Onkyo 608 i wyjście pre-out

rabit

Active member
Bez reklam
Cały czas myślę jak podłączyć wzmacniacz do mojego Onkyo i może udało mi się coś wymyślić.

Wiem że jest wyście ZONE2, więc instrukcja obsługi i... strona 56-ta widzę "używanie drugiej strefy", a w niej:

Aby wybrać to samo źródło wejścia, co w pomieszczeniu głównym, naciśnij kolejno przyciski ZONE 2 aż pojawi się komunikat "Z2 Selector: Source".

I teraz pytanie do kolegów a w szczególności Krzyśka: Czy można tak połączyć wzmacniacz?
 

werf

Active member
Bez reklam
Jeśli ma pre do strefy wzmacniacz podłączyć możesz
Ale korzystasz tylko ze stereo
Jeśli będziesz chciał użyć tego jako koniec mocy w konfiguracji kina domowego to lipa puścisz tam zlepek sygnałów z konwertowany do 2 kanałów
 

rabit

Active member
Bez reklam
Jeśli będziesz chciał użyć tego jako koniec mocy w konfiguracji kina domowego to lipa puścisz tam zlepek sygnałów z konwertowany do 2 kanałów

Werf, czy jesteś tego pewny, że będzie to sygnał ze wszystkich kanałów przerobiony do stereo, a nie wycięte dwa kanały, lewy i prawy przedni z np. 5.1?

Tak nad tym myślę i wydaje mi się że byłby to dobry sposób, tylko jest to chyba wyjście liniowe, więc nie będzie można sterować przez nie wzmocnieniem, a co za tym idzie , będzie problem z ustawieniem "głośności" wzmacniacza i ampli.

"Chyba se na da. Gdyby się dało to pewnie Krzysiek1980 (bo chyba o niego Ci chodzi) nie przepinałby kabli"

Dokładnie o tego Krzyśka mi chodziło. ;-) Rozmawiałem z nim dużo wcześniej i właśnie pisał że musi za każdym razem przepinać kable. Niby bananki spoko, ale w moim przypadku takie przełączanie odpada.

Dzięki jaco.37 :) Tylko możesz sprawdzić, czy da się sterować głośnością z ampli. ;-)
 
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
Tak jestem to pre do strefy a nie do wzmocnienia głównych frontów w konfiguracji wielokanałowej ścieżki
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Sterujesz głośnością przy takim połączeniu tylko wzmacniaczem.
Tylko nie rozumiem po co Ci takie połączenie.
Kable przecież i tak trzeba przepinać.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak jak napisał kolega wyżej. W kinie i tak to nie zda egzaminu, bo kabelki będziesz musial przepiąć. Nic takie kombinacje nie pomogą. Jeżeli uzbierasz pare grosza, to kup sobie ten dzielnik Beresford TC-7220 MKII- Przełącznik Audio - 2 pary Wzmacniacz-Kolumny - Beresford Media&Electronics | GFmod Audio Research, i po kłopocie. W necie mozna też znaleźć schematy, jak taki dzielnik zrobić własnoręcznie, ale ja się na tym nie znam i wolałbym kupić gotowy.
jaco.37 Ty pewnie korzystałeś z drugiej pary kolumn, przy takim podłaczeniu?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Nie. Ja tak zrobiłem bo ja muzykę odtwarzam z laptopa,lub odtwarzacza multimedialnego,i chciałem pominąć słabego daca jakiego ma mój odtwarzacz multimedialny i wykorzystałem do tego mój amplituner.
Teraz już z tego nie korzystam gdyż zakupiłem sobie daca.
Jeżeli chodzi o przepinanie kabli , to też myślałem o tym przełączniku Beresford,ale gdy zobaczyłem co tam jest w środku,to zrezygnowałem, to jest to normalnie rozbój w biały dzień.
Kable przepinałem przy kolumnach,ale trochę do jednej mam utrudniony dostęp i bojąc się żeby nikt z domowników nie spowodował mi przypadkowego zwarcia na przewodach zrobiłem sobie coś takiego.To są wyprowadzone gniazda na przewody z amplitunera i wzmacniacza umieszczone na płytce.
Płytkę umocowałem za szafką rtv, nie widać jej ,kable są na "bananach" ,zmienia się je szybko ,jest dużo wygodniej,no i nie martwi mnie możliwość przypadkowego zwarcia.
Przypadkowe zwarcie nie powinno nic uszkodzić , ale ja wolę tego nie testować.
Wklejam zdjęcie może się komuś przyda.
 

