Oled 77B13 vs "stary" Qled Q70R

mpDante

Member
Bez reklam
Przed świętami udało mi się odebrać ze sklepu swojego 77B13 i pomimo tego, że oleda już kiedyś miałem, to oczekiwania były wysokie. Czar prysł przy odpaleniu serialu "Fundacja" z Apple TV. Tutaj mój "stary" Q70R ładnie gra jasnością, a "zwykły" HDR wygląda o niebo lepiej niż Dolby Vision na oledzie. Gdybym miał oceniać tylko pod kątem tego serialu (właściwie 1 odcinka), bez zastanowienia wybrałbym LCD...


Trzeba się trochę namęczyć, żeby z oleda wyciągnąć wyższą jasność, powyłączać wszystkie "blokady" i wtedy jest trochę lepiej, ale zbyt mocne rozjaśnienie ekranu powoduje wyraźny spadek jakości obrazu! Nie sądzę też, że oled C1 byłby wyraźnie lepszy, poza tym szaleństwo budżetowe musi mieć jakieś granice ;)


Mogę też powiedzieć, że brak Dolby Vision w Samsungu to żadna strata, bo TV radzi sobie bardzo dobrze z materiałem HDR. Nigdy wcześniej nie widziałem nic w DV i bez szału. Możliwe, że ten sam materiał na Sony X95J i Samsungu QN91 będzie wyglądał inaczej, ale przy średniakach nie zawracałbym sobie tym głowy.


Ponadto, "stary" Q70R pomimo braku powłoki antyodblaskowej - mniej odbija światło z otoczenia, oled to niemal lustro. Samsung też lepiej radzi sobie ze skalowaniem obrazu niższej jakości.


Mam teoretycznie jeszcze parę dni na ewentualny zwrot oleda i wspomniany wcześniej serial namieszał mi w głowie... :niewiem:
 

tt_skrzynski

New member
Z tym Dolby Vision miałem podobne wrażenie. Samsung QN91 bez DV ale z dużą jasnością daje czasem na zwykłym HDR lepsze efekty niż OLED z DV.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 

mpDante

Member
Bez reklam
Ja już nawet nie chcę myśleć o jasności QN91 :) Miałem nadzieję na jasność na poziomie Q70R bo na papierze mają podobne wyniki... ale może też samo DV jest tu problemem, bo przy demach z YT już takiej przepaści nie ma, a DV chyba nie można wyłączyć?

QN91 miał sporo negatywnych opini, więc długo z nim zwlekałem... nawet próbowałem kupić w ostatniej chwili jak był jeszcze cashback od Samsunga, ale były problemy ze sklepem... teraz 75QN91 ma już chore ceny.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
mpDante
A masz możliwość sprawdzenia jak to wygląda z płyty Blu-Ray 4K? Nie demo tylko film dobrej jakości.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Eh... LG może sobie zbić piątkę z Samsungiem, nie obsługuje DTS i nie przesyła go dalej przez HDMI do amplitunera.


Jakaś propozycja filmu z jasnym HDR do przetestowania?
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Masz może Aquaman, Mad Max Fury Road, Valerian, Transformers Ostatni Rycerz, Gemini Man, Bad Boys for live, Kong: Wyspa Czaszki, 1917.

Co do DTS, niestety brak kodeka, teraz wszystko Dolby Atmos. Dlatego używam zewnętrznych odtwarzaczy.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Kupiłem odtwarzacz BD UHD i musiałem go podłączyć pod ampli bo mam jeszcze starsze filmy z DTS.

Obejrzałem właśnie finałową scenę nowego Bonda, ten wybuch na Q70R robi dużo większe wrażenie, nie ma się więc co oszukiwać. Nie ma efektu wow na oledzie, chociaż obraz 4K bardzo ładny.


Jest podobnie jak po przesiadce oled-lcd gdy brakuje czerni, tak Q70R trafił do sypialni i mogę sobie teraz porównywać materiały i tęskno za jasnością lcd, chociaż mój pod tym względem tylko przeciętny.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Ale chodzi Ci o dźwięk? Jaką masz konfigurację sprzętu? Bo pewnie, że szkoda DTSu, ale Dolby Atmos robi mega robotę. Oczywiście w odpowiedniej konfiguracji, choćby 5.1.2. Oczywiście im więcej tym lepiej.
Z tym, że ja oglądam z odtwarzacza BD UHD Panasonic 820 i Zidoo Z10 pro. Podpięte pod amplituner Onkyo. TV tylko obraz.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Jestem w trakcie budowania 5.0.2 pod atmosa, ale przy starszych filmach DTS oled nie przesle przez ARC, to samo będzie ze starszymi filmami na dysku a go już pod ampli nie podepnę... Beznadzieja, bo trzeba znowu myśleć nad Amazon Fire 4K Max.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jeśli mogę doradzić to zdecydowanie minimum 5.1.2. Do tego jeżeli ma to dobrze zagrać, to zewnętrzny odtwarzacz z obslugą kodeków Dolby Atmos i DTS-X. Wtedy będzie jak to mówią full wypas.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Mam frontowe kolumny z przyzwoitym basem, więc ewentualnie suba będę rozważał na końcu. Teraz dokupiłem odtwarzacz BD 4K z DV. Póki co jest ogromny dylemat co z TV :/
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Chcialbym mieć dylemat na poziomie 77 cali...he he.
Co do dźwięku, LFE jest pełnoprawnym kanałem. Pomimo dobrego basu na frontach, dla kinomana, subwoofer to must have!
 

pejotwroc

New member
Całkowicie się zgadzam. Miałem duże kolumny które teoretycznie miały dużo basu którego nigdy mi nie brakowało. Ale jak podłączyłem subwoofer to od razu zrodziło mi się pytanie jak mogłem tak długo degradować dźwięk w filmach nie mając subwoofera.
 

filcek

Member
Zdecydowanie zgadzam się , miałem podobne odczucia nawet z Jbl e100 , które posiadają 2 głośniki 25cm . Brak kanału LFE jest bardzo odczuwalny
 

pe6

New member
Ostatnio Q70R 55 przesiadłem na LG C1 55. I też nie było efektu WOW! Byłem z Q70R zadowolony ale brat poszukiwał dobrego TV więc jemu odsprzedalem i dołożyłem do C1. Napewno na plus lepszy kontrast , kąty widzenia , earc, HDMI 2.1. Bałem się że w ciągu dnia może być za ciemny jak będzie wpadało słońce do pokoju ale jest dobrze , spokojnie nadaje się OLED do oglądania w ciągu dnia. Co do HDR10 i DV , z racji że byłem przyzwyczajony do HDR10 to lepiej wypada wg mnie w stosunku do DV. Bardziej odnoszę się do gier. W konsoli wyłączyłem DV dla gier. Bo DV jakby dawało mniejszą jasność niż HDR10

Sent from my SM-G781B using Tapatalk
 
Do góry