Oled LG 65C21 jakość obrazu dekoder/online

rafi22

Member
Witam.
Kupiłem od Kiki nowy telewizor oled 65C21. Mam go podłączonego do dekodera canal+ 4K.
Wcześniej miałem oled Philips 55804.
Zauważyłem, że na nowym LG obraz jest ładniejszy (czystszy, wyrazisty - nie wiem jak to określić) na Canal online niż przez dekoder jak się ogląda ten sam mecz piłkarski czy skoki narciarskie.
Nie są to duże różnice ale widać je.
Już kiedyś pytałem się na forum jak ogladałem na Philipsie, że obraz przez dekoder jest gorszy.

Pytanie, co może mieć taki wpływ na obraz?
Nie mam problemu z siłą sygnału, bo nie występują żadne "piksele".
Wymieniałem na inny kabel HDMI i nic. Ustawienie w dekoderze na sygnał 4k.
Te różnice występują (widać je) na niektórych kanałach sportowych, w filmach zbytnio nie zauważyłem (może na zielonej murawie piłkarskiej łatwiej widać różnice).
Zastanawiałem się czy konwerter unicable, może mieć wpływ. Kupiłem kiedyś "pierwszy lepszy" który był w sklepie i zauważyłem że nie występuje on na liście konwerterów unicable w dekoderze.
Natomiast kanał Canal 4K przez dekoder jest super.
Nie mam niestety nikogo z innym dekoderem Canal+ aby sprawdzić.
Nie wiem co teraz zrobić mam.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Samo stwierdzenie "obraz przez dekoder jest gorszy" to za mało, żeby jednoznacznie coś wywnioskować. Musisz precyzyjniej nakreślić, do czego wnosisz zastrzeżenia. Masz na myśli statyczny obraz czy problem pojawia się dopiero w ruchu (nadpłynność, regularne szarpanie obazu i/lub artefakty wokół krawędzi ruchomych obiektów)?

Jeśli te pierwsze, to zapewne wiesz, że w przykazie telewizyjnym stosuje się często niższe rozdzielczości od FullHD (np. HD czy nawet SD) lub interpolację linii 1080i zamiast pełnego 1080p. Ponadto wiele transmitowanych kanałów ma ogólnie niski bitrate (wysoka kompresja sygnału) co ma negatywny wpływ na jakość obrazu. Nie ma tu większego znaczenia czy sygnał jest z satelity, kablówki czy przez internet.
Wymiana kabli HDMI na lepsze czy walka o poprawę sygnału (o ile spełnia on wymagane minimum) nie wniosą dosłownie NIC. To nie analog.
Możesz jedynie sprawdzić w menu dekodera, czy ma ustawioną rozdzielczość obrazu 4K.
 

rafi22

Member
Porównywałem obraz szczególnie podczas meczów piłkarskich (bo tego dużo oglądam).
Na przemian przełączałem obraz przez dekoder Canal 4K i poprzez Canal online.
Zauważyłem, że obraz przez online jest:
  • murawa piłkarska jest bardziej wyrazista a przez dekoder jakby była murawa za "lekką" mgłą
  • osoby na widowni są również bardziej "wyraziści", widać bardziej twarze
  • przy skokach narciarskich też zauważyłem, że jest lepiej na online
Mam ustawione w dekoderze sygnał 4k. Nie ma żadnego szarpania obrazu.
Mam również wrażenie, że na różnych stacjach gdzie jest mecz różnica pomiędzy dekoderem a online jest różna (czasami mała różnica, na niektórych trochę większa).
Zawsze myślałem, ze obraz przed dekoder Canal powinien być lepszy niż przez online (powtarzam, oglądając to samo).
Zrobię w weekend (praca w delegacji) zdjęcia porównawcze na lustrzance żony (nie wiem czy będzie widać różnicę) i wrzucę na forum.
Postawię stary oled Philip 804 obok tego 65C21 i porównam też
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
A wiesz o tym że powinieneś ustawić swój tv osobno pod platformy streamingowe a osobno pod dekoder? Idę o zakład ze poprawne ustawienie tego tv pod dekoder sat załatwi sprawę...
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
bez przesady... chyba łatwiej zmienić ustawienia w tv niż wymieniać dekoder, tym bardziej że na innym może być (i zapewne będzie) dokładnie to samo...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wiele osób ( włącznie ze mną ) po wymianie dekodera doświadczyli nowej jakości.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Mam w domu 3 dekodery (4k z canal+, starego n-boxa na enigmie i zgemme) i pod każdy trzeba było delikatnie korygować tv, ale na każdym dało się uzyskać ten sam efekt (po zmianie ustawień). Gdyby dekoder był uszkodzony to ok rozumiem wymiane ale w tym przypadku jak już pisałem idę o zakład że wymiana nie jest konieczna...
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście jest to możliwe że akurat inny dekoder spasował się lepiej w tymi ustawianiami tv które miałeś, ale to nie zmienia faktu że zmiana ustawień w tv zrobiła by dokładnie to samo. Ale skoro wg Ciebie jedynie słuszna jest wymiana to nie dyskutuje bo o czym...
Możesz też zadzwonić do canal+ i powiedzieć że jesteś niezadowolony z obrazu i będziesz dotąd wymieniał dekodery aż trafisz na taki który da CI satysfakcjonujący obraz...
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Zacznij od wymiany dekodera.
Dekoder, dekoderowi nie równy.

U mnie po zmianie na dobrey dekoder - wyraźna różnica.

Wiele osób ( włącznie ze mną ) po wymianie dekodera doświadczyli nowej jakości.

Taki żarcik pana prowadzącego?

Wymiana dekodera operatora (Canal+) na inny egzemplarz (w Canal+ dla 4K jest tylko 1 model 4K) nie zmieni jakości obrazu w najmniejszym stopniu.
Może wymieniałeś dekoder SD/HD na 4K (choć nie napisałeś tego), to bym się zgodził z Tobą ale zapewne czytałeś, że Rafi kilka razy pisał, że ma już dekoder 4K od Canal+.

A co masz na myśli mówiąc o ustawieniu osobno pod dekoder?

Koledze chodziło o to, że ustawiania obrazu ustawia się osobno dla zainstalowanych aplikacji streamingowych i dla wejść HDMI (każe wejście i wewnętrzny smart TV mają swoją pamięć z ustawieniami). Sprawdź, czy dla wejścia HDMI, do którego masz podpięty dekoder, masz takie same ustawienia obrazu, jak te, na których oglądasz Canal+ przez aplikację w TV. Szczególnie sprawdź ustawienia odpowiedzialne za wyostrzanie obrazu (może masz ostrość dla wejścia dekodera ustawioną na minimum).

Mam w domu dekoder Canal+ Ultrabox 4k i nie widzę specjalnej różnicy w jakości obrazu z dekodera a z aplikacji Canal+ zainstalowanej na tym samym TV. Może czasem mam wrażenie, że minimalnie lepszy obraz jest z dekodera. Oczywiście pomijam kanały o obniżonej jakości w aplikacji (kilka kanałów w aplikacji lecą tylko w SD lub a niskim bitrate, podczas gdy ich odpowiedniki w dekoderze są w HD lub mają wyższy bitrate).
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wow ileż treści...
To że ktoś ma a nie wie jak działa lepszy - to przecież nie jego wina.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Wow ileż treści...
To że ktoś ma a nie wie jak działa lepszy - to przecież nie jego wina.
Jaki lepszy, jak jest tylko 1 model 4K do wyboru a kolega @rafi22 już go ma. Zaproponowałeś więc, żeby wymienił na ten sam model i sugerujesz, że dzięki temu cyt.: "doświadczy nowej jakości".
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
To teraz powiedz koledze raf22, na jaki model dekodera Canal+ miałby wymienić swój obecny dekoder u operatora, aby doświadczył tej "nowej jakości".
 

rafi22

Member
Niestety nie wymienią mi dekodera. Rozmawiałem w salonie, mogę oczywiście przynieś do sprawdzenia, ale oni nie widzą żadnych podstaw.
Przekonywał mnie, że rzeczywiście mogą występować sytuację, w którym obraz online będzie lepszy niż przed dekoder, ale jak uważają jest to kwestia ustawień telewizora a nie dekodera. Jak to nazwał sygnał online jest bez "dodatków". Stwierdziłem, ze rozmowa jest bez sensu, podziękowałem i wyszedłem.
Jedynie przekazali mi informację, że dekoder ma otrzymać nowe uaktualnienie (bo strasznie się zamulił ostatnio).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czyli jednak "specjaliści" nie wiedzą ,że może choćby mulić.
Ja kupiłem nowy , sprawdzony z innej półki.
 
Do góry