Oszukana (Changeling)

Status
Zamknięty.

dnc

Moderator
VIP
oszukana%20022.jpg


Platforma multimedialna klasy PC:
CPU: AMD Athlon 64 X2 5200
RAM: 4GB
GPU: Asus 9600GSO (DVI-HDMI HDCP)
Napęd BD: LiteOn DH-4O1S
System: Windows XP SP3
Program odtwarzający: Cyberlink Power DVD 9
DSP: Yamaha RX-V650 (SPDIF)
TV: Panasonic 42PV60 (włączony tryb kinowy)

Film
Video: VC1 HD 1080p,
Audio: DTSHDM 5.1 ENG, DD 5.1 PL, DD 5.1 I inne.
Napisy: PL i inne.
Menu filmu: ENG.

Materiały dodatkowe
Video: VC1 HD.
Audio: DD 2.0.
Napisy: PL i inne

Czas trwania: 142 min.
Format obraz: 2.40:1

Zawartość opakowania: płyta BD,
Zawartość płyty: film właściwy (HD), materiały z produkcji (HD), materiały U-Control.
Produkcja: Universal 2008.

Płyta dostarczona dzięki uprzejmości sklepu



Recenzja:
Los Angeles – rok 1928. Młoda matka Christie Collins (bardzo autentyczna Angelina Jole), przeprowadza się do tego miasta i podejmuje pracę w firmie telekomunikacyjnej. Pewnego dnia okazuje się, że jej dziecko znika. Bez śladu. Nie wiadomo, co się z nim dzieje. Powiadomiona policja po prawie pół roku poszukiwań znajduje dziecko. Przedstawia się on jako zaginiony syn Cristiie. Ogromny sukces policji okazuje się tylko sukcesem medialnym. Christie, zobaczywszy to dziecko, stwierdza, że to nie jej syn. Policja jednak usilnie wmawia jej, że to on. Zarzuca jej, że nie chce się nim zająć, że jest wyrodną matką bo nie akceptuje swojego dziecka. Policjant, który prowadził sprawę, nie chcąc by bruździła mu w jego pracy, aresztuje ją i posyła do zakładu psychiatrycznego. Tam „odpowiedni specjaliści” postarają się nawrócić ją na dobrą drogę. Christie jednak nie daje się tak łatwo złamać. Wie, że policja próbuje zatuszować swoją nieudolność. Ma to szczęście, że jej sprawą zainteresował się pewien pastor, który sporo wie o przekrętach policji. Wyciąga ją ze szpitala. Pomaga jej w prywatnym śledztwie. Wszystko idzie jak po grudzie. Policja nie chce współpracować, a czas upływa i prawdopodobieństwo odnalezienia syna są coraz mniejsze.
„Oszukana” to kolejny film Clinta Eastwooda, który potrafi wyciągnąć ze scenariusza naprawdę wiele. Zdobyte nagrody i wyróżnienia w tym Oscary, są tego dowodem. Bardzo dobrze zagrany i wyreżyserowany film. Wspaniałe, wygenerowane plenery Los Angeles, których już nie ma. Film wciąga. Nie pozostawia obojętnym. Choć wystarczyło niewiele, by archiwa miasta zostały zniszczone, a w raz z nimi ta historia.
Oglądając go miałem takie małe deja vu. Czy tak i w obecnych czasach się nie zdarza? Czy dzieci giną, a policja nieudolnie prowadząc śledztwa, nie jest w stanie znaleźć je? Czy państwo i jego aparat, by uratować swoje tyłki i posiadaną władze, jest w stanie zatuszować swoje grzechy!!!? Czy obywatel, kiedy stanie się coś strasznego, zawsze pozostaje sam? Płacimy podatki, chodzimy na wybory, a potem okazuje się, że państwo ma nas w „głębokim poważaniu”. Najważniejszy jest sukces medialny, by pokazać się, zrobić sobie zdjęcie, zdobyć kilku nowych wyborców. Natomiast czy dziecko znalezione jest tym kogo się poszukuje, to mało istotna sprawa. Ważny jest efekt medialny. Sukcesem zaś anons w gazetach i przychylność wyborców.
Film nie kończy się dobrze, ale nie w tym rzecz. Problem polega na tym, że od tego czasu minęło 80 lat, a mimo wszystko nadal władza ma w nosie obywateli. Nie przykłada wagi do rozwiązania trudnych i wymagających wysiłku spraw. To bardzo smutne!!!

