Od MiniLED do MicroLED, ku przyszłości telewizorów...

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Od MiniLED do MicroLED, ku przyszłości telewizorów...

45f494_TV_Academy_LED_3.jpg
U podstawy zawsze znajduje się dioda LED, ale podejścia są zupełnie inne: jedna technologia jest kulminacją ewolucji ekranów LCD, druga część z dużych ekranów reklamowych, aby stworzyć ostateczny telewizor.

Przyszłość telewizorów jest określona nie tylko wzrostem rozdzielczości, ale także samymi technologiami używanymi do odtwarzania obrazów. Mówimy o diodach LED, a w szczególności o dwóch terminach, które często są ze sobą łączone lub mylone, ale które reprezentują dwa bardzo różne rozwiązania: MiniLED i MicroLED . Spróbujmy doprecyzować, wyjaśnić czym się różnią i przyjrzeć się, co nas czeka w najbliższych latach pod względem ewolucji ekranów telewizyjnych.

Pierwsze zastosowanie diod LED w telewizorach: w celu poprawy wydajności ekranów LCD

LED to akronim oznaczający diodę elektroluminescencyjną, urządzenie optoelektroniczne, które od czasu swojego wynalezienia zrewolucjonizowało różne dziedziny, od telekomunikacji po oświetlenie: dioda emitująca światło. Diody LED znajdują swoje miejsce w niezliczonych urządzeniach, nie tylko w naszych telewizorach. Pierwszym zastosowaniem w telewizorach było poprawienie wydajności ekranów LCD : podnieś rękę, jeśli chociaż raz nie korzystałeś lub nie słyszałeś wyrażenia LED TV . We wszystkich tych przypadkach zawsze był sposób na wskazanie telewizorów LCD z podświetleniem LED. Do mniej więcej pierwszej połowy 2000 roku większość ekranów LCD do telewizorów była wyposażona w zwykłe lampy fluorescencyjne (CCFL, lampa fluorescencyjna z zimną katodą). Przypomnijmy krótko, że na wyświetlaczu LCD ciekłe kryształy działają jak zawory, które modulują światło pochodzące ze źródła światła, które jest zawsze włączone i umieszczone za ekranem , ustalając, ile światła ma przejść przez kolorowe filtry, które tworzą kolorowy obraz: zawór "otwarty piksel będzie włączony", zawór "zamknięty piksel będzie czarny.



86667b_LCD_structure.jpg
Podstawowe elementy wyświetlacza LCD. Oświetlenie zapewnia moduł podświetlenia, który znajduje się na dole ekranu.Podświetlenie jest zatem niezbędnym i niezbędnym elementem w architekturze ekranów LCD. Wprowadzenie do telewizorów LED zamiast lamp CCFL było prawdziwą rewolucją, która przyniosła kilka korzyści: zmniejszenie zużycia energii, dłuższa żywotność produktów, poszerzenie gamy kolorów wyrażanej przez telewizory, coraz cieńsze ekrany, a dzięki rosnącej popularności także obniżenie kosztów. Diody LED to niezwykle energooszczędne urządzenia, są małe, bardzo jasne, nie nagrzewają się i mogą być wykonane z grubsza w wybranym przez Ciebie kolorze. Sukces wyświetlaczy LCD LED był niemal natychmiastowy i przed końcem pierwszej dekady XXI wieku lampy CCFL zostały praktycznie w tej dziedzinie porzucone, a telewizory LED stały się synonimem telewizorów LCD.


Edge LED, full LED i lokalne ściemnianie

MiniLED stanowią kulminację podróży, która rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem diod LED do ekranów LCD. Tradycyjnie w ekranie LCD lampy CCFL były ułożone w paski lub jako cewka na dole ekranu, podczas gdy dyfuzor miał za zadanie równomiernie rozprowadzać światło na całym panelu ciekłokrystalicznym powyżej. Początkowo dioda LED była zintegrowana w ten sam sposób, z matrycą diod LED umieszczoną pod całą powierzchnią ekranu.

W tym przypadku mówimy o full LED lub full array .

Terminologia ta została właściwie wprowadzona dopiero później , gdy kilka lat po wprowadzeniu LED do LCD pojawiły się na rynku pierwsze telewizory Edge LED .. Aby tworzyć coraz cieńsze i wydajniejsze ekrany (ale także tańsze w produkcji) zrozumiano, że możliwe jest zmniejszenie liczby diod LED potrzebnych do podświetlenia poprzez wykorzystanie ich dużej jasności i umieszczenie ich tylko na krawędziach ekranu ( stąd nazwa „krawędź”) zamiast pokrywania całej powierzchni. W rzeczywistości, poprzez odpowiednie zaprojektowanie dyfuzora, nadal możliwe jest rozprowadzenie światła pochodzącego nawet z jednej strony ekranu na całej powierzchni panelu ciekłokrystalicznego.
d2f492_Edge_vs_Direct_backlight.png
Schemat wykonany przez Samsung Display pokazuje w sekcji różnice między krawędzią LED LCD (powyżej) a pełną diodą LED (poniżej). W pierwszym przypadku pasek diod LED tylko na jednej krawędzi ekranu emituje światło, które rozprowadzane jest za pomocą falowodu na powierzchni panelu. W drugim przypadku diody LED są rozmieszczone pod ekranem.Telewizory Edge LED LCD nadal mają tę zaletę, że są tańsze, bardzo cienkie i zużywają niewiele, ale pełne diody LED nie zniknęły, wręcz przeciwnie.
Dzieje się tak dlatego, że użycie pełnej gamy diod LED równomiernie rozmieszczonych za ekranem może zrobić kilka ciekawych rzeczy, jak dynamicznie sterować podświetleniem w różnych obszarach ekranu. Jak wspomnieliśmy powyżej, ciekłe kryształy działają jak zawór światła i gdy piksel musi wyświetlać ciemny kolor lub czerń, zawór się zamyka. Ze względu na zasadę działania ciekłych kryształów nie są one jednak w stanie całkowicie zablokować światła pochodzącego z podświetlenia, a to oznacza, że ​​nawet gdy piksel powinien być czarny, niektóre fałszywe filtry światła i tak uniemożliwiają odtworzenie idealnej czerni, a tym samym ograniczają współczynnik kontrastu.

Jednak dioda LED pozwoliła nam opracować genialny podstęp, lokalne przyciemnianie, dosłownie lokalne (światło) tłumienie .
aa5a97_backlight.jpg
Porównanie lokalnego przyciemniania: im bardziej szczegółowe jest sterowanie podświetleniem, tym dokładniej będzie można śledzić profil odtwarzanego obrazu.Analizując zawartość odtwarzanego obrazu, telewizor LCD z lokalnym ściemnianiem jest w stanie zredukować światło emitowane przez podświetlenie w okolicach najciemniejszych obszarów, zmniejszając tym samym światło fałszywe. Ze względu na złożoność i koszty nie jest możliwe indywidualne sterowanie każdą diodą LED, która zamiast tego jest pogrupowana w strefy, w których poszczególne diody LED będą sterowane z taką samą intensywnością. Najlepiej byłoby, gdyby im więcej stref mamy, tym będą one mniejsze i tym większa będzie skuteczność lokalnego przyciemniania w dostosowywaniu się do odtwarzanego obrazu i tu właśnie do gry wkraczają teraz MiniLED-y .


MiniLED: pełna dioda LED ze zminiaturyzowanymi diodami LED i wieloma innymi strefami

Najprostszym sposobem na wyjaśnienie, czym są telewizory MiniLED, jest wyobrażenie sobie telewizora LCD z pełną diodą LED z lokalnym przyciemnianiem (często określanym jako FALD, w skrócie lokalne przyciemnianie w pełnym zakresie) i drastycznym zmniejszaniem diod LED, zwielokrotniając je w tym samym czasie. numer, który wybiera podświetlenie telewizora. O ile w tradycyjnym LCD diody LED mają wymiary kilku milimetrów, to MiniLED mają rozmiary od 50 do 300 mikronów i stają się dziesiątkami tysięcy na większych ekranach.


