Odległości ekran-projektor-widz

wiatrak

Active member
Bez reklam
Prowizorka: oglądam z 2,5m, "ekran" ma 192x108 cm (niecałe 90" przekątnej dla 16:9), czyli to co maksymalnie daje HC1500 powieszony przy ścianie odległej od ekranu o 3,4m.

Wrażenia: filmy w aspekcie 2,35:1 ogląda się w sam raz. W przypadku realizacji w 16:9 obraz jest już za duży, odczuwam delikatny dyskomfort.

Ale jakoś na razie nie korci mnie żeby zmniejszyć obraz... ;)

Za to po raz kolejny utwierdzam się w przewadze formatu 2,35:1, i to pomimo szarych pasów. W końcu oczu mamy rozstawione w poziomie a nie w pionie, i widzenie jest panoramiczne. Superwide nie był wymyślony i nie zdobył popularności ot tak se, ktoś się kierował jakimiś sensownymi przesłankami.

Nie wnikałem szczegółowo w specyfikację nowego Panasa 3000, ale rozwiązanie z "pseudo panamorph" przy pomocy zoomu może być wcale niegłupie. Unikamy skalowania jak w klasycznych rozwiązaniach z soczewkami anamorficznymi (że o cenie soczewek przez grzeczność nie wspomnę... ;) ).

No bo skalować bluryja to już imho perwersja jest...

Ideałem wydaje się ekran 16:9 z polem aktywnym w proporcjach 2,35:1, u góry i na dole czarny border. Przy materiale 2,35 zoom na maks. Przy materiale 16:9 zmniejszamy zoom, do tego konieczne są jeszcze regulowane boczne bordery.

Ale jest jeden kruczek, jak zwykle... Filmy z obrazem 2,35:1 i napisami. Czasem napisy są w polu obrazu, ale czasem zajmują dolny czarny pas... :roll:

Czyli jeszcze regulowany dolny border?

Ekran z fontanną i wodotryskiem... :rolleyes:
 

benk07

New member
wiatrak napisał:
Prowizorka:

Ale jest jeden kruczek, jak zwykle... Filmy z obrazem 2,35:1 i napisami. Czasem napisy są w polu obrazu, ale czasem zajmują dolny czarny pas... :roll:

Czyli jeszcze regulowany dolny border?

Ekran z fontanną i wodotryskiem... :rolleyes:

Dokładnie!
W przypadku DVD pewne playery oferowały możliwość pozycjonowania napisów. Z playerami BD to nie wiem czy są takowe?

A jeśli chodzi o AE3000 od Panasa to rozwiązanie "lens memory" jest rzeczywiście bardzo fajne. Jednak w moim przypadku decyzja o zakupie ekarnu 2.35:1 zapadłaby tylko wówczas gdybym miał warunki na poszerzenie projekcji lewo-prawo (a nie mam:???:). W przeciwnym wypadku odbywałoby się to kosztem wielkości projekcji 16:9 (która wypełniałaby tylko środek ekranu). A na tym mi nie zależy, bo jednak ilość filmów masteringowanych w 16:9 jest też ogromna.
 

rutzilla

New member
gadulinho napisał:
wg. mnie za wysoko, chyba że siedzisz równie wysoko ;)
Ja spuszczam swój ekran na wysokość mniej więcej 60-70 cm nad powierzchnie podłogi :mrgreen:

Niżej niż 95 nie dało rady.
Dzisiaj po montażu całego sprzętu mogę stwierdzić że nie jest źle:)
 
Do góry