Okablowanie mieszkania - jak to rozsadnie polaczyc

sponn

New member
Na poczatek tradycyjne powitanie: Witam wszystkich.

A teraz do meritum. Mam maly problem z okablowaniem mieszkania - niby nic specjalnego ale zapytam zanim kupie cos niepotrzebnego :
Szczerze powiem ze nie znam sie na dzieleniu i przesylaniu sygnalu sat wiec potrzebuje waszej pomocy.

Moja (jeszcze nie pelna konfiguracja ma wygladac mniej wiecej tak :

1. Duzy pokoj z balkonem i antena - tutaj stoi N-ka + drugi tuner i TV Nr 1
2. Drugi pokoj - TV nr 2 na ktorym chcialbym moc ogladac tylko N-ke - oczywiscie inny kanal niz na TV nr 1 (przy zalozeniu ze bedzie jeden abonament do 2 tunerow ewentualnie jakies rozwiazanie z pociagnieciem kabla od tunera nr 1 pozwalajace na niezalezne ogladanie dwoch kanalow).
3. Trzeci pokoj - komp z karta Technotrend.

Chcialbym tak to zrobic zeby miec HB/Astre na kompie oraz drugim tunerze (tym nie N-kowym) oraz HB na N-kowym (skoro N-Box ma miec blokowana liste kanalow to Astra mu nie jest potrzebna).

1. Czy ktos moglby podpowiedziec jakiego konwertera potrzebuje ?
Czy cos takiego wystarczy ?
http://www.satsklep.pl/sklep.php?s=produkt...7&id_typu=0

Jak widac konwerter quad z dwoch satelit ale wyglada na to ze potrzebuje 5 kabli (lub 4) - 1 do kompa, 1 do drugiego tunera, i 2 do Nbox recordera - ale pozostaje pytanie o rozwiazanie N-ki na 2 tv - potrzebuje 5-tego kabla czy nie ? Innymi slowy czy ktos wie jak bedzie rozwiazana mozliwosc ogladania 2 kanalow N-ki na 2 TV (dwa konwertery czyli w sumie 3 kable na N czy tez wystarcza 2).

2. Czy w/w sprzet bedzie dzialal z tunerem N-ki bez problemu ?

3. Czego jeszcze bede potrzebowal (oczywiscie poza antena i kablami) ?

Z pomocy ktora do tej pory uzyskalem wynika ze najrozsadniej jest podlaczyc wszystko przez multiswitcha jakiegos powiedzmy na 6 wyjsc (jedno w zapasie). Ale powstaje problem :

4. Jakie konwertery beda potrzebne - czy wystarczy zwykly multiblock z jednym wyjsciem czy tez potrzebny jest multiblock z 4 wyjsciami lub też dwa konwertery kazdy quad. Ktos moglby w tej kwestii pomoc. Bo tutaj :

http://www.dipol.com.pl/11m.php?sid=0f625e207a450b5

jest napisane ze trzeba podac na multiswitcha napisali ze trzeba dac dwa konwertery quadro

"Odbiór dowolnego programu przez dowolnego użytkownika sieci, z dowolnego pasma i polaryzacji, wymaga aby konwerter udostępniał wszystkie potrzebne sygnały przez cały czas. Tego wymogu nie spełniają typowe konwertery nazywane universal single. Dla jednoczesnego odbioru obu polaryzacji (pionowej i poziomej lub prawoskrętnej i lewoskrętnej) należy stosować konwerter dual lub quatro, względnie rozdzielacz polaryzacji, do którego dołączamy dwa osobne konwertery."

Czy ktos ma doswiadczenie w tej materii i moglby mi pomoc w wybraniu sprzetu do w/w konfiguracji.

Z gory dzieki
 

tuptus55

New member
sponn napisał:
Na poczatek tradycyjne powitanie: Witam wszystkich.

A teraz do meritum. Mam maly problem z okablowaniem mieszkania - niby nic specjalnego ale zapytam zanim kupie cos niepotrzebnego :
Szczerze powiem ze nie znam sie na dzieleniu i przesylaniu sygnalu sat wiec potrzebuje waszej pomocy.

Moja (jeszcze nie pelna konfiguracja ma wygladac mniej wiecej tak :

1. Duzy pokoj z balkonem i antena - tutaj stoi N-ka + drugi tuner i TV Nr 1
2. Drugi pokoj - TV nr 2 na ktorym chcialbym moc ogladac tylko N-ke - oczywiscie inny kanal niz na TV nr 1 (przy zalozeniu ze bedzie jeden abonament do 2 tunerow ewentualnie jakies rozwiazanie z pociagnieciem kabla od tunera nr 1 pozwalajace na niezalezne ogladanie dwoch kanalow).
3. Trzeci pokoj - komp z karta Technotrend.

