Optoma HD25e - dziwne dźwięki

kamil6570

New member
To mój pierwszy post na tym forum. Przejrzałem posty na temat Optomy HD25e i odnośnie usterek wyczytałem tylko o problemach z ostrością. Również musiałem się z tym zmierzyć i po odesłaniu na serwis, wymieniono układ optyczny tak, że teraz do ostrości naprawdę nie mam zarzutów.

Post dotyczy natomiast innego problemu, a mianowicie powtarzających się pisków. Żeby nie było - nie jestem wyczulony na szum ustalony na zadeklarowanym przez Producenta poziomie. Projektor wydaje NIEUSTALONE i przede wszystkim - uciążliwe dźwięki o wysokich częstotliwościach. W tym miejscu od razu przestrzegam przed firmą FIX-IT, która jest niby autoryzowanym serwisem firmy Optoma na rynek Polski, gdyż nieprofesjonalnie podchodzą oni do tematu naprawy gwarancyjnej. Mimo, że mieli mój dwuczęściowy opis usterki, punkt dotyczący dźwięków został bezczelnie zignorowany, a po wymianie jedynie układu optycznego, bez żadnej konsultacji mailowej, czy telefonicznej, odesłali sprzęt częściowo nienaprawiony, licząc, że zbagatelizuję problem. Chamstwo. Do innych użytkowników Optomy - Panów z serwisu radzę bombardować telefonami w momencie wysłania sprzętu, gdyż osobiście będę prawdopodobnie zmuszony aby po raz kolejny wysyłać projektor przez pół Polski zwiększając prawdopodobieństwo uszkodzenia podczas transportu... Nie mówiąc o kolejnych 14 dniach naprawy...

Tak, jak napisałem dźwięki nie są w żaden sposób ustalone, bywa że oglądam jakiś film i projektor odezwie się raz, a bywa, że będzie piszczał raz na 15 minut, raz na pół godziny, i tak dalej... Nie da się ustalić co powoduje dźwięki. Sprzęt odzywa się zarówno podczas wyświetlania pełnej rozdzielczości fullHD z bluray'a, ale także przy zwykłych filmach ripowanych, a nawet - PRZY WYŚWIETLANIU PULPITU WINDOWSOWEGO.

Obraz wyświetlam na 133", projektor mam podłączony przez HDMI do karty graficznej stacjonarnego kompa (chociaż przy podłączeniu do laptopa, problem także się pojawia).

Czy ktoś miał podobny problem?

A może problem został zauważony na projektorach zupełnie innej klasy, u zupełnie innego Producenta?

Czy problem - ten z dźwiękami, jak i problem z ostrością - pojawia się na wyższym modelu Optoma HD30?

Oczywiście jeżeli temat hałasowania tego projektora został już gdzieś poruszony na forum, to przepraszam za spam.
 

Shamman

New member
Powiem tak, kiedyś naprawiałem myszkę w tym serwisie (Logitecha jakiegoś drogiego) mysz przyszła za pierwszym razem naprawiona jednak po miesiącu ta sama usterka. Wysłałem znowu i odmówili mi naprawy bo miałem pęknięcie na nadajniku (nadajnik działał i nie on był przedmiotem reklamacji). Dostałem odmowę ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Po powrocie z serwisu nie dość że usterka nie została naprawiona (przecież dostałem odmowę) to widać było że była otwierana i diody od ładowania nie działały już prawidłowo.

Napisałem maila do centralki Logitecha i po 3 dniach dostałem nową myszkę z przeprosinami prosto z Niemiec. Proponuje Ci napisać do producenta. Zewnętrzny serwis chce tylko zarabiać. W dupie ma klienta.
 

kamil6570

New member
Pytanie tylko, bo gdzie nie poczytam na temat Optomy, jest napisane, że wymieniają projektory na nowe (właściwie bez określania, czy jest sens go naprawiać, czy nie) w ciągu dwóch tygodni od zakupu... To wynika z charakterystyki działania projektora (w sensie, że lampa się wypala w miarę upływu czasu)? Jeżeli tak, to nie wiem, czy nawet centralka jest w stanie wymienić projektor na nowy po upływie tych dwóch tygodni.

Ktoś w ogóle próbował reklamować projektor bezpośrednio przez centralę Optomy?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Witam.
Jestem mega zadowolony z firmy Fixit.pl serwisujacej mojaoptome hd25, We wtorek kurier odebral moj projektor celem wymiany bznanej juz w przypadku wady tej serii optyki, w piatek - wczoraj odebralem naprawiony juz sprzet. Szybko-sprawnie-bez problemu :)
 

kamil6570

New member
Owszem, w zakresie wymiany optyki, FixIt spisuje się fenomenalnie - pozostaje pogratulować umiejętności naprawy wadliwego sprzętu sprzedawanego z premedytacją. Żadna nobilitacja, zwłaszcza, że w moim przypadku było to tylko 50% problemu...

