odległość głośnika od kominka

sebek1234

New member
Zakupiłem kino domowe Samsung HT D-5550 i mam problem z umieszczeniem jednego głośnika przedniego lewego. Ponieważ mam tam kominek. Odpowiednie byłoby dla mnie umieszczenie głośnika na ścianie w odległości ok 70 cm id szyby wkładu kominkowego. Podczas palenia szyba nagrzewa się i promieniuje ciepłem . Jest wysoka temperatura. Stąd moje pytanie czy wysoka temperatura nie zaszkodzi głośnikowi, nie spowoduje jego uszkodzenia?
 

sebek1234

New member
zamieszczam zdjęcie, telewizor jest tylko tymczasowo, docelowo obraz będzie z projektora, obawiam się o ten głośnik czy nie jest za blisko kominka
 

Attachments

  • Zdjęcie0067.jpg
    Zdjęcie0067.jpg
    213,5 KB · Wyś: 2694

redlum

New member
Bez reklam
odpal kominek i sprawdzaj coraz to ręką jak mocno się nagrzewa; to samo zrób z ekranem - bo o niego bardziej bym się martwił;
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wg mnie jest to bezpieczna odległosć. Tez mam konmiek, ale cieplo z szyby przy odleglosci 70 cm wg mnie jest juz chyba nieszkodliwe. Bedę pewnie palił w zimie wieczorami, to wtedy potwierdze, ale poki co gdy siegam pamiecią, jest OK.
 

sebek1234

New member
dzięki za odp. Dziś napalę i sprawdzę jaka będzie temperatura. Mam jeszcze pytanko czy ściana jaką widzicie na zdjęciu nadaje się do wyświetlania obrazu z projektora? jest ona dość równa i gładka bez połysku kolor taki jak na zdjęciu morela. na razie nie chce inwestować w ekran. Projektor będzie prawdopodobnie Optoma GT 750 lub Benqu w710st lub coś podobnego ( HD ready, 3D)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolor absolutnie. Ja pare lat temu pozyczylem projektor z pracy i tez mialem taka sciane. Obraz byl bardzo zolty. Tragedia. Obejrzelismy film w meczarniach. Do projektora musisz miec kolory neutralne, czyli biel i\lub odcienie szarosci. Az takiej roznicy w balasie bieli nie zdolasz zkalibrowac.

Co do temperatury, to plastik moze sie nagrzewac, ale bardziej bal bym sie o membrany glosniczkow.

a tak na marginesie, masz chyba ten sam wklad co ja, Invicta, zgadza sie? ;)
 
Ostatnia edycja:

sebek1234

New member
wkład uniflam :),czyli będę musiał pomyśleć o ekranie.Pomyślałem,że może być ściana bo wiem, że w projektorach Benqu jest opcja wyboru koloru ściany na jakiej jest wyświetlany obraz
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Te "membrany" są z recyclingu butelek, poniżej 150C nie powinno sie nic dziać ;>
Co do ściany to myśle że nie ma problemu, ja kupiłem projektor Optoma HD67N, zanim zamontowałem ekran wyświetlałem go na ścianie w kolorze Tajemniczy Almandyn ;) (lekko fioletowy błękit) (Magnat S16)
Naprawde bez żadnego problemu można było wszystko ogladać.
Oczywiście na ekranie później było jeszcze lepiej ale spokojnie możesz odłóżyć zakup ekranu na później, zobaczysz co i jak i jakiej wielkości ekran będzie potrzebny w twoim pomieszczeniu.

Nie rozumiem tylko czemu kupiłeś najbardziej pyciarskie kino jakie jest na rynku ;/
 

kermadec

New member
Hej.

Pozwolę sobie podłączyć się pod temat.
Mój salon ma wymiary 5,60m x 4,72m.
Od północnej strony mam duże okno (2,37m szerokości), a od strony wschodniej drzwi do ogrodu (1,32m).
Teoretycznie było by fajnie gdyby nie psikus w postaci kominka, który znajduje się na ścianie zachodniej zaraz obok drzwi.
I teraz tak: od podstawy kominka do ściany północnej mam 3,14m.
Da się tam zmieścić telewizor (plazma 50') i fronty tak by lewy Wharfedal nie zamienił się w pochodnię?

A może macie inny pomysł na rozstawienie kina ( z zestawem 5.1, docelowo 7.1). Dodam, że salon jest jeszcze nie umeblowany i mam wolną rękę co do ustawienia kina.

Aaaa.... salon wygląda jakoś tak:
 

Attachments

  • resource_export_1336340878946.jpg
    resource_export_1336340878946.jpg
    213,1 KB · Wyś: 373

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zmiescisz sie, ale tak z 80 cm od promieniowania gorącej szyby musiałbyc odsunac kolumnę. PRawej rowniez nie umieszczaj w rogu, tylko daj je troche poodduchac. Niestety to wszystko spowoduje dosc wąską scenę. Nie wiem jeszcze gdzie będziesz siedziec. Czy to jedyne mozliwe rozwazanie z tą scianą gdzie kominek? Tylko w tym miejscu mozesz zrobic sicanę z tv?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kazdy kupuje takie kino na jakie go stac ewentualnie jakie mu sie pdooba i na jakie pozwalaja warunki mieszkaniowe.
Lolek
 

kermadec

New member
@krzysztofradio - tak jak napisałem: pokój jest pusty i przed remontem. Dopiero się wprowadzam. W związku z tym mam pole manewru i dlatego też pytam o radę ;).

PS. Ten "kominek" to taka koza ... szybę ma tylko z przodu. Ogólnie wygląda na żeliwną konstrukcję.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Rzeczywiście, ten kominek przeszkadza. Potrzebujesz go? Jeśli nie to wywal i po sprawie. Jeśli jednak ma zostać to w tym przypadku nie pakowałbym się w 7.1, tylko 5.1. Jeśli chcesz zachować prawidłowe ustawienie, to

1) W przypadku gdy TV będzie stal na północnej ścianie, lewy boczny będzie za blisko kominka
2) W przypadku jak zaproponowałeś, będziesz wchodzić na lewy tylny wychodząc z ogrodu do domu. Znów niepraktycznie
3) Przypadek z TV na południowej ścianie jest wg mnie najbardziej praktyczny, pomimo okna za plecami, ale jeśli to północ to pół biedy. Trochę przeszkadza tez kominek, kolumny musza być wąsko, ale nie zaleca się zbyt szerokiego ustawienia, 2,5 będzie OK.

W powyższych schematach założyłem, ze ustawiasz wszystko symetrycznie. Oczywiście większość ma to gdzieś, lub wierzy w zbawienną kalibrację, ale to nie to samo, tym bardziej, ze jesteś przed ustawieniem (remontem też?) i masz możliwości. Z 5.1 będzie mniej problemów (zielone).
 
Ostatnia edycja:

kermadec

New member
Dzięki za rady :).
Kominek musi zostać bo to nie moja chałupa ....

Odnośnie propozycji: mi najbardziej pasuje numer 3. Okno za plecami nie jest problemem bo mam zewnętrzną roletę na obu oknach i mogę całkowicie zaciemnić pomieszczenie.
Problemy widzę dwa:

1. narzeczona - pomysł z kanapą na środku ogólnodostępnego pokoju dziennego/salonu raczej nie przejdzie
2. jak dla mnie kanapa stoi już za daleko od TV :/.
 
Do góry