Attachments

  • IMG_20140422_184230.jpg
    IMG_20140422_184230.jpg
    36,1 KB · Wyś: 249

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli wyprowadziles gniazda z kolumn, na zewnatrz, tak zeby byl swobodny do nich dostep? Jednym slowem jest to przedluzacz.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Nie.To są wyprowadzone gniazda amplitunera i wzmacniacza na wierzch, a nie kolumn.
Przepinam kable nie przy kolumnach tylko na tej płytce.
Podobna zasada działania jak w tym przełączniku Beresford,tylko tam są przełączniki ,a ja przepinam "banany".
Do jednego i drugiego trzeba ruszyć tyłek z kanapy żeby zmienić źródło a mój sposób jest dużo tańszy,i do tego na pewno nie gorszy /wyeliminowane wszelkiej maści przełączniki/.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak racja, myslalem o ampli i wzmacniaczu, a napisalem o kolumnie w ktorej przeciez kable sa na "stale". Nie powiem, fajny patent.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Chyba się nie rozumiemy. Po co miałbym coś przepinać? Kolumny frontowe będą na stałe podpięte do wzmacniacz, ponieważ sygnał z ampli pójdzie przez chincze, a reszta kolumn zostanie na końcówkach z amplitunera. Blu-ray będzie podpięty analogowo do wzmacniacza, a z ampli przez HDMI. Po co te przełączniki?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko przy takim podłączeniu, prawdopodobnie audyssey nie wykryje Ci wogole frontów, czyli i tak do KD byś musiał podciągnąć kable z zacisków FRONT do kolumn. Gdyby to było tak jak piszesz, to wszyscy by bez problemów podłączyli wzmacniacz, niezaleznie czy ampli mialby wyjście pre-out czy nie. Widzisz, podobna sprawa jest z bi-amp, nie każdy amplituner 7.1 ma mozliwośc takiego podpięcia kolumn.
 

werf

Active member
Bez reklam
Chyba się nie rozumiemy. Po co miałbym coś przepinać? Kolumny frontowe będą na stałe podpięte do wzmacniacz, ponieważ sygnał z ampli pójdzie przez chincze, a reszta kolumn zostanie na końcówkach z amplitunera. Blu-ray będzie podpięty analogowo do wzmacniacza, a z ampli przez HDMI. Po co te przełączniki?

OK ja cie rozumiem ale powiedz co ty chcesz tym sposobem uzyskać
 

rabit

Active member
Bez reklam
Tym sposobem chciałbym uzyskać wyjście pre-out. Czy to wielki problem sprawdzić czy to wyjście ma możliwość sterowania wzmacniaczem? Jeżeli jest problem w podłączeniu onkyo TX-NR 608 do wzmacniacza poprzez chincze (jeżeli mamy wzmacniacz), to nie wiem w czym problem? Czy to naprawdę tak wiele sprawdzić to organoleptycznie? Przepraszam że mieszam, ale wolałbym nie wydawać pieniędzy na 828. Myślę że każdy w domu ma jakieś stare chincze, więc nie wiem dlaczego od razu takie oburzenie? Chciałem tylko zapytać czy tak się da, a tu od razu problem. Jeżeli to jest forum "gdybających", to chyba nie zabiorę więcej w nim głosu. Ja piszę o tym co mam i co mogę sprawdzić. Zastanawiam się czy poniektóre osoby wiedzą o co chodzi w połączeniu ampli ze wzmacniaczem, i jakie są z tego korzyści? Dobrej nocy
 

