OPTOMA HD 131x Eksploatacja

mikolaj13

Member
Otwierając ten wątek, mam kilka pytań do użytkowników tego projektora:
1. Czy korzystacie z fabrycznych ustawień?
2. Jak ewentualnie skalibrować- poprawić obraz?
3. Jak korzystacie z funkcji 3D ( jakie okulary, odtwarzacz, ustawienia itp..)
4. Wrażenia, porównania z innymi projektorami...
Myślę że będzie to przydatny watek dla ewentualnych posiadaczy tego modelu.
 

mikolaj13

Member
Witam serdecznie.
Wczoraj ustawiłem swoją Optomę w/g ustawień Test Optoma HD131X, Conclusion

W porównaniu do ustawień fabrycznych ( film) kolory jak i cała reszta sa SUPER. Mam jednak wrażenie że obraz jest troszkę zbyt ciemny. Mam ustawienia w trybie lampy ECO. Jak sadzicie może- moze zmnienic ustawienia lampy na NORMAL?
Zastanawia mnie jeszcze funkcja Brillant Color....do czego służy? Może zostawić lampę na Eco a podnieśc tę wartosć?
Ps. Ekran szary 96 cali.
 

mikolaj13

Member
Pominąłem jeden,chyba wany fakt. Otóż w ustawieniach BR ( LG 670) miałem ustawionia kino. Po włączeniu standard obraz się nieco rozjaśnił...... Więc, moze pokombinować bardziej z BR?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Po prostu ustaw, jak Tobie pasuje.
Ale co oznacza - obraz zbyt ciemny? Że brakuje ciemnych szczegółów czy obraz ma za mało lumenów?
W pierwszym przypadku trzeb zwiększyć jasność z menu.
W drugim należy zmienić tryb pracy lampy.
 

mikolaj13

Member
Hmmm.... trudne pytanie... co znaczy za mało lumenów? Sczegóły to chyba widać......kolory i obraz po kalibaracji są naprawdę dobre.... - tylko obraz jest hmm... mniej jasny???
Nie wiem jeszcze czy nie warto na początek pogrzebać w ustawieniach BR.....-choć wydaje mi się że najlepiej wszystko ustawić na zero....- czy słusznie rozumuje?
 

MarcinLenda

New member
Witam wszystkich,
to mój pierwszy post na forum, które jednak obserwuję od długiego czasu.
Od kwietnia posiadam Optomę HD131X z ekranem ręcznym reflecta galaxy white gain 1,2 (203x115cm). Używam sprzętu z blu-rayem Panasonic BT120 i amplitunerem Marantz NR1420.
Chciałbym przekazać zainteresowanym, że Optoma udostępniła aktualizację firmware do wersji C06. Swoją wersję firmware można sprawdzić wciskając przy włączonym projektorze po kolei klawisze: power, góra, dół, menu. Wtedy wyskakuje men serwisowe z numerem wersji firmware.
Aktualizacja jest do pobrania po wejściu na stronę optomy:
optoma.pl/firmwareupgrades.aspx?model=HD131X (link niepełny ponieważ nie mogę jeszcze wklejać)
Trzeba wypełnić formularz i przychodzi mailem link do pobrania firmware i instrukcji.
Aktualizacja trwa ok 10 min i po niej należy projektor wyłączyć i ponownie włączyć. Następnie projektor sam się resetuje kilka razy, więc proszę się nie wystraszyć i cierpliwie czekać. U mnie wszystko ok po aktualizacji. Napisałem do optomy z prośbą o informację jakie są zmiany.
UWAGA: kasowane są wszystkie ustawienia i licznik lampy.
Powodzenia :)
 

MarcinLenda

New member
A co daje ta aktualizacja? Tzn . czy widzisz jakieś różnice ? Warto aktualizować?
Hej, nie iwem czy warto.. Z forum avforums.com wynika, że aktualizacja usuwa błąd wyszukiwania/skakania po żródłach obrazu, usuwa błąd polegający na pokazywanie komunikatu o filtrze pyłkowym, umożliwia ustawienie na stałe trybu 3D (vesa/dlp). Wychodzę z założenia, że jak ukazuje się oficjalna aktualizacja sprzętu, to trzeba z niej skorzystać :)
Ale nie dostałem jeszcze odpowiedzi z Optomy.
 

MarcinLenda

New member
Witam ponownie,
mam wrażenie po tej aktualizacji, że projektor jakby trochę mocniej się grzeje i na pewno dłużej pracuje wentylator przy wyłączaniu urządzenia.
 

MarcinLenda

New member
To źle czy dobrze?!? To aktualizowć czy nie?!?

To oczywiście trudne pytanie i niestety nie odpowiem Ci na nie w żaden sposób bo nie wiem.. :) Wiem, że wszystko działa ok. (uważam tylko nadal, że po to producent wypuszcza aktualizację, żeby aktualizować- eksperymentów na klientach chyba nie robią.. :) )
Zamówiłem okulary Sainsonic Zodiac 904 z niemieckiego Amazona i dam znać jak działają gdy już je będę miał.
pozrowienia
 

mikolaj13

Member
No z tymi uaktualnieniami to bym był ostrożny..... Mój BR po ostatniej aktualizacji chodzi znacznie gorzej.... więc, naprawdę róznie z tym bywa. A Ty jak masz ustawioną swoją Optomę? I jaki masz ekran? A może tak ogólnie.... do uzytkowników Optomy 131...macie juz jakies referencje co do ustawień? Jakieś spostrzeżenia ?
 

MarcinLenda

New member
Ustawienia też zastosowałem od początku z tej francuskiej strony, do której link podawałeś. Kolory i większość parametrów ustawiłem dokładnie jak w tym francuskim teście. Często jeszcze bardziej obniżam jasność, do -4 (transmisje sportowe nawet do -8 ). Nie odpowiada mi ciepły odcień obrazu i używam średniego.
Mam ręczny ekran Reflecta Galaxy delta lux 203x115 cm, white, gain 1:0. Odległość rzutnika do ekranu to ok 3,5m. Mam dość jasny pokój, ale dzieciom za dnia to nie przeszkadza, a do dorośli korzystają ze sprzętu raczej dopiero jak ci młodsi pójdą spać, więc już jest ciemno.
Oglądam głównie filmy na odtwarzaczu Panasonic z Bluray i dvd, a z laptopa z matrycą 1920x1200: sport z ipla i hbo go. 3D jeszcze nie testowałem, czekam na okulary z niemieckiego amazona -sainsonic zodiac 904. Testowałem z xboxem kinect- bardzo fajnie działa, a światło rzutnika nie oślepia czujników.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony, jak na moje potrzeby - super stosunek jakości do ceny, naturalne kolory, dobra ostrość, moja rodzina nie ma problemu z efektem tęczy (nie widzimy tego efektu).
projektor i ekran kupiłem na redcoon.pl
czytam też forum: avforums.com/forums/projectors/1749349-optoma-hd25-hd131x-owners-thread.html]Optoma HD25/HD131x Owners Thread
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Marcin, podaj link do amazona.de, gdzie kupiles te okulary sainsonic zodiac.

Jaki calkowity koszt z wysylka. Oczywiscie zdaj relacje jak wspolpracuja z optoma, jak 3 d, po ich otrzymani.

pozdrawiam
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
na razie jeszcze nie zakupilem HD25 (poluje na jakas okazje w fajnej cenie, ciezko cos trafic, gdyz Optoma juz sie wycofala ze sprzedazy tego konkretnego modelu). Jak juz mi sie uda kupic HD25, to dam znac, sadze, ze sie dogadamy :)
 
Do góry