Oli Roth 50 czy Paradigm 11v7

HD Viewer

Banned
Szukam kolumn (narazie dwóch frontów - później zestaw 5.1).
Skłaniam się do dwóch wymienionych w temacie.
Czy ktoś ma doświadczenie z tymi kolumnami?
Będą grały w salonie około 33m2 ale dosyć wysokim, otwartym.
Amplituner, który będzie to napędzał to HK 355.
Zależy mi na tym aby dźwięk był czysty, przyjemny dla ucha, a bas nie był zbyt uciążliwy tylko na odpowiednim poziomie.
Ogólnie problemem u mnie jest wysoki i otwarty salon. Słuchałem w nim np. Dali concept 6 i pogubiły się totalnie. JBL ES grały ostro, mocno i nadawały się do głośnego słuchania (estradowego) a ja potrzebuje czegoś czystego, przyjemnego dla ucha.
Maksymalnie za parę mogę zapłacić 5 tys.
 

HD Viewer

Banned
Pokój ma sufit skośny i w najmniejszym miejscu jest okolo 3 m a w najwyższym 5,5-6m. Salon jest wysoki i przestronny a dodatkow nie jest zbyt dobrze wytłumiony przez co naprawde ciezko dobrac odpowiednie kolumny.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No to współczuję. Do takiego pomieszczenia biegaliśmy z różnymi kolumnami które na odsłuchu w sklepie grały super ale w domu nie chciały grać i było jak w studni. Po kilku wymianach zostało na kolumnach MA RX 8
 

don111

Banned
porównania na pewno takiego nie było... to nie są popularne kolumny
czy warto zmieniać ? zależy czego szukasz, na podstawie odsłuchu niższego modelu podejrzewam że jakość będzie zbliżona w stosunku do RX, raczej nie lepsza w paśmie średnio-wysokotonowym, Roth mogą zagrać trochę bardziej "nasyconym", gęstym brzmieniem na średnicy
jeśli to nie kłopotliwe to sobie po prostu odsłuchaj te kolumny, w ciemno taka zamiana nie ma żadnego sensu, jedyne co można powiedzieć na pewno, to że bas z tych wielkich Roth będzie górował wyraźnie mocą i jakością nad RX8

odnośnie porównania Paradigm i Roth - to też trochę wróżenie z fusów, nie słuchałem ani jednego modelu ani drugiego (choć miałem 2 pary różnych wcześniejszych podłogówek Paradigma), może je łączyć jedna wspólna cecha, właśnie świetny bas, natomiast różnice będą na średnicy i górze, Paradigm zawsze gra bardziej dynamicznie i z wykopem, trzyma mocno rytm, Roth (przynajmniej 40-stki) gra bardziej spokojnie i łagodnie na górze, z głębszą przestrzenią
 
Ostatnia edycja:

adamllca

New member
Bez reklam
noo i problem sie rozwiazal bede mial roth 50 w czwartek w domu to sobie odslucham i porownam jak bede tak dobre jak to niektorzy pisza to zostana na stale
 

don111

Banned
ciekawi mnie czy została zachowana analogowa góra jak w 40-stkach, tylko tam była kopułka, tu jest wstęga
czym zamierzasz to zasilić, HK 3490 ?
 

HD Viewer

Banned
@kiki jest dokładnie tak jak piszesz. Jak odsłuchuje kolumny to graja extra, jak je przywioze do domu już tak fajnie nie jest.

Sluchałem wczoraj u kolegi Paradigmow 11v7 w standardowym pokoju 22m2 i grają rewelacyjnie. Dźwięk jest świetny. Dobry bas, bardzo dynamiczne, czyste. jednym zdaniem super. Przywiozłem je wczoraj do domu i... u mnie już takiego efektu nie ma. Grają dobrze, nawet bardzo dobrze, ale dźwięk gdzieś ucieka, nie dociera do mnie tak jak u kolegi.
Jakich ja musze w takim razie szukać kolumn?
 

adamllca

New member
Bez reklam
i wlasnie w tym momencie kłania sie tak bardzo wazny element jak akustyka pomieszczenia, bo nawet niekiedy gorsze kolumny jak sie dobrze wpasuja akustycznie do pokoju to potrafia zagrac lepiej od tych lepszych a czesto duzo drozszych ,choc cena nie zawsze idzie w parze z jakoscia dzwieku .Dlatego moze pokombinuj w pokoju toszke ,jesli masz pole manewru w zakresie ustwienia kolumn itp. bo skoro paradigm 11v7 ci sie spodobal i mial to czego oczekujesz to warto sie pomeczyc z przestawianiem mebli itp.
 

don111

Banned
@kiki jest dokładnie tak jak piszesz. Jak odsłuchuje kolumny to graja extra, jak je przywioze do domu już tak fajnie nie jest.

