Optoma HD300X / HD33 1080p 3D

swissarmy

New member
Postanowiłem założyć temat o pokrewnych projektorach Optoma HD300X oraz HD33 ze względu na ich coraz większą popularność.
Oba modele pracują w technologii DLP i obsługują 1080p 2D\3D, a główne różnice między nimi to jasność/kontrast, oraz cena. Model HD33 posiada chyba jedną parę okularów 3D RF w komplecie jednak nie mam co do tego 100% pewności.

SPECYFIKACJA OPTOMA HD300X / HD33

Technologia wyświetlania: DLP
Natywna rozdzielczość:
1080p 1920 x 1080
Jasność:
1600 ANSI Lumenów / 1800 ANSI Lumenów
Kontrast
: 8 000:1 / 10 000:1
ANSI Contrast: 500:1
Poziomu szumu:
27dB
Waga:
4.5Kg
Wejścia/Wyjścia:
Wejścia: 2x HDMI (1.4a z obsługą 3D ), Component (3x RCA), VGA (PC/YPbPr), Video (RCA) Wyjścia złącze +12V do ekranu, złącze synchronizacji 3D-Sync Out (3-Pin VESA) Sterowanie: RS232 (9-Pin D-sub)
Kompatybilność video: PAL, SECAM, NTSC, HD (1080p24/50/60, 1080i50/60, 720p50/60)
Proporcje projekcji
: 1.5 - 1.8 (odległość projekcji / szerokość obrazu)
Wielkość ekranu: 0.96 - 7.64 (38" - 300") 16:9 przekątna
Odległość: 1.5 - 10m
Korekcja Keystone'a:
pion
Wymiary (Sz x Gł x Wy):
380 x 313 x 122mm (102mm bez nóżek)
Zasilanie:
110 - 220V, pobór mocy: 260W Max. tryb czuwania <1W
Akcesoria standardowe
: Osłona obiektywu, kable zasilający, pilot z bateriami, wtyczka +12V, śruby M4, Podręcznik Szybki Start, Podręcznik Użytkownika na CD, karta gwarancyjna
Dodatkowe akcesoria:
Zestaw 3D-RF System, okulary 3D-RF
Obsługa 3D
: Gry 3D na Playstation3/Xbox360, 3D Blu-ray, 3D TV (np. n), Nvidia 3D-TV Play
Oglądanie 3D
: Wymaga zestawu Optoma 3D-RF System - dostępny oddzielnie
(dostępne także dodatkowe Okulary 3D-RF)(kompatybilne także z okularami migawkowymi DLP-Link)

Kompatybilność 3D
: Side-by-Side:1080i50 / 60, 720p50 / 60; Frame-pack: 1080p24, 720p50 / 60; Over-Under: 1080p24, 720p50 / 60


Dodaję również swoją krótką recenzję, która niestety nie jest za grosz obiektywna - to mój pierwszy projektor, a jedyny inny który widziałem to jakiś prezentacyjny Benq sprzed paru lat.
Potraktujcie to raczej jako garść informacji, które może się komuś przydadzą :wink:.


Używam HD300X od miesiąca i ma on póki co wyświetlone 120h (w teorii eksploatacja miała być mniejsza...).
Projektor jest umieszczony w pół-dedykowanym pomieszczeniu - czarny dywan, boczne ściany i sufit pomalowane na czarno 1m od ekranu + regulowane zaciemnienie. Zamontowany pod sufitem na uchwycie Kauber Ultradirect w odległości ok. 4m do ekranu ramowego 100" Optika o współczynniku gain=1,0. Używam zoomu ~1,15 , ponieważ nie mam z tyłu pomieszczenia więcej miejsca - wydaje mi się, że efektem ubocznym jest ciutkę gorsza ostrość na krawędziach przy używaniu tak dużego zbliżenia, ale nie miałem innego wyjścia. Z projektorem spięty jest komputer PC (przez HDMI), z którego oglądam głównie filmy mkv, tv sat i czasami zagram w jakąś grę.

