Onkyo TX-NR609 - Pytania i odpowiedzi

lukast

Member
Cześć,

Mam ten amplituner od niedawna. Podstawowy problem jaki występuje jest związany z opcją HDMI THRU. Wszystko działa jak należy - po wyłączeniu ampli dźwięk i obrazk z dekodera idzie prawidłowo po hdmi na telewizor (Sony). Jednak po 2-3 dniach niewłączania tv ani ampli (co się zdaża ostatnio podczas weekendowych wypadów), po powrocie w trybie HDMI Thru (przy wyłączonym ampli) brak dźwięku w tv. Po włączeniu ampli dźwięk jest - ale z kolumn, a nie z tv. Ale przy wyłączonym nie ma. Co pomaga ? Pomaga tylko restart HDMI - czyli:
1) Wyłączenie opcji HDMI thru
2) Wyłączenie ampli
3) Włączenie ampli (wtedy na wyświetlaczu pisze "initializing hdmi")
4) Włączenie opcji HDMI thru
5) Od tego momentu znowu jest wszystko ok

Pytanie brzmi - czy ktoś tez tak miał czy tez u mnie cos jest popsute ? A może to kwestia firmware ?
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sprobuj w ustawieniach na stale przypisac HDMI Through do TV zamiast auto.
Nie sadze aby cos sie popsulo, ten amplituner ma tyle ustawien, ze nieopatrzne wlaczenie "przypadkowej" funkcji pociaga za soba dalsze niechciane konsekwencje.
 

lukast

Member
Cześć,
Chciałbym sie jeszcze poradzić jak powinienem poprawnie ustawić kolumny. Mam Onkyo 609 + Jamo HCS 506 - zestaw 5.0 bez subwoofera (jak bedzie konieczny to dokupię). Salon 20m2. Kolumny te mają z tego co wyczytałem pasmo przenoszenia:
fronty - 45Hz
surround - 80Hz
central - 75Hz

Autokalibracja poustawiała mi pewne wartosci dla kolumn, ale nie jestem ich pewny (bo się za bardzo na tych utawieniach nie znam). Ustawiła mi:

Impedancja: 6ohm

Speaker configuration:
---------------------
Subwoofer: No
Front: Full Band
Center: 40Hz
Surround: 50Hz
Front High: None
Surround Back: None
LPF or LFE: 120Hz


Speaker distance:
-----------------
Left: 3.60m
Right: 3.60m
Center: 4.20
Surround left: 1.80m
Surround right: 2.40m (tu dziwne bo sa mniej więcej w odległoci tej samej do miejsca odsłuchowego)

Level calibration (tutaj nie wiem kompletnie co ta opcja oznacza i czemu np. dla surrond mi tak roznie poustawialo):
----------------
Left: -4dB
Center: -5dB
Right: -6dB
S right: -7dB
S left:-1dB

Thz Audio Setup:
----------------
Loudnes Plus: On

W menu 4-1. Audyssey mam:
---------------
Audyssey: Music
Dynamic EQ: On
Reference level: 0dB
Dynamic Volume: Medium


Bardzo proszę kogoś lepiej zorientowanego o przejrzenie tych ustawień i zaproponowanie jakichś na początek sensownych. Z góry dzięki.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W Twoim przypadku jak nie masz suba to fronty na Full Band, Sub na OFF, Central i surround na 80Hz ( a nawet możesz surround dać na 90Hz, jakby tyły charczały przy basie). Oczywiście co do głośności i odległości kolumn to nie ma ścisłych zasad, bo każdy ma inny metraż i inną akustykę oraz odległość od miejsca odsłuchowego. Ogólonie najlepiej jak głośność jest najbliżej 0. Z tego co widzę to albo nie siedzisz w jednakowych odległościach albo coś ci źle poustawiało? Pomijam fakt dużego wyciszenia kolumn (może blisko siedzisz), ale masz duże rozbieżności między tylnimi głośnikami surround. Ja wczoraj odłączałem u siebie bi-amping i też kalibrowałem. Miejsce odsłuchu mam do lini frontów ok 2.5m i mikrofon ustawiłem równo na środku na kanapie pod ścianą. Rozbieżność w głośności mam 1db na kolumnach a i odległości mi dobrze poustawiało. Nie wiem jakie masz rozstawienie w pokoju? Na marginesie polecam bi-amping, bo mniej się ampli grzeje i średnica oraz wysokie jak dla mnie są lepsze. Nawet moja kobieta zauważyła różnicę:) W opcjach "Audio Adjust"- "Intel i volume" masz możliwość podbicia każdego wejścia o parę dB, ampli wtedy nie trzeba mocno podgłaszać. Ja mam w "Dynamic Volume" na Light
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jaco.37