Sluchałem wczoraj u kolegi Paradigmow 11v7 w standardowym pokoju 22m2 i grają rewelacyjnie. Dźwięk jest świetny. Dobry bas, bardzo dynamiczne, czyste. jednym zdaniem super. Przywiozłem je wczoraj do domu i... u mnie już takiego efektu nie ma. Grają dobrze, nawet bardzo dobrze, ale dźwięk gdzieś ucieka, nie dociera do mnie tak jak u kolegi.
Jakich ja musze w takim razie szukać kolumn?
a jak duży masz pokój i czy słuchałeś na tym samym wzmacniaczu u kolegi i u siebie ?
generalnie zasada jest taka że za duże kolumny w pokoju pompują powietrze na darmo, połowa basu ucieka za ścianę a dźwięk zaczyna się zlewać i przytłaczać, nawet te 22m kolegi to chyba takie całkowite minimum dla tych 11v7
 

adamllca

New member
Bez reklam
tak jak obiecałem ponizej spostrzezenia i wrazenia moje i kolegi jakie przyniosly roth oli 50 , z gory przepraszam na chaotyczna forme ale czas mnie goni a poza tym żaden ze mnie poeta audiofil więc będzie prosto i do rzeczy .Odnosnie wygladu nie będę się wypowiadal bo wiadomo to kwestia gustu, nadmienie tylko ze jakosc wykonania nie jest na takim poziomie jak w Monitor Audio ale bez większych zastrzezen. A i co wazne roth były wygrzane .
Na pierwszy ogien podlaczony HK3490 dodam ze odlsuch odbywal się z cd hd980 , metraz ok 20m2 , material to pliki flac z laptop poprzez arcam rdac i jeśli mialbym opisac to kilkoma slowami to powiem tak : dużo basu, gora i srednica gdzies delikatnie splatana,mniej precyzyjna od rx8 przy kawalkach z duza iloscia instrumentow i wokali roth dawaly sobie dobrze rade ale rx8 pokazaly co to jest dobra separacja , muzykalnośc lepsza również w rx8 ,mowiac krotko oli50 zagraly poprawnie ale nie tak jak ja oczekiwalem po przeczytanych recenzjach ,a może przyzwyczajony już jestem do standardu brzmieniowego jaki wyznaczaja rx8 a tutaj one wysoko poprzeczke postawily ,w tym aspekcie MA pokazaly ze roth o „glowe wyzsze ok 130cm ” to tym razem glowa ta musi być spuszczona natomiast po podlaczeniu marantz pm 7004 troche sytuacja ulegla poprawie ale sadze ze to zasluga pm 7004 gdyż ten wzmak jasniejszy jest i bardziej detaliczny ogolnie roth lepiej zgraly sie z marantz może potrzebuja naprawdę dobrego i mocnego wzmak zeby pokazac co potrafi hmm.. z drugiej strony rx8 z pm 7004 nadal srednica i gora na plus pomimo ze producent zachwala finezyjna barwe ( roth ma aluminiową wstęge) . Dynamika tutaj roth na plus w stosunku do rx8 ,takze troszke glosniej graja a to zasluga pewnie większej sprawnosci od rx8. Niskie rejestry no tu bez rozczarowania , bas jest potezniejszy niż w rx8 to nie ulega watpliwosci , większe przetworniki i kubatura roth 50 , bardzo dobrze to pokazaly kawalki Dj Tiesto , Blank&Jones zarowno po podlaczeniu hkk3490 jak i marantz roznica była koniec i kropka ,i az byłem zdziwiony bo ampli hk nie ustepowal pm 7004 w dolnych rejestrach gdzie jest to dużo lepszy klocek od ampli hk a jednak harman pokazal klase , z ciekowsci podlaczalismy sub rel t5 i jak się okazalo zabieg nie był trafny gdyz roth50 graja w tym zakresie na tyle dobrze ze sub jest zbedny, może do kina to tak ale w muzyce jest on elementem który można smialo pominąć,roth pompuja tyle basu ze zwolennikow lubudubu nawet zaspokoja jest jednak jedno ale.. a mianowicie dyscyplina tego basu to już nad tym elementem bym już dyskutowal natomiast glebia basu jest naprawdę zadawalajaca bardzo przyjemna , jakosc tego basu noo ciezko powiedziec który lepszy,glebszy,soczystszy może w jakims studio odsluchowym te roznice by się uwypuklily ale w przecietnym pokoju na marno doszukiwac się jakiś kolosalnych roznic . Na koniec to co najbardziej mnie interesowalo czyli czy roth50 jest elastyczny,malo wybredny jeśli chodzi o ustawienie , ponoc maja swietny uklad rezonansowy ale tutaj panowie projektanci troche przesłodzili co ze świetnego układu jak nie ma to przelozenia na uzytkowanie przez pospolitego ludka w bloku , tylny bass refleks powoduje ze roth musi mieć odpowiedni zapas miejsca i w tej kwestii rx8 przewyzszaja je dla mnie osobiście to bardzo wazna cecha kolumn gdyż nie posiadam duzej przestrzeni zebym mogl sobie kolumny odsunac od sciany i po bokach np. 50cm.+40cm glebokosc glosnika nooo ja prawie metra nie wygospodaruje. Kilka prób było robionych i np. w odlegosci 30cm od sciany (tak wiem zaraz się pojawia komentarze a kto je ustawia 30 cm od sciany a no ten kto ma malo miejsca ) roth potrafily zadudnic a może akustyka mojego pokoju tak na nie wpłynela hmm..,choc rx8 nigdy mi jeszcze w takim ustawieniu nie dudnily no ale one mogą grac nawet jako konstrukcje zamkniete , jednakże przy normalnych glosnosciach było ladnie ,z mocnym sprezystym basem . Roth są na pewno warte swojej ceny i mysle ze konkurencja w tym przedziale ma się czego naprawdę obawiac , dobre kolumny, i jeśli tylko ktos ma sporo miejsca to polecam z czystym sumieniem , nie powiem czy są lepsze czy gorsze od rx8 , maja lepsze i gorsze strony , kazdy ma inne preferencje sluchowe inne wymagania i na co innego kladzie nacisk przy odlsuchu .Duzy atut rotha czyli bas akurat u mnie znaczenia nie mial gdyż w obecnych rx8 mam go wystarczajaco w moim metrazu, dynamika tutaj troszke bym z checia jej zapozyczyl niestety dyskwalifikuje je bas refleks z tylu i tak jak wczesniej wspomnialem spore wymagania odnosnie ustawienia a jeśli one nie są spelnione to mocne strony roth50 np. bas robi się rozlazly,ciezki, a tym samym wplywa na niekorzystna ocene. Rx8 zostaja tak jak maly niesmaczek po odsluchu roth 50.
 

don111

Banned
to nieźle zaszalałeś, na 20m takie kolosy ? szkoda że nie przetestowałeś 40-stek, te 20m to dla tych dopiero byłoby sensowne minimum i tu również miałbyś zapas mocy i basu w stosunku o RX8 (jeśli tego szukałeś) a nie byłoby takiego bałaganu, z tego co czytałem muzykalność też lepsza w 40-stkach przez delikatniejszą górę i mniej "wyczynowe" brzmienie
nie chcę ich tu bronić bo nie znam 50-tek, ale też spodziewałem się że wypadną lepiej, choć ten pokój ostro zawalił
 
Ostatnia edycja:

adamllca

New member
Bez reklam
niestety nie mialem okazji oli 40 posluchac ,ale nawet nie bede dazyl w tym kierunku bo w rx8 mam duzy zapas basu i mocy w koncu to tylko 20m2 do naglosnienia ,raczej kieruje sie w str lepszej dynamiki , zwlaszcza przy cichym odsluchu ,wiem ze napewno poprawie to kupujac wzmak a nie jak do tej pory ampli stereo , a propo wzmak pytanie. czy podlaczenia przedwzmacniacza do wzmak czy do ampli spowoduje poprawie dynamiki i ogolnie jakosci brzmienia czy w duzym skrocie to bedzie taki korektor graficzny zmieni barwe bez dodawania nic charakterystycznego od siebie ?
 

don111

Banned
szczera ale niewiele z niej się da wywnioskować, poza tym co było oczywiste, z kolosów stojących przy samej ścianie w 20m pokoju dobrego dźwięku nie miało być prawa
inna sprawa że w większym pomieszczeniu też wcale nie muszą się okazać dobre, mnie interesowało czy brzmienie jest jakoś powiązane z mniejszym modelem, który mnie mocno zdziwił jakością
 
Do góry