Onkyo TX-RZ830. W końcu 7.1.4 (11.1)!

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Możesz zrobić upmix i słuchać z sufitowymi, możesz zostawić tak jak jest, czyli prosto ze źródła, lub właśnie załączyć THX.
 

didotom43

New member
Możesz zrobić upmix i słuchać z sufitowymi, możesz zostawić tak jak jest, czyli prosto ze źródła, lub właśnie załączyć THX.


Co się dzieje z górnymi głośnikami jakie w nich są efekty, jeśli nie ma atmosa na filmie,
a co się znimi dzieje, jak właczy się THX, która opcja lepsza jeśli np film ma ścieżke true-HD lub DD+ lub DD?


Jak wy robicie, kiedy są najlepsze efekty, czy w rz830 z pilota to mozna w trakcie fimu zmienić szybko, aby porównać, kiedy najlepszy efekt, czy do menu trzeba wchodzić w konfigurację głośników?
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
No dokładnie, żeby zagrały sufitowce w filmie który nie ma ścieżki Atmos lub DtsX włączasz na pilocie przycisk Movie i masz kilka trybów, -polecam Neural X,
albo właśnie któryś z trybów THX -jednak w tym trybie głośniki sufitowe nie grają.
Trzeba potestować co bardziej pasuje.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co się dzieje z górnymi głośnikami jakie w nich są efekty, jeśli nie ma atmosa na filmie,
a co się znimi dzieje, jak właczy się THX, która opcja lepsza jeśli np film ma ścieżke true-HD lub DD+ lub DD?

Jak załączysz upmix, to na sufitowych usłyszysz efekty.
Upmix generalnie daje radę, czasami wręcz robi to doskonale.
W wątku "atmosowym" sporo o tym pisaliśmy, są nawet konkretne sceny/fragmenty gdzie można sobie sprawdzić jak dobrze to wypada. Bardzo fajna i popularna opcja, szczególnie jak nie posiadamy filmu w Atmosie, a chcemy mieć jego namiastkę.
W przypadku trybu THX nie uzyskasz upmixu na sufitowe, ale możesz go uzykać na tylne (za plecami) nawet jeżeli ścieżka jest 5.1

Tryb THX możesz załączyć też bez upmixu np. na ścieżce DD/DTS 5.1.
Tryb THX nie zrobi Ci nic więcej jak 7.1, ale sam w sobie daje radę.

Jak wy robicie, kiedy są najlepsze efekty, czy w rz830 z pilota to mozna w trakcie fimu zmienić szybko, aby porównać, kiedy najlepszy efekt, czy do menu trzeba wchodzić w konfigurację głośników?

Wszystko masz na pilocie, zmieniasz w trakcie i sprawdzasz co Ci najlepiej pasuje.
Ja jak używam trybu THX, to zawsze załączam z upmixem do 7.1, nawet jeżeli jest ścieżka 5.1
Jeżeli jest Atmos, to oglądam w Atmosie, bo i tak nic nie można zmienić.
A co wybieram w przypadku audio 5.1/7.1, to zależy.
Czasami oglądam 1:1 czyli dokładnie to co podaje żródło i nic nie zmieniam, a czasem załączam właśnie tryb THX, lub upmixuje wszystko z sufitowymi włącznie.
 

didotom43

New member
Jak załączysz upmix, to na sufitowych usłyszysz efekty.
Upmix generalnie daje radę, czasami wręcz robi to doskonale.
W wątku "atmosowym" sporo o tym pisaliśmy, są nawet konkretne sceny/fragmenty gdzie można sobie sprawdzić jak dobrze to wypada. Bardzo fajna i popularna opcja, szczególnie jak nie posiadamy filmu w Atmosie, a chcemy mieć jego namiastkę.
W przypadku trybu THX nie uzyskasz upmixu na sufitowe, ale możesz go uzykać na tylne (za plecami) nawet jeżeli ścieżka jest 5.1

Tryb THX możesz załączyć też bez upmixu np. na ścieżce DD/DTS 5.1.
Tryb THX nie zrobi Ci nic więcej jak 7.1, ale sam w sobie daje radę.



Wszystko masz na pilocie, zmieniasz w trakcie i sprawdzasz co Ci najlepiej pasuje.
Ja jak używam trybu THX, to zawsze załączam z upmixem do 7.1, nawet jeżeli jest ścieżka 5.1
Jeżeli jest Atmos, to oglądam w Atmosie, bo i tak nic nie można zmienić.
A co wybieram w przypadku audio 5.1/7.1, to zależy.
Czasami oglądam 1:1 czyli dokładnie to co podaje żródło i nic nie zmieniam, a czasem załączam właśnie tryb THX, lub upmixuje wszystko z sufitowymi włącznie.


Dziękuję za dużą dawkę informacji, będę testował dzięki pozdrawiam
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Potestowałem już sobie swoje nowe Onkyo 830 i w porównaniu z moim starym 810 różnica w kinie jest znaczna na plus.Czy to zasługa może innej kalibracji ,czy po prostu jest lepiej dopracowany ? Nie wiem ,ale jest kozak! Dynamika,przestrzenność ,"operowanie" basem,koncerty i filmy brzmią zajefajnie :)
No i ten Atmos,te dwa dodatkowe głośniczki na suficie choć nie grają jak wściekłe to "budują" jeszcze większą przestrzeń.
Jak ktoś się zastanawia czy brać tańszy 810 to powiem że nie warto.
 

didotom43

New member
Gdzie w menu wskazać, że przód lewy i prawy ma być do preout podłączony z dodatkowego wzmacniacza, natomiast 4 sufitowe mają korzystać z wbudowanych wzmacniaczy w rz830?


W którym miejscu menu?


oglądam opis całego menu
https://www.youtube.com/watch?v=2MjehH-wLJg&pbjreload=10


i nie widzę nigdzie tego wyboru, zmiany ustawień.



Czy może nie da się tak ustawić tego a z dodatkowego wzmacniacza aby wykorzystać 11.2 muszą korzystać tylko dodatkowe sufitowe głośniki?


pozdrawiam
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Gdzie w menu wskazać, że przód lewy i prawy ma być do preout podłączony z dodatkowego wzmacniacza, natomiast 4 sufitowe mają korzystać z wbudowanych wzmacniaczy w rz830?


W którym miejscu menu?


oglądam opis całego menu
https://www.youtube.com/watch?v=2MjehH-wLJg&pbjreload=10


i nie widzę nigdzie tego wyboru, zmiany ustawień.



Czy może nie da się tak ustawić tego a z dodatkowego wzmacniacza aby wykorzystać 11.2 muszą korzystać tylko dodatkowe sufitowe głośniki?

Nie da się przypisać konkretnych wyjść. Są takie jakie są opisane na tyle przy złączach pre.
 

didotom43

New member
Nie da się przypisać konkretnych wyjść. Są takie jakie są opisane na tyle przy złączach pre.


Ok rozumiem, czyli high2 (sufitowe) zamiast zone 3 (to mogę zmienić) to do dodatkowego wzmacniacza, a jak chcę uzyskać lepsze stereo to kolejny wzmacniacz i przednie L i P podłączam też do wzmacniacza przez pre out-a Lewego i Prawego.


Do tego chcę, aby dodatkowe wzmacniacze nie były ciągle włączone to
do triggera 12V podłączam przekaźnik 12V, który jak włączę amplituner pilotem, to trigger poda napięćie na przekaźnik 12V, a przekaźnik poda napięcie 230V na kolejne wzmacniacze

1 do High2 a drugi do preouta przód L i P.

czy tak to będzie działać?


jaka wtyczkę ma trigger to jakis jack mono zwykły?

i ten przedłużacz IR to jakis standardowy można zakupić czy są dedykowane?

pozdrawiam
 

didotom43

New member

Jeszcze jedno pytanie na ktore nie moge wygooglowac podpowiedzi, a przygotowuje przewody pod rz830 z dodatkowym wzmacnuaczem na high2

Czy High1 to glosniki sufitowe blizej ekranu nazwe je przod

a high2 (wzmacniane przez dodatkowy zmacniacz)
to glosniki sufitowe dalej ekranu, nazwe je tył?

Pozdrawiam
 

didotom43

New member
dlaczego 7.1.4 a nie 7.2.4

No właśnie wyjście ma na 2 subwoofery,
podłaczylem 2szt graja ale czemu w menu pokazuje wszędzie
7.1.4 a nie 7.2.4?
Czy ta obsługa drugiego suba na pewno dział jak należy?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
830 o ile mi wiadomo nie ma obslugi 2 niezaleznych subwoferow.
Kalibracja jest dla jednego suba jak podlaczysz dwa to kalibruje jako jeden.
 

BaracuSS

New member
Witam. Jestem nowy na forum i od grudnia mam 830-tkę. Moja przygoda nie zaczęła się kolorowo. Zakupiłem ją w komplecie z Klipschami 820f i wszystko było super, jak na początkującego byłem bardzo zadowolony. W międzyczasie bardzo spodobała mi się seria premiere Klipscha więc kupiłem RP-8000f które dałem na fronty a 820 z racji tego że nie opłaca ich się sprzedawać na surroundy. I tu zaczął się problem. Po ustawieniu w menu 4.1 usłyszałem pisk w głośnikami. Jedynie na Pure audio nie bylo. Poszły do serwisu i wymienili jakiś moduł. Podobno pechowo trafiłem. Dzisiaj odebrałem po naprawie i testując zauważyłem że głośniki szumią gdzieś od głośności 70 do 99 bez żadnego źródła czyli na całkowitej ciszy. Czy u was jest tak samo czy nie ma takiego szumu? Byłbym wdzięczny za odpowiedź bo już powoli żałuję zakupu......:?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie zauważyłem żadnych przypadłości w swojej 830 która by wyróżniała się ponad tym co jest w każdym jednym ampli z którym miałem styczność.
 
Do góry