Optoma hd131x czy Benq w1070

jaras111x

New member
Witam. Już od dłuższego czasu przeglądam forum,zapoznaje się z kalkulatorami i opiniami o projektorach. Niestety mieszkam w takim mieście(niby wojewódzkie) gdzie zapoznać się w sklepach z projektorem niema szans.
Mój wybór po obliczeniach przestrzeni(3.5m od ekranu) i warunków pada na Benq w1070 lub Optome hd131x, ekran na jaki mogę sobie pozwolić to 110" cel: filmy 2D i 3D,tylko wieczorem przy zasłoniętych oknach, czasem gry, teraz pytania:

1 - Benq czy Optoma (czerń,kolory,3D)
2 - Ekran- Gain 0.8 czy 1.0 (2D i 3D)
3 - Czy mogę zakupić większy ekran(przyszłościowo,zmiana mieszkania)) i na nim rzucić te 110" ale co wtedy z czarnymi pasami zrobić,(coś do przysłonienia aby zmniejszyć ekran)

To chyba na tyle wątpliwości z mojej strony,proszę o wyrozumiałość i poradę.
 

jaras111x

New member
Niestety według kalkulatora Optoma ma za mało miejsca na prawidłowe działanie :( do 3D muszę mieć ekran biały gain 1.0. Tu benq pokazuje ze jest OK i chyba tylko na to mogę sobie pozwolić???


Pytałem w sklepie RZUTNIK.PL oni polecają optome ale kalkulator mówi ze nie. Czym się sugerować?
ekran chwilowo KRAFTMANN 260 RĘCZNY póżniej pójdzie w ramę
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Obraz 3D przy użyciu okularów migawkowych jest ciemny, czasami nawet bardzo ciemny - po prostu ten system tak działa. Wobec tego do 3D zalecane są generalnie ekrany względnie nieduże, do 100", maksimum 110" i z powierzchnią projekcyjną z gain powyżej 1.0, najczęściej 1.3, a powstają już specjalne powierzchnie do 3D z gain >1.50, a nawet powyżej 2.
Wymagania co do ekranów do 2D i 3D są, jak widać, trochę sprzeczne. Niezwykle trudno je pogodzić ze sobą, szczególnie przy dużych przekątnych. Rozwiązaniem mogą być dwa ekrany - jeden do 2D (gain 0.8-1.3, zależnie od warunków) i drugi do 3D, nieco mniejszy z gain >1.3. Nie trzeba chyba dodawać, że to sporo kosztuje, jeśli ekrany mają być wysokiej klasy.

Wracając do BenQ i Optomy, oba w trybie 3D osiągają strumień rzędu 300 lm. Jasność obrazu 3D na ekranie 110-120" z gain 1.0 można ocenić jako przyzwoitą, jak na standardy 3D. Jeszcze lepsze efekty dałby ekran z gain 1.2-1.3, np. interesująca powierzchnia firmy Adeo Helios Grey gain 1.3, mająca łączyć wysoką jasność na wprost ekranu z dobrym tłumieniem światła rozproszonego - co zwiększa kontrast w scenach mieszanych z dużą ilością jasnych motywów. Niestety ten ekranik Adeo w wersji 113" kosztuje ok. 2000 zł. Materiał Helios Grey dostępny jest wyłącznie z ekranami ramowymi.
Użycie ekranu typu Gray gain 0.8-0.9 to moim zdaniem zbyt duży kompromis - obraz 3D będzie już dosyć ciemny, mało dynamiczny, chyba że ograniczymy się do przekątnej 70-80".

BenQ W1070 może być zainstalowany w odległości 3.5 m od ekranu 110" (zakres zoom 2.8-3.66 m ), natomiast z Optomą HD131X ten dystans trzeba by nieco zwiększyć do min. 3.70 m, a najlepiej powyżej 4 m.

Jakość 3D wydaje się lepsza u Optomy, a 2D bardzo zbliżona po kalibracji, ale w najlepszych ustawieniach fabrycznych BenQ W1070 ma pewną przewagę - Optoma proponuje tradycyjnie dosyć zimny (~8000 K), źle skalibrowany tryb filmowy.
Do oglądania 2D na BenQ może się przydać filtr ND2, który zmniejszy zbyt dużą jasność obrazu przy pracy z ekranem 110" gain 1.0-1.3 - niestety, filtr trzeba zdejmować podczas projekcji 3D. Po prostu W 1070 (Optoma również) nie posiada wygodnej, ręcznej przesłony do regulacji jasności, jak projektory JVC, ale nie wymagajmy zbyt wiele od rzutnika za 3100 zł.

Pozdrawiam.
 

Kriso81

Member
nie wiem jak te 3d działa w tanich projektorach, ale wiem jak działa w kinach i mnie osobiście głowa boli, obejrzyj sobie w kinie kilka filmów 3d i zobacz czy dobrze się będziesz czuł, jeśli nie to po co się katować, a pewnie w tanich projektorach ból głowy może być jeszcze większy.
 

jaras111x

New member
Kriso81 - ból głowy podczas oglądania filmów 3D jest spowodowany wada wzroku, ja by najmniej tak mam ,zakładasz okulary korekcyjne i już jest OK.


Alkor - Bardzo dziękuję za treściwą odpowiedż :) Optoma odpada z racji braku miejsca :( Stoi na tym że będzie to Benq w1070 lub nawet w1080ST tylko czy warto dokładać do w1080st(tu prosiłbym o opinie, wiem że potrzebuje mniej miejsca a gdzieś trafiłem na info że poprawiono czerń i kolory ale czy faktycznie)
Co do ekranu hmm... w takim razie muszę brać gain 1.3 i zakładać filtr ND2 do filmów 2D .
Pod koniec miesiąca chciałbym zakupić odpowiedni zestaw dlatego poproszę o dalsze wypowiedzi
Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ jaras111x
BenQ W1080ST ma świetną recenzję na portalu projectorcentral.com, ale pod względem jakości nie odbiega mocno od W1070 - jest za to o 1000 zł droższy.

Co do ekranu do 3D, to przede wszystkim należy unikać typowych szarych powierzchni gain ~0.8, jednak każda dobra powierzchnia z gain >1.0 powinna już się sprawdzić całkiem nieźle.

Ekran Adeo Plano 250x141 Helios Grey gain 1.3 jest wart rozważenia, bo zapewnia dobrą jasność obrazu 3D i jednocześnie polepszy kontrast w pokoju z jasnymi ścianami.
Zbyt dużą jasność obrazu 2D można zredukować filtrem ND2 - dodatkowa korzyść z tego rozwiązania, to wyraźnie lepsza czerń w ciemnych scenach.
Trzeba pamiętać o jednym - w przypadku dużo większego ekranu (>130") filtr ND2 byłby raczej niepotrzebny, bo jasność obrazu 2D jest wówczas mniejsza.

Pozdrawiam.
 

jaras111x

New member
Alkor ponownie dziękuję za naświetlenie sprawy,mam jeszcze pytanie co do okularów,mianowicie CZY KUPOWAĆ OKULARY ZA 150 CZY 400? ma to jakieś większe znaczenie,czym kierować się przy ich wyborze ??
 
Do góry