werf

Active member
Bez reklam
Napisałem ci już wcześniej że da się tylko w konfiguracji stereo ale nie bardzo jest sens
Zdegradujesz sobie tylko dźwięk
Jako wzmocnienie frontów w KD jak napisał KrzysztofRadio neda se brak pre dla main zone
Chyba że chcesz pograć sobie głośniej i przyczepić więcej kolumn to owszem u Yamahy nazywa się to party
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Rabit przecież instrukcja wyraźnie podaje, że podłaczenie to dotyczy tylko drugiej strefy. Można podłączyc drugą strefę bezpośrednio pod amplituner, ale wtedy już nie podłączymy kolumn w systemie 7.1, lub jak napisałeś podłączyć poprzez czincze pod dodatkowy wzmacniacz. Wtedy mamy i druga strefę i KD w systemie 7.1, bo już nie wykorzystujemy dodatkowych terminali głośnikowych w amplitunerze, tylko te we wzmacniaczu. Ale zawsze potrzebne są 2 pary kolumn. Co Ci da że podłączysz kolumny pod wzmacniacz, jak amplituner nie wykryje podłączenia pod fronty? Więc, tak jak koledzy napisali jest to bez sensu, bo i tak byś musiał przepinać kable przy słuchaniu stereo i KD. Mając odtwarzacz CD ( nie potrzebujemy USB) samo w sobie podłączenie w stereo też pozbawione jest sensu, bo po co przepuszczać sygnał przez ampli na wzmak i dodatkowo przepinac kable, jak można to wszystko ominąć i podłączyć bezpośrednio pod zestaw stereo, tak jak ja teraz posiadam? Nie musisz kupować od razu Onkyo serii 8xx, bo model 717 też już posiada pre-out. Tylko trzeba się zastanowić czy jest sens pozbywać się dobrze grającego amplitunera, wywalać 2,5k na nowy tylko dla pre-out? Ja już bym wolał dokupić ten dzielnik za 400zł.
 
@rabit
jest możliwość podpięcia wzmacniacza pod amplituner bez preout. Jednak nie przez zone2, które daje tylko stereo, a normalnie przez wyjścia głośnikowe frontowe amplitunera. Musisz samodzielnie wykonać dzielnik napięcia. Jest to patent zaczerpnięty z Yamahy, która stosuje to samo rozwiązanie jeśli chodzi o preout. Tu na tym forum nic nie mogłem się dowiedzieć na ten temat dlatego pisałem bezpośrednio do gości, którzy to stosują z powodzeniem na innym forum.
W wyjścia głośnikowe frontowe amplitunera wpinasz dzielnik napięcia, a pod dzielnik wzmacniacz pod wejście aux. Do wzmacniacza podpinasz fronty.
W tej konfiguracji autokalibracja normalnie wykryje Ci fronty. Głośnością w kinie sterujesz normalnie z poziomu amplitunera (gałki głośności nie ruszasz wogule we wzmacniaczu). Blu-Ray, bądź też DVD musi być podpięte zarówno do amplitunera (HDMI, coaxialem, digital), a do wzmaka chinchami w wejście CD. Gdy słuchasz muzyki to włączasz sam wzmacniacz, ustawiasz na CD i sygnał ze źródła idzie bezpośrednio do niego. Po odsłuchu musisz ustawić głośność gałki w takiej pozycji jak była ustawiona przed autokalibracją, żeby nie zaburzyć równowagi między frontami, centralem i tyłami (dlatego dobrze jest zakupić wzmacniacz, który ma skalę przy pokrętle głośności).
Do kina włączasz amplituner i wzmacniacz. Ludzie zapewniali mnie, że w kinie ampli + wzmak z zastosowaniem dzielnika napięcia, gra lepiej aniżeli sam amplituner (fronty dostają powera od wzmaka, a sam dzielnik odciąża znacznie amplituner, tym samym center i tyły, które są wpięte do ampli dostają więcej mocy).
Napisz na priv to wyślę Ci schemat tego dzielnika, albo poszukaj na google. Bardzo prosty do zrobienia. Koszt zależy od użytych materiałów. Potrzebujesz oporniki 2x1kOhm i 2x10kOhm, interkonekt, przewód głośnikowy, lutownicę, cynę, ewentualnie jakąś obudowę (niekoniecznie, bo wystarczy zaizolować taśmą).
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tylko przy takim podłączeniu, prawdopodobnie audyssey nie wykryje Ci wogole frontów, czyli i tak do KD byś musiał podciągnąć kable z zacisków FRONT do kolumn. Gdyby to było tak jak piszesz, to wszyscy by bez problemów podłączyli wzmacniacz, niezaleznie czy ampli mialby wyjście pre-out czy nie. Widzisz, podobna sprawa jest z bi-amp, nie każdy amplituner 7.1 ma mozliwośc takiego podpięcia kolumn.

Swiete slowa Kolego , dac Ci wodki :)
 
Do góry