Onkyo TX-SR578 + QQ5000 ginący bas w trybie All CH Stereo i PLII Music

termin

New member
Zauważyłem taką przypadłość/zależność.
Póki co konfiguracja bez suba.

Nalepszy bas z muzyczki mam w trybie stereo.
W All Ch Stereo znacznie gorzej a już w PLII Music to już dramat.
Metodą prób i błędów wybadałem, co następuje:

Audyssey poustawiał mi głośniki surround na 40 Hz i central na 50Hz
i wygląda na to że w trybach wielokanałowych onkyo zabiera część basu frontom.
Napewno nie występuje interferencja bo ładnie widać po ruchu membran ile basu tłoczy we frontach.

Ale jeśli podniesiemy surround'om odciecie przynajmniej do 100 Hz i centralnemu na 200 zjawisko zanikania basu w All Ch Stereo wogóle nie występuje a w PLII Music tylko nieznacznie.

Wszystko bardzo fajnie tylko szkoda zakresu który poobdcinałem centralnemu i frontom.
Czy istnieje metoda , żeby zlikwidować zjawisko zjadania basu nie zabierając zakresu centralnemu i surround'om ? Może coś przeczyłem w setupie?
 

lgawron

New member
ja mam TX-SR507 (+Klipsch F3/C2/B2) i bardzo podobne problemy.

muzyki w trybie Pure i Direct nie da sie sluchac w ogole. Basu w ogole nie ma, perkusja brzmi jak pukanie w pudełko po murzynkach. Jak w radio marki Zosia... Audyssey tez niewiele pomaga, dopiero w polaczeniu z Dynamic EQ nagle pojawia sie bas.

Nie miej nadziei ze dokupienie suba cos zmieni.
 

gorylla

New member
Bez reklam
ja mam TX-SR507 (+Klipsch F3/C2/B2) i bardzo podobne problemy.

muzyki w trybie Pure i Direct nie da sie sluchac w ogole. Basu w ogole nie ma, perkusja brzmi jak pukanie w pudełko po murzynkach. Jak w radio marki Zosia... Audyssey tez niewiele pomaga, dopiero w polaczeniu z Dynamic EQ nagle pojawia sie bas.

Nie miej nadziei ze dokupienie suba cos zmieni.


Czytam, że dobrze wiesz, że dokupienie suba nic nie zmieni. Więc nie będę Cię wyprowadzał z błędu, bo przecież Wiesz Lepiej. Szkoda tylko, że wciskasz te bzdury innym ludziom.

Więc dla innych ludzi mam radę- dokupienie suba zmienia wszystko w kwestii braku basu. Nawet porządne podłogówki nie dadzą tej głębi basu, jaką dać może tylko sub (no chyba, że są to mega-podłogówki). Wystarczy leciutko wysterowany subek, a pojawia się tak oczekiwana przestrzeń basowa.

Chociaż zgodzę się z jednym - w 578 jest jakoś tak, że bez Dynamic EQ basu jest po prostu mało i dźwięk jest strasznie płytki. W trybach Pure i Direct trzeba nakręcić sporo głośności, żeby rozruszać kolumny a i tak efekt jest dużo słabszy, niż z DynamicEQ.
 

fingerr

New member
Witam,

jeśli można to podłączę się pod temat.
W instrukcji do kolumn (Magnat Quantum [fronty 607, surround 603, centralny 53) zaleca się odcięcie na poziomie 80HZ a audyssey w TX-SR608 po autokalibracji ustawił surround i central na 40HZ i teraz się zastanawiam czy zostawić 40HZ czy też ustawić tak jak instrukcja zaleca...

Jak tylko będę miał chwilę czasu to jeszcze trochę pogrzebię w ustawieniach ale prosiłbym Was o napisanie jak macie ustawione odcięcia dla surroundów /centralnego i dlaczego właśnie tak a nie inaczej :)
 

gorylla

New member
Bez reklam
Ja ma fronty na Fullband, a surroundy i centralny stosownie do dolnego pasma przenoszenia tych głośników, określonych przez producenta.