Podsumowanie:

Wydawnictwo to zostało przygotowane starannie. Film ma bardzo dobrą jakość. Obraz jest czysty i ostry. Dźwięk może nie poraża, ale po takim rodzaju filmu nie ma się co spodziewać widowiskowych efektów dźwiękowych. Zresztą rozmach, który był tutaj konieczny (Dawne Los Angeles już nie istnieje w takiej formie, a miejsce gdzie kiedyś mieszkała Christie jest teraz częścią doliny z autostradą), nie jest tak widoczny. Wszystko wydaje się naturalne. Nawet tramwaje, które kiedyś jeździły po tym mieście, a w latach 60 ubiegłego wieku zostały zlikwidowane, są bardzo naturalnie wkomponowane w tło. Film, mimo smutnej historii, jest bardzo nastrojowy. Przyjemnie się go ogląda. Clint Eastwood, który jest kojarzony z filmami akcji – bijatykami i strzelankami jako reżyser, potrafi nakręcić wzruszającą historię. To zresztą nie pierwszy jego film i pewnie nie ostatni nakręcony w niespiesznym tempie. On sam przyznaje, że ma specyficzne podejście do produkcji. Nie krzyczy, nie denerwuje się. Jest wyluzowany, choć skupiony na pracy. To przenosi się na resztę ekipy. Ten film warto obejrzeć, nie tylko z powodu niesamowitej historii mieszkańców Los Angeles, ale właśnie dla samej doskonałej gry aktorskiej no i plenerów. Wygenerowanych co prawda komputerowo, ale takich, których nie zobaczymy już nigdy. Los Angeles zostało po II Wojnie Światowej przebudowane i z tamtych wspaniałych budynków nic już nie zostało. Jedynym prawdziwym gmachem jest wieżowiec magistratu, gdzie znajduje się sąd i gdzie działy się ważne sprawy dla głównych bohaterów. Tego wszystkiego można się dowiedzieć z materiałów dodatkowych.
Ciekawą funkcję można włączyć podczas oglądania filmu. U-Control to opcja pozwalająca generować dodatkowe materiały i obrazy na zasadzie pip (obraz w obrazie). Choć ja miałem wrażenie, że zbyt mocno przysłania ono film i moim zdaniem lepiej włączyć to sobie po jego oglądnięciu. Można skupić się wtedy na tych materiałach. A jest co oglądać. Mnóstwo zdjęć, materiałów prasowych.
Żałuję tylko jednego. Nie wyjaśniono co się później działo z Christie. Nikt nie wie gdzie mieszkała po wojnie, kiedy zmarła i gdzie leży pochowana? W Internecie można znaleźć różne dane. Warto też poszukać w sieci informacji o tamtej historii, która po oglądnięciu filmu może wydawać się jakże współczesna. Ile było i pewnie zdarzy się takich historii u nas? Ileż to razy władza państwowa nie dotrzymała swoich zobowiązać do pomocy obywatelom? Ileż to razy obywatel musiał sam przedzierać się przez oporną administrację, policję? No właśnie. Minęło już tyle lat, a mimo wszystko niewiele się zmieniło.

Moja ocena:
Ogólna wydania: 9/10
Jakość obrazu: 9/10
Jakość dźwięku: 7/10

Wzorzec ocen (oceny końcowe nie sumują się, ani nie jest to średnia):
10 – perfekcyjny
9 – idealny
8-7 – bardzo dobry
6-5 – dobry
4-3 – dostateczny
2-1 – poprawny
0 – tragedia

oszukana%20023.jpg


oszukana%20005.jpg


oszukana%20006.jpg


oszukana%20007.jpg


oszukana%20008.jpg


oszukana%20009.jpg


oszukana%20010.jpg


oszukana%20011.jpg


oszukana%20012.jpg


oszukana%20014.jpg


oszukana%20016.jpg


oszukana%20017.jpg


oszukana%20021.jpg
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry