Oled a wypalanie - jaka jest prawdziwa prawda? :)

Status
Zamknięty.

Airstorm

New member
Cześć,
myślę o kupnie oleda, ale TV będę miał podpięty do kompa i oprócz oglądania filmów (50%), chcę na nim grać (30%), czasami pracować (Word), no i oglądać TV (po 10%). I tu mam poważną wątpliwość - czy oled na pewno nadaje się do takich zastosowań?

Czytam w dużym artykule na jednym z portali, w którym porównuje się qled i miażdżący go oled: "Zostawmy w spokoju problem powidoków na matrycach OLED, bo ten, o czym na pewno już wiecie, został wyeliminowany wiele lat temu."

Tymczasem komentarze nie pozostawiają złudzeń:
"Problem powidokow w oled nie został wyeliminowany. Posiadam LG 65B6J, czyli jednego z zeszłorocznych (2016) flagowców tej firmy i niestety pasek informacyjny z TVN 24 wypalił mi sie chyba już na stałe. System usuwania szumów nie działa tak jak powinien. Z początku dawał radę, ale po pół roku już sobie tej rady nie daje. Dodam, że matryca wymaga czyszczenia po kilkunastu minutach oglądania programów ze statycznym obrazem. Jak na telewizor za 17 tys. Zł wówczas, to niestety nie spełnia moich oczekiwań"

"Z tymi powidokami i wypaleniami niestety nie jest tak różowo. Mimo zaimplementowania systemu czyszczenia matrycy, nie zawsze udaje się je usunąć. Nawet w warunkach gwarancji LG opisuje, że nie powinno się wyświetlać statycznych obrazów przez dłuższy czas i reklamacje z tego tytułu nie będą uznawane."

"Wiadomo oled to przyszłość i jest fajny. Jednak dalej to dość młoda technologia i nie raz widziałem nawet kilku miesięczne oledy LG z wypalonymi pixelami. Czarne chmury na pięknych kolorowych reklamowych spotach."

To jak to naprawdę jest? Bo wnioskuję, że jednak przy moim użytkowaniu hud z jakiejś gry czy pasek windowsa może się wypalić na dobre, co jest absurdem przy wydatku np. 10 tys zł, podobnie jak "oszczędzanie" czy ciągłe "czyszczenie" tv żeby nie było wypaleń.
No i moje podstawowe pytanie: czy jest szansa żeby w przyszłości te problemy wyeliminować skutecznie i na dobre, czy zawsze będą towarzyszyć oledom?

Druga kwestia: zużycie prądu - czy tu jest jakieś pole na "innowacje" czy zawsze będą tyle żarły? Jednak w skali roku to jest sporo większy wydatek.

Dzięki wielkie!
 

KamilaKornet

New member
Plazmy też miewały powidoki i wypalenia a prądu żarły co nie miara,,,ważne żebyś był świadomy co kupujesz i jakie ryzyko temu towarzyszy.Plazmy cieszyły się ogromnym powodzeniem pomimo to..zafarby plamy wypalenia czy powidoki znikną z Oledów? Na to pytanie moze wróżka odpowie..to tak jakbyś chciał dziś kupić tv a zobaczyć jak bedzie wygaldał za 5 sezonów..tak się nie da..mzoemy tylko oceniac do tyłu...historycznie i na podstawie doświadczeń..wszelkie przypuszczenia są tylko nimi...w kategorii pewnosci znam dwa tylko zjawiska...śmierć i podatki.To na tyle..reszta to gdybania co będzie co sie stanie i itd..Dla moich zastosowań moze byc tylko full led typu Sony z9 lub Philips 8102 natomaist Oled nie jest dla mnie ,,,natomiast decyzja musi być tylko i wyłącznie Twoja ,Za ryzyko się płaci cenę.wsztscy kupuja akcje by wzrosły a większosć i tak na nich traci...
słabe ciemne Hdr i jasnosć i wybitna czerń to Oled.Samsung jest np.przeciwny tej technologii ale jako jedyny...matrycę robi tylko Lg.
 
Ostatnia edycja:

zywiol

New member
Ja powiem szczerze że posiadam plazmę Panasonica model 42ST50 od 2012 roku i odpukać żadnych objawów wypalenia nie widzę, moja żona również. Może jestem za mało wymagający, ale wydaje mi się że ktoś musi być naprawdę mega pedantyczny albo mieć ogromnego pecha żeby mieć problem z wypalaniem ekranu w plaźmie. Co do OLEDów to się niestety nie wypowiem bo nie mam pojęcia jak to wygląda.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

nomnom

New member
No i moje podstawowe pytanie: czy jest szansa żeby w przyszłości te problemy wyeliminować skutecznie i na dobre, czy zawsze będą towarzyszyć oledom?

Druga kwestia: zużycie prądu - czy tu jest jakieś pole na "innowacje" czy zawsze będą tyle żarły? Jednak w skali roku to jest sporo większy wydatek.

Dzięki wielkie!

Co do wypaleń to wątpię, żeby udało się całkowicie wyeliminować ten problem bo taka jest po prostu specyfika tego typu matryc, jedynie czego możemy się spodziewać to ulepszania ochrony przed wypalaniem, ulepszonego czyszczenia matrycy itp itd ale też większej jasności a więc i lepszego HDR.

Co do zużycia prądu to prawdopodobnie wraz z lepszym hdr (większa jasność) to zużycie będzie większe ale ale... porównaj sobie teraz 65 oleda 2017 i 65 top lcd z jasnością powyżej 1000 nitów i zobacz sobie na średnie zużycie energii :wink: Trzeba to jednak traktować z przymrużeniem oka bo tak jak napisała kamilakornet jest to gdybanie.

Oledy 2017 są lepiej zabezpieczone przed wypalaniem od modeli z 2016, wzmianki o wypaleniach dotyczą prawie wyłącznie modeli 2016 i starszych (co nie znaczy że wszystkie się wypalają :wink:)

Sam jeszcze rozważam zakup oleda 55b7/55c7v lub jakiegoś 65 led (prawdopodobnie) 65pus8102, miałem kupić przed świętami ale... nie zdążyłem :mrgreen:

Jedno jest pewne, przyszłość (ta najbliższa) należy do oledów i na drugim miejscu hdr, philips w 2018 wypuszcza 3 dodatkowe oledy, myślę, że sony też wypuści na rynek więcej niż 1 model (następcę a1), lg wiadomo jako producent wypuści do sprzedaży najwięcej, inni producenci tj sharp też chcą się wziąć za produkcję oledów, dodatkowo mają pojawić się nowe techniki produkcji tego typu matryc (drukowanie)
W tej beczce miodu znajdzie się jednak łyżka dziegcu (tak podejrzewam, chciałbym się mylić) a mianowicie wraz z większą dostępnością i ilością model oledy będą schodzić z segmentu high end, wiadomo, żeby uzyskać niższą cenę będą potrzebne kompromisy.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :cool:
 

KamilaKornet

New member
Kamila, mogę się z Tobą zgadzać lub nie. Nie ważne.
Ale śliczna jesteś!

Dzięki serdeczne :) Pozdro...

natomiast wracając do tematu to wolę by tv więcej prądu pobierał a matryca ślicznie świeciła.Dla wyjątkowej czerni i braku cloudingu warto ponieść ofiarę:)
akurat parametr energooszczędnosci nie jest według mnie kluczowym w tym segmencie.To nie lodówka czy pralka.. co z tego ze edge led pobiera mało pradu jak emituje fatalny obraz...
niestety jak Oledy za 3 lata będa królowały boję sie o utrate jakosci bo to bedzie tv dla każdego..
a aczy całkowicie unikna wypaleń i powidoków ..wątpię oostanie generacje palzm były lepiej zabezpieczone ale to tez sie zdarzało...taka technologia i już.Czas by to zaakceptowac.
 
Ostatnia edycja:

Jacek144

New member
Druga kwestia: zużycie prądu - czy tu jest jakieś pole na "innowacje" czy zawsze będą tyle żarły? Jednak w skali roku to jest sporo większy wydatek.

Dzięki wielkie!

Nie wiem jak ten TV jest ustawiony,ale mój 65C7 na teście ponad 100 godzin pobierał średnio 106W mocy.
Czy to jest dużo? Moim zdaniem bardzo mało
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
....słabe ciemne Hdr i jasnosć i wybitna czerń to Oled.....Człowieku czy widziałeś w ogóle jak gra taki C7 lub E7 ? Jasność jest i tak za duża do przyciemnionego albo wieczornego pokoju, ABL jest teraz bardzo mało agresywny i naprawdę ta jasność jest super, moja plazma 65vt60 przy nim to masło nie biel :)Jeśli ktoś nie ma zamiaru oglądać informacyjnych kanałów dłużej niż godzinę to OLED da mu obraz the best !!!
 

Airstorm

New member
taka technologia i już.Czas by to zaakceptowac.

Ale jak można wydać np 10 tys dla super jakości i akceptować coś takiego?
https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled
Jak dla mnie ten test kończy dyskusję. Mam się cieszyć głęboką czernią z pięknym wypaleniem? Albo robić co chwilę czyszczenie i przerwy? :fool: Naprawdę, brzmi to dla mnie absurdalnie, bo telewizor powinien być bezproblemowy i cieszyć, zwłaszcza przy takim wydatku, a nie że będę musiał drżeć o matrycę.

P.S. Gdzie można obejrzeć zdjęcie Kamili? :-D
 

Oliviakrk

New member
OLED chyba jeszcze zbyt młody jest. Sama chciałam kupić OLEDa, ale czasami lubie zagrać na TV, więc chyba zostane na starym TV full hd albo kupie leda 4k.

Nie mam ochoty grać ze stoperem i z myślą, że np. informacja o wyniku meczu z fify (która jest zawsze w górnym lewym rogu) zostanie na stałe na ekranie...
 

nomnom

New member
Piszą, że pierwsze ślady wypaleń (permanentnej retencji obrazu) dopiero po dwóch tygodniach 20h/dobę, przeczytaj sobie jaki jest "pattern" i porównaj z tym jak sam użytkujesz tv, do tego to jest b6.
 

Airstorm

New member
Niestety "piszą" też, że bez tych 20h na dobę pojawiają się trwałe problemy :]

Tak sobie myślę - gdyby to nie bylo problemem, to pokrywalaby to gwarancja, nie? Czyli ktos tu kiwa.
 

barburian

New member
Bez reklam
Tv

Ale jak można wydać np 10 tys dla super jakości i akceptować coś takiego?
https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled
Jak dla mnie ten test kończy dyskusję. Mam się cieszyć głęboką czernią z pięknym wypaleniem? Albo robić co chwilę czyszczenie i przerwy? :fool: Naprawdę, brzmi to dla mnie absurdalnie, bo telewizor powinien być bezproblemowy i cieszyć, zwłaszcza przy takim wydatku, a nie że będę musiał drżeć o matrycę.

P.S. Gdzie można obejrzeć zdjęcie Kamili? :-D


Test który pokazujesz dotyczy modeli 2016 serii B6 ,w modelach 2017 wiele wad zostało wyeliminowanych, po co pokazywać wady telewizorów starych , modele 2015 i 2014 były jeszcze gorsze, jak dla mnie bez sensu pokazywanie takich porównań modeli które nie są już produkowane.
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Dzięki serdeczne :) Pozdro...

natomiast wracając do tematu to wolę by tv więcej prądu pobierał a matryca ślicznie świeciła.Dla wyjątkowej czerni i braku cloudingu warto ponieść ofiarę:)
akurat parametr energooszczędnosci nie jest według mnie kluczowym w tym segmencie.To nie lodówka czy pralka.. co z tego ze edge led pobiera mało pradu jak emituje fatalny obraz...
niestety jak Oledy za 3 lata będa królowały boję sie o utrate jakosci bo to bedzie tv dla każdego..
a aczy całkowicie unikna wypaleń i powidoków ..wątpię oostanie generacje palzm były lepiej zabezpieczone ale to tez sie zdarzało...taka technologia i już.Czas by to zaakceptowac.
No i wszystko jasne...ślubu nie będzie...

Co do ledów...trochę naszą piękność poniosło
 

olakoma

New member
A ja jutro idę kupić OLED i będę patrzył z przyjemnością na jego wypalanie. Możecie pisać co chcecie epoka LED się kończy. LED umiera- OLED to przyszłość !!! Inżynierowie z takich firm jak: Panasonic, Sony, Loewe i B & Olufsen itd (pomijając LG producenta matryc) nie mogą się mylić. Dobranoc.
 
Status
Zamknięty.
Do góry