NEO-QLED-Picture-Quality_main2.gif
Diody LED są zminiaturyzowane i wykorzystują specjalną mikrowarstwę do kolimacji światła z tyłu panelu LCD zamiast soczewki ad hoc.Więcej mniejszych diod LED oznacza, że ​​podświetlenie może podążać za profilem obrazu, który ma być odtwarzany z większą precyzją , zmniejszając w ten sposób główną wadę techniki lokalnego przyciemniania, czyli wytwarzanie jaśniejszych aureoli, które otaczają jasne detale ramki na ciemnym tło w pobliżu najostrzejszych krawędzi, gdzie różnica w jasności jest największa.



e4eac7_Quantum_LED_Halo.png
Aureole w obszarach o wysokim kontraście są głównym ograniczeniem różnych lokalnych rozwiązań ściemniania. Technologia MinILED pozwala na ich minimalizację poprzez zmniejszenie wielkości diod tworzących podświetlenie.Nie trzeba dodawać, że oprócz liczby i wielkości diod LED należy również wziąć pod uwagę liczbę niezależnych stref , czyli jak zgrupowane są tysiące MiniLEDów zamontowanych na panelu. Większe telewizory MiniLED oferują tysiące niezależnych stref, przenosząc lokalne przyciemnianie na niespotykany dotąd poziom precyzji.

W tym momencie można by pomyśleć, dlaczego nie umieścić MiniLED za każdym pikselem ciekłokrystalicznym? Ponieważ koszty wykonania elektroniki sterującej byłyby przewymiarowane, a rozmiary diod LED musiałyby dalej spadać. MiniLED narodziły się przede wszystkim jako rozwiązanie „mostowe”, które jest w stanie zaoferować wysoką jasność niezbędną do obsługi nowych formatów HDR przy zachowaniu rozsądnych kosztów i doprowadzeniu do granic możliwości technologii LCD, która dziś może liczyć na ogromne wsparcie przemysłu. Aby iść dalej, trzeba całkowicie przezwyciężyć LCD i koncepcję podświetlenia, co w końcu skłania nas do rozmowy o MicroLED.


MicroLED: gdy dioda LED staje się pikselami

Właściwie słusznym pytaniem jest, dlaczego nie umieścić diody LED wewnątrz każdego subpiksela, jednej czerwonej, jednej zielonej i jednej niebieskiej, i całkowicie zrezygnować z ciekłych kryształów: w tym momencie wystarczy modulować poszczególne diody LED, aby uzyskać kolory . Odpowiedzią są ekrany MicroLED . Micro, ponieważ do wykonania pełnych wyświetlaczy LED potrzebujesz nawet mniejszych komponentów niż MiniLED, od 100 mikronów w dół, w zależności od wielkości ekranu. MicroLED są w rzeczywistości technologią do produkcji ekranów o bardzo wysokiej jasności we wszystkich rozmiarach, od mikrowyświetlaczy przez wirtualną rzeczywistość i rozszerzoną rzeczywistość, po telewizory, dla których od mniej niż cala przekątnej do 75 cali i więcej.

Koncepcja ta jest od jakiegoś czasu stosowana w komercyjnych ekranach : duże wyświetlacze, które widzimy w centrach handlowych, na lotniskach, na placach i w dużych witrynach sklepowych, to ekrany LED, w których każdy piksel składa się z trójki świateł LED, po jednym dla każdego kolor podstawowy. Z biegiem lat rozmiar piksela wzrósł z kilku milimetrów do nieco poniżej milimetra, co doprowadziło do niesamowitego wzrostu rozdzielczości, a teraz celem jest stworzenie ekranów 4K i 8K w rozmiarach zgodnych z rozrywką domową. Pionierem w tym przypadku było Sony, które po raz pierwszy pokazało na targach CES w 2012 roku prototyp telewizora Full HD MicroLED (który ochrzcił Crystal LED), podczas gdy Samsung pokazał pierwszy prototyp 75-calowego telewizora microLED 4K w 2019 roku ponownie na targach CES w Las Vegas.


8e173e_Samsung-Micro-LED-75.jpg
Podobnie jak OLED, są to ekrany z bezpośrednią emisją, w którym każdy piksel emituje własne światło i który wyłącza się całkowicie, aby odtworzyć czerń. Ekrany OLED na swój sposób są MicroLED, ale mają kilka istotnych różnic. OLED w rzeczywistości oznacza Organic LED i są wykonane z materiałów na bazie organicznej, które są osadzane na matrycy w określonych procesach produkcyjnych, o strukturze przekładkowej. Jednak materiały te mają ograniczenia w zakresie reżimu pracy: poza pewnymi parametrami jasności i temperatury żywotność gwałtownie spada, dlatego obecnie istnieje granica w odniesieniu do maksymalnej jasności, którą można wyrazić za pomocą tej technologii. I odwrotnie, nieorganiczne półprzewodnikowe diody LED mogą potencjalnie emitować nawet tysiąc razy większą jasność, zachowując przy tym dużą wydajność energetyczną i długą żywotność.
W porównaniu do OLED-ów mają jednak obecnie dużą wadę:proces produkcyjny jest znacznie bardziej złożony . Problemem nie jest wytwarzanie pojedynczych diod LED: są one wytwarzane na płytkach półprzewodnikowych w dobrze przetestowanym procesie. Faktem jest, że telewizor 4K potrzebuje około 25 milionów diod LED, które trzeba jakoś przenieść z płytki krzemowej na podłoże ekranu za pomocą elektroniki sterującej każdego piksela.
0aea93_Samsung-MicroLED1.jpg


MicroLED to wyświetlacze przyszłości, ale gdzie jesteśmy?

Bada się kilka rozwiązań tego problemu i wiele innych wyzwań technicznych reprezentowanych przez tę technologię, ale obecnie pozostaje paradoks, że wyprodukowanie mniejszego ekranu MicroLED, nawet o kilka cali, kosztuje nieskończenie więcej. Właśnie dlatego narodził się pierwszy imponujący telewizor The Wall firmy Samsung, pierwszy przykład „konsumenckiego” MicroLED, który miał być wprowadzony na rynek, w rozmiarze 146 cali, podczas gdy pierwszy prawdziwy telewizor MicroLED na świecie, również wyprodukowany przez Samsunga, ma 110 -calowy krój i koszt porównywalny z kawalerką.


Obietnice MicroLEDs: bardzo jasne, wydajne i szyte na miarę ekrany

Biorąc pod uwagę wyniki technologii MiniLED i OLED, można się zastanawiać, dlaczego branża trudzi się dziś inwestowaniem miliardów dolarów w tak złożoną i kosztowną technologię. Powodem jest to, że wydajność i możliwości oferowane przez diody LED - są warte wysiłku, nawet biorąc pod uwagę, że po znalezieniu klucza do masowej produkcji istnieje pewność, że koszty mogą spaść bardzo szybko. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że diody LED są bardzo wydajnymi urządzeniami i mogą potencjalnie emitować jasność rzędu milionów nitów (dla porównania najwyższa jasność oczekiwana przez formaty HDR to 10 000 nitów), a natężenie światła może nie być konieczne w Pole telewizyjne, ale niezbędne np. do tworzenia mikrowyświetlaczy do urządzeń takich jak okulary do rzeczywistości rozszerzonej, w których konieczne jest skompensowanie efektu światła słonecznego i strat spowodowanych skomplikowanymi układami optycznymi, aby obraz do naszych oczu nałożony był na rzeczywistość.



ba9601_content_small_samsung_microled_7.jpg
Samsung pokazał więc na CES 2020 możliwość zbudowania niestandardowego ekranu MicroLED po jednej płytce na raz.Zawężając pole do sektora telewizyjnego, diody MicroLED pozwalają uzyskać idealną czerń, czystsze kolory i szeroki zakres chromatyczny, a dokładnie taką jasność, która w pełni obsługuje dzisiejsze formaty HDR. Ale możliwe będzie również tworzenie niestandardowych ekranów, jak to już ma miejsce w dziedzinie Digital Signage, poprzez skomponowanie telewizora poprzez złożenie kilku płytek MicroLED, aby pokryć żądaną powierzchnię.



a7b5f4_resize-4.jpg
Pamiętasz ekran wielkości ściany, który był bodźcem do rozwoju formatu 8K? MicroLED to technologia, która pozwoli zrealizować tę koncepcję, z bardzo wysoką rozdzielczością, jasnością i zakresem chromatycznym, zdolną do stworzenia wirtualnego okna na świat.
dday
 

SDman

Banned
Tak absolutną przyszłością jest micro-LED, mini-LED to zwyczajne LCD podświetlane mniejszymi diodami LED.
Jego prawidłowa nazwa powinna być: LCD mini-LED.
Porównam LED, mini-LED, micro-LED do kart pamięci:
LED=SD, mini-LED=miniSD, micro-LED=microSD, oby mini-LED zostało tak samo szybko zastąpione
jak było to w przypadku miniSD (2 lata), kibicuję bardzo i czekam (chciałbym aby to był mój następny TV)
Tymczasem papka marketingowa nakręca i mąci, a spokojnie można cieszyć się z dobrych topowych LCD-LED.
Tutaj prawdziwe porównanie i to ze stajni jednej firmy:
https://www.youtube.com/watch?v=k4p3MBg4prA&t=5s
 

heniumon

New member
Od MiniLED do MicroLED, ku przyszłości telewizorów...Odpowiedz na ten temat

Bravo fajny artykuł dobrze wiedzieć więcej na temat przyszłosci ekranów TV
 

tobot

Member
Tak absolutną przyszłością jest micro-LED, mini-LED to zwyczajne LCD podświetlane mniejszymi diodami LED.
(...) kibicuję bardzo i czekam (chciałbym aby to był mój następny TV)
Tymczasem papka marketingowa nakręca i mąci, a spokojnie można cieszyć się z dobrych topowych LCD-LED.
Tutaj prawdziwe porównanie i to ze stajni jednej firmy:
https://www.youtube.com/watch?v=k4p3MBg4prA&t=5s

Wow! To mi było potrzebne, dzięki :blagam:
Szkoda, że te egzemplarze Q90t, które jeszcze gdzieś tam zostały są zapewne nieźle wyeksploatowane . Zostaje jeszcze niewiele w sumie droższy na dzień dzisiejszy Q95... Różnica zdaje się tylko w oneconnect..? :?:
 

SDman

Banned
Dokładnie identyczne TV (oprócz oneconnect) i cena czasami za Q95T jest niższa niż Q90T, też się już z tym spotkałem.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jaka technologia wygra , nie ferował bym wyroków przed zachodem słońca.
Już wiele lepszych technologii poniosło sromotną klęskę - Kamery BetaCam, Odtwarzacz HD.
Na razie najlepiej zdecydowanie rozwija się Oled TV.
 

SDman

Banned
Kibicuję każdej technologii. OLED -jak najbardziej, niech pomyślą, dadzą 7 lat gwarancji na wypalenia (bez zapisów w gwarancji) oraz powłokę antyrefleksyjną i już jest [Top Of The Top].
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To jakby żądać na auto od każdego producenta 5 lat.
Teraz i tak musisz czekać prawie rok na dostawę zamówionego auta.
Oby nie było tak z telewizorami.
 

SDman

Banned
Są takie marki i masz wybór, niech jakikolwiek producent OLED`a da 7 lat gwarancji bez "gwiazdek" i natychmiast biorę OLED`a na testy vs Q90T.
Już 2 osoby będąc u mnie biorą go od ręki w cenie zakupu i mają 5 lat gwarancji.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oled nie potrzebuje 15 lat gwarancji. Oled daje jakość najwyższą na rynku.
Ci co klupują potrafią się cieszyć jakością.
 

SDman

Banned
Sarkazm zupełnie niepotrzebny, potrzebuje 7 lat. Radość nie jest pełna jeżeli trzeba "kombinować z przeformatowywaniem" obrazu, a wypalenia zawsze będą z tyłu głowy.
 

SDman

Banned
Od 1990 roku kupuję TV dla jakości:
Trinitron, QUINTRIX, 2xLCD serii 9 Philipsa, PDP ST60, Q90T wszystkie to mega jakość i radość każdego dnia i nocy.
Postęp jest widoczny ten ostatni daje najwięcej radości :eek:k:
 
Do góry