Chcialbym tak to zrobic zeby miec HB/Astre na kompie oraz drugim tunerze (tym nie N-kowym) oraz HB na N-kowym (skoro N-Box ma miec blokowana liste kanalow to Astra mu nie jest potrzebna).

1. Czy ktos moglby podpowiedziec jakiego konwertera potrzebuje ?
Czy cos takiego wystarczy ?
http://www.satsklep.pl/sklep.php?s=produkt...7&id_typu=0
Wystarczy taki konwerter
sponn napisał:
Jak widac konwerter quad z dwoch satelit ale wyglada na to ze potrzebuje 5 kabli (lub 4) - 1 do kompa, 1 do drugiego tunera, i 2 do Nbox recordera - ale pozostaje pytanie o rozwiazanie N-ki na 2 tv - potrzebuje 5-tego kabla czy nie ? Innymi slowy czy ktos wie jak bedzie rozwiazana mozliwosc ogladania 2 kanalow N-ki na 2 TV (dwa konwertery czyli w sumie 3 kable na N czy tez wystarcza 2).
Drugi tuner N (też z recorderem) może być podłączony pod to samo wyjście konwertera co pierwszy tuner N. Oba tunery - wejścia sat do toru PVR trzeba podłączyć przez rozgałęźnik blokujący zasilanie konwertera z jednego z tunerów. Czyli jeden tuner zasila i steruje konwerterem ale obydwa odbierają. Sygnał PVR będzie leciał z tego samego transpondera.
sponn napisał:
2. Czy w/w sprzet bedzie dzialal z tunerem N-ki bez problemu ?
Na dziś nie wiadomo jak rozdzielić uprawnienia N na komputer

sponn napisał:
3. Czego jeszcze bede potrzebowal (oczywiscie poza antena i kablami) ?

Z pomocy ktora do tej pory uzyskalem wynika ze najrozsadniej jest podlaczyc wszystko przez multiswitcha jakiegos powiedzmy na 6 wyjsc (jedno w zapasie). Ale powstaje problem :

4. Jakie konwertery beda potrzebne - czy wystarczy zwykly multiblock z jednym wyjsciem czy tez potrzebny jest multiblock z 4 wyjsciami lub też dwa konwertery kazdy quad. Ktos moglby w tej kwestii pomoc. Bo tutaj :

http://www.dipol.com.pl/11m.php?sid=0f625e207a450b5

jest napisane ze trzeba podac na multiswitcha napisali ze trzeba dac dwa konwertery quadro

"Odbiór dowolnego programu przez dowolnego użytkownika sieci, z dowolnego pasma i polaryzacji, wymaga aby konwerter udostępniał wszystkie potrzebne sygnały przez cały czas. Tego wymogu nie spełniają typowe konwertery nazywane universal single. Dla jednoczesnego odbioru obu polaryzacji (pionowej i poziomej lub prawoskrętnej i lewoskrętnej) należy stosować konwerter dual lub quatro, względnie rozdzielacz polaryzacji, do którego dołączamy dwa osobne konwertery."

Czy ktos ma doswiadczenie w tej materii i moglby mi pomoc w wybraniu sprzetu do w/w konfiguracji.

Z gory dzieki
Podane przez ciebie rozwiązanie z Dipola jest najbardziej profesjonalne
i uniezaleznia cię całkowicie. Ale muszą być w nim zastosowane dwa konwertery QUATRO nie quad jak podałeś na początku
 

sponn

New member
Wlasnie doczytalem ze quad to nie to samo co quatro ;)

Kto pyta nie bladzi...

Dzieki za info

Rozumiem ze wersja bez multiswitcha rozni sie po prostu cena - jednym slowem albo bez switcha (taniej ale trzeba pokombinowac) albo ze switchem (opcja drozsza ale za to bezproblemowa).

Sam nie wiem co zrobic... jeszcze poczytam i poszukam a jakby cos bede pytal.
 

PabloS17

New member
tuptus55 napisał:
Drugi tuner N (też z recorderem) może być podłączony pod to samo wyjście konwertera co pierwszy tuner N. Oba tunery - wejścia sat do toru PVR trzeba podłączyć przez rozgałęźnik blokujący zasilanie konwertera z jednego z tunerów. Czyli jeden tuner zasila i steruje konwerterem ale obydwa odbierają. Sygnał PVR będzie leciał z tego samego transpondera.

tuptus55 - Witaj !
Mam pytanie.
Zaainteresowało mnie bardzo rozwiązanie które zasugerowałeś powyżej.
Co prawda pociągnąłem już 2 kable do n-boxa ale chętnie jednego się pozbędę.
Gdzie można zdobyc taki rozgałęźnik który blokuje zasilanie tunera ? Ma on swoją jakąś techniczną, fachową nazwę ? Może podasz jakis przykładowy link ?