Pomijając ich kompetencje, chyba udało mi się w końcu ustalić, że wspominane piski przestają być słyszalne po wyłączeniu funkcji DYNAMIC BLACK. Obejrzałem już chyba z trzy filmy i projektor się "nie odezwał".

Czy któryś w użytkowników HD25e byłby w stanie sprawdzić, czy przy włączonym DYNAMIC BLACK ich projektor wydaje te uciążliwe piski?

Czy ktoś może mi - lepiej niż czyni to instrukcja - wytłumaczyć na czym właściwie polega funkcja DYNAMIC BLACK? Bo jeżeli nie jest to kolejna wada własna tego urządzenia, to nie wiem, czy warto się o to awanturować, czy po prostu przestać korzystać z tej funkcji i mieć święty spokój...
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Dynamic Black pewnie w sztuczny sposób poprawia poziom czerni. Domyślam się, że jest to pewnie patent podobny do autoirysu, pewnie tylko przez marketingowców Optomy chwytliwiej nazwany.
Wiem, że to truizm, ale jeżeli nie widzisz różnicy w działaniu tej opcji to po prostu wyłącz ją.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja w Epsonie też włączyłem autoprzysłonę. Mechanizm był zbyt głośny i przeszkadzał w oglądaniu, poza tym był nieprecyzyjny; nawet na kilkusekundowej lub dłuższej czarnej scenie potrafił zmieniac ją kilka razy. Wyglądało to jakby czerń migała co pol sekundy - więcej z tego było nerwów niż zadowolenia. Wylaczyłem i jest spokój ;)
 

Alkor

New member
Bez reklam
DynamicBlack jest rodzajem elektronicznej przesłony dynamicznej mającej poprawić czerń i kontrast w ciemnych scenach stworzonej przez firmę Texas Instruments, wynalazcę technologii DLP. Technicznie bazuje na dość skomplikowanym algorytmie impulsowego, dynamicznego sterowania lampą projekcyjną przy udziale koła kolorów - przy dobrej aplikacji zdecydowanie polepsza czerń praktycznie bez skutków negatywnych dla obrazu. Używają jej z sukcesem producenci ekskluzywnych projektorów DLP high-end typu SIM2, Runco, projectiondesign.

W testach modeli HD131Xe i HD25e raczej podkreśla się wyraźną, kilkukrotną poprawę minimalnego poziomu czerni dzięki DB, nie widziałem negatywnych opinii - ale może testujący nie byli uważni ;).

Wcześniej Optoma nie popisała się w aplikacji DynamicBlack w droższym projektorze HD82 (ok. 10000 zł) - wg testu w "Audio Video" 1/2010 jej działanie pozostawiało wiele do życzenia, zauważalne były częste skoki poziomu czerni w trudniejszych scenach (np. płomień ogniska) i właśnie... wyraźny hałas w postaci bzyczenia/terkotania.

Nie jest wykluczone, że jednak może być coś z lampą, jeśli problem mocno daje się we znaki - bardzo pomocne byłyby opinie innych posiadaczy Optomy HD25e/HD131Xe, ale jak widzę, nie spieszą się z komentarzami :).

Pozdrawiam.
 

pawel_71

New member
Różnice w jakości obrazu z ustawieniami DB na OFF/Low/High wyraźnie widać - po prostu niektóre części sceny trochę się przyciemniają, ale osobiście nie widzę żadnych pozytywów, bo czerń jak dla mnie się nie poprawia. Dodatkowo te przytłumione fragmenty tracą na jakości, czasami są nieczytelne. Poza tym ciekawe dlaczego w tych trybach dużo głośniej działa chłodzenie, skoro lampa jest niby ściemniana. W starym modelu Optomy HD20 było też coś podobnego, tam się to nazywało ImageAI, ale nie dało rady tego używać, bo znów wentylacja działała dużo głośniej no i pewnie lampa działała częściej w trybie Normal.
 

kamil6570

New member
Bardzo dziękuję za tak liczne odpowiedzi - dają do myślenia :) jutro postaram się wrzucić nagrania tych pisków, może ktoś z posiadaczy finalnie potwierdzi, że używając DYNAMIC BLACK jest w stanie wywołać właśnie takie dźwięki...
 

Alkor

New member
Bez reklam
Różnice w jakości obrazu z ustawieniami DB na OFF/Low/High wyraźnie widać - po prostu niektóre części sceny trochę się przyciemniają, ale osobiście nie widzę żadnych pozytywów, bo czerń jak dla mnie się nie poprawia. Dodatkowo te przytłumione fragmenty tracą na jakości, czasami są nieczytelne. Poza tym ciekawe dlaczego w tych trybach dużo głośniej działa chłodzenie, skoro lampa jest niby ściemniana. W starym modelu Optomy HD20 było też coś podobnego, tam się to nazywało ImageAI, ale nie dało rady tego używać, bo znów wentylacja działała dużo głośniej no i pewnie lampa działała częściej w trybie Normal.

