Onkyo SR-805 i subwoofer nie aktywny.

kenobi36

New member
Właśnie nabyłem Onkyo z parką głośnik KEF iQ7.

Zastanawiałęm się czy dałoby radę podłączyć subwoofer nieaktywny do amplitunera?

Posiadam subwoofer samchodowy ze wzmacniaczem włąsnej produkcji i głośnikiem 2-cewkowym (2x4ohm). Wzmacniacz chcę wyrzucić a głośnik podłączyć do amplitunera.

Pierw rozważałem podłączenie głośnika przez bi-amping i filtr dolnoprzepustowy ale boję się kiepskiej kontroli, brak regulacji odcięcia, niemożliwość odcięcia pasma dolnego na głośnikach głownych i uzależnienie od charakterystyki głośnika. Lepszym pomysłem jest wykorzystanie funkcji subwoofera wraz z niskoczęstotliwościowym equalizerem.

W zasadzie w instrukcji Onkyo nie znalazłem opcji wykorzystania dodatkowych kanałow na głośnik niskotonowy ale zastanawiam się czy nie dałoby się podłączyć wyjścia na subwófer z wejściami drugiej zony?

Czy ktoś już eksperymentował w ten sposób?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Subwoofer pasywny podłącza się do wyjść dla głośników frontowych.

Jednak na Twoim miejscu nie eksperymentowałbym. Lepiej uzbierać pieniążki i kupić subwoofer aktywny.

ArtS :)
 

kenobi36

New member
Taką ma mam naturę że wszystko chcę usprawniać lub modyfikować.
Już zaeksperymentowałem i pomysł działa choć niesie kilka zagrożeń i przy tych mocach trzeba postępować jak niezabezpieczoną bronią.

Wyjście subwoofer out przez potencjometr (w zasadzie potencjometr nie potrzebny) i kondensatory podłączyłem do Tape IN (Cable/Sat IN się nie sprawdził). Czułość Tape podniosłęm na max, wyjście na subwoofer podbiłem na max i dodatkowo podbiłem EQ wyjścia na subwoofer (szczególnie najniższe częstotliwości). Podłączyłem starą kolumienkę od mikrowieży sony (45W RMS, 6ohm). Zone 2 ustawiłem na Tape IN i podgłośniłem aż doszedłem do MAX.
Przy cichym graniu glośników głownych po pokoju rozszedł zaczał rozchodzić głeboki basik i czuć było w powietzu drżenie (strona startowa DVD transformers).:D

1.Z powodu maksymalnych wzmocnień głośnik generował sporo szumu ale przy podwójmym 2 cefkowym wzmocnienie będzie potrzebne mniejsze i szum też i głośnik bedzie gorzej przenosił wyższe częstotliwości.

2.Głośnik od mikrowieży pracował poniżej częstotliwośći rezonansowej BR, membrana (kwadratowa 12x12cm) pracowała jak szalona (zatkanie otworu troche poprawiło sytuację) słychać było tłoczone powietrze prze kratkę i nieszczelne głośniki wysokotonowe. Porządny głośnik poprawi sytuację.

3.Nie próbowałem, ale nieprzyjemnie dla ucha i nebezpieczne dla sprzętu może być przełączenie Zone2 na inny kanał z normalnym dzwiękiem. (ustawienie głośności Zone2 na MAX).

4. Też nieprzyjemne dla ucha i sprzętu może buć ustawienie dzwięku głownego na Tape IN - wzmacniacz powinien się teoretycznie nieźle wzbudzić.

Pozostaje mi przywieźć subwoofera i przetestować.:D
 
Ostatnia edycja:
Do góry