odtwarzanie przez DLNA / LAN w VT30/VT50

vanes

New member
Witam,

Planuje w najblizszych dniach/tygodniach zakup ok 50" plazmy, rozwazam VT50/VT30 (oraz alternatywnie Samsungi D8000/E8000) i po przejrzeniu roznych opinii, recenzji, testow itd - brakuje mi informacji (w kontekscie jakiegokolwiek ze wspomnianych modeli) dotyczacych funkcjonalnosci DLNA - lacznosci z siecia lokalna. Czy moze ktorys z szanownych forumowiczow ma jakies doswiadczenia z tym zwiazane?

Nieco dokladniej co mnie interesuje?

Mam w domu postawionego NAS'a firmy QNAP, na ktorym trzymam wszystkie multimedia. Mam to podlaczone do domowej sieci lokalnej opartej na gigabit ethernet oraz WiFi w standardzie N. Na domowym kompie stacjonarnym i laptopach mam wiec dostep i bez problemu odtwarzam multimedia (takze w Full HD) z tego serwera plikow. Po zakupie TV chce moc bez problemow odtwarzac filmy przez lokalna siec z NAS'a.

Z jednej strony rozumiem, ze do tych wszystkich TV mozna podlaczyc dysk / stick przez USB i odtworzyc film bezposrednio stamtad (korzystajac z dekoderow i odtwarzacza multimediow wbudowanego w TV). Czy VT30 / VT50 moga podlaczyc sie do dysku sieciowego w podobny sposob - korzystajac z Samby albo NFS - i odtwarzanie faktycznie na TV (czyli dekoder korzysta z mocy obliczeniowej TV)? Czy jedynie mozliwe jest uruchomienie serwera multimediow na innym urzadzeniu sieciowym (np Twonky Media - ktory jest dostepny na moim NASie), dekodowanie multimediow na tym serwerze i dostarczenie do TV juz zdekodowanego sygnalu? W tym drugim przypadku jak rozumiem TV nie jest ograniczony obsluga roznych kodekow - jesli dekodowanie sygnalu dokonuje sie na serwerze?

Jeszcze jedno bardziej konkretne pytanie - jakiej predkosci jest port LAN w VT30/VT50? 100Mbit? Gigabit?

Z gory dzieki za odpowiedzi (i ewentualne korekty mojego wyobrazenia o dzialaniu tych funkcji :) )!
 

ph88

New member
Mam GT30, ale to akurat działa tak samo, a więc: Media Server (DLNA) działa bez problemu, i natywnie i transkodowane. Jedyny problem to napisy, ale ja wszystkie wmuxowuję w film i działa bez zarzutów. Jeśli nie będzie Ci się chciało wmuxowywać napisów, to niestety musisz to potraktować jako znaczną niewygodę. Co do samby/sieci lokalnej, to jestem pewny, że mój TV widzi sieć z Windowsa - pojawia się na liście. Na Linux nie mam odpalonej samby więc nie miałem okazji sprawdzić. Nie wiem tylko jak z odtwarzaniem plików z sieci lokalnej, bo używałem tylko DLNA, ale jeśli DLNA chodzi natywnie, to i po sieci lokalnej będzie działać. Jak będę miał chwilę to sprawdzę czy na pewno działa po lokalnej.

Co do prędkości portu LAN: RJ45, IEEE802.3 10BASE-T / 100BASE-TX. Więcej nie potrzeba, bo i po co?
 

vanes

New member
Dzieki za odpowiedz!

Co do napisow - to zaden problem, w zasadzie nie uzywam, a jak bede chcial jakis bardziej egzotyczny lingwistycznie film obejrzec, to cos wykombinuje. Ale dzieki za zwrocenie na to uwagi.

W kwestii terminologii - jestem tu jeszcze dosc zielony, wiec sie wole upewnic media server transkodowane vs natywne. To drugie oznacza faktyczne dekodowanie zrodlowego pliku przez TV, a pierwsze przez media server odpalony na innym urzadzeniu (w moim przypadku - NAS)?

Jesli dobrze te roznice rozumiem, to mnie interesuje bardziej natywne odtwarzanie, bo obawiam sie, ze NAS nie ma wystarczajaco mocy obliczeniowej, zeby transkodowac strumienie full HD (i jeszcze nadazac z wysylaniem tego przez siec + obslugiwaniem innych zapytan). W najgorszym razie moge postawic Media Server na stacjonarnym kompie - wczytywac film z NAS'a, dekodowac i wyslac do TV przez DLNA, aczkolwiek troche sie to mija z idea, ktora mi przyswiecala przy kupnie NAS'a :)

Ale jesli TV widzi siec lokalna z Windows (tu akurat mi wszystko jedno - NAS obsluguje zarowno Sambe jak i NFS), to raczej powinien tez byc w stanie odtworzyc z niej filmy na tej samej zasadzie co z USB stick. Jakbys mial moment, zeby to sprawdzic i dac znac - to bede wdzieczny!

Co do predkosci portu - wraz z NASem zrobilem upgrade calej infrastruktury LAN do Gigabit Ethernet, milo byloby jakby i TV to obslugiwal. Aczkolwiek dla samego TV to oczywiscie 100Mbps tez wystarczy.

Dzieki!
 

ph88

New member
Dzieki za odpowiedz!
W kwestii terminologii - jestem tu jeszcze dosc zielony, wiec sie wole upewnic media server transkodowane vs natywne. To drugie oznacza faktyczne dekodowanie zrodlowego pliku przez TV, a pierwsze przez media server odpalony na innym urzadzeniu (w moim przypadku - NAS)?

Native streaming - Media Server przesyła bezpośrednio do TV nietknięty materiał, bez jakiejkolwiek zmiany (tak jakby tylko udostępniał plik).
Transcoding - Media Server (o ile zajdzie taka potrzeba oraz w zależności od konfiguracji) konwertuje dany plik z jednego kodowania na inne (np. takie, które na pewno odtworzy TV) często z pewną stratą jakości, taki live streaming.

Ja używam profilu Generic na serwerze DLNA i wszystko leci nietranskodowane. Spokojnie się TV i sieć wyrabia. Z moich obserwacji transfer to maksymalnie 4MB/s przy dużym ripie (25GB). W zapasie jest więc ok. drugie tyle.

Co do predkosci portu - wraz z NASem zrobilem upgrade calej infrastruktury LAN do Gigabit Ethernet, milo byloby jakby i TV to obslugiwal. Aczkolwiek dla samego TV to oczywiscie 100Mbps tez wystarczy.

Producenci nie instalują sprzętu, który i tak nie zostanie wykorzystany. Nawet gdybyś miał plik ze streamem 20MB/s to i tak nie wyrobiłby procek w TV, żeby to rozkodować.
 
Do góry