[OT] Kable,ale nie HDMI, tylko sieciowe (RJ45)

Armitage

New member
Witam.
Na wstepie przeraszam za takie pytanie na portalu zwiazanym z HDTV.
W zwiazku z tym, ze na drugim mieszkaniu bede mial remont i kucie pod nowa instalacje elektryczna, to pomyslalem sobie, ze przy okazji pusze sobie kabel pod siec komputerowa i tu nasuwa mi sie pytanie. Czy pod podtynkowe instalacje wymagany jest jakis specjalny kabel do sieci komputerowej ? jesli taki, to czy ma jakies oznaczenie ?

Za wszelka pomoc z gory dziekuje i wszystkich pozdrawiam.
Leszek
 

coper

Member
Aby móc przepuścić przez sieć 1Gb/s to musisz mieć co najmniej kabel klasy 5e ale zdecydowanie polecam kabel klasy 6. Pamiętaj o puszczeniu kabla w jakimś korycie albo w peszlu i zostaw zapasowego pilota w środku ;)
 

Armitage

New member
@coper

coper napisał:
Aby móc przepuścić przez sieć 1Gb/s to musisz mieć co najmniej kabel klasy 5e ale zdecydowanie polecam kabel klasy 6. Pamiętaj o puszczeniu kabla w jakimś korycie albo w peszlu i zostaw zapasowego pilota w środku ;)

coper bardzo dziekuje za odpowiedz.
W zwiazku z Twoja odpowiedzia mam pare pytan, bo Twoje slownictwo nie jest dla mnie zrozumiale :(
co to znaczy "
w peszlu" ?
piszesz "zostaw zapasowego pilota w środku" - co to znaczy ? :(
"w jakimś korycie" - czy chodzi o jakas ochrone ? cos w stylu "rynienki jaka sie kladzie na tynk ?

pozdrawiam
leszek
 

coper

Member
gate miał racje co do peszla i pilota natomiast co do koryta to miała m na myśli plastikowe na tynkowe licowane z tynkiem i montowane zaraz przy podłodze. Co do rozwiązań wifi to super pomysł ale jest to pieśń przyszłości. Obecnie należyty komfort zapewniają jedynie kable ;( Jeżeli planujesz rozbudowę to zastanów się gdzie możesz w przyszłości postawć domowego NASa.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Zapewne chodzi o listwy i kanały kablowe http://tiny.pl/bj2l
Jeśli zaś chodzi o WiFi to komfort użytkowania zależy od przeznaczenia tejże sieći.
Jeśli nie zamierzasz przesyłać dużej ilości danych z duża prędkością np. transfer filmów HD z dysku na TV,a np. korzystać z internetu ew. przesyłać coś "wolniej" to WiFi jest bardzo wygodne.
 
Ostatnia edycja:

Armitage

New member
@gatar

Wiec tak, z tego co wiem po wstepnych rozmowach, to kabel bedzie kladziony bezposrednio pod tykiem po uwczesnym wykuciu pod przewody i dlatego pytalem sie o odpowiedni kabel :)
 

coper

Member
Zgadza się że wifi jest najwygodniejsze, ale patrząc na to jak rozwija się rynek ( dlna choć by nowe samsungi) żadne wifi nawet w standardzie N nie ma szans. Jeżeli położysz tylko jeden kabel bez możliwości puszczenia jeszcze jednego w przyszłości bedziesz zmuszony do stosowania jakichś małych switchy aby podłączyć TV i naprzykład odtważacz taki choć jak Kiss. dlatego jeżeli coś robić to robić to z głową. a co do samego przewodu to powinien być w klasie 6 tak jak pisałem.
 

Armitage

New member
coper napisał:
Zgadza się że wifi jest najwygodniejsze, ale patrząc na to jak rozwija się rynek ( dlna choć by nowe samsungi) żadne wifi nawet w standardzie N nie ma szans. Jeżeli położysz tylko jeden kabel bez możliwości puszczenia jeszcze jednego w przyszłości bedziesz zmuszony do stosowania jakichś małych switchy aby podłączyć TV i naprzykład odtważacz taki choć jak Kiss. dlatego jeżeli coś robić to robić to z głową. a co do samego przewodu to powinien być w klasie 6 tak jak pisałem.

Drogi Coper'q :)
Serdecznie dziekuje za odpowiedz, wlasnie o taka mi chodzilo, co do swiczy to wiem, ze bede je musial klas, a siec jaka bede klas to bedzie jak to ja nazywam szkieletowa i bedzie miala 3 punkty - 1-szy w przedpokoju na pawlaczu,gdzie bedzie "wchodzil" internet i 2 punkty w przeciwleglych miejscach pokoju (kawalerka) i moze 1 w lazence i to tyle. Wspominasz o przewodzie w klasie 6, czy wedlug Ciebie ekranowany czy nie ? a puszki w scianie tez ekranowane ?
 

coper

Member
Myślę że nie ma sensu ekranować puszek. a kabe w klasie 6 zawsze jest ekranowany. Dodatkowo raczej nie masz zbyt długich kabli więc nie powinno być problemu. Zdradź mi po co ci gniazdko lan w łazience ?
 

Armitage

New member
coper napisał:
Zdradź mi po co ci gniazdko lan w łazience ?

jeszcze nie wiem,ale skoro bedzie sie robic generalny remont, lacznie z kuciem pod nowa instalacje, to wole wszendzie zamontowac gniazdka. Moze z czasem sie przydac. Moze jakis czujnik ruchu po lanie, lub jakis inny czujnik :) wzdlednie kamera :mrgreen:
 

coper

Member
to do celów które wymieniłeś wifi Ci spokojnie wystarczy. musisz pamiętać że łazienka charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością. Kable są miedziane a miedź i woda równa się ... przygoda :) (ale mi się rymło). Do instalacji w łazience proponuje zastosować jakieś hermetyczne gniazdo (napewno nie tanie i nie wygodne w użyciu).
 

Armitage

New member
coper napisał:
to do celów które wymieniłeś wifi Ci spokojnie wystarczy. musisz pamiętać że łazienka charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością. Kable są miedziane a miedź i woda równa się ... przygoda :) (ale mi się rymło). Do instalacji w łazience proponuje zastosować jakieś hermetyczne gniazdo (napewno nie tanie i nie wygodne w użyciu).
ale to tak jak mowie,ze nad lazienka sie zastanowie.
Na koniec dnia zycze Ci dobranoc :)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Heh, a ja się podczas remontu pozbyłem wszystkich przewodów pod LANa zastępując je ruterem z wifi w szafie...
 

coper

Member
Ja mam tak jak chce zrobić Armitage połączenie pomiędzy serwerem/NAS'em a stacjonarnym na którym jest przewalane dużo danych jest po kablu, natomiast laptopy i kompy w pokojach dzieci są po wifi.
 
Do góry