Audyssey ustawił mi wszystkie głośniki ciut wyżej- z fullbandów na 40hz, a pozostałe na 10Hz więcej, niż ich nominalne dolne pasmo przenoszenia.

W zasadzie nie słyszę żadnej różnicy pomiędzy dźwiękiem z ustawień moich (pod parametry fabryczne głośników) a z ustawień Audysseya. Nic nie pierdzi, nie trzeszczy, zniekształceń czy innych przebarwień nie słyszę, głośniki nawet podkręcone bardzo głośno nie duszą się. Więc olałem odcięcia Audysseya.

Pomyślałem sobie też tak- skoro np. fronty Quadrala obsługują bas od 28Hz, to odcinanie ich na 40Hz pachniało mi się stratą części pasma basowego (takiego średniego, niezbyt głębokiego basu pomiędzy 28 a 40Hz). Podobnie z pozostałymi głośnikami. Nie wiem, może Audyssey się nie myli i głośniki grają wyżej niż podaje producent, a może myli się Audyssey. W każdym bądź razie trzymałem się parametrów technicznych głośników.
 

profitgw

Member
W ostanim czasie sporo słuchałem różnych amplitunerów,głownie analizując ich brzmienie w trybach bezpośrednich stereo.Niestety Onkyo niższych serii w tym 578 wypada w tej materii bardzo słabo.Generalnie mam dobrą radę dla użytkowników bawiących się samodzielnie w ustawienia amplitunerów w zakresie barwy dzwięku.Trzeba poczytać trochę teorii na temat percepcji naszego narządu słuchu
Zakres ludzkiego słuchu – czyli jak słyszy człowiek? KHRoN’z blog
a dopiero później rozpocząć pracę.Różnica odcięcia basu na poziomie 40 czy 60 czy 80 hz może być przez wielu wręcz nie rozpoznawana.Może dlatego gorylla nie słyszy różnicy między jego ustawieniami a ustawieniami Audyssey.Na koniec sprawa suba.Oczywiście sub daje bardzo wiele w kwestii basu.Wynika to przecież z charakterystyki tych głośników.Tak naprawdę często "zaczynają one grać wtedy kiedy fronty już nie dają rady".Nawet w przypadku gdy fronty schodzą bardzo nisko (28-34 HZ) dzwięk z suba o tej samej częstotliwości(28-34 HZ) pracy będzie się nam wydawał "bardziej basowy".
 

termin

New member
Przejęzyczyłem się na końcu pierwszego postu:

"Wszystko bardzo fajnie tylko szkoda zakresu który poobdcinałem centralnemu i frontom.
- maiło być centralnemu i surrund'om

Oczywiście fronty zawsze mam full band i nic nie kobinuje z nimi póki nie mam suba.

Odcinałem doły tylko centralnemu i surrundom i w miarę podnoszenia odcięcia coraz więcej basu zostawało na frontach. Teraz w all ch stereo i PLII Music,Movie nie ginie mi bas nie tylko w muzyce ale w każdym materiale. Jak zostawie to co podaje producent lub to co wykrył audyssey ubytek basu jest bardzo znaczny w każdym trybie innym niż stereo.

Więc jest dobrze a subem będzie bardzo dobrze.

PS I jak zauważył kolega BD wyłączenie audyssey przynajmniej u mnie powoduje że muzyka brzmi jakoś bardziej naturalnie niezależnie od trybu jaki wybiorę.
 

josephik

New member
to u mnie jest odwrotnie
jak wyłączę ustawienia audyssey to basu nie ma w żadnym trybie
crossover ustawił mi na 40 ale ręcznie zmieniłem na 80 ( 3 pomiary w tym samym miejscu )
DynamicEQ włączam też przy oglądaniu filmów z dvd i br, różnica w basie jest ewidentnie zauważalna
w all ch stereo basu rzeczywiście dużo mniej a pure i direct wcale nie używam bo jest lipa
a ręczne ustawienia equalizera gdzieś są? bo nie mogę znaleźć
 

pkomp

New member
bo pure służy do słuchania wyłącznie stereo na duzych kolumnach - i jest ok
w all channel dochodzi bas z tylnych satelit i centralnego - a że zazwyczaj to okolice 100Hz to jest go za duzo
w direct jest ok

termin a masz ustawione w ampli ze nie masz suba?
 

