okablowanie

wgali

New member
Witam
Mam do okablowania pokój pod projektor i mam prośbę o rade czy dobrze
myślę w doborze przewodów .
Odległość projektora od ściany jakieś 12 metrów jest to poddasze więc pole manewru niewielkie .
Przez projektor będzie oglądane z komputera,cyfra+ i może jeszcze jakieś urządzenia o których nie wiem .
Jaki będzie projektor też nie wiem.
A takie planowałem dać kable
-component
-rca (ale niekoniecznie bo będzie kino domowe przez które pójdzie audio)
-d-sub
-scard (ale przejściówka na svideo)
-svideo
-hdmi(ale ze względu na odległośc sprawa do przemyślenia)
I jeszcze jedno nie wiecie czy są w sprzedaży gniazda wtynkowe z takimi wejściami chce to ładnie zrobić żeby kable nie wystawały ze ściany
pozdrawiam wgali
 

Smartek

New member
Gniazda na pewno są w sprzedaży, pewnie zaraz Ci ktoś nawet poda linka. Ja się w tym orientuję.
Posta piszę, żeby zwrócić Ci uwagę na odległość...
Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz rzucać obraz z odległości 12m?!
Takie maksymalne optimum to zdaje się około 7-8m.
To chyba niewykonalne..., no, ale poczekajmy na kogoś kto się zna na tym lepiej niż ja :).
 
Ostatnia edycja:

wgali

New member
niestety nie orientuje się w temacie i dziękuje za odpowiedz
wezmę to pod uwagę a 12 metrów to będą takiej długości kable
pozdr wgali
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Kolego wgali, a po co Ci wszystkie te kable na raz???

Kable HDMI (jeżeli masz nowoczesny amplituner), albo HDMI+audio po optyku/koaksjalnie (jeżeli masz amp0lituner bez HDMI lub chcesz korzystać z komputera/laptopa bez HDMI) wystarczą.
 

wgali

New member
Witam
to jest nowy budynek a jak wiadomo okablowanie nie robi się na rok czasu tylko na parę lat a kto wie jakie będą wtedy standardy
a jaki sprzęt tam będzie to nie wiem a chce przygotować budynek solidnie
dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam wgali
 

Bambolo82

Banned
Na pewno nie będzie standardem d-sub, chinch, s-video albo component.

Zle się zabierasz do tematu, bo ciągniecie tych długich kabli analogowych, - po pierwsze - jest zbędne, a - pod drugie - jest niewykonalne i skończy się porażką, bo wystąpią zakłócenia is szumy.

U mnie na 5 m d-sub są zakłócenia, a co dopiero na 12 !?!?!?

Wystarczy samo HDMI, ewentualnie HDMI z optykiem/koaksjalnym dla audio.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ponieważ na razie jest dużo niewiadomych, to jedna zasadnicza rada.

Pod tynk wkuj tor kablowy (rura, peszel, korytko), tak aby można było przez niego przeciągać potrzebne kable.
Rura PCV fi 47 nie będzie za duża, zwróć uwagę żeby nie robić zbyt ostrego kąta np na styku ściany i sufitu, tak aby wtyczki mogły swobodnie przejść...

Na początek, oprócz zasilania, mogą być HDMI i komponent.

Jeśli komp nie będzie miał wyjścia DVI(HDMI) to D-sub można rozważyć. Ale to jakiś muzealny komp musiałby być... ;)

Jeśli z przejściówką na S-Video, to scart jest zbędny, wystarczy przewód S-Video. Przejściówka ewentualnie przy sprzęcie. To połączenie oczywiście jako jakieś kontrolne (gdy HDMI np zawiedzie) albo przy użyciu VHS-u...

A przede wszystkim rozważ jaki projektor i z jakiej odległości. Bo przy tych 12m to ekran musiałby wisieć w połowie pomieszczenia...
 

Bambolo82

Banned
Ostatnim sprzętem który miał komponent (bez HDMI) był stary wycofany model Xbox360 sprzed 2 lat. Teraz nawet odtwarzacze DVD za 120 zł z Biedronki mają HDMI.

