieobecne, więc nie da rady usunąć górnych/dolnych pasów, pozostaje jedynie minimalny zoom poprzez Overscan. Czy w tych plazmach jest tak samo? W takim wypadku jak rozumiem pozostaje opcja jakiegoś HTPC podpiętego przez HDMI i ustawienie tego w VLC (przykładowo)? PS. Zerknąłem na stojące obok siebie 42 i 50", różnica wielkości (wrażenie) jest większa niż się spodziewałem.
 
Do góry