Odtwarzanie plików AVCHD (m2ts) na komputerze

Shinzon

New member
Chciałem się podzielić doświadczeniem jeżeli chodzi o odtwarzanie plików HD, a mianowicie plików AVCHD (m2ts). Pliki nagrane były kamerą SONY CX6. Mój komuter to Quad Q6600, 4GB ram, Vista 64bit, GF 8800 GTS, monitor 24-cale o rozdzielczości 1920x1200, a więc pozwalający na oglądanie filmów full HD. Nie mam jeszcze telewizora Full HD, więc filmy HD jak na razie oglądam na komputerze. Zakup telewizora HD planuje w niedalekiej przyszłości.

A więc do czasu kiedy miałem Pentium 4 3GHz, 2GB ram i GF7900 (na tym samym monitorze 1920x1200) to odtwarzanie plików AVCHD to była rozpacz. Istny break-dance.

Następnie zakupiłem lepszy sprzęt (Quada) oraz lepszą kartę graficzną (GF8800), która dodatkowo odciąża procesor główny przy odtwarzaniu materiału HD i od razu uzyskałem w miarę płynne odtwarzanie.

Na początku używałem załączonego do kamery oprogramowania Picture Motion Browser. Mimo, że na Quadzie przy odtwarzaniu nie gubiły się klatki to przy poruszaniu kamerą obraz stawał się jakiś taki rozmyty nie do zniesienia.

Następnie nabyłem WINDVD 9 Plus. Odtwarza nieco lepiej, ale nadal były takie widoczne poszarpania na krawędziach obiektów w trakcie ruchu.

Wypróbowałem więc Nero Show Time z pakieru Nero 8 (później upgradowałem go do Nero 9). I tu doznałem olśnienia. Obraz stał się czysty i jakby ktoś przestał lać wodę na obiektyw w trakcie poruszania kamerą. Coś pięknego. Jedyne co to Nero Show Time rozciąga obraz full HD na pełny ekran 1920x1200 (HD to 1920x1080) przez co jest on nieco rozciągnięty, ale nie przeszkadza to specjalnie.

W końcu nabywając napęd blu-ray do komputera dostałem w załączeniu oprogramowanie Power DVD Ultra 7 w wersji HD/blu-ray. PowerDVD odtwarza pliki AVCHD na komputerze prawie jak Nero Show Time. Prawidłowo również zachowuje proporcje 1920x1080. Jednak Nero Show Time wydaje mi się nieco bardziej plynny i czysty w odtwarzaniu.

PowerDVD doczekał się już wersji 8. Jednak sporo kosztuje i nie mam zamiaru jej kupować, gdyż mam już aż nadto programów do odtwarzania AVCHD. Ciekaw jestem jednak czy dokonał się jakiś postęp co do jakości odtwarzania w wersji 8 w stosunku do wersji 7.

Przy okazji chciałem wspomnieć, że WINDVD 9 Plus ma bardzo fajną opcję AllHD, która pozwala odtwarzać filmy DVD konwertowane na HD 1280x720 w czasie rzeczywistym oraz poprawia płynność ruchu. Oglądałem ostatnio Gwiezdne Wojny tak podrasowane i obraz jest przepiękny. Nie mogłem nacieszyć oka.

Jeżeli inni uczestnic forum mają doświadczenia z odtwarzanie plików AVCHD to zachęcam do podzielenia się doświadczeniami.

Przy okazji chiałem zapytać posiadaczy telewizorów Full HD i odtwarzaczy DVD / blu-ray, które mają tzw. upscalling, czyli konwertują DVD na full HD 1080. Jaka jest jakość takiej konwersji. Czy obraz ulega znacznej poprawie?
 
Ostatnia edycja:

mobzd

New member
Shinzon napisał:
Jeżeli inni uczestnic forum mają doświadczenia z odtwarzanie plików AVCHD to zachęcam do podzielenia się doświadczeniami.
Pisałem już w innym miejscu tego forum - również korzystam z PowerDVD 8 a dokładnie jego kodeków do wyswietlenia AVCHD w Vista MediaCenter. Mój HTPC jest napędzany tanim dwurdzeniowym Celeronem 1.6GHz (ograniczam ilość generowanego ciepła) a czarną robotę wykonuje Radeon 3450HD. Dzięki temu, ze kodeki PowerDVD 8 rewelacyjnie wykorzystują sprzętowe wsparcie ATI Avivo na tak słabym procesorze odtwarzanie materiału FullHD jest idealnie płynne i stabilne.
 

Droid

New member
Shinzon napisał:
Na początku używałem załączonego do kamery oprogramowania Picture Motion Browser. Mimo, że na Quadzie przy odtwarzaniu nie gubiły się klatki to przy poruszaniu kamerą obraz stawał się jakiś taki rozmyty nie do zniesienia.

Wypróbowałem więc Nero Show Time z pakieru Nero 8 (później upgradowałem go do Nero 9). I tu doznałem olśnienia. Obraz stał się czysty i jakby ktoś przestał lać wodę na obiektyw w trakcie poruszania kamerą.

witam
mam ten sam problem, który miałeś TY = odtwarzania na kompie plików z kamery HD wygląda b.średnio, generalnie podczas ruchu kamerą wszelkie krawędzie stają się takie poszarpane :confused:

ale generalnie mam pytanie odnośnie nero 9, czy oprócz poprawnego odtwarzania plików z kamery można za pomocą tego programu również dokonać prostej obróbki materiału z kamery?

wiem, że nero to nie to co kiedyś (tylko program do wypalania płytek), ale wielozadaniowy kombajn...
 

Shinzon

New member
@ Droid

W ramach pakietu Nero 9 jest aplikacja Nero Vision, która pozwala na tworzenie zarówno dysków AVCHD na nośnikach DVD jak i Blu-ray. Bez problemu wczytuje do niej pliki nagrane kamerą SONY CX6 (m2ts), można tworzyć odpowiednie menu, przycinać ujęcia, dodawać efekty itd. Do podstawowej obróbki moim zdaniem w zupełności wystarcza.
 

LCC

New member
Ale po co takie kombinacje. Wystarczy wgrać kodeki K-Lite Full i odtwarzać na Windows Media Playerze. Obraz miodzio.
 

Shinzon

New member
@LCC

Wypróbowałem kodeki K-Lite Full. Rzeczywiście odtwarza się wtedy w Media Player, ale dużo lepszy obraz i znacznie większą płynność ruchu mam w Nero Show Time. Pondato, po instalacji tych kodeków przestaje mi działać Picture Motion Browser. Podsumowując odinstalowałem K-Lite Full bo mi coś za bardzo w system ingerują. Nie lubię takich full-pakietów, bo się przy okazji niepotrzeby syf instaluje.
 

Shinzon

New member
Hmm, odinstalowałem tego kodek-paka (K-Lite) i nadal mi odtwarza w Windows Media Player, widocznie wykorzystuje kodeki dostępne w systemie, prawdopodobnie z WINDVD. Przedtem tego nie wiedziałem, bo pliki m2ts miałem po prostu nie skojarzone z Media Playerem. Ale i tak najlepiej wypada Nero Show Time. Oczywiście w Nero Show Time trzeba ustawić w opcjach, aby maksymalnie moc komputera przeznaczyć na najlepszą jakość obrazu. Przy Quad 6600 oraz GF8800 nie ma z tym problemu. Na gorszej konfiguracji (np. Pentium 4 oraz GF7900) był brake-dance i gubiły się klatki.

neroyd0.jpg
 
Ostatnia edycja:

Droid

New member
@Shinzon

dzięki za info, mam Nero 8 (trial) i odtwarzanie jest płynne więc pewnie zdecyduję się na cały pakiet Nero 9 full wersja :cool:
 

piohib

New member
@Shinzon
Możesz napisać jakich kodeków uzywasz??
Mam zainstalowane k-lite mega codec pack i w PMB nie widzi mi flimów (złamane okna)
 

piohib

New member
@Shinzon
dzięki za podpowiedź!
w takim razie sciagne Vista Codec Pack (bo mam viste) i dam znać, czy to rozwiązało ten problem
 

piohib

New member
Gdzieś na forum znalazłem, że takie zachowanie PMB powoduje kodek Haali. Więc go odinstalowałem i rzeczywiście PMB widzi filmy HD. Za to nie moge ich odtworzyć w żadnym playerze:( No i dupa...
Ma ktoś jakiś pomysł co począć z tym fantem??
 

piohib

New member
@Shinzon
Dzięki za pomoc i zainteresowanie, ale jednak nie pomogły te kodeki.

ALE UWAGA!!!
Powalczyłem jeszcze sam i znalazłem rozwiązanie problemu:
- zainstalowałem ponownie k-lite mega codec pack, bez wszystkiego co Haali
- zarzuciłem odtwarzacz Power DVD i wszystko pięknie chodzi (obraz super, nic nie przycina i nie rozchodzi się)
- PMB wreszcie widzi filmy HD!!!
:)))
 

Shinzon

New member
No z tymi kodekami jest problem i u każdego na komputerze występuje indywidualny przypadek. Zauważyłem, że nawet kolejność instalacji różnych kodeków, programów itd. może mieć wpływ na działanie systemu. Zauważyłem np. że jak zainstalowałem QuickTime a potem kodek pack to przestało mi działać odtwarzanie plików .mov w Windows Media Player. Więc zainstalowałem ponownie na to wszystko Quick Time i zaczęło działać wszystko prawidłowo.
 

Shinzon

New member
Testowałem ostatnio płytę z materiałem HD wypaloną w prosty sposób - płyta DVD w formacie AVCHD przygotowana za pomocą Picture Motion Browser (kamera Sony SR11) - test na odtwarzaczu Blu-Ray Panasonic BD35 i telewizorze full HD.

Muszę powiedzieć, że różnica między komputerem, a odtwarzaczem Blu-Ray jest ogromna na korzyść Blu-Ray. Odtwarzanie na komputerze nawet w Nero Showtime wygląda dość marnie przy ruchach kamerą na boki. Obraz jest wtedy rozmyty. Na Blu Ray obraz jest płynny i nie ma takiego efektu.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
no to gratulacje ze mogles to sprawdzic, ja niestety nie mam takiej mozliwosci, a chetnie bym zobaczyl, no ale to pewnie czas jak sie cos kupi
 

Shinzon

New member
Muszę powiedzieć, że dopiero po odpaleniu nagrania na odtwarzaczu Blu-Ray i telewizorze ze 100Hz odświerzaniem doświadczyłem prawdziwej mocy jaką niesie ze sobą obraz full HD.

Odtwarzanie na komputerze może być bardzo mylące, nawet przy mocnej karcie graficznej. Pokusiłem się nawet o wypożyczenie karty GeForce GTX 260 216core do przeprowadzeniu testów. Jest to dość mocna karta, ale mimo wszystko nie równa się ze stacjonarnym odtwarzaczem Blu-Ray takim jak Panasonic BD35. Być może obecnie dostępne oprogramowanie nie potrafi wykorzystać właściwie mocy takiej karty, stąd jakość na komputerze tak kuleje.

A więc jeżeli ktoś chce ocenić w pełni możliwości kamery HD (jakiejkolwiek marki) to musi zrobić test na Blu-Ray. Bazując na odtwarzaniu z komputera można wyciągnąć bardzo błędne wnioski co do jakości obrazu HD, mam tu na myśli format AVCHD oczywiście.
 
Ostatnia edycja:
Do góry