Odtwarzacz DVD z wyjściem HDMI i upscaligiem do 1080p - czy opłaca się kupować

lucin713

New member
Witam,

popsuł mi się ostatnio odtwarzacz DVD (zwykła Manta) na którym oglądałem filmy.

Postanowiłem kupić jakiś nowy odtwarzacz i teraz mam dylemat:

- kupić tani odtwarzacz tylko z wyjściem R G B (trzy odzielne kabelki) tak jak miałem do tej pory;

- kupić droższy odtwarzacz z wyjściem HDMI i upscalingiem do 1080p;

Moje pytanie jest następujące - czy jakość filmów na DVD będzie lepsza poprzez wyjścia HDMI i ewentualnym podciagnięciem sygnału do full HD czyli 1080p niż miałem do tej pory czyli przez RGB?

Niby powinno być lepiej, ale mam Playstation 3, którego używam także do oglądania filmów na płytach blueray. PS3 ma wbudowany upscaling sygnału do wyższej rozdzielczości jeżeli ogląda się płyty DVD, ale jakość obrazu jest gorsza niż na zwykłym odtwarzaczu DVD jaki miałem do tej pory (czyli sygnał przez RGB).
Mówiąc, że obraz jest gorszej jakości mam na mysli, że oglądając filmy dvd na Playstation, które ma wyjście hdmi i upscaling sygnału, filmy wydają się bardziej "ziarniste" co niestety wygląda niekorzystnie - lepiej wygląda "rozmazany" obraz ze zwykłego odtwarzacza dvd.

Zatem - kupowac zwykły odtwarzacz dvd czy bawić się w wersje z wyjściem hdmi i opcjonalnym podbijaniem sygnału do 1080p?


p.s. telewizor jaki posiadam to 47LG5000 czyli full HD
 

slawkor

Member
Bez reklam
Lepiej kupić odtwarzacz BR który ma wbudowany skaler dvd do 1080p i obsługuje .mkv. Kupowanie dvd na dzień dzisiejszy jest nieopłacalne.
 

Xisiek

New member
Postanowiłem kupić jakiś nowy odtwarzacz i teraz mam dylemat:

- kupić tani odtwarzacz tylko z wyjściem R G B (trzy odzielne kabelki) tak jak miałem do tej pory;

- kupić droższy odtwarzacz z wyjściem HDMI i upscalingiem do 1080p;

Moje pytanie jest następujące - czy jakość filmów na DVD będzie lepsza poprzez wyjścia HDMI i ewentualnym podciagnięciem sygnału do full HD czyli 1080p niż miałem do tej pory czyli przez RGB?

1) HDMI nie zapewni lepszego obrazu niz component (trzy kabelki jak piszesz)
2) scaler w odtwrzaczach dvd w 99% przypadkow jest niewiele wart
3) przy dzisiejszych cenach BR to lepszy pomysl - da zauwazalnie lepszy obraz od dvd (na plytach dvd), a roznica w cenie niewielka
 

fingerr

New member
1) HDMI nie zapewni lepszego obrazu niz component (trzy kabelki jak piszesz)
2) scaler w odtwrzaczach dvd w 99% przypadkow jest niewiele wart
3) przy dzisiejszych cenach BR to lepszy pomysl - da zauwazalnie lepszy obraz od dvd (na plytach dvd), a roznica w cenie niewielka
Witam,

tak się podłączę pod temat i zapytam dlaczego uważasz że HDMI nie zapewni lepszego obrazu? Wydaje mi się że HDMI 'leci' cyfrowo, w komponent w 99% analogowo (YPbPr) więc jest bardziej narażony na zakłócenia. Osobiście sprawdzałem dekoder Vectry PVR HD przy połączeniu za pomocą HDMI i komponenta i w tym drugim przypadku miałem widoczne zniekształcenia, jaśniejsze poziome smugi 'zjeżdzające' z góry (efekt bardziej widoczny na ciemnym tle). Być może to wina kabla/wyjścia w dekoderze/wejścia w TV ale muszę jeszcze podłączyć DVD LG'ka przez komponent (nie miałem czasu aby to przetestować).

--
pozdrawiam
fingerr
 

Xisiek

New member
Witam,

Wydaje mi się że HDMI 'leci' cyfrowo, w komponent w 99% analogowo (YPbPr) więc jest bardziej narażony na zakłócenia. Osobiście sprawdzałem dekoder Vectry PVR HD przy połączeniu za pomocą HDMI i komponenta i w tym drugim przypadku miałem widoczne zniekształcenia (...)
pozdrawiam
fingerr

Jezeli przy componencie miales widoczne zaklocenia znaczy, ze kabel byl marnej jakosci albo nie mial skutecznego ekranowania. HDMI leci naturalnie cyfrowo, ale to bynajmniej jeszcze nie znaczy ze obraz na ekranie bedzie lepszy niz po analogowym componencie.
 

baton_dk

New member
ja kupiłem odtwarzacz dvd z HDMI jakieś 2 lata temu, fajny Pioneer dv-410, kosztował trochę ponad 400zł, nikt mi nie wmówi że różnicy nie ma i to chwyt, bo różnicę widzę, na oryginałach DVD jest bardzo duża różnica w jakośi obrazu niż na każdym innym dvd podpinanym przez chinch, euro lub inny kabel. Obraz jest dużo ostrzejszy na tym Pionku. Ale na Twoim miejscu zastanowił bym sie nad BluRay, kupisz coś fajnego w dobrych pieniądzach. Ja mam LG BD350V i jestem bardzo zadowolony, czyta mkv, divX, mam podpięty dysk samsung s2 500gb...kupiłem tego LG BR za 399zł
 

fingerr

New member
Jezeli przy componencie miales widoczne zaklocenia znaczy, ze kabel byl marnej jakosci albo nie mial skutecznego ekranowania. HDMI leci naturalnie cyfrowo, ale to bynajmniej jeszcze nie znaczy ze obraz na ekranie bedzie lepszy niz po analogowym componencie.

Wygląda na to że kabel komponent jest OK, bo podłączyłem DVD z komponentem do TV i obraz jest w porządku. Pewnie te dekodery są lichej jakości (Vectra) i możliwe że zmiana na lepszy nie wiele pomoże, chociaż w przypadku dekodera SD podłączonego via SCART, użycie lepszego kabla (grubszego, prawdopodobnie z lepszym ekranowaniem) wyeliminowało zakłócenia (to samo DVD podłączone starym kablem SCART nie budziło zastrzeżeń).

--
pozdrawiam
fingerr
 

JackS.

New member
Bez reklam
Wygląda na to że kabel komponent jest OK, bo podłączyłem DVD z komponentem do TV i obraz jest w porządku. Pewnie te dekodery są lichej jakości (Vectra) i możliwe że zmiana na lepszy nie wiele pomoże, chociaż w przypadku dekodera SD podłączonego via SCART, użycie lepszego kabla (grubszego, prawdopodobnie z lepszym ekranowaniem) wyeliminowało zakłócenia (to samo DVD podłączone starym kablem SCART nie budziło zastrzeżeń)
A czy Ty czasem jako kabla COMPONENT nie używasz jakiegoś cienkiego chińskiego kabelka z wtyczkami cinch? Taki kabel może nie dawać zniekształceń tylko, gdy będzie odpowiednio krótki, i gdy wizja nim przesyłana będzie w formacie 576i lub 576p (co być może ma miejsce w przypadku tego DVD).

Jeśli masz dekoder HD od Vectry (ten produkcji ADB), to jakość obrazu na wyjściu YPbPr przy ustawieniu wyjścia w tryb 1080i powinna być bardzo dobra. Tyle, że do jej przesyłania trzeba używać kabli koncentycznych o impedancji falowej 75 ohm, a nie kabelków oznaczanych jako przewody do przesyłania audio, composite albo YUV.
 

fingerr

New member
A czy Ty czasem jako kabla COMPONENT nie używasz jakiegoś cienkiego chińskiego kabelka z wtyczkami cinch? Taki kabel może nie dawać zniekształceń tylko, gdy będzie odpowiednio krótki, i gdy wizja nim przesyłana będzie w formacie 576i lub 576p (co być może ma miejsce w przypadku tego DVD).

Jeśli masz dekoder HD od Vectry (ten produkcji ADB), to jakość obrazu na wyjściu YPbPr przy ustawieniu wyjścia w tryb 1080i powinna być bardzo dobra. Tyle, że do jej przesyłania trzeba używać kabli koncentycznych o impedancji falowej 75 ohm, a nie kabelków oznaczanych jako przewody do przesyłania audio, composite albo YUV.
No kabel jest no name YUV i możesz mieć rację. Spróbuję jeszcze jak będę miał bluraya z komponentem.

--
pozdrawiam
fingerr
 

JackS.

New member
Bez reklam
No kabel jest no name YUV i możesz mieć rację. Spróbuję jeszcze jak będę miał bluraya z komponentem.
Jeszcze musisz mieć jakąś płytkę BD, która nie ma ustawionej flagi ICT. Jeśli płyta ma ustawione to zabezpieczenie to odtwarzacz Blu-Ray redukuje rozdzielczość na wyjściu component w czasie odtwarzania tej płyty.
 

fingerr

New member
Jeszcze musisz mieć jakąś płytkę BD, która nie ma ustawionej flagi ICT. Jeśli płyta ma ustawione to zabezpieczenie to odtwarzacz Blu-Ray redukuje rozdzielczość na wyjściu component w czasie odtwarzania tej płyty.
Myślę że MKV 1080p nie będzie miał takich zabezpieczeń :) ale dzięki za info!

--
pozdrawiam
fingerr
 
Ostatnia edycja:
Do góry