Podtrzymuję: puść kable HDMI, optyk/koaksjal, ewentualnie d-sub na wypadek gdybyś chciał coś puścić z jakiego muzealnego laptopa/komputera.

Po drugie, 12 metrowe kable mogą sprawić duże kłopoty z zakłóceniami (chinch, s-video, component, d-sub), a 12 metrowy HDMI może zwyczajnie nie zadziałać!!!

Podtrzymuję, że zle się do tematu zabierasz, wgali.

Po trzecie, za kilka lat prawdopodobnie upowszechni się bezprzewodowy standard przesyłania wideo i dźwięku HD. Jedynymi kablami, będą kable zasilające.

Po czwarte, nie łatwiej tak zestawić sprzęt A/V żeby nie było potrzeby rycia ścian?!?!? Nie będzie rycia ścian, a krótkie i tanie kable analogowe i cyfrowe będą dobrze się sprawować do czasu nadejścia standardu bezprzewodowego za 2-3 lata.
 
Ostatnia edycja:

wgali

New member
witam
poczytałem na temat odległości widza od ekranu i jutro wszystko pomierzę
to się pewnie i długości kabli zmniejszą bo pomieszczenie jest na poddaszu
i zobaczę jakiej wielkości jest ściana szczytowa .
Kolego Bambolo82 puszcze takie kable jak mówiłeś się trochę rozejrzałem po necie i tak będzie optymalnie dodam jeszcze kabel dvi do kompa a jak będzie trzeba podłączyc jakiegoś starego to da sie przejściówke .Ale martwię się tym że tanie tuner satelitarne posiadają wyjścia component i scard albo rca .
I takie głupie pytanie wyjście video na tunerach to to samo co [FONT=Times New Roman, Times, serif]coaxial[/FONT]
pozdr wgali
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
wgali napisał:
.....Ale martwię się tym że tanie tuner satelitarne posiadają wyjścia coponent i scard albo rca .
pozdr wgali

No i dlatego całkiem sensowne jest puścić także komponent. To że nowe sprzęty maja HDMI, nie oznacza że komponent się nie przyda, bo też jest standardem.

Jak zdecydujesz w którym miejscu będzie projektor, to po prostu wkuj tor kablowy, a jakie kable będą pasować, takie wepchniesz.

>> Bambolo

Nie gorączkuj się tak z HDMI. Ile wejść HDMI ma typowy projektor? Ile wejść typowy ampli? Bo samym HDMI wszystkich źródeł obrazu nie obsłużysz... Lepiej już mieć ten jeden kabelek w zapasie... ;)
 

wgali

New member
a component niema takich samych wtyczek co rca bo jak b w tunerze by było wyjście rca to by dało rady podłączyć kabel component i odwrotnie ??
pozdr wgali
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Komponent to trzy przewody koncentryczne typowo zakończone wtyczkami Cinch. Composite to jeden przewód koncentryczny także zakończony Cinch'ami. Tak więc jedną trzecią komponentu wykorzystasz do połączenia kompozytowego. Ale to najsłabsza jakość, S-video jest już lepsze.
 

wgali

New member
Witam
jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi a więc postanowiłem puścić takie kable
- hdmi
- dvi
- component
- svideo
- coaxial
pozdrawiam wgali
 

pintr

New member
A po co mu optyczny!?Przecież i tak na projektorze nie będzie puszczał dzięku nawet jeśli projektor będzie miał jakiś głośnik wbudowany.Dźwięk będzie szedł ze źródła (dvd,blue ray) do amplitunera i z tamtąd do głośników,więc mija się z celem puszczeć optyk do projektora.
 

wgali

New member
witam
widzę że z tymi projektorami to nie taka prosta sprawa
samo okablowanie to nic w porównaniu z ustaleniem odległości projektora
od ekranu gdy się nie wie jaki będzie projektor.
Może jest jakaś standardowa odległość lub jakiś przelicznik ??
pozdr wgali
 

Deimos

Banned
Przy 100" calowym ekranie możesz założyć minimalną odległość projektora od ekranu ok. 2,80m do 3,20-3,30m.
Pozdrawiam
 
Do góry