Mimo wszystko trochę dziwne, że nie widzisz poprawy czerni - dodam, że chodzi o poziom czerni w bardzo ciemnych scenach typu "Władca Pierścieni". W jasnych scenach kręconych w dzień poprawa oczywiście nie wystąpi. Opisywane negatywne efekty uboczne nie powinny raczej mieć miejsca.

Nie można porównać DynamicBlack do bardzo prymitywnego i nieudanego ImageAI - przynajmniej w teorii DB powinno działać i działa świetnie w wielu rzutnikach, choć trzeba przyznać, że głównie high-endowych DLP w cenach od 50 tys. w górę ;).

Głośniejsze chłodzenie i zwiększony hałas może być spowodowane impulsowym, bardzo szybkim sterowaniem jasnością lampy, której jasność zmienia się wielokrotnie w czasie jednego obrotu koła kolorów (kilkaset obr./sek !!!) - przykładowo 2 razy w czasie jednego obrotu koła jasność obniżana jest do połowy.
Czyli jasność jest zmniejszana podczas wyświetlania ciemnych scen, ale nie ma to nic wspólnego z prostym przełączaniem typu Full/Eco.
 

pawel_71

New member
Ścianę mam szarą, ale widzę że nadal ciemne fragmenty nie są zupełnie czarne i w zasadzie włączając i wyłączając DB nie byłem w stanie zauważyć różnicy w czarnym. Może też i dlatego, że na mojej ścianie ta czerń i tak jest już niezła. Natomiast na pewno poprawia się kontrast, bo w trybie DB projektor nieco wzmacnia jasne kolory i może właśnie przez to ma się wrażenie, że jest lepsza czerń. Nie mierzyłem tego miernikiem światła, będę musiał go pożyczyć tak dla testu.
Natomiast na pewno opłaca się używać DB dla oszczędności prądu. Podpiąłem z ciekawości miernik pod zasilanie i wyraźnie widać zmniejszone zużycie. Normalnie w ECO projektor ciągnie na stałe ok. 200W, natomiast w DB w zależności od jasności sceny typowo 160-170W, ale przy ciemnych schodzi nawet do 100W. Całkiem nieźle.
Tryb Normal dla lampy podnosi zużycie do ok. 230-235W bez DB i co ciekawe chłodzenie działa ciągle cicho nie tak jak w DB czy przy podniesieniu mocy w HD20.
Co do przełączania w DB to gdy tylko pojawia się menu wyłączany jest ten tryb i widać to nie tylko po poborze prądu, ale wyraźnie widać zmiany w kolorystyce i kontraście obrazu dookoła menu.
 

kamil6570

New member
To z mojej strony dorzucę jeszcze linka z nagraniami pisków o które mi chodzi, żeby wszystko było jasne - przepraszam, że tak późno.

Pierwszy wydaje się być cichszy, trzy kolejne są nagrane w *.wav, więc piski są słyszalne wyraźniej ze względu na brak kompresji mp3:
optomahd25e-piski.rar - lilFile.com

Nie zaobserwowałem tych dźwięków odkąd wyłączyłem DB. Czy to właśnie ten rodzaj głośnej pracy mieli na myśli użytkownicy piszący o zmianach w kontekście użycia funkcji DB?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Od tego trzeba było zacząć. Wg mnie to żadne powyższe domysły. Mi to przypomina dźwięk ze starego zdezelowanego wiatraczka w komputerze. Często wystarczyło odkurzyć i dać kropelkę jakiegoś smaru, oleju i po kłopocie. Kiedyś miałem to samo w samochodzie.
 

kamil6570

New member
1. Projektor ma trzy miesiące - zabrudziłby się?
2. Projektor był w serwisie, więc gdyby był zabrudzony - nie przeczyściliby?
3. Projektor odkąd został pozbawiony funkcji DB przestał wydawać te dźwięki - to chyba nie świadczy o tym, że powyższe domysły nie mają z tym związku, nie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak jak pisałem, to tylko moja opinia, te odgłosy przypominają mi tylko taką przypadłość. Mówiąc ściślej lub nawet bardziej ogólnie; gdzieś w łożysku lub na osi jakiegoś elementu obrotowego coś ociera ;)
Kiedyś kolega naprawial mi lapka, po złożeniu tez było coś takiego Okazało się, że nie przykrecił jednej śrubki w odbudowie. Po dokreceniu przestało piszczeć. WIec może być też tak, że na większych obrotach jakiś element ociera bardziej niż zwykle i wydaje takie odgłosy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry