Odległość projektora od sufitu Epson TW 5100

adrixcx

New member
Witam. Nie dawno zakupiłem swój pierwszy projektor Epson TW 5100, do tego ekran szerokości pola widzenia 190cm z proporcjami 16:9 (Avtek cinema 200). Jestem na etapie wyboru uchwytu montażowego do projektora.

Ekran zamontowałem do ściany w pokoju 450x450cm i wysokość 260cm. Projektor zamierzam zamontować w odległości 250cm od ekranu (tak jak wyliczył mi to kalkulator) podwieszając go na suficie. Górna krawędź powierzchni projekcyjnej będzie na wysokości około 48cm od sufitu.

Tutaj rodzi się pytanie do Was, ludzi doświadczonych już z ekranami i projektorami. Jaką minimalnie musi mieć odległość projektor od sufitu żeby obraz był idealnie dopasowany do ekranu i podświetlenie nie wchodziło po za krawędzie? Nie ukrywam że najlepiej żeby projektor był przy samym suficie, ale wydaje mi się że wtedy obraz będzie zniekształcony, czy mam rację?

EDIT:

Czy taki uchwyt na wysokości 125 mm będzie dobry w moim przypadku?

allegro.pl/uniwersalny-uchwyt-do-projektora-sufitowy-warszawa-i5615200319.html
 
Ostatnia edycja:

RwVision

New member
Masz projektor, masz ekran - wlacz go i sam zobacz jak ci zejdzie obraz pod sufitem. Zadnych znieksztalcen nie ma, jedynie jak powiesisz go za wysoko i nie bedziesz mial wystarczajacej regulacji w pionie to wtedy bedziesz musial skierowac caly projektor w dol i troche sie obraz rozszerzy ku dolowi. Sam sprawdz odleglosci, nawet na scianie z dolna projekcja, jak wysoko stoi projektor a jak wysoko masz ekran z takiej odleglosci.
 

adrixcx

New member
Ciekawie prawisz. Masz rację sprobuję pokombinować w tym kierunku. Tak z ciekawości zapytam, też masz podwieszony projektor na suficie? Jak tak to w jakiej odległości?
 

RwVision

New member
Uchwyt 15-20cm, odleglosc od ekranu 124" 4.20m, pas rozbiegowy 20cm + okolo 10cm kaseta, czyli ekran 30cm od sufitu
 

bacowkagorce

New member
wszyscy piszą że korekcja prócz lens shift degraduje obraz ja tez mam niżej ekran ustawioną korekcje cyfrową i nie widzę nic szczególnego
 

Matador

Member
wszyscy piszą że korekcja prócz lens shift degraduje obraz ja tez mam niżej ekran ustawioną korekcje cyfrową i nie widzę nic szczególnego
To dobry moment na wizytę u okulisty;)


To czy widać bardziej, czy mniej, zależy nie tylko od wartości korekcji, ale i od wielkości ekranu,
czy odległości, generalnie widoczny jest spadek ostrości, czym większy ekran, tym bardziej boli deformacja każdego piksela..
 

reyu

New member
Odgrzeję kotlet, ale na nurtujące mnie i założyciela wątku pytanie nikt nie odpowiedział. Projektor rzucając obraz, dolną granicę tego obrazu umieszcza kilka cm niżej niż środek soczewki. Autor pyta ile wynosi obniżenie na pewnym dystansie.
Właśnie znalazłem tabelę do mojego eh tw480.
Znajduje się ona w instrukcji obsługi projektora. Ja swoją znalazłem na necie w formacie pdf. Wiem że piszę oczywistość, ale jak widać nie każdy pomyśli, aby tam zajżeć. POZDRAWIAM.
 
Ostatnia edycja:
Do góry