Odwzorowanie detali obrazu w nowych HD-playerach

BiegiHD

New member
Witam Wszystkich,

Do założenia tematu i podzielenia się wnioskiem skłoniła mnie obserwacja swojego WDTV. Po zakupie byłem zachwycony obrazem, szczególnie ostrością obrazu i jakością upscallera sigmy (starsze filmy w tym z kamery DVD mpeg-2). Byłem też u kumpla co ma projektor i nawet zwykłe divxy wyglądały znakomicie nie mówiąc o 720p.
Od razu po zakupie "coś" mi nie grało z kontrastem i czernią ale jako, że to pierwszy sprzęt połączony po HDMI stwierdziłem tak ma to wyglądać a poprzedni "zwykły" odtwarzacz DVD po komponencie widocznie nie trzymał parametrów i rozjaśniał.
Któregoś dnia wpadł mi w ręce film w H.264 720p, traf chciał że był chyba trochę "przyciemniony" bo już na kompie wydawał mi się dziwny. Odtworzenie w WDTV tylko spotęgowało efekt a mając w pamięci obraz z komputera od razu pauza, skok do kompa i niestety ogromny zawód :(
Poniższe zdjęcie pozostawiam bez komentarza (już rozglądam się za innym playerem tylko nie wiem czy ze stajni sigmy czy realteka).

Podsumowując:
- TV LCD na pewno jest ustawiony OK to nie wina telewizora
- odtworzyłem inne filmy nie HD z DVD i efekt ten sam na tych samych nastawach jasności, kontrastu
- żadne rozjaśnienia, zmniejszenia kontrastu nie pomagają
- podłączyłem też do plazmy Panasonica u rodziców identiko

Wnioski:
- Prośba do innych użytkowników pierwszej i drugiej generacji WDTV aby zrobili podobny test u siebie i odpisali na tego posta jak jest
- może ktoś miał możliwość porównać obraz z odtwarzaczy realteka vs. sigma i jak to wygląda
w tym aspekcie

Najlepszą wiadmością dla mnie byłoby, że akurat mój egzemplarz jest "felerny". Osobiście w to nie wierzę i albo wszystkie WDTV tak mają co w moich oczach je dyskwalifikuje lub wszystkie sigmy tej generacji.
Z drugiej strony czy producent może coś wogóle ingerować w tym "aspekcie". Przecież te wszystkie playery to mają chip AllInOne no chyba, że mnie ktoś oświeci o powie, że obraz dekodowany przez głwóny chipset może być potem "tuningowany" i ciągle cyfrowo przesyłany.

PS. Teraz mnie naszło na sam koniec ale to byłoby już VooDoo - załatwie sobie inny kabel aby nie było wątpliwości :). Aha dla chcących zbadać ten sam moment filmu - tytuł 2012 czas widoczny.
 

Attachments

  • blackWDTV_small.jpg
    blackWDTV_small.jpg
    43,7 KB · Wyś: 439
Ostatnia edycja:

kertis

New member
PS. Teraz mnie naszło na sam koniec ale to byłoby już VooDoo - załatwie sobie inny kabel aby nie było wątpliwości :). Aha dla chcących zbadać ten sam moment filmu - tytuł 2012 czas widoczny.

Opisujesz to co mnie wstrzymuje przed zakupem playerka na realteku czy sigmie: ciągły jednak jeszcze brak zapasu mocy do pełnego postprocessingu w HD. O ile w kompie jest zwykle zapas mocy na postprocessing, o tyle te playerki niestety mają sprzętowo ustawione uśrenienie między wydajnością a jakością obrazu. Oczywiście nie ma tragedii i obraz jest zadowalający, ale pewnie dopiero kolejne generacje będą miały wystarczający zapas Hz.
 

brandt78

New member
A tak u mnie wyglada ta sama scena (720p WiKi) na WDTV Live po HDMI (kabel Prolink) na plazmie Panasa V10:

Tryb kinowy:
Yfrog - p1000587

p1000587.jpg


Tryb THX:
Yfrog - p1000591

p1000591.jpg


Oczywiscie zdjecia nie sa najlepsze, ale zapewniam ze obraz w rzeczywistosci jest "zyleta"

Z 3m raczej nie da sie odroznic czy leci Bluray czy MKV - ilosc detali taka sama.
Chyba ze ktos ma kiepski rip lub nie radzi sobie z ustawieniem wlasnego sprzetu....

Polecam wdtv live :D
 
Ostatnia edycja:

BiegiHD

New member
A tak u mnie wyglada ta sama scena na WDTV Live po HDMI (kabel Prolink) na plazmie Panasa V10:

Polecam wdtv live :D

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli WDTVLive pierwsza próba OK. Zaznaczam proszę porównywać ten sam materiał na playerze HD oraz najlepiej kompie lub "zwykłym" odtwarzaczu DVD w przypadku divx.
 

ziupo

New member
BiegiHD żeby porównanie było miarodajne musisz udostępnić nam próbkę oryginalnego materiału. Podałeś tylko tytuł filmu i timing, a le dobrze wiemy, że różne relki różnią się między sobą. Ba, nawet "czyste" obrazy BD/DVD różnią się miedzy sobą, bo grupy używają różnych odtwarzaczy, programów do przetwarzania czy nawet prostych filtrów do poprawy obrazu.

A zatem nie wystarczy podać jedynie tytuł filmu, musisz jeszcze stworzyć nam próbkę i dopiero wtedy takie porównanie ma sens.
 

BiegiHD

New member
A zatem nie wystarczy podać jedynie tytuł filmu, musisz jeszcze stworzyć nam próbkę i dopiero wtedy takie porównanie ma sens.

Oczywiście masz rację bardziej jednak zależało mi na wstępnej diagnozie i porównania pierwszego lepszego filmu na WD i np. kompie.

Szczęśliwie przyczyna została odkryta, chociaż nadal nie rozumiem skąd różnice. Otóż wybranie trybu auto wydawało mi się najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ mam TV HD ready słusznie WD wstrzelił rozdzielczość piksel w piksel. Dziś podłączyłem przez cincha i obraz oprócz słabej ostrości nie wykazywał "zaczernienia". Drążę dalej, zapamiętuje scenę jakiegoś tam filmu i ręcznie przestawiam tryby na 1080p & 720p z auto. Obraz "żyleta" bez zaciemnień z poprawnym odwzorowaniem detali.

Muszę przeprosić się ze skrzyneczką i oczywiście nie mam zamiaru już jej sprzedawać :) Szkoda tylko tych kilkunastu filmów obejrzanych z przekonaniem "jakości".

Pozdrawiam wszystkich, a chcących zagłębić temat lub wyjaśnić technicznie skąd taki rozjazd zachęcam do dyskusji.
 

ziupo

New member
Czekaj czekaj ;) Skoro już poruszyłeś ten wątek to podsunąłeś mi tym samym pomysł bezpośredniego porównania najpopularniejszych odtwarzaczy HD w Polsce.
Musimy tylko rozejrzeć się za jakimś dobrym fragmentem filmu i spreparować próbkę. Ewentualnie można dodatkowo użyć także plików graficznych w popularnych rozszerzeniach TIFF, JPEG i GIF (RAW'ów chyba żaden z odtwarzaczy nie "wywołuje"?). Wiem, że taki test nie byłby w pełni obiektywny, bo dokonywany byłby na różnych TV i różnych ustawieniach TV. Można by się jedynie umówić co do domyślnych ustawień odtwarzacza.
 

brandt78

New member
Raczej nie ma sensu :/
Poza tym kazdy wklejal by fotki robione innym aparatem w innych warunkach oswietleniowych. I z jakosci tych fotek na pewno nie dalo by sie wywnioskowac ktory player daje najlepsza jakosc obrazu.
 

BiegiHD

New member
Raczej nie ma sensu :/
Poza tym kazdy wklejal by fotki robione innym aparatem w innych warunkach oswietleniowych. I z jakosci tych fotek na pewno nie dalo by sie wywnioskowac ktory player daje najlepsza jakosc obrazu.

Zgadzam się nie będzie to miarodajne. Poza tym ja miałem konkretny problem i pochopnie zrzuciłem winę na całą serię, na szczęście jest już OK.

Co do porównania realtek vs sigma to gdzieś jakiś czas temu trafiłem na laboratoryjne porównania wraz z screenami (nie mogę teraz odnaleźć). Wniosek był taki że realtek był nieco wolniejszy i niewiele ustępował jakością obrazu za to miał więcej opcji dodatkowych przynajmniej na firmware który wtedy był (chyba jeszcze niedostępny był WDTVLive).
 

ziupo

New member
Hm gdyby nie HDCP to można by po prostu wyciągnąć sam obraz z całej transmisji, ale tak to zostaje tylko aparat (mówię o amatorskich warunkach i potrzebach).
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Brak detali w ciemnych scenach

Witam,
Brak detali w przypadku BiegiHD wynika pewnie z faktu, że telewizor pewnie ze względu a rozdzielczość traktuję sygnał po hdmi jako sygnał z PC (skala 0-255), natomiast telewizor wymaga sygnału 16-235, stąd zniekształcenia dla ciemnych i jasnych kolorów. Proponuję spróbować zmienić port hdmi i rozdzielczość dla testu, ewentualnie pogrzebać w ustawieniach tv lub wdtv.
 

Max78

New member
Hm gdyby nie HDCP to można by po prostu wyciągnąć sam obraz z całej transmisji, ale tak to zostaje tylko aparat (mówię o amatorskich warunkach i potrzebach).

Na Alledrogo-pl widzialem przewod HDMI, ktory ma byc 'inteligentny' - tzn wbudowany uklad, ktory 'oszukuje' urzadzenia. Przypuszczam, ze to wbudowany uklad HDCP, ktory wcina sie miedzy TV a urzadzenie i 'wmawia' im, ze oba maja wlasciwe klucze, przez co nie powinno byc problemu z wyciagnieciem strumienia video z takiego sygnalu.
Ktos posiada takowy przewod HDMI? Bawil sie nim?
 

pr30@tlen.pl

New member
Witam,
Brak detali w przypadku BiegiHD wynika pewnie z faktu, że telewizor pewnie ze względu a rozdzielczość traktuję sygnał po hdmi jako sygnał z PC (skala 0-255), natomiast telewizor wymaga sygnału 16-235, stąd zniekształcenia dla ciemnych i jasnych kolorów. (..).

Na bazie tego, co napisał powyżej kolega - mam dwa pytania do znawców tematu:

1. mój amplituner Denon 2308 (do jednego z wejść HDMI jest wpięty O!Play Air) ma dwa tryby "przepuszczania" sygnałów HDMI - RGB Standard (zakres 16-235) oraz RGB Enhanced (0-255) - który z tych trybów wybrać do wysterowania TV Philips 9704 (podłączonego do HDMI Out) tak aby efektem było jak najlepsze odwzorowanie poziomów luminancji ?

2. O!Play może wyprowadzać sygnał 1080p/50Hz lub 1080p/60Hz - oba są poprawnie akceptowane przez TV (model jak wyżej) - i tu podobne pytanie - która z ww. opcji będzie lepsza i dlaczego ?

pozdrawiam,
Paweł
 

martinezo

New member
Na Alledrogo-pl widzialem przewod HDMI, ktory ma byc 'inteligentny' - tzn wbudowany uklad, ktory 'oszukuje' urzadzenia. Przypuszczam, ze to wbudowany uklad HDCP, ktory wcina sie miedzy TV a urzadzenie i 'wmawia' im, ze oba maja wlasciwe klucze, przez co nie powinno byc problemu z wyciagnieciem strumienia video z takiego sygnalu.
Ktos posiada takowy przewod HDMI? Bawil sie nim?

Są takie i działają.
Jest potrzebny do nBOX'a jeżeli chcesz słuchać radia bez wpatrywania się w mikrofon na TV podłączonym przez HDMI... (co jest kretyństwem - wyłączysz TV - "Problem HDCP" na tunerze i kpl. cisza na cyfrowych wyjściach: HDMI i o zgrozo na optycznym też - pomijam już brak możliwości niezależnej konfiguracji wyjść...).
Yntelygentny kajdzbelek jest sztandarową propozycją z BOK'u eNki :kom: na słuchanie radia bez zbędnego obciążenia kieszeni kosztami jałowo chodzącego TV - powinien być zatem w zestawie :evil: (a nie być dodatkowym akcesorium) - bowiem sobie biedni nie dają rady z ominięciem HDCP po włączeniu radia (chyba, że ten mikrofon na ekranie jest "pod ochroną" :D).

Jeżeli jest to wszyte na stałe i nie do ominięcia w układach wyjść HDMI - to mogliby o tym powiedzieć - dałbym sobie wtedy spokój z molestingiem :D
 
Ostatnia edycja:

BiegiHD

New member
telewizor pewnie ze względu a rozdzielczość traktuję sygnał po hdmi jako sygnał z PC (skala 0-255), natomiast telewizor wymaga sygnału 16-235, stąd zniekształcenia dla ciemnych i jasnych kolorów. Proponuję spróbować zmienić port hdmi i rozdzielczość dla testu, ewentualnie pogrzebać w ustawieniach tv lub wdtv.

Tą zmianę już zrobiłem i napisałem że wszystko z odwzorowaniem luminancji jest OK na typowych ustawieniach 720p & 1080p. - obojętnie na którym porcie HDMI.
Jeszcze raz wrzuciłem stary tryb auto który dobiera rozdzielczość 1360x768 i masz rację telewizor jest jakby w innym "stanie" parę opcji Video zostaje ukrytych (do tej pory nie zauważyłem bo ich nie używałem).

Czy ktoś mógłby łopatologicznie wyjaśnić co to za zakresy 0-255 & 16-235 i dlaczego TV ma coś od tego uzależniać. Jeżeli ktoś ma np Nettopa z komputerową karta graficzną i ustawi tryb 1080p to z kompa pójdzie mu z zakresie 0-255 a TV będzie traktował jak 16-235. Na mój rozum też będą przekłamania ??
 

Max78

New member
BTW - jedno ważne pytanie w temacie rozjaśniania/przyciemniania - a sprawdzałeś kolego, czy w tym WD-ku jest gdzieś w opcjach możliwość sterowania KONTRASTEM/JASNOŚCIĄ (CONTRAST/BRIGHTNESS)? :)

W moim (do niedawna) SISO Markus 700 jest możliwość sterowania tymi parametrami. Zależnie od TV (CRT Phil'a, CRT Panasa, LCD JVC, LCD LG) tym korygowałem zbyt dużą jasność/przyciemnienie i/lub kontrast :)
POMAGAŁO i to skutecznie :)
 
Do góry