Onkyo RZ830 - fronty

maciekczl

New member
Witam,

Jestem w trakcie przesiadki z budżetowego stereo na kina domowe. Z zestawu stereo zostały mi tylko głośniki MA BX2.

Kilka miesięcy temu udało mi się od znajomego odkupić w dosyć atrakcyjnej cenie amplituner Onkyo rz830.

Jakie fronty polecanie do w/w amplitunera? Metraż ok 25m2 z aneksem kuchennym. Muzyka to tak naprawdę troch wszystkiego od elektronicznej po rock. Kolumny chciałbym maksymalnie odsunąć 10cm od ściany (wiem, że to nie optymalne ustawienia z Bass reflexem z tyłu)

Po zmianie ze wzmacniacza Yamaha a-s300 odczułem sporą poprawę w jakości dzwięku ( dół jak i góra zdecydowanie poprawiły się na onkyo).

W dniu dzisiejszym byłem na odsłuch kolumny z onkyo rz840 (i dla porównania z z onkyo 8250) bo nie mieli już na stanie 830ki.

Głośniki były przełączone w locie także na żywo mogłem usłyszeć zmianę w dźwięku jaki z nich wychodzi

1. Tannoy xt6f - kolumny grały dosyć ostro w porównaniu do pozostałych. Możliwe, że taki efekt był ponieważ brakowało w nich basu - według mojego ucha moje obecne monitory są sporo lepsze jeśli chodzi o bas. Przestrzeń dźwięku była dobra, separacja instrumentów także. Nie wiem może elektronika była dla nich za słaba i pokazują pazur na lepszym sprzęcie ale podczas odsłuchu zawiodłem się na nich szczególnie jak leciała muzyka elektroniczna)

2. Tannoy xt8f - w tym przypadku dźwięk był o wiele lepszy w porównaniu do mniejszych braci, przestrzeń urosła, bas się pojawił. Bardzo fajny dźwięk który nie męczy przy dłuższym słuchaniu - w ich przypadku z dobrym wzmacniaczem stereo była by bajka.

3. Fyne Audio F501 - Przyjemne kolumny, bas lepszy niż w xt6f ale nie wiem czy trochę nie jest gorsza w nich średnica i góra w porónaniu do xt6f (mniej szczegółowa ). Po odsłuchu jakbym miał wybierać miedzy f501 a xt6f wybrałym Fyne.

Już byłem zdecydowany na XT8f jednak sprzedawca zaproponował jeszcze przesłuchać heco aurora 700. Sporo różnica kwotowa w porównaniu do testowanych wcześniej głośników.

Heco gra bardzo fajnie - dźwięk delikatnie ocieplony ale jakoś bas tak mocno nie wysuwał się na prowadzenie. Przestrzeń gorsza niż w xt8f. Góra nie jest natarczywa, średnica mocno poprawna.
Dużym ich plusem w porównaniu do XT8F jest to, że nie są tak szeroki co ma znaczenie w przypadku małżonki która zwraca większą uwagę na estetykę salonu niż na moje dźwiękowe fanaberie :)
Cena / jakość póki co 1 miejsce w tym odsłuchu.


Po odsłuchu Heco znów zacząłem się zastanawiać czy aby na pewno przy takim sprzęcie jaki posiadam warto dopłacać to xt8f? XT8F grały zdecydowanie najlepiej z testowanych głośników. 501ki od Fyne są ok ale zgubią się w takim metrażu nie mówiąc już o xt6f. Nie mam na myśli, że to są słabe kolumny - pewnie o wiele lepsze niż heco.

Na testy w domu wezmę na pewno heco 700 i xt8f - polecacie jeszcze jakieś kolumny które warto przesłuchać? Nie ukrywam, że wolałbym aby był to pułap do 5tys zł za parę. Coś pomiędzy aurora 700 a xt8f. Mogą być także używki.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ciekawą alternatywą mogą być kolumny Klipsch - zwłaszcza jeżeli jesteś zwolennikiem dynamicznego dźwięku .Dodatkową zaletą tych kolumn jest to ,że przy stosunkowo małej obudowie udało się wydobyć duży dźwięk
Mam bardzo dobre zdanie o kolumnach Quadral Argentum ,myślę że z Onkyo stworzą dobry duet
 

maciekczl

New member
Klipsch fajne gra w kinie ale jak kiedyś słyszałem ich brzmienie (już nie pamiętam jaki to był model) to grały strasznie ostro górą. Lubie szczegółowy dźwięk ale to co Klipsch zaprezentował to tak średnio do muzyki.

A co myślicie na temat głośników używanych np:

- Magnat quantum 805
- Monitor Audio Silver 6
- Monitor Audio 200 Gold (starsza wersja)
- Heco Celan GT 702
- Heco Celan Xt701

Idealnie jakby głośniki były dostępne w kolorze białym/czarnym piano. MA Silver 6 w białym połysku używane można dostać już w kwocie 2.5k.
 

maciekczl

New member
Jestem już po odsłuchach kolumny u siebie w domu. Wybrałem heco aurora 700. Porównywałem je z kef q750, melodika bl40mk3 oraz większym bratem aurora 1000. Tannoy xt8f odpuściłem z racji sporej dopłaty do wersji piano white a xt6f podczas osłuchów w salonie z racji na to jak grają basem odpadły w przedbiegach.

Kefy robiły fajną scenę ale według mnie były zbyt ciepłe, melodika mnie w niczym nie urzekła.
Natomiast porównanie aurora 700 vs 1000 było dosyć ciekawe - w moim pomieszczeniu (~25m2) lepiej zagrały 700. Grały bardziej równo, wersja większa grała mocniej basem przez co delikatnie wysuwał się on na pierwsze miejsce. W salonie namawiali mnie na większą wersje (niby bardziej przyszłościowe) co jak okazało się u mnie sprawdziło się średnio (basowe 20cm to przesada do takiego pomieszczenia). Polecam brać kolumny na odsłuchy do domu po wcześniejszych odsłuchach w salonach audio

Poszukuje teraz kolumny centralnej do tych kolumny - wiem, że powinna być z tej samej serii jednak nie mogę sobie pozwolić na tak głęboką kolumnę.

Co polecacie z płytkich kolumny które w miarę zgrają się z frontami heco? Czy zakup kolumny MA Radius 225 bądź MA apex a40 będzie kuł w uszy? A Może darować sobie central gdyż kolumny stoją dosyć blisko TV i iść w 4.1.2?
 
Do góry