OPTOMA ML500 LED/720p/500 lumenów

YABBA235

New member
Witam !
Mam tego pj kilka dni, oto kilka fotek. Naprawdę nie spodziewałem się dobrej jakości a tu niespodzianka. Czerń nie jest jeszcze na poziomie dużych dlp-ców ale tragedii nie ma ( oczywiście zdjęcia nie oddają faktycznej czerni ).
Za to start pj w kilkadziesiąt sekund - bezcenne :)

Poziom hałasu zbliżony do optomy hd800x w trybie eco, więc da się wytrzymać.

Kalibracja na płycie dve, łącznie z filtrami rgb, tablice 720p.
Film z blu-ray, wydanie polskie.

Projektor ma throw ratio 1.4:1 więc musiałem przesunąć uchwyt w glab pokoju ponad pół metra, na szczęście jest tak mały że nie przeszkadza.

Natywna rozdzielczość to 1280x800, optyka nie ma zoomu optycznego, jakością nie powala, ostrość też nie jest rewelacyjna.

Ale pj nie ma lampy i koła kolorów, oraz balastu, a więc tych rzeczy których nie lubiłem w swoich pj a które musiałem naprawiać bynajmniej nie za darmo.

Wierzę w ledowe pj , z każdym rokiem będą się pojawiać coraz to lepsze modele i kiedyś w końcu nikt nie będzie pamiętać o rtęciowych palnikach w pj :).

Już teraz słyczałem o jakimś dellu z miniaturowym chipem dc3.

Muszą tylko przestać je tak miniaturyzować bo to szkodzi optyce i generuje hałas ( mniejsze plastykowe soczewki i miniaturowe, głośne wentylatory zamiast dużych cichych i pożądnych szklanych szkieł ).

Ja oglądam filmy, nie pj więc te gonienie za idealną czernią pozostawiam hardkorowcom z grubymi portfelami. Szkoda pieniędzy a odsprzedaż to jakieś śmieszne pieniądze - zupełnie nieopłacalny interes :) Prawie kupiłem infocusa 777 3-chipowca dlp 720p ale stwierdziłem że lepszy nowy ledowiec :hihi:

Fotki

http://s3.ifotos.pl/img/piaty-2jp_rprqsrq.jpg

http://s2.ifotos.pl/img/piaty-3jp_rpxphxr.jpg

http://s5.ifotos.pl/img/piaty-1jp_rpxphxe.jpg
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
Ile dałeś za ten projektor na allegro są 2 aukcje po 2500tyś jest na ledach i ma 3d z tego co widzę?
 

YABBA235

New member
Mnie się udało zejść poniżej 2300 :) za nowy. Trzeba szukać - można znaleźć
To i tak sporo, jednak trzeba pamiętać że tu nie będzie dodatkowych kosztów, jakie są przy "żarówkowych" dlp-kach.
Ma 3D ( odświerzanie 120Hz) ale to mnie nie interesuje :)
 

GracX

New member
Bez reklam
co to takie to throw ratio? model nie ma wygórowanej ceny stąd też moje pytanie czy 3d ready na 'tańszym' projektorze funkcjonuje tak samo czy znacznie gorzej? oczywiście nie chodzi mi o kolory,ostrość itp lecz o samo funkcjonowanie czy warto rozglądnąć się za 3d ready szukając projektora w tej klasie cenowej? ile wyciąga się klatek na sekundę z włączonym trybem 3d?
 
Ostatnia edycja:

YABBA235

New member
Throw ratio to stosunek odległości do przekątnej, tak w skrócie.
ML500 ma dość typową przypadłość małych pj wyświetla większy obraz z danej odległości niż normalny, duży model.
Czyli musi być bliżej ekranu, co nie zawsze jest wygodne :)
O 3D się nie wypowiem bo nie używam, dla mnie to marketing, nie jakieś niesamowite doznania.
Kiedy będzie 3D bez okularów na pj to pogadamy.
Zresztą moje kanony filmowe nigdy nie były 3D i dla mnie nie muszą być :)
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
Witam, oglądałem filmiki na kanale tego użytkownika (niestety po niemiecku) obraz acera moim zdaniem wypada gorzej od lg natomiast rzekomo ma 500lumenów kontrast 4000 więc 'na tabelkach' parametry ma większe.. no ale standard wyświetlanego obrazu to 16:10 nie wiem w czym taki format się sprawdzi? większość filmów to 16:9 z czarnymi paskami, może gry?
 

YABBA235

New member
Witam, oglądałem filmiki na kanale tego użytkownika (niestety po niemiecku) obraz acera moim zdaniem wypada gorzej od lg natomiast rzekomo ma 500lumenów kontrast 4000 więc 'na tabelkach' parametry ma większe.. no ale standard wyświetlanego obrazu to 16:10 nie wiem w czym taki format się sprawdzi? większość filmów to 16:9 z czarnymi paskami, może gry?

