Onkyo 609 - Słabe dialogi w kinie

zajac

New member
Witajcie,

Onkyo 609 gra mi w zestawieniu z Dune HD Max. Obejrzałem kilka filmów i efekty specjalne słychać świetnie, natomiast dialogi są dosyć cicho. Efekt jest taki że przy dialogach "podkręcam" kilka kresek, a jak mi jakaś bomba spadnie za uchem to szyby się trzęsą :)
Czy można w jakiś sposób "podkręcić" dialogi? Próbowałem dodać kilka dB do głośnika centralnego, ale niewiele to daje.
 

zajac

New member
Zrobiłem standardową - mikrofon w miejscu odsłuchu i automatyczny setup.
Później tak jak pisałem podkręciłem tylko centralny.
Słucham na "All Ch Stereo"
 

bagiennik

New member
Bez reklam
To zrób jeszcze raz porządnie pełną kalibracje z pomiarem kilku punktów.
"All stereo" w sensie na filmach ?
W DD/DTS center jest Cicho ?
 

zajac

New member
OK zrobię jeszcze full kalibrację wieczorem.
Center nie jest cicho - gra, ale dialogi po prostu są znacznie ciszej niż cała reszta dźwięków.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Zrobiłem standardową - mikrofon w miejscu odsłuchu i automatyczny setup.
Później tak jak pisałem podkręciłem tylko centralny.
Słucham na "All Ch Stereo"

Dlaczego w All Ch stereo, powinieneś używać trybów typu DTS 6 movie oraz podobnych do filmów w stereo. Pamiętaj, że to i tak tylko namiastka dźwięku przestrzennego. Jak brzmią filmy z dźwiękiem DTS lub DD ?
ps. Dialogi w filmach powinny być tylko w głośniku centralnym.
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Wszystko to co się dzieje na ekranie to głownie głośnik centralny.
Tyle że nie wyjaśniłeś o jaki tryb dzwięku chodzi, "All channel stereo"troche zaniepokoiło , czy tam w ogóle jest to odpowiednio skonfigurowane...
 

Radoslav

New member
Taki wybór kanału dźwiękowego mi się domyślnie włącza dla DVD.

To przestaw jeszcze ręcznie na inne formaty 5.1 tak jak powyżej sugerowane np. DTS Neo6, czy choćby Theaters Dimensional. Wybierz najlepszą opcję a później ustaw sobie jako domyślną dla takiego formatu wejściowego.
Do tego jeśli jest to film z polskim lektorem to bardzo często ta ścieżka audio dla dialogów jest dużo gorsza od reszty dźwięków...taka ułomność chociaż to też niby jest 5.1.
 

zajac

New member
Ok pobawiłem się trochę i udało się polepszyć zdecydowanie. Nie wiem do końca co dokładnie pomogło (może wszystko :))
1. Pełna kalibracja na amplitunerze
2. Podkręcenie o kilka db głośnika centralnego
3. Ustawienie na Dune wyjścia audio na 5.1 a nie (jak było domyślnie) 7.1

Wybaczcie ale mam jeszcze pytania z worka "od żółtodzioba".
- oprócz głośności głośników można jeszcze ustawić ilość mHz dla każdego głośnika (przy 80 pojawia mi się THX). Kalibracja ustawiła mi centralny chyba na 40 albo 50 - czy podkręcić tę wartość? Co daje jej zwiększenie?

- Na jakim ustawieniu audio powinno się domyślnie słuchać kina? Wg. mnie najlepiej i tak gra na "All ch Stereo" ale na DTS Neo 6, na Theatre i PLII Movie też gra fajnie. Czy któraś z tych opcji jest używana jako standard dla kina?

Z góry dziękuję wytrwałym za odpowiedzi :)
 

TomaszZz

New member
Ja do tv używam PLII Movie
Do kina dolby digital / PLII Movie
Muzyka All Chanel Stereo / Stereo

Te hz to odcięcie między subem a kolumnami
Jeśli masz sub ustaw central i surrandy na 80 i będzie ok a fronty w zależności od kolumn (duże czy małe) najczęściej full band.
 

zajac

New member
Nie mam suba a kolumny to quadral quintas 5000 - jakie więc sugerujesz ustawienie?

Znalazłem jeszcze ustawienie na Dune - Maksymalna częstotliwość na wyjścia S/PDIF - jest ustawiona aktualnie na 48kHz. Dune do ampli mam podłączone przez HDMI - czy to ustawienie ma więc jakieś znaczenie? Jeśli tak to na jaką wartość ją ustawić?
 

TomaszZz

New member
48kHz to "szerokość" probkowania dźwięku - jeszcze co innego ;) - nic nie rusz - tak ma być
Ustawienie:
Fronty - full band
Reszta - odcięcie 80hz i będzie GIT.
:)
 
Do góry