Member
Bez reklam
1.Fronty-full band,sub -off,central i surrond -80Hz.
2.Speaker distance-dziwne u mnie ustawiło dokładnie,ale Ty jak masz takie duże rozbieżności weź miarkę ,pomierz odległości i zmień w ustawieniach.
3.Level calibration- fronty ustaw na zero i resztę kolumn "dopasuj" na ucho do nich,tak żeby była podobna głośność.
4.KONIECZNIE -Dynamic Volume zrób na na Off lub ewentualnie Light.
5.Audyssey-jak do słuchania muzyki to - Music lub Off-ustaw jak Ci lepiej pasuje na słuch.Jak oglądasz film to ustaw Movie
6.Dynamic EQ- jeśli lubisz żywy i dynamiczny dźwięk ustaw na On.
Do ustawień wymienionych w punktach od 4 do 6 masz bezpośredni dostęp z pilota - przycisk audio.Sobie słuchasz muzyczki pilot w ręku i zmieniasz te ustawienia jak Ci najlepiej pasuje w różnych konfiguracjach na swój słuch ,a nie jak ktoś ma.
Ja mam :
Dynamic EQ-zawsze -On
Audyssey-do słuchania muzyki-Off,gdy oglądam film załączam na Movie
Dynamic Volume -Off
 

irupo

New member
Opcje podłączenia do N

Witam !!
Potrzebuję waszej pomocy w opcjach ustawieniowych . N mam podpiętą do tego amplitunera przez kabel HDMI telewizor też ,a problem polega na tym że podczas odtwarzania filmu nagranego na dysk N dzwięk idzie mi tylko z głośnika centralnego a nie mam jego w kolumnach frontowych ani tylnych .Czy to jest normalne czy może zmienić ustawienia sprzętu
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A nie lepiej dekoder N podpiąć bezpośrednio HDMI pod TV i optykiem pod ampli? Wtedy masz dźwięk na TV a jak chcesz włączasz KD i masz na kolumnach. Trochę dziwne że idzie ci tylko z centrala. A jak słuchasz np muzyki z N-ki to też idzie ci tylko przez central, bo to nie ma znaczenia czy nagrany jest film na dysk czy idzie live.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

irupo

New member
Jak włączyłem Eska Tv to muzyka też leci z centrala a bardzo cicho z kolumn frontowych ( jak przyłożę ucho do głośnika to słyszę muzykę ) . Przy tym podłączeniu to wszystko idzie przez AT .
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A jaki masz tryb załączony (stereo, PL II, DD)? Ja bym podłączył optykiem do ampli i HDMI pod TV. Ja nie narzekam i wszystko śmiga.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

irupo

New member
krzysiek1980 - może znalazłem przyczynę .W N w opcjach ustawień Dolby Digital miałem wybrane na nie po zmianie na TAK gdy wybiorę TVN i sygnał leci na DD to na wyświetlaczu mam napis Dolby . Włączając teraz ESKA TV i na amli PLII Musik dzwięk słychać z kolumn i centrala . Czy proponowanym przez Ciebie podłączeniu :Ja bym podłączył optykiem do ampli i HDMI pod TV. - dzwięk będzie regulowany przez aplituner i proponowane połączenie bedzie lepsze jeżeli chodzi o przekaz dzwięku ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko nawet jak byś nie miał w ustawieniach Dolby na Tak, to i tak po załączeniu ampli i ustawieniu na tryb "Stereo" powinieneś mieć dźwięk na frontach. Ja mam cały czas ustawione na Nie i słucham dźwięku z TV w stereo, ponieważ niewiele filmów leci w typowym DD a do tego jak ustawisz w dekoderze ten DD na TAK to na niektórych kanałach możesz wogóle nie mieć dźwięku. Oczywiście tak jest jak mam ampli wyłączony a dźwięk leci przez TV. Jeśli masz puszczony obraz i dźwięk przez ampli to pewnie tego problemu mieć nie będziesz. Żeby oglądać TV za każdym razem odpalasz amplituner, czy masz ustawioną opcję PASS THRU?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

irupo

New member
Funkcji PASS THRU przyznam się szczerze że nie rozgryzłem do końca . Wszystko mam podpięte pod amplituner i za każdym razem muszę włączać aby oglądać TV .Do tego mam jeden pilot Harmony One który wszystko włącza na raz
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dlatego lepiej zrób jak napisałem, czyli Dekoder pod TV kablem HDMI i pod ampli optykiem. Możesz wtedy oglądać TV bez włączania amplitunera, a jak byś chciał puścić na głośniki to wybierasz odpowiedni tryb na ampli i już masz dźwięk na kolumnach. Szkoda prądu jak by żona chciała "Plebanię" obejrzeć:) Taki kabelek to koszt 15zł.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lukast

