Od 1.09.06 każda sprzedaż sprzętu RTV [...]

szymonunion

New member
Sprzedaż TV i płyt tylko z paragonem

Od 1. września każda sprzedaż detaliczna płyty CD, aparatu fotograficznego lub radia musi być ujęta w kasie fiskalnej. Nawet jeśli kupującym jest własny pracownik - pisze "Rzeczpospolita".

Już tylko 3 dni zostały niektórym sklepom na wprowadzenie urządzeń rejestrujących. Od piątku lista towarów, których sprzedaż musi być ewidencjonowana w kasie, będzie rozszerzona o: części samochodowe, urządzenia RTV, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych oraz nagrane nośniki danych, przede wszystkim płyty CD i DVD.

Wnikliwa analiza nowych przepisów pokazuje jednak, że kasę będą musiały kupić nie tylko sklepy. Specjaliści podkreślają, że zgodnie z przepisami na przykład pracodawcy, sprzedający swoim pracownikom używane radio czy aparat fotograficzny, także muszą stosować kasę. Dotyczy to także bezpłatnego przekazywania pracownikom płyty CD czy DVD jako prezentu czy nagrody. Co więcej, do prezentu trzeba będzie dołączyć paragon. Kolejną grupą przedsiębiorców, którzy muszą zainstalować urządzenia fiskalne są między innymi właściciele lombardów sprzedających aparaty fotograficzne, sprzęt RTV czy biżuterię z metali szlachetnych.
 

fatboyx

New member
Nie wiem na jakiej podstawie opierasz swoją wypowiedz. Uważam, że to ma bardzo duży sens!! Ludzie, którzy sprzedają cokolwiek bez kas fiskalnych, nie płacą podatku okradaja Państwo. Nie miałbym nic przeciwko temu gdyby nikt nie miał kas fiskalnych, ale dlaczego ja prowadząc sklep spożywczy muszę każdą sprzedaż ewidencjonować na kasie fiskalnej, przechowywać paragony przez 5 lat, żeby US mógł w każdej chwili sobie sprawdzić, a sklep z płytami CD czy częściami samochodowymi może w świetle prawa sprzedać towar "poza kasą" i nie płacić od tych transakcji podatku?? To jest bardzo niesprawiedliwe. A dawać za darmo niestety nic nie moża... Czasami ten przepis jest brutalny (np. poruszany wielokrotnie problem piekarza, który nie może bezdomnym dać za darmo niesprzedanego pieczywa), ale niestety tak być musi. Gdyby tak nie było ten piekarz mógłby zaksięgować 100% wyprodukowanego pieczywa jako przekazane bezdomnym, uznać to jako stratę i nie zapłacić podatku! W rzeczywistości mógłby sprzedać całą prosukcję sklepom.

Jeżeli chcemy mieć może trochę więcej pieniędzy w budżecie - musismy zawsze brać paragon a w niektórych przypadkach się go wręcz domagać. Tylko paragan fiskalny daję gwarancję zapłacenia od transakcji podatku.

Chciałbym jeszcze dodać, że podatek VAT jest wliczony w każdą cenę i płaci go osoba kupująca. Gdy sprzedawca nie wystawi paragonu, może ten VAT wziąć dla siebie, podczas gdy powinien być jedynie pośrednikiem pomiędzy nami a Urzędem Skarbowym i powinien przekazać VAT do US.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Najciekwasze jest to ze prawo tworzą prawnicy, którzy oczywiscie nie muszą miec kas fiskalnych. Zarabiają o wiele wiecej niz sprzedawcy i gdyby im wręczyć kasy budżet by zyskał o wiele więcej ale cóż najciemniej pod latarnią a świete krowy są i będą.
 

dnc

Moderator
VIP
Ja się dziwię temu, bo w zasadzie większość, jeśli nie wszystkie sklepy, mają kasy fiskalne. Wynika to z obowiązku zarówno przepisów skarbowych: jeśli ktoś sprzedaje i przekroczy limit przychodów (nie pamiętam kwoty), musi mieć zainstalowaną kasę. Po za tym, każda sprzedaż osobom prywatnym (a więc nie wystawia się faktury VAT) musi być zewidencjonowana oficjalnie. I taką ewidencją jest właśnie kasa. Z tego co mi wiadomo są tam pewne zarówno obostrzenia dotyczące posiadania kasy (kto, kiedy i w jakich okolicznościach), jak i są pewne odstępstwa (pewne dziedziny gospodarki).
Natomiast w osłupienie wprowadza mnie fakt użycia kasy przy podarunkach, prezentach itd. Przeciez TO NIE JEST SPRZEDAŻ. Nie ma kwoty do zapłaty, nie odprowadza się podatku. To mnie dziwi i bulwersuje!!!
 

kubek79

New member
nie prawnicy a politycy

Tomek Koko napisał:
Najciekwasze jest to ze prawo tworzą prawnicy, którzy oczywiscie nie muszą miec kas fiskalnych. Zarabiają o wiele wiecej niz sprzedawcy i gdyby im wręczyć kasy budżet by zyskał o wiele więcej ale cóż najciemniej pod latarnią a świete krowy są i będą.

Minąłeś się kolego z prawdą nawet jej się po drodze nie kłaniając....

Chciałem zauważyć że prawa w Polsce nie tworzą prawnicy lecz politycy. To dość istotny szczegół.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
kubek79 napisał:
Minąłeś się kolego z prawdą nawet jej się po drodze nie kłaniając....

Chciałem zauważyć że prawa w Polsce nie tworzą prawnicy lecz politycy. To dość istotny szczegół.

Piszą prawnicy nie politycy i piszą je tak by sobie krzywdy nie zrobić.
 
Do góry