Optymalna wysokość dla telewizora 65"

gruby19

New member
Cześć

Mam pytanie na jakiej wysokości powiesić TV, aby wygodnie się go oglądało? Na jakich wysokościach Wy wieszacie/stawiacie swoje TV?
Pacjent to 65OLED854, realna odległość oczu od TV to 3.5m. Większość instrukcji w dostępnych w necie mówi o 100-110cm od ziemi, ale nie mówią czy liczone od krawędzi czy środka telewizora.

Jakieś 10 lat temu czytałem, że środek TV powinien być na wysokości oczu, to też tak zrobiłem - usiadłem na kanapie jak na taborecie, wymierzyłem i powiesiłem. Tylko nie pomyślałem, że jak się gra/ogląda to jednak w pozycji na wpół leżącej i tak od 10 lat zadzieram łeb do góry. Przy filmach nie jest to odczuwalne, ale 3h grania na konsoli, gdzie trzeba skupić wzrok, daje się mocno odczuć po barkach i oczach przez resztę dnia.

Niechciałbym drugi raz tego błędu popełnić, ale też nie chce przegiąć w drugą stronę - w końcu pod spodem musi się znaleźć jeszcze belka i szafka rtv.
 

ganire

New member
Też mam te problem, tylko LG55CX3LA. Powiesiłem i nie wiem czy za wysoko nie jest. Jak gram na konsoli wpół leżąc na fotelu to jest ok, ale jak potem siedzę na wprost to trochę zadzieram głowę do góry, sam jestem ciekaw jak Wy wieszacie swoje TV, na jakiej wysokości ?
 

dmk84

New member
Zmienialem ostatnio rtv na wyzsza komode i tv powedrowal do gory-dokladnie 111cm od podlogi do dolnej krawedzi tv. Myslalem ze bedzie za wysoko ale jes git;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Weźcie tylko pod uwagę, że jak dolna krawędź będzie 120 cm od podłogi to środek ekranu wychodzi na 161,5 cm; są osoby, które by musiały na stojąco wtedy oglądać żeby mieć środek ekranu na wysokości oczu :-D
 
Ostatnia edycja:

pampkin

New member
Optymalna wysokość musi zostać dopasowana do rzeczywistych potrzeb domowników. Faktem jest, że w przypadku dzieci TV powinno być niżej, ale wszystko zależy od wzrostu. Moim zdaniem na komfort oglądania bardziej wypływa odległość ekranu od kanapy. Umiejscowienie urządzenia bywa problematyczne, szczególnie jeśli pomieszczenie nie jest zbyt "ustawne". Jestem przeciwnikiem 60-calowych telewizorów ustawianych w pokoju 3x3 m, ale każdy robi jak uważa...Polecam zapoznać się z wpisem https://aniaradzi.pl/porady/na-jakiej-wysokosci-powiesic-telewizor-w-salonie-poradnik-praktyczny/
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Można się pochylić nad tabelą odległości uwzględniającą odległość i jakość sygnału.
 

gruby19

New member
od roku oglądam 65" z odległości 3.5m i mogę powiedzieć, że to idealny układ do oglądania materiałów w jakości od HD (kablówka) po 4K (netflix, yt). Teraz celowałbym w 75" przy tej samej odległości. Tabela rozmiarów mimo, że wydaje się absurdalna, to warto się nią sugerować. Krytyczny jest moment przejścia z 32" na 60+, a potem już jest ciągle za mało :)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Ja od roku oglądam 65" z 3 metrów i spokojnie bym to mógł oglądać na 75" ale nie wejdzie mi na właściwą ścianę taki rozmiar; na inną ścianę wejdzie ale tam znowu musiałbym oglądać z większej odległości więc zostaje tak jak jest.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Większość tak ma, że do 3 m sięga - o ile wystarczy kasy - po 75"
I zaczyna się uczta dla oka przy dobrym sygnale.
 

tomhusky

Klub HDTV.com.pl
VIP
Aby zachować wymaganą tabelową wysokość środka ekranu to przy rosnących wielkościach ekranów i podczas "leżenia na kanapie" niedługo TV będą musiały dolną krawędzią leżeć na podłodze :D
U mnie dolna krawędź 80 cm od podłogi, niżej się nie da.
 
Do góry