- obraz 2D -
Na pewno ciemny pokój pomaga w uzyskaniu lepszego kontrastu, a dedykowany ekran jeszcze go zwiększa ulepszając przy tym kolory i ostrość. Zanim zamontowałem ekran testowałem projektor przez dwa dni na białej ścianie i obraz był po prostu "mdły".
Kontrast jak dla mnie jest dobry, ale zaznaczam, że nie jestem absolutnie żadnym znawcą jakości obrazu! Detale w szarościach są widoczne, a po drobnej kalibracji kolory są w miarę naturalne (nie używam polepszaczy typu "pure color").
Filmy zazwyczaj oglądam w 1080p/720p i ostrość przy tego typu rozdzielczościach jest bardzo dobra. Wszystko poniżej robi się pikselozą, ale to pewnie norma.
Projektor pracuje tylko i wyłącznie w standardowym trybie lampy.

- obraz 3D -
Dużo zależy od jakości filmu. Pierwsze spostrzeżenie - jest wyraźna (ale niepowalająca) różnica w obrazie między materiałem H-SBS / TB, a prawdziwym blu-ray 3D (frame sequential).
Nawet tzw. ripy mkv z dużym bitrate są mniej ostre, ponieważ każda klatka to połowa rozdzielczości (w pionie lub poziomie). Kolory są bledsze, a efekt 3D, mimo tego że prawidłowy, jest wg mnie bardziej sztuczny - obiekty na poszczególnych planach wydają się być bardziej płaskie i wygląda to czasami jakby plany były dosłownie ułożone rzędami.
Minusy, które opisałem powyżej przy źródle blu-ray 3D w większości przypadków znikają.
Kontrast w 3D jest zdecydowanie gorszy niż w 2D, ale to pewnie wina chociażby konieczności używania okularów migawkowych, które zabierają sporo światła. W 3D z kolei nie liczy się już aż tak bardzo jakość obrazu co efekty głębi, a ten przy dobrze wykonanym filmie/bajce, prawidłowym zaciemnieniu i oczywiście jak największym ekranie jest naprawdę świetny.

Gry PC w stereoscopic 3D - działają, ale napiszę o tym coś więcej jak będą pytania.


Drobna uwaga - w 3D dystans widza od ekranu ma większe znaczenie niż w 2D.
Ja oglądam filmy 3D z odległości ~3,5-4,0m i jest w sam raz, natomiast zmniejszenie odległości od ekranu do >3,0m powoduje pogorszenie efektu głębi i szybkie zmęczenie oczu. Gdybym mógł to pewnie siedziałbym ~5m i byłoby idealnie, ale nie mam na to miejsca.
Generalnie chodzi o to, że przykładowo może fajnie byłoby oglądać ekran 120" z 4,0m w 2D, ale w 3D ta odległość będzie zbyt mała.

Projektor w trybie 3D przyspiesza koło kolorów, co powoduje specyficzny dźwięk (świst?), jednak nie jest on głośny i nie przeszkadza w oglądaniu filmów.
Oprócz wyżej wspomnianego dźwięku wyraźnie zwiększa się też szum wentylatora, ponieważ standardowo lampa ustawia się w tryb jasny i wentylator nabiera prędkości - w cichych scenach może to kogoś irytować.
Ja natomiast w trybie 3D również używam standardowego trybu lampy, ponieważ tryb jasny daje tylko ~10-15% więcej światła co nie jest dla mnie jakąś sporą różnicą więc wolę oszczędzać lampę i mieć ciszej nad głową.

Tzw. ghosting/crosstalk praktycznie nie istnieje i ewentualnie może się delikatnie pojawić przy bardzo źle wykonanym filmie lub zbyt bliskiej pozycji widza od ekranu. Żadnego migotania ani innych efektów nie zauważyłem - po prostu efekt jak w kinie, a nawet fajniejszy bo siedzi się w domu na kanapie/fotelu ;).

Do projekcji 3D używam okularów Sainsonic DLP-LINK zakupionych na ebay.
Wątek o nich znajduje się tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projektory-ekrany-do-projekcji/90475-okulary-3d-sainsonic-dlp-link.html

Efektu tęczy nie zauważyłem w ogóle.
 
Ostatnia edycja:
Do góry