Acer k330 jest lepszym wyborem, ma mniejsze CA i jest cichszy od optomy. Bez kalibracji ma najlepiej zrównoważone kolory.Gdybym miał wybór to wziąłbym jego.

Na bardzo miarodajnym forum avs forum są wątki dotyczące tych pj i niestety lg nie daje takiej satysfakcji z obrazu jak cztery klony ( acer, optoma, vivitek i nec ).
Jeszcze jest qumi, ale on jest trochę ciemniejszy - 300lumenów.

Natomiast jasność 500 l w zupełności wystarcza.
 

GracX

New member
Bez reklam
Yabba trochę poczytałem i acer zdecydowanie wysunął się na prowadzenie gdybym miał dziś kupować to byłby to acer.zobacz proszę jednak ten filmik Acer K330 vs LG HW300 best LED Projector - YouTube na nim bynajmniej obraz LG robi lepsze wrażenie może to kwestia kalibracji? jedyne czego na 'papierku' LG ma więcej to ilość wyświetlanych kolorów bodajże 16mln acer jakoś 10 czy to może odgrywać jakąś rolę
edit: co oznacza CA?
 
Ostatnia edycja:

YABBA235

New member
Filmikami się nie sugeruj :).
CA to Chromatic Abberation - na kontrastowym tle, załóżmy czarne z białym krzyżem, na krawędziach pojawiają się kolorowe pasma, im mocniej tym gorszą ma optykę dany projektor.
Właśnie moja optoma ma większy CA niż Acer, podobno najmniejszy ma Viewsonic PLED-w500 ( jeden z tych klonów ), jednak nie widziałem go u nas w sprzedaży.
Pamiętaj, jeżeli kupisz pj z polskiej dystybucji zawsze mozesz go zwrócić do 10 dni, i w cale nie jest powiedziane, że nie może być odpakowany i załączony.
Na avsforum jakiś gościu z Izraela kupił pj na amazonie i też go zwrócił bez problemu.
Dlatego zawsze mamy wybór :)
 

GracX

New member
Bez reklam
Witam ponownie waham się pomiędzy tą optomą a acerem optoma to jednak optoma no i ma 180 cali acer max 100, napisałeś że gdybyś miał wybór wybrałbyś acera dlaczego więc jednak padło na optomę? dałbyś radę wrzucić jeszcze jakieś fotki a może filmik gdybyś zmierzył też przekątną jaką masz z tych 3m byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc.
 

YABBA235

New member
Kilka zdjęć:
Akira
i13929_sdc12043.jpg

Buffy
i13927_buffy.jpg

Babylon
i13928_bab


Zdjęcia mają za dużo niebieskiego, obraz ma niecałe 92" przekątnej.
 

GracX

New member
Bez reklam
Super dzięki za fotki a jeżeli padnie na leda to na pewno będzie to k330 bądź ta optoma narazie przeglądam projektory w standardowej technologi z podobnym przedziale cenowym. a wolnej chwili jakbyś dał radę zrobić jakąś fotkę najlepiej + - ten sam kadr w dzień. ciekawi mnie jak wypada te 500lumenów na tle np.2500 z benq w710 st
 

goabroad

New member
Filmikami się nie sugeruj :).
CA to Chromatic Abberation - na kontrastowym tle, załóżmy czarne z białym krzyżem, na krawędziach pojawiają się kolorowe pasma, im mocniej tym gorszą ma optykę dany projektor.
Właśnie moja optoma ma większy CA niż Acer, podobno najmniejszy ma Viewsonic PLED-w500 ( jeden z tych klonów ), jednak nie widziałem go u nas w sprzedaży.

Ten Viewsonic PLED-w500 całkiem łudząco przypomina Optomę ML500 a i parametry ma zbliżone. Ciekawe jaka będzie jego cena? Na polskiej stronie firmy jeszcze go nie widać.
Jeśli chodzi o optomę to widzę, że ma dość pozytywne opinie i wydaje się być ciekawym projektorem.

Osobiście nie posiadam projektora ale coraz bardziej się ku jakiemuś zaczynam skłaniać... póki co czytam i czytam ale chyba zamiast lampy wolałbym LED.
 

jarojaw

New member
YABBA235 jaki wielki masz obraz z tej Optomy i jak wyglądają filmy FHD, dużo się traci na jakości??
Pytam bo myślę ją kupić i nie mogę się zdecydować czy pj LEDowy czy wziąć HD 20(23) lub Samsunga A600?
Potrzebował bym wyciągnąć obraz ok 100-110" - da radę z LEDowej optomy be znaczącej utraty jakości?
 
Ostatnia edycja:
Do góry