lgawron

New member
Czytam, że dobrze wiesz, że dokupienie suba nic nie zmieni. Więc nie będę Cię wyprowadzał z błędu, bo przecież Wiesz Lepiej. Szkoda tylko, że wciskasz te bzdury innym ludziom.

Więc dla innych ludzi mam radę- dokupienie suba zmienia wszystko w kwestii braku basu. Nawet porządne podłogówki nie dadzą tej głębi basu, jaką dać może tylko sub (no chyba, że są to mega-podłogówki). Wystarczy leciutko wysterowany subek, a pojawia się tak oczekiwana przestrzeń basowa.

Chociaż zgodzę się z jednym - w 578 jest jakoś tak, że bez Dynamic EQ basu jest po prostu mało i dźwięk jest strasznie płytki. W trybach Pure i Direct trzeba nakręcić sporo głośności, żeby rozruszać kolumny a i tak efekt jest dużo słabszy, niż z DynamicEQ.

nie bede po Tobie jezdzil bo de facto sie ze mna zgodziles :) ... a suba mam ... i to sporego.
 

lgawron

New member
nie zdazylem skonczyc i sie "Wyslij" wcisnelo.

Sub daje na pewno bardzo duzo, szczegolnie w KD. Chodzilo mi jednak o to, ze nie poprawi dupowatosci tego amplitunera. Moge wygenerowac dowolna ilosc bardzo niskiego basu ktory trzesie murami, ale nie zastapi to braku midbasu, ktory daje to, ze podczas sluchania muzyki noga sama zaczyna tupac w takt.

Zgodze sie rowniez z problemem akustyki: pochodz po pokoju i zobacz czy przypadkiem cos nie zjada Twojego basu. U mnie jest akurat fatalnie tak, ze w miejscu w ktorym siedze bas znika. Wystarczy wstac i masz nagle "och"...
 

narwus

New member
szkoda ze model ten nie posiada recznej mozliwosci ustawien equalizera :/

tez troche sie mecze z ustawieniami dzwieku, juz chyba 15 razy przeprowadzalem kalibracje audyssey
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Czy istnieje metoda , żeby zlikwidować zjawisko zjadania basu nie zabierając zakresu centralnemu i surround'om ?

oczywiscie !
po pierwsze -nalezy zapewnic amplitunerowi sygnal odpowiedniej jakosci, po drugie- sluchac w trybie "natywnym".
rozne "recepty" sa w tym watku podawane , wiekszosc niestety nietrafna....
oczekujesz dobrego basu podajac sygnal dwukanalowy i nakladajac tryby DSP- nie da sie tego uzyskac.
dwukanalowy sygnal jest wtedy poprostu "rozrzucany" po wszytkich kanalach i wychodzi z tego "kaszana" co szczegolnie slychac przy muzyce. kombinacje z odcinaniem,wylaczaniem audyssey itp. nie maja najmniejszego sensu, uklad powinien byc skalibrowany dla podanego sygnalu wielokanalowego i to najlepiej w dobrym wydaniu (BD).
sub pomoze troche w takiej sytuacji ,cudow jednak tez nie mozna sie spodziewac.
 

pkomp

New member
coś źle macie skonfigurowane w takim razie - o ile tryby DSP to kaszana o tyle w all channel stereo bas powinien być i to mocny - sub wtedy normalnie gra(jeśli jest) i normalnie działa też odcinanie frontów(sprawdzić czy nie odcięte za wysoko)

oczywiście jeśli nie ma suba a fronty to duże kolumny to KOMPLETNIE NIC nie odcinamy na nich
 
Do góry