Odległość między głośnikami a przeszkodami.

enzo89

Member
Witam
W jakiej odległości od głośników frontowych i subwoofera może stać przeszkoda (kanapa i fotel) żeby nie ograniczały kina domowego?
 

akbmicro

New member

Stratoss

Member
Bez reklam
Gładka podłoga, szklany blat stolika - to najwięksi wrogowie dobrego dźwięku w tym pomieszczeniu.



Stopka:
Sony KD85-ZG9:rolleyes:, Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA-7gen 2 + VELODYNE DD 15 plus, Pioneer UDP-LX800. Apple TV4K. Projektor JVC RS2 - Adeo tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra surround + GX100 + 4 kolumny sufitowe Dali Phantom H-80. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Kable HDMI Purelink 8K+ Magic Link.Kable rca:Qed Signature Audio S. Listwy przepięciowe: Monster Power HTS5100 + HTS1000x2. Kable sieciowe: Monster Powerline 400, OyaideTunami, Furutech FP-3TS20 i wszystko:grin:
 
Ostatnia edycja:

akbmicro

New member
Muzyki również chciałbym słuchać. Poproszę o wskazówki.

A tam purystą HiFi nie jestem i słucham tak jak jak mi warunki i budżet pozwalają.
Jednak biorąc pod uwagę zalecenia z jakiegokolwiek forum HiFi.
1. do muzyki zestaw stereo z dobrymi kolumnami, przyzwoitym wzmacniaczem.
2. do muzyki wyrzuć subwoofer.
3. wyrzuć szklany stolik.
4. zasłoń jakąś ciężką kotarą tą szklaną***taflę.
5. zmień podłogę niech pochłania dźwięk, a nie odbija.
6. odsuń sofy co najmniej 1.5-2 metry od głośników.
7. odsuń kolumny od ściany.
8. przesuń kolumny do środka lepiej, żeby nie stały tak blisko ścian bocznych. co najmniej 50-60 cm od ściany tylnej i bocznej.
9. sofa do słuchania w odległości 1,5 x rozstaw kolumn, może być odrobinę***bliżej/dalej, trójkąt równoboczny.
10. pomiędzy sofą a kolumnami dywan i kolumny stoją***na tym dywanie na kolcach.
11. ściana na przeciwko kolumn nie może odbijać dźwięku, zasłona, regał z książkami pomagają.
12. pomiędzy kolumnami a sofą do słuchania nie może stać żaden stolik itp. co najwyżej miękkie kapcie.

no to jest 12 zaleceń w stosunku do tego co pokazałeś na zdjęciach

oczywiście, tylko puryści HiFi decydują***się***na spełnienie tych wszystkich wymagań.

Co ja zrobiłem z powyższych zaleceń o siebie....

pokój 12m2

as 1. wzmacniacz to NAD 3155 ma ponad 30 lat, ale działa doskonale. Świetny dźwięk i dobre ustawienia. Ma dużą moc więc napędza kolumny przy całkiem niskich ustawieniach, głośność zawsze poniżej połowy skali. Kolumny to monitory bliskiego odsłuchu Canton.
ad 2. nigdy nie miałem subwoofera, dopiero teraz kupiłem TV z soundbarem...
ad 3. stolik mam malutki drewniany.
ad 4. ściany mam pokryte farbą strukturalną z dodatkiem drewnianych trocin, minimalizuje odbicie dźwięku.
ad 5. podłoga jest drewniana i w większości zasłonięta.
ad 6. pomiędzy kolumnami i sofą do słuchania nie ma żadnych przeszkód.
ad 7. moje kolumny to monitory bliskiego odsłuchu i mogą stać całkiem blisko ściany, bassreflex z przodu.
ad 8. od ścian bocznych monitory stoją jakieś 70 cm.
ad 9. trójkąt równoboczny jest, a jego szczyt mam jakieś 30-40 cm za głową.
ad 10. dywan jest. monitory stoją***na małych szafkach, na grubej podkładce z trawy morskiej i na płycie granitowej.
ad 11. ściana malowana jak w pkt. 4
ad 12. stolik stoi poza linią***dźwięku.

uwaga ad 7 i 8 mam też dużo lepsze kolumny, przynajmniej w specyfikacji, ale okazało się, że "gorsze" Cantony grają w tych warunkach lepiej. "Lepsze" wywiozłem do domu na wsi i tam się okazało, że w salonie 40m2 są lepsze.
ad 4 i 12 soundbar wykorzystuje odbicie dźwięku od ściany więc u mnie jest z tym gorzej, telewizor 65" stoi tylko parę centymetrów za kolumnami, co też nie jest najlepsze.

no i trzeba by mieć osobne pokoje jeden do muzyki, drugi do kina domowego...
Tylko gdzie wtedy bym posłuchał i jednocześnie obejrzał po raz 100 Metallica "Through the Never"...
 

enzo89

Member
I tak już zostało. W warunkach które mam nie wymyślę nic innego.
Może kiedys uda się stworzyć sale kinową i spełnić wszystkie wymagania, miejsce na to pozwala gorzej z budżetem...
Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam..
 
Do góry