I jeszcze jedno pytanie: na stronie telewizjanowejgeneracji podali że najprawdopodobniej n-ka pozwoli na oglądanie programów z Astry. Zatem - jesli zastosuję monoblock z jednym wyjściem i jednym kablem - ale rozdzielę sygnał tuż przed n-box recorderem przy pomocy takiego rozgałęźnika to będę mógł na jednym kablu i takim konwerterze jednocześnie oglądać i nagrywać programy z Astry i/lub HotBirda ?

Dzięki za odpowiedz !

P(~;
 

TolBoy

Member
Ja jednak polecam rozwiązanie z multiswitchem, cena ok 300zł na jednego satelite i ok 400zł na dwie satelity. Masz 8 wyjśc na tunery sat, jeszcze mozesz podpiąć antene radiowa i TV wtedy wszystko masz w jednym kablu (profesionalnie)
 

tuptus55

New member
PabloS17 napisał:
tuptus55 - Witaj !
Mam pytanie.
Zaainteresowało mnie bardzo rozwiązanie które zasugerowałeś powyżej.
Co prawda pociągnąłem już 2 kable do n-boxa ale chętnie jednego się pozbędę.
Gdzie można zdobyc taki rozgałęźnik który blokuje zasilanie tunera ? Ma on swoją jakąś techniczną, fachową nazwę ? Może podasz jakis przykładowy link ?
KILK1
PabloS17 napisał:
I jeszcze jedno pytanie: na stronie telewizjanowejgeneracji podali że najprawdopodobniej n-ka pozwoli na oglądanie programów z Astry. Zatem - jesli zastosuję monoblock z jednym wyjściem i jednym kablem - ale rozdzielę sygnał tuż przed n-box recorderem przy pomocy takiego rozgałęźnika to będę mógł na jednym kablu i takim konwerterze jednocześnie oglądać i nagrywać programy z Astry i/lub HotBirda ?

Dzięki za odpowiedz !

P(~;
Monoblock to poprostu dwa konwertery i przełącznik DiSEqC w jednej obudowie. Jeśli działa sterowanie DiSEqC z nboxa to będzie to działać ale wtedy odpada rozgałęźnik, o którym mowa powyżej.
 

PabloS17

New member
tuptus55 - nie zrozumielismy sie chyba albo ja mam problemy z percepcja ;)

Od jutra sprzedaz n-box recorderow (ktory ma 2 wejscia na kabel sat) i jednoczesnie 'n' od jutra (lub pare dni pozniej) odblokowuje kanaly z Astry.
Interesuje mnie: ogladanie Astry i HotBirda i jednoczesne nagrywanie Astry i HotBirda.
Wniosek: musze kupic Twina i poprowadzic 2 kable. Jednym kablem bedzie szedl sygnal z Astry lub HB do tunera pierwszego (do ogladania) a drugim bedzie szedl sygnal z Astry lub HB do tunera drugiego (do nagrywania).
Pytanie: czy to juz jest wersja minimalna jesli chodzi o sprzet i okablowanie czy mozna to jeszcze uproscic ?
Np. uproscic tak jak to opisales z tym rozgaleznikiem.
Wtedy wyobrazalbym sobie to rozwiazanie tak: zamiast Twina jest Monoblock, zamiast 2 kabli - jeden, tylko tuz przed tunerem montuje rozgaleznik i do tunera wchodza juz dwa kable.
Pytanie: czy to zadziala i gdzie taki rozgaleznik mozna kupic ?

P/P(~;
 

gtlech

New member
mnie tez by idealnie odpowiadalo to rozwiazanie. nie musialbym rujnowac mieszkania. Prosze o odpowiez z tym rozdzielaczem
 

tuptus55

New member
Pablo ja cię doskonale rozumiem co chcesz osiągnąć. Bo mam dokładnie ten sam problem. Pruć ściany na drugi kabel do konwertera czy cos kombinować.
W wersji jaką byś chciał osiągnąć to potrzebujesz dwa konwertery twin. Jeden na Astrę drugi na HB. Postaram się później narysować.
 

PabloS17

New member
Przemyslalem sprawe i wydaje mi sie ze to chyba jednak nie jest mozlwie.
Zadzialaloby to ale w przypadku monoblocka - bo nie potrzebujemy sie przelaczac pomiedzy konwerterami. W przypadku Twina jesli chcemy przelaczyc sie na Astre - to musimy podac napiecie a separator przeciez ma odfiltrowac napiecie (zasilajace co prawda, ale jednak napiecie).

Ale moze sie myle.
Jesli cos wymyslisz to bedziemy wdzieczni bo to nie tylko prucie scian ale i mniejsze koszta (bez DISEcQa) i mniejsze tlumienie sygnalu.

P/P(~;
 
Do góry