Member
1.Fronty-full band,sub -off,central i surrond -80Hz.
2.Speaker distance-dziwne u mnie ustawiło dokładnie,ale Ty jak masz takie duże rozbieżności weź miarkę ,pomierz odległości i zmień w ustawieniach.
3.Level calibration- fronty ustaw na zero i resztę kolumn "dopasuj" na ucho do nich,tak żeby była podobna głośność.
4.KONIECZNIE -Dynamic Volume zrób na na Off lub ewentualnie Light.
5.Audyssey-jak do słuchania muzyki to - Music lub Off-ustaw jak Ci lepiej pasuje na słuch.Jak oglądasz film to ustaw Movie
6.Dynamic EQ- jeśli lubisz żywy i dynamiczny dźwięk ustaw na On.
Do ustawień wymienionych w punktach od 4 do 6 masz bezpośredni dostęp z pilota - przycisk audio.Sobie słuchasz muzyczki pilot w ręku i zmieniasz te ustawienia jak Ci najlepiej pasuje w różnych konfiguracjach na swój słuch ,a nie jak ktoś ma.
Ja mam :
Dynamic EQ-zawsze -On
Audyssey-do słuchania muzyki-Off,gdy oglądam film załączam na Movie
Dynamic Volume -Off

Przede Wszystkim dziekuje Wam bardzo "jaco.37" i "krzysiek1980" za FACHOWE i rzeczowe porady. Bardzo mi pomogliscie !!

Najbardziej mnie ta opcja "level calibration" interesuje, bo nie umiem jej interpretowac -rozumiem ze to jakby glonosc poszczegolnych kolumn ?

O ile odleglosc kolumn to sobie ew. recznie pomierze i poustawiam to z "level calibration" juz gorzej. A jesli bym ustawil dla wzystkich kolumn po 0dB to byloby zle ? Tak jak jest teraz dla surroundow nie moze zostac bo prawego prawie nie slysze :(

Cos krzysiek napisales jeszcze ze mozna sobie recznie podbic dB wejsc - a to nie to samo co "level calibration" ?? No i po co mialbym podbijac glosnosc wejscia ? Co mi to da poza tym ze bede mogl "glosniej zagrac" - bo i tak nigdy nie slucham na 100% mocy ?

Dlatego lepiej zrób jak napisałem, czyli Dekoder pod TV kablem HDMI i pod ampli optykiem. Możesz wtedy oglądać TV bez włączania amplitunera, a jak byś chciał puścić na głośniki to wybierasz odpowiedni tryb na ampli i już masz dźwięk na kolumnach. Szkoda prądu jak by żona chciała "Plebanię" obejrzeć:) Taki kabelek to koszt 15zł.

A czemu mialby nie skorzystac z opcji PASS THRU ? Ja tak mam - wszystko po hdmi do ampli, a ampli do tv tez po hdmi. W pass thru ustawione mam na sztywno wejscie cable/sat i na codzien zeby ogladac tv cyfrowa to wlaczam tylko dekoder, a ampli jest wylaczony (no fakt, swieci sie na nim kontrolka pas thru, wiec calkiem wylaczony nie jest, ale czerpie jakies min. ilosci pradu wtedy chyba)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No nie takie min:) W Onkyo jak ktoś mierzył to jest chyba 30W, nawet jak jest ampli w trybie czuwania. To tak jakby żarówka 30W świeciła ci się non stop. Yamaha ponoć w tym trybie mało ciągnie.

Cos krzysiek napisales jeszcze ze mozna sobie recznie podbic dB wejsc - a to nie to samo co "level calibration" ?? No i po co mialbym podbijac glosnosc wejscia ? Co mi to da poza tym ze bede mogl "glosniej zagrac" - bo i tak nigdy nie slucham na 100% mocy ?
Niektórzy nażekają żę trzeba mocno podgłaszać żęby dobrze było słychać, a dzięki tej funkcji nie trzeba tak mocno gałką kręcić.

O ile odleglosc kolumn to sobie ew. recznie pomierze i poustawiam to z "level calibration" juz gorzej. A jesli bym ustawil dla wzystkich kolumn po 0dB to byloby zle ? Tak jak jest teraz dla surroundow nie moze zostac bo prawego prawie nie slysze
Zrób poprawnie jeszcze raz autokalibrację. Dziwi mnie że Audyssey tak źle by ci ustawił. U mnie oprócz odcięć wszystko poprawnie ustawione. Głośność ustawiasz wdł. tonu testowego. Po prostu wszystkie kolumny powinny grać jednakową głośnością dla dobrego efektu surround. Tzn. jednakową głośnością w miejscu odsłuchowym a nie tak że np. wszystko ustawisz na 0.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lukast

Member
No nie takie min:) W Onkyo jak ktoś mierzył to jest chyba 30W, nawet jak jest ampli w trybie czuwania. To tak jakby żarówka 30W świeciła ci się non stop. Yamaha ponoć w tym trybie mało ciągnie.


Zrób poprawnie jeszcze raz autokalibrację. Dziwi mnie że Audyssey tak źle by ci ustawił. U mnie oprócz odcięć wszystko poprawnie ustawione. Głośność ustawiasz wdł. tonu testowego. Po prostu wszystkie kolumny powinny grać jednakową głośnością dla dobrego efektu surround. Tzn. jednakową głośnością w miejscu odsłuchowym a nie tak że np. wszystko ustawisz na 0.

Ad1) Hmm, to faktycznie... - nie wiedzialem ze az 30W :/ Z drugiej strony ta funkcja jest dla mnie mega wygodna - ale bede musial sie zastanowic w takim razie czy tego nie zmienic..

Ad2) Może przyczyna jest to ze mikrofonu od Audyssey nie ustawialem na statywie, tylko na jakimś stołku co byl pod ręką? Wezme statyw od aparatu i faktycznie sprobuje raz jezcze. Rozumiem ze lepiej wybierac opcje autokalibracji tą z 3 miejscami odsluchowymi ?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Właśnie pomierzyłem na "sucho" 609 bierze 26W.
Autokalibrację z trzema miejscami ale mikrofon pomiarowy ustaw w miejscu w którym będziesz siedział i nie zmieniaj jego pozycji to powinno Ci wszystko w miarę równo poustawiać.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
u mnie też podobnie po załączeniu HDMI Thru , w stand-by już tylko 1W

jako ciekawostkę napiszę Wam ,że dekoder multimedii czy jest włączony oglądając programy czy też nie i jest w stand-by , z gniazdka ciągnie 23W ( dlatego u mnie cały sprzęt multimedialny został podłączony do zegara sterującego , dzięki któremu zaoszczędzam 35W/1h przez jakieś 12h na dobę , czyli 0,5kW dzienni , czyli ok 15kW miesięcznie - zawsze to coś i może być wykorzystane na dodatkowego "browara" )

a te 38W to mi się tak uzbierało mniej więcej :
-1W amplituner
-1W BD
-4W sub
-23W dekoder
-3W wzmacniacz antenowy
-5W switch
-1W TV
razem miernik pokazał 38W
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lukast

Member
Właśnie pomierzyłem na "sucho" 609 bierze 26W.
Autokalibrację z trzema miejscami ale mikrofon pomiarowy ustaw w miejscu w którym będziesz siedział i nie zmieniaj jego pozycji to powinno Ci wszystko w miarę równo poustawiać.

Czyli to prawa - to sporo... Ciekawe jakbym zsumowal wszystkie urzadzenia jakie mam w domu wlaczone w trybie standby... Pewną opcją jest moze faktycznie podpiecie do zegara czasowego calej listwy przepieciowej - tak zeby np od 12 w nocy do rana nic bez sensu niepotrzebnie nie chodzilo, podobnie w dzien jak nikogo nie ma.

A apropo kalibracji - nie do końca rozumiem - sugerujesz 3 miejsca kalibracji bez zmiany pozycji mikrofonu czyli de fakto kalibracje 3 x z tego samego miejsca ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja też przeprowadzam 3 x w jednym miejscu gdzie siedzę, bo wtedy najlepszy efekt w tym właśnie miejscu. Jak byś przestawiał w 3 różne miejsca to ampli wyciagnie jakąś średnią żeby w każdym w miarę grało. Ja tem wolę żeby mi w jednym grało świetnie niż w 3 w miarę dobrze:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry