Odległość od ekranu raz jeszcze

k0liber

New member
Ponieważ to mój pierwszy post na forum, to przede wszystkim witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Chciałem jeszcze raz poruszyć temat optymalnej odległości od ekranu (plazma lub lcd). Z tego co wyczytałem do tej pory na forum, to generalna zasada wynosi 1 m na każe 10 cali przekątnej. Czy ma ona jednak zastosowanie niezależnie od źródła sygnału, czy też (bo tak zrozumiałem) obowiązuje przy sygnale antenowym (kablówka lub naziemna analogowa)?

Jestem na początku ciężkiej drogi do wyboru nowego ekranu (na razie jeszcze nawet nie zdecydowałem się na technologię - plazma czy lcd), a wielkość ekranu będzie miała (poza ograniczeniami budżetowymi) decycujące znaczenie, więc chcę tę kwestę rozstrzygnąć już na wstępie.

Moje warunki oglądania to typowo 2,5m (w tej odległości oglądam zazwyczaj telewizję z dekodera cyfry), minimalnie 1,5 m (goście oglądają film z dvd :)), maksymalnie 3,5m (ja oglądam film z dvd). Rozmiar ekranu jaki biorę pod uwagę to od 37" do 42".

W warunkach domowych jeszcze nie miałem okazji sprawdzić swoich wrażeń, stałem sobie natomiast dość blisko 42" plazm i 40" lcd w sklepie i wielkość mnie nie przerażała (obraz był wszakże wyświetlany z dvd i był bardzo dobrej jakości).


Wracając do podstawowego tematu zastanawiam się też, czy reguła dotycząca odległości podytkowana jest możliwością zaobserwowania tzw. pikselozy i artefaktów przy sygnale kiepskiej jakości czy też zdolnościami ludzkiego wzroku do objęcia określonej przestrzeni.

Będę wdzięczny, jeśli zechcecie się podzielić ze mną swoimi wrażeniami i uwagami.

Pozdrawiam,

k0liber
 

Ricardogo

New member
Vitam,
niestety wszystko zależy od jakości sygnału :(
jeśli jest dobry to 2m i 42 cale bez problemu,
ale optymalnie dla 42 ' to jednak 3,5- 4 metry wtedy też inny odbiór dźwięku :)
A przyzwyczajenie to druga natura człowieka.
 

Darek

New member
W twoim przypadku zdecydowałbym się na 37''. Oglądanie i porównywanie plazm w sklepie to nie to samo. Przestrzeń jest znacznie większa i odnosi się inne wrażenia. Ale najlepszym sposobem jest pokaz w domu. Kiki organizuje takie pokazy i większość forumowiczów wypowiada się o nich bardzo dobrze.
 

sewan

New member
Problem był już tu poruszany, w kilku wątkach, nie zaszkodziłoby jednakże zebrać wszystkie informacje do kupy.

Więc po kolei.

Optymalną odległość od ekranu wyznaczają dwa parametry: zdolność ludzkiego oka do rozróżniania szczegółów i wielkość piksela w TV.

Pierwsze to w przybliżeniu 1 minuta kątowa (czyli widzimy punkt 0,3mm z 1 metra, 1,5mm z 5 metrów itd, oczywiście w zależności od oświetlenia i kontrastu może to być mniej lub więcej), drugie - zależne od przekątnej ekranu i jego natywnej rozdzielczości.

Z powyższych wartości (każdy może sobie sam wyliczyć, jak nie wierzy) wynika, że dla ekranu 42 cale (przy założeniu natywnej rozdzielczości 1080) optymalne odległości wynoszą:
- dla PAL TV: 3,5-4 m
- dla DVD: 2,5-4 m
- dla HD: 1,5-2 m
Dla każdego z tych źródeł zmniejszenie odległości spowoduje widoczną pikselizację, zwiększenie odległości rozmycie obrazu i niezdolność do rozróżnienia szczegółów.
Inaczej będzie dla ekranu 42 cale, ale rozdzielczości np. 480.
Wtedy odległości będą wynosić odpowiednio:
- dla PAL TV: 3,5 - 4 m;
- dla DVD: 3,5 - 4 m;
- dla HD: 3,5 - 4 m;

Wniosek jest jeden: jeśli nie masz ochoty bawić się w HD, nie ma znaczenia jakiej rozdzielczości ekran kupisz. I masz wygodę, bo nie musisz zmieniać odległości, żeby wszystko było fajnie widać, jak włączysz coś HD. Ale jak zamierzasz się bawić w HD, to masz problem, bo przy stałej odległości od ekranu albo będziesz miał dyskomfort fizyczny oglądając PAL (widzoczna pikseloza, artefakty itp), albo psychiczny oglądając HD (bo nie zobaczysz szczegółów, które mógłbyś zobaczyć....:D
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
jest więcej warunków w ocenie.
Ogladaliśmy TV JVC HD ILA 70" - w Berlinie : 1 -2 metry
w Dublinie - 2-3 metry , jakość znakomita / sygnał z HD/.
DVD - sygnał odległość 3 metry znakomita.
Ale przecież to co mi odpowiada innym wcale nie musi.
Sa jeszcze elementy nie mierzalne - wrażliwość, ostrość oka i doświadczenie z dotychczasowych kontaktów ze sprzetem.
ale zgadzam się z wyliczeniami powyzszymi.
pozdrawiam
 

advoccat

New member
lcd 32 cale z odleglosci 2,5-3 m?

Witam!
Chce kupic lcd 32 cale, w sklepie powiedziano mi, ze to jest za duzt telewizor do mojego mieszkania (2,5 - max 3 m od ekranu) ze beda oczy bolaly itp. Czy to prawda? Zdecydowalem sie na LG LX 2R 32 calowy, mniejszy jest 26 calowy - trpche maly. co myslicie o 32 calowym i tej odleglosci?
 

hobb3

New member
sewan napisał:
Optymalną odległość od ekranu wyznaczają dwa parametry: zdolność ludzkiego oka do rozróżniania szczegółów i wielkość piksela w TV.

Pierwsze to w przybliżeniu 1 minuta kątowa (czyli widzimy punkt 0,3mm z 1 metra, 1,5mm z 5 metrów itd, oczywiście w zależności od oświetlenia i kontrastu może to być mniej lub więcej), drugie - zależne od przekątnej ekranu i jego natywnej rozdzielczości.

Z powyższych wartości (każdy może sobie sam wyliczyć, jak nie wierzy) wynika, że dla ekranu 42 cale (przy założeniu natywnej rozdzielczości 1080) optymalne odległości wynoszą:
- dla PAL TV: 3,5-4 m
- dla DVD: 2,5-4 m
- dla HD: 1,5-2 m
Dla każdego z tych źródeł zmniejszenie odległości spowoduje widoczną pikselizację, zwiększenie odległości rozmycie obrazu i niezdolność do rozróżnienia szczegółów.
Inaczej będzie dla ekranu 42 cale, ale rozdzielczości np. 480.
Wtedy odległości będą wynosić odpowiednio:
- dla PAL TV: 3,5 - 4 m;
- dla DVD: 3,5 - 4 m;
- dla HD: 3,5 - 4 m;


Aż wstyd się przyznać, ale zupełnie nic nie rozumiem z tych obliczeń.
Czy mógłbyś napisać, jak wypadają parametry PAL, DVD i HD w przypadku ekranu o przekątnej 37 cali i rozdzielczości 1024x720? Jak to będę wiedział, to może uda mi się samemu przeprowadzić teoretyczne obliczenia dla 32 cali i podobnej rozdzielczości.
 

sewan

New member
Trochę matematyki, a człowiek się gubi....:p

Założenia ogólne dla ekranu 37'' sa następujące:
przekątna 37'' to wysokość 18'' = 46cm podzielone przez 720 = 0,64 mm = wysokość piksela. Taki piksel zobaczymy bez zniekształceń z odległości ok. 2 metrów. Z większej nie zobaczymy go wyrażnie, a z mniejszej zamiast piksela zobaczymy subpiksele, albo jakieś g.... wynikające ze słabego sygnału.
Proste, nie?
To oczywiście dla sygnału HD o rozdzielczości 720 (Piksel 1 do 1).
Dla PALu wartość odległości jest odpowiednio większa, bo linie wymagają przeskalowania (z 576 do 720), tak samo dla DVD, ale w tym przypadku z powodu znacznie lepszej jakość odległość będzie pośrednia między HD a DVD.;)
 

EMEM

New member
Wielkość ekranu a rozdzielczość c.d.

Witam. Pozwoliłem sobie odświerzyć ten wątek, ponieważ doszedłem do zaskakujących dla mnie wniosków po lekturze tabelki zamieszczonej tutaj http://hdtv.patrz.pl

Wnioski są takie, że jeśli ktoś ma pokój szeroki na 3,5-4 m, to aby cieszyć się w pełni sygnałem Full HD (widzieć wszystkie szczegóły), musi sobie kupić TV o takiej rozdzielczości i przekątnej ok 80-90 cali (!) Jeśli kogoś na taki nie stać to bez sensu jest kupować Full HD z mniejszą przekątną. Np przy wielkości 42 cale wystarczy kupić odbiornik o rozdzielczości VGA (lecz przygotowany pod HD) i nie powinno się zauważyć różnicy w porównaniu do odbiornika o większej rozdzielczości. Dopiero przy bliższej odległości miałoby to znaczenie, ale nikt nie postawi telewizora lub kanapy na środku pokoju. W takim razie jaka będzie korzyść z sygnału HD przy odległości 4 m i przy przekątnej ekranu 42 cale? Wydaje mi się że żadna (!) Np kupno telwizora LCD Full HD 37" i powieszenie go w odległosci 4 metry mija się z celem bo i tak nie zauważę różnicy w stosunku do 800x600 a tym bardziej do 1024x768. Po co zatem przepłacać? Chyba że dla samej świadomości, że się posiada Full HD, oraz dla efektu placebo.

Praktyczny dla mnie wniosek jest taki: Jeśli mam pokój 4m i chcę się w pelni cieszyć HD to kupuję sobie albo projektor o rozdzielczości 1280x720 i mam za niewielkie pieniądze ekran 70-90 cali, albo kupuję nieduży tV LCD, który będzie stał prawie przed moim nosem, a najlepiej jedno i drugie do oglądania dziennych programów i wiadomosci na lcd, a wieczornych filmów na projektorze.

Nie wiem czy nie zamieszałem, ale moja główna zaskakujaca konkluzja jest taka, że jeśli siedzisz 3,5-4m od telewizora i nie chcesz kupować 70-90 calowego wieloryba to wogóle nie kupuj full HD, bo i tak tego nie zobaczysz. Jeśli chcesz mimo to cieszyć się HD na mniejszej przekątnej ekranu (za mniejsze pieniądze), to musisz ustawić sobie telewizor na ławie tuż przy chipsach, które wlaśnie chrupiesz...
 

scott

New member
Optymalne wielkosci ekranu

1. Ogladalem plazme Panasonic 65" z odleglosci 3.3m /1366x768/ - nie bylo widac poszczegolnych pikseli. Obraz byl duzy i wyrazny; wymagal przyzwyczajenia jesli chodzi o wielkosc. Prezentowany material to jeden z filmow HD.

2. Ogladalem LCD Philipsa 42" Full HD /1920x1080/ z odleglosci ok 2.5m i zaraz obok zawieszony LCD tej samej firmy HD Ready /1366x768/. Drugi z telewizorow mial zdecydowanie wyrazistrzy czyli ostrzejszy obraz. Nie bylo widac zadnej, podkreslam zadnej roznicy w ilosci szczegolow. Dopiero z bliska widac bylo piksele. Obraz na tym pierwszym byl jakby za miekki co moze wskazywac ze Full HD nie powinno byc stosowane w tak malych ekranach. Material - film HD.

3. JVC projekcyjny 70" 1280x720 ogladany o odleglosci 3.5m mial obraz jesli chodzi o ogolna wielosc w zasadzie w sam raz. Jesli chodzi o ostrosc film HD wygladal raczej miekko, ale moze byc to zwiazane z technologia inna niz LCD i plazma.

Inne wnioski ktore wyciagnalem zastanawiajac sie nad wlasnymi zakupami sa takie, ze wielkosc ekranu nalezy dobierac kierujac sie percepcja wysokosci ekranu. Np. obraz z filmu 16:9 na ekranie 65" z 2.5m moze miec wysokosc zbyt duza, zeby ogarnac go wzrokiem na raz. Ale jezeli ogladamy film w formacie 1:2,35 /czeste na DVD/ jego wysokosc nie jest juz zbyt duza i efekt bardziej korzystny.

Nie ma jednego wzoru optymalnego na wielkosc obrazu, ale mozna przyjac /moja subiektywna ocena/ ze z 3.3m plazma 50" bedzie dawac optymalny obraz - nie za duzy nie za maly - we wszystkich sygnalach /TV, DVD, HD/. Jak wczesniej pisalem zupelnie wystarczy rozdzielczosc HD Ready. Full HD mozna zostawic na 80" i wiecej : ) a male telewizory do 32" traktowac bardziej jako forme przejsciowa do ogladania TV w dotychczasowej jakosci.

Oczekujac duzego skalowalnego obrazu trzeba jednak wybrac projektor.
: )
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
EMEM napisał:
Nie wiem czy nie zamieszałem, ale moja główna zaskakujaca konkluzja jest taka, że jeśli siedzisz 3,5-4m od telewizora i nie chcesz kupować 70-90 calowego wieloryba to wogóle nie kupuj full HD, bo i tak tego nie zobaczysz. Jeśli chcesz mimo to cieszyć się HD na mniejszej przekątnej ekranu (za mniejsze pieniądze), to musisz ustawić sobie telewizor na ławie tuż przy chipsach, które wlaśnie chrupiesz...

To nie jest nic zaskakuacego, a - jak mawia nasz premier - oczywista oczywistość. Wszystko jasno napisano w poprzedzających postach, ja także kilka razy pisałem o tym w innych wątkach. Mam PDP 50" 1366x768 i obraz HD w tej rozdzielczości najlepiej widać z odległości 2,5-3 m. Full HD ma sens IMO tylko na ekranach od 80" w górę.